Bruselj, 7. - 8. november 2013 - »Skupaj starosti prijazni družbi naproti
ESCU je največja seniorska organizacija v Evropi, saj je vanjo vključenih 37 združenj iz 24 držav, Ukrajina in Belorusija pa sta opazovalki. To je bil volilni kongres, na katerem je predsedniško funkcijo odložil Bernhard Worms, ki je bil predsednik 12 let in 6 let podpredsednik. Volili smo predsednika in dvanajst podpredsednikov. Za podpredsednika je kandidiral tudi Anton Bogataj. Govorniki so govorili angleško, nemško, francosko in špansko.
Iz Slovenije smo se kongresa udeležili s strani SLS Anton Bogataj in Drago Čepar, s strani SDS Eva Perman, od NSi pa ni bilo nikogar. Za predsednico je bila izvoljena zaslužna profesorica univerze v Leuvnu prof. dr. An Hermans. Vsi Slovenci smo za podpredsednika volili Antona Bogataja, ki je prejel 59 glasov od 129 delegatov in bil izvoljen. Za Slovenijo je to velik uspeh, ki ga gre pripisati tudi ugledu, ki ga je gospod Bogataj pridobil pri dosedanjem delu v IO ESCU, in njegovi komunikativnosti in opaznosti na samem kongresu. Prehitel je na primer kandidatko Velike Britanije, ki je prejela 51 glasov. Novi podpredsedniki so iz Avstrije, Bolgarije, Slovenije, Cipra, Švedske, Nemčije (dva), Italije, Poljske, Finske, Češke in Španije.
Razdelili smo (v našem tajništvu odlično pripravljeno) gradivo o SLS, predsedniku Francu Bogoviču in kandidatu gospodu Bogataju, ki se je imel priložnost ustno predstaviti pred volitvami in potem na ustanovnem sestanku predsednika in vseh dvanajstih podpredsednikov.
Po volitvah je kongres sprejel tudi tako imenovano Bruseljsko deklaracijo »Skupaj starosti prijazni družbi naproti«. V njej opozarja na demografske spremembe in z njimi povezano priložnost, da politika, civilna družba in vsi drugi, skupaj poiščemo načine, da izkoristimo nove možnosti, ki jih spremembe prinašajo. Starejši imajo pravico do dostojanstva in spoštovanja ter možnosti sodelovanja v kulturnih in družbenih dejavnostih (tako kot druge starostne skupine) ter prispevati k samouresničevanju in blaginji. Zato je treba pospešiti razvoj novih postopkov, izdelkov in uslug, ki prispevajo h kakovosti življenja starejših. Posebna pozornost gre ranljivim skupinam na primer tistim s tveganjem revščine in potrebo po negi. Rešitve morajo biti dolgoročne in jih ne sme ogroziti na primer sprememba vlade. Ukrepi morajo glede učinkov uravnoteženo upoštevati vse starostne skupine. Starejši morajo imeti besedo pri sprejemanju vseh ukrepov, posebej tistih, ki se nanašajo nanje. Zagotoviti je treba pogoje, da bo vsakdo lahko sprejel odgovornost zase in za svoje socialno okolje. K temu ESCU nujno poziva vlade, javne oblasti, ponudnike uslug, raziskovalce, civilno družbo, medije in državljane.
Nova predsednica je predstavila program volilne kampanje ESCU v okviru EPP (izdelava volilnega programa, določitev kandidatov in kampanje na evropski in nacionalnih ravneh, akcijski načrt, rezultate mnenjskih raziskav) in opozorila na vire in gradiva za kampanjo med starejšimi.
Na kongresu so spregovorili vidni evropski politiki, kot na primer predsednik Evropskega sveta Herman Van Rompuy, bivši predsednik Evropskega parlamenta Hans – Gert Pöttering, predsednik mladih EPP Konstantinos Kyranakis, podpredsednica Evropske komisije Viviane Reding. Pozdravno pismo je poslala tudi Angela Merkel. Bivši predsednik je predstavil svoje videnje v posebnem »Position paper for the May 2014 European elections«.
Med drugim so poudarili nujnost sodelovanja vseh generacij pri načrtovanju politik (posebej so se k sodelovanju zavezali vodilni ESCU in vodilni predstavniki mladih EPP), odgovornost, subsidiarnost, nujnost vrednot, svobodo, pravičnost, družino (Tovarniška sirena je opravila svoje delo urejanja življenja in dela, in jo je treba nadomestiti z družini prijaznim delovnim časom. Prihodki morajo zagotavljati varnost družin.), dostojanstvo človekovega življenja,, versko svobodo, aktivno staranje, potrebo po višanju upokojitvene starosti, odklanjanje zadolževanja na račun prihodnjih rodov, potrebo po izboljšanju volilnega rezultata EPP in povečanju volilne udeležbe. Po 40 letih dela mora vsakdo imeti prejemek nad ravnijo revščine v njegovi državi. Uveljaviti je treba pravico da dobiš vso potrebno zdravstveno oskrbo pri enem zdravniku. Zagotoviti je treba možnost izobraževanja mladih s sobivanjem državnih in privatnih šol, pri čemer je nujen dialog med učenci, šolo, starši in oblastjo. Stanovanjska politika naj zagotovi, da ljudje lahko čimdlje bivajo v svojem domu in svoji soseski. Mir in demokracija nista samoumevni in trajni pridobitvi kot to doživljajo mnogi mladi (in zato ne prihajajo volit in ne sodelujejo v politiki) – zanju je treba stalno delati. Zato je treba nagovarjati in vključevati mlade in jim pojasnjevati potrebo po njihovi udeležbi. Politika ima veliko odgovornost. J.F. Kennedy je dejal_ »Človekove pravice niso posledica velikodušnosti države; izhajajo iz božjih rok, vendar je jih je država dolžna zagotoviti.«
Anton Bogataj in Drago Čepar