Ljubljana, 22. januar 2014 – Podpredsednica SLS in poslanka SLS v Državnem zboru RS Jasmina Opec je včeraj na predsednico Vlade RS mag. Alenko Bratušek naslovila odprto pismo glede problematike slovenskih delavcev – migrantov.
V nadaljevanju lahko preberete odprto pismo podpredsednice SLS in poslanke SLS v Državnem zboru RS Jasmine Opec predsednici Vlade RS mag. Alenki_
Spoštovana predsednica Vlade Republike Slovenije mag. Alenka Bratušek,
ta teden smo pozorno spremljali novico s strani Evropske komisije, ki je napovedala boj proti davčni diskriminaciji državljanov EU s strani držav članic.
Komisar za obdavčenje in carinsko unijo, revizijo in boj proti goljufijam Algirdas Šemeta je povedal_ „Predpisi EU jasno določajo, da morajo biti vsi državljani EU na enotnem trgu obravnavani enako. Ne sme prihajati do diskriminacij in pravica delavcev do prostega gibanja ne sme biti ovirana. Državljanom moramo zagotoviti, da se bodo ta načela tudi praktično odražala v davčnih predpisih vseh držav članic.“
Ker davčne ovire ostajajo ena ključnih težav pri zagotavljanju čezmejne mobilnosti, si Komisija na različnih področjih prizadeva odpraviti ovire za državljane EU, na primer s predlogi za odpravo dvojne obdavčitve (IP/11/1337), izboljšanjem uveljavljanja pravic delavcev do prostega gibanja (IP/13/372, MEMO/13/384) ali povečanjem zaščite napotenih delavcev (IP/13/1230, MEMO/13/1103).
V Sloveniji ta problematika zadeva tisoče ljudi, ki so si delo poiskali v sosednjih državah predvsem zato, ker ga doma preprosto ni.
Na ta način so rešili svoj eksistenčni problem in obenem razbremenili slovensko socialno blagajno. Denar, ki ga zaslužijo drugje pa v veliki meri porabijo v Sloveniji.
Zato je nepošteno, da so zaradi tega s strani države finančno kaznovani – torej, da plačujejo davek od dohodka v Avstriji, kjer delajo, in v Sloveniji, kjer ne delajo, ampak živijo, se iz nje vsak dan odpeljejo na delo v tujino in vrnejo domov.
Nepripravljenost za celovito in dosledno rešitev tega vprašanja v letu, ki ga bo zgodovina pisala kot veliko slovensko leto davkov, je bila zelo neumestna. Vsem, ki jih ta problematika zadeva, je bilo s takšnim odnosom na neprijazen način sporočeno, da so njihove življenjske situacije manj pomembne.
Zato vas vljudno pozivam, da napoved Evropske komisije o prevetritvi davčnih rešitev posameznih držav vzamete resno in se na ravni resornega ministrstva ter vlade posvetite ne zgolj ukvarjanju, ampak rešitvi tega nevzdržnega stanja.
Glede na številne strokovne predloge, ki so jih predstavniki zadevne civilne iniciative ponujali že v celotni fazi sprejema novele zakona o dohodnini, bi zagotovo lahko z nekaj volje zelo hitro našli ustrezno rešitev, preden nas k temu pozove, zaveže in glede tega tudi kaznuje Bruselj.
Z odličnim spoštovanjem,
Jasmina Opec
poslanka Državnega zbora RS