Ljubljana, 24. januar 2014 – Predsednik Zveze upokojencev pri SLS in podpredsednik Evropske zveze seniorjev (ESU) Anton Bogataj, danes popoldne na koordinaciji seniorskih zvez strank SLS, NSi in SDS predstavlja slovenski prevod Bruseljske deklaracije Evropske zveze seniorjev, ki je bila sprejeta na kongresu organizacije med 7. in 8. novembrom 2013 v Bruslju. Deklaracija obravnava problematiko večanja števila starejših in upadanja stopnje rodnosti v Evropski uniji ter poziva članice EU in njene državljane, da se aktivno spoprimejo s prihajajočimi izzivi starajočega se prebivalstva in skupaj ustvarijo starosti prijazno družbo za vse.
Predsednik Zveze upokojencev pri SLS in podpredsednik Evropske zveze seniorjev Anton Bogataj ob tem poudarja_ »Bruseljska deklaracija Evropske zveze seniorjev predstavlja pomembne vidike sprememb, ki jih bomo morali upoštevati v Sloveniji, saj si želimo državo, prijazno do starejših«. Bruseljska deklaracija bo po obravnavi na koordinaciji seniorskih zvez predstavljena tudi poslancem Državnega zbora RS.
Celotno besedilo Bruseljske deklaracije najdete v nadaljevanju.
Evropska zveza seniorjev
Bruseljska deklaracija
“Skupaj nasproti starosti prijazni družbi”
Kongres ESU, 7. in 8. november 2013, Bruselj
“Demografske spremembe ne pridejo čez noč,
ko pa pridejo, pokažejo svojo moč!” (Angela Merkel)
Demografske spremembe so danes eden izmed ključnih izzivov Evropske unije, njenih držav članic ter državljanov. Trend večanja števila starejših in upadanja stopnje rodnosti je bil opažen že pred nekaj desetletji, vendar je to šele pred kratkim postala tudi tema razprav in odločanja na številnih področjih ustvarjanja politik. Gre za ključno priložnost za oblasti na vseh ravneh, interesne skupine, civilno družbo in vsakogar za skupno delovanje in iskanje odgovorov na nove priložnosti in potrebe, ki jih prinaša starajoče se prebivalstvo.
Osnovno in zavezujoče stališče EU glede pravic starejših, je 25. člen Listine EU o temeljnih pravicah_ »Unija priznava in spoštuje pravico starejših do dostojnega in samostojnega življenja ter sodelovanja v družbenem in kulturnem življenju1«. Vsakdo, ne glede na starost, spol in kakršnokoli ranljivost ima pravico, da uživa temeljne pravice in svoboščine, zasidrane in sprejete v številnih naših in mednarodnih pravnih besedilih, delovnih načrtih in ukrepih.
Evropska zveza seniorjev (ESU) poudarja, da starosti prijazna družba pomeni več kot samo načrtovanje in izvajanje nekaterih storitev in struktur, povezanih s posebnimi potrebami starejših. Razvoj starosti prijaznih družb kot »dolgoživih družb« (long life societies/ sociétés de longue vie/ Gesellschaft des langen Lebens/ Samenlevingen van lang leven) pomeni, da se vidik dolgega življenja vključi v razvoj posameznika na vseh področjih in v vseh obdobjih življenja.
ESU poziva k starosti prijazni družbi, ki temelji na pozitivnem odnosu do staranja in prepoznava vrednote vseh starostnih skupin. Poudarja, da morajo biti starejši cenjeni enako kot ostali državljani. Obravnavani morajo biti z enakim dostojanstvom in spoštovanjem tako s strani družbe kot s strani sodržavljanov.
Storitve starosti prijazne družbe, povezane z njihovim fizičnim in socialnim okoljem, morajo vsakomur omogočati aktivno sodelovanje in vključevanje v kulturne in družbene dejavnosti. Vsakomur je potrebno zagotoviti zaščito, podporo in enakopravnost. Tako se spodbuja medgeneracijska solidarnost, dviga se samozavest in poveča dobro počutje vseh starostnih in družbenih skupin.
ESU je prepričana, da so starejši dragocen del družbe in poziva vse evropske institucije, da prepoznajo to vrednoto in gojijo vezi solidarnosti med generacijami. To je ključ in prava smer premagovanja današnje finančne in družbene krize ter razlog za starosti prijazno družbo.
V tem pogledu ESU pozdravlja poteze in strategije, zaradi katerih EU postaja starosti prijazna družba, in ki krepijo družbo skozi krepitev socialne vključenosti. Mnoge razsežnosti Strategije Evropa 2020 za pametno, trajnostno in vključeno rast, kažejo priložnosti za razvoj ukrepov za doseganje potreb starejših in pospešujejo uvajanje novih procesov, izdelkov in storitev (e-zdravljenje s pomočjo elektronskih postopkov, informacijske in komunikacijske tehnologije, inovacije v javnem prevozu ...). Ti dvigujejo raven kakovosti življenja in zdravja starejših, hkrati pa izboljšujejo dostopnost storitev in učinkovitost ter trajnost naših zdravstvenih in socialnih sistemov.
ESU je še posebej zaskrbljena zaradi ranljivih ljudi pod pragom revščine, in starejših, ki potrebujejo dolgotrajno oskrbo in pomoč. Starost in ranljivost ne smeta biti osnova za omejevanje neodtujljivih človekovih pravic in svoboščin, ki jih priznavajo mednarodni standardi in so vpletene v demokratične ustanove.
ESU opominja, da različne generacije zaznamujejo spreminjajoče se okoliščine njihovega časa; posledica tega so različne življenjske okoliščine. Te specifične okoliščine moramo opredeliti in poiskati ravnovesje interesov med generacijami.
ESU poziva Evropsko unijo, njene članice in regije_
Da presežejo kratkoročni način premišljevanja o temah vsak dan sproti in s tem prepoznajo dolgoročne vplive političnih ukrepov.
Da pri menjavi vlade velja, da so predhodne odločitve, ki so bile sprejete po načelu pravičnosti in zakonitosti, neodtujljive. Dolgoročno načrtovanje je predpogoj za kakršenkoli pozitiven razvoj.
Da prepoznajo različne vplive demografskih okoliščin na različne starostne skupine. To spodbuja zavezanost doseganju ravnovesja.
Da starejše vključujejo v vsa politična odločanja, še posebej tista, ki se jih neposredno dotikajo.
Da na osnovi izobrazbe in zadostne gospodarske podlage ustvarijo pogoje, ki bodo vsakemu posamezniku omogočale, da prevzame odgovornost zase in za svoje družbeno okolje.
ESU poziva nosilce oblasti, ponudnike storitev, raziskovalce, civilne družbe, medije in državljane: »Uresničimo to!«