Semič, 28. oktober 2013
Spoštovani občanke in občani Občine Semič,
spoštovana županja gospa Polona Kambič, občinski svetniki semiške občine, cenjeni gostje - vsi prav lepo pozdravljeni!
Dovolite mi, da vam že uvodoma čestitam ob vašem 19. občinskem prazniku, ki ga z velikim veseljem danes praznujem skupaj z vsemi vami. Z radostjo zato, ker sta mi pri srcu dobrodušnost in toplina vašega kraja ter ljudi, ki v njem živite, predvsem pa, ker svoj kraj upravljate in razvijate tako, da vsako leto znova dvigujete kakovost življenja v njem, da je v Semiču prijetno živeti in ga obiskovati.
Da to niso prazne besede, dokazujete sami – s svojim delom in nenehnim razvojem, pri čemer za svoje številne razvojne projekte, tudi tiste, prek katerih se povezujete s sosednjimi občinami, kot je to primer kohezijskega projekta z občinama Črnomelj in Metlika_ »Trajnostna oskrba prebivalstva s pitno vodo in varovanje vodnih virov Bele krajine«, uspešno – in od leta 2007 še pospešeno - črpate evropska razvojna sredstva. Čeprav vaša Občina Semič sodi med tiste manjše slovenske občine, ki jih sedanja Vlada RS prek notranjega ministra dr. Gregorja Viranta želi izbrisati iz zemljevida slovenske lokalne samouprave, s svojim pospešenim razvojem, ki vam ni bi dan v časih, ko še niste bili samostojna občina, dokazujete, da prazne besede trosijo usta tistih, ki jim ta razvoj v mikro okoljih ni pomemben. Pravzaprav – vaši razvojni rezultati, vključno z nedavno pozitivno odločbo za evropska sredstva za vaš 15. razvojni projekt po vrsti, celo na laž postavljajo vladne trditve, češ da občine z manjšim številom prebivalstva ne zmorejo delovati same.
Spoštovani,
rezultati vaše Občine Semič so dokaz, da temu ni tako! In ponosen sem, da lahko to za vas povem na glas!
V času, ko sedanja oblast izraža odkrite težnje po popolni centralizaciji in slabitvi slovenskega podeželja, tako z idejo o ukinjanju manjših slovenskih občin kot prek raznih za podeželje škodljivih ukrepov, kakršen je tudi predlog davka na nepremičnine, je nujno treba glasno opozarjati, da ljudje ne živijo le v Ljubljani in velikih mestnih središčih, in da je prav in pravično, da imajo tudi prebivalci v bolj odročnih krajih enake možnosti za razvoj svojega lokalnega okolja in boljše kakovosti življenja.
In ravno Občina Semič, ki je bila ustanovljena ob teritorialnem preoblikovanju komun 3. oktobra leta 1994 (ter je nastala iz takratne komune Črnomelj, ki se je preoblikovala v dve manjši samostojni občini: Črnomelj in Semič) je danes ne le vzor, temveč tudi odgovor Vladi RS_ da tudi manjše občine znajo delati in so uspešne!
Spoštovani,
čeprav sem skupaj z vami zaskrbljen nad odsotnostjo razumevanja pomena lokalne samouprave s strani sedanje Vlade RS, vam kot predsednik Slovenske ljudske stranke in poslanec Državnega zbora RS dajem zagotovilo, da bomo v Slovenski ljudski stranki storili vse, da sedanjo koalicijo prepričamo v strokovni dialog glede prihodnjega razvoja lokalne samouprave in vse, da zagotovimo obstoj manjših občin. Tudi vaše – Občine Semič!
S tem namenom smo v Poslanski skupini Slovenske ljudske stranke konec prejšnjega tedna že vložili Zahtevo za sklic nujne seje Odbora DZ RS za notranje zadeve, javno upravo in lokalno samoupravo ter Odbora DZ RS za finance in monetarno politiko glede problematike prihodnjega razvoja in obstoja lokalne samouprave v Republiki Sloveniji, v kateri predlagamo ustanovitev delovne skupine s predstavniki vseh parlamentarnih strank, reprezentativnih združenj občin, predstavnikov pristojnega ministrstva in strokovnjakov s področja lokalne samouprave – za pripravo Strategije razvoja lokalne samouprave in s tem njene dolgoročne prihodnosti, ki bo omogočala ugodnejše pogoje za življenje vseh prebivalcev Republike Slovenije, ne glede na to, ali prihajajo s podeželja ali iz mesta. Trdno sem prepričan, da je za kakršnekoli spremembe na področju lokalne samouprave treba nujno najprej oblikovati strategijo za njen nadaljnji razvoj.
Hkrati pa se bomo v Slovenski ljudski stranki trudili preprečiti uveljavitev Predloga Zakona o davku na nepremičnine, ki ogroža delovne sloje prebivalstva, pa najsi bodo to kmetje, obrtniki, gospodarstvo …, kot tudi žal podeželje. V ta namen smo se na mojo pobudo danes že srečali v imenu svojih organizacij ali interesnih skupin vsi tisti, ki temu zakonu odločno nasprotujemo – in vabim tudi vas, da se nam v prizadevanjih za preprečitev tega nepremišljenega nepremičninskega davka tudi pridružite.
Čas je namreč, da se končno zasliši glas tistih, ki delajo!
Spoštovani prebivalke in prebivalci Semiča,
vaš občinski praznik je vaš ponos! Je trenutek, ko se kot skupnost, ki se povezuje in razvija za dobro vseh v vašem prostoru, poveselite in svoje misli še trdneje usmerite v vašo prihodnost ter projekte, ki bodo vizijo vaše prihodnosti uresničili.
To znate in zmorete - in pri tem vam želim obilo dobre volje ob trdem delu ter niz uspehov! Mi v Slovenski ljudski pa bomo tako vam v Občini Semič kot vsem drugim manjšim občinam stali aktivno ob strani na državni ravni s ciljem, da ohranimo in okrepimo tisto, kar danes v slovenski državi še edino dobro deluje_ lokalno samoupravo oziroma skupnosti ljudi, Slovenk in Slovencev - v okoljih, kjer so doma.
Srečno in lepo praznovanje vašega občinskega praznika!