Presečnik, Ficko in Lah predsedniku RS Pahorju poslali predlog za podelitev Odlikovanja RS Čebelarski zvezi Slovenije
SLS Slovenska ljudska stranka

Četrtek, 3. April 2014 ob 13:16

Ljubljana, 3. april 2014 - Predsednik in podpredsednika Odbora DZ RS za kmetijstvo, gozdarstvo, prehrano in okolje Jakob Presečnik, Branko Ficko in Zvonko Lah so danes predsedniku RS Borutu Pahorju poslali predlog za podelitev Odlikovanja Republike Slovenije Čebelarski zvezi Slovenije za izjemen prispevek pri ohranjanju in razvoju čebelarstva na Slovenskem in ob 140-letnici njenega uspešnega delovanja. Več o predlogu v nadaljevanju.

* * *

 

ZADEVA: Predlog predsedniku Republike Slovenije za podelitev Odlikovanja Republike Slovenije Čebelarski zvezi Slovenije za izjemen prispevek pri ohranjanju in razvoju čebelarstva na Slovenskem in ob 140-letnici uspešnega delovanja

 

Spoštovani,

 

spodaj podpisani predsednik in podpredsednika Odbora Državnega zbora RS za kmetijstvo, gozdarstvo, prehrano in okolje Jakob Presečnik, Branko Ficko in Zvonko Lah, na podlagi 11. člena Zakona o odlikovanjih Republike Slovenije – ZOdl-UPB1 (Uradni list RS, št. 69/2004), predlagamo podelitev Odlikovanja Republike Slovenije Čebelarski zvezi Slovenije za izjemen prispevek pri ohranjanju in razvoju čebelarstva na Slovenskem in ob 140-letnici njenega uspešnega delovanja.
1.Uvod

 

Čebelarstvo je v Sloveniji tradicionalna kmetijska dejavnost. Že pred več kot 230 leti je znanje slovenskega podeželskega malega kmeta – čebelarja svetu predstavil Anton Janša (1734–1773), prvi učitelj čebelarstva na cesarskem Dunaju. Sto let pozneje je območje zaslovelo s svojo čebelo Apis mellifera carnica, ki je kmalu postala znana po vsem svetu.

 

V zadnjih letih se čebelarstvo vztrajno uveljavlja kot enakopravna kmetijska dejavnost. Slovenija si je v predpristopnih pogajanjih za včlanitev v Evropsko unijo zagotovila možnost, da z nacionalno zakonodajo uredi način trženja plemenskega čebeljega materiala in tako uveljavi zaščito avtohtone kranjske sivke.

 

Slovensko čebelarstvo je posebno v tem, da slovenski čebelar ne razmišlja, kako samo jemati iz narave, ampak da v njo tudi vrača, živi z naravo in je del narave. Čebelarji pri nas so organizirani v številna dobro delujoča društva, ki s svojim prostovoljnim delom pomagajo pri razvoju te panoge. Čebelarji pridelujejo čebelje pridelke in prispevajo k ohranjanju slovenske narave, kulturne in čebelarske dediščine. Predvsem so ponosni na svečano čebelarsko obleko, ki je edinstvena v svetu.

 

Čebelarska zveza Slovenije (v nadaljnjem besedilu_ ČZS) je društvena, neprofitna strokovna organizacija, ki so jo leta 1873 ustanovila čebelarska društva za uresničevanje skupnih interesov. Trenutno je v zvezo vključenih 205 čebelarskih društev in 15 regijskih čebelarskih zvez. Skupaj je v ČZS včlanjenih kar 9886 čebelarjev iz vse Slovenije.

 

ČZS je leta 2013 praznovala 140-letnico uspešnega delovanja, obeležila pa je tudi 240-letnico smrti Antona Janše. Poleg tega je ČZS obeležila še 115-letnico nepretrganega izdajanja Slovenskega čebelarja - glasila, s katerim seznanja čebelarje z novostmi in znanstvenimi dosežki s področja čebelarjenja ter aktivnosti društev in posameznih čebelarjev. Omeniti velja, da izdajanje Slovenskega čebelarja nista preprečili niti dve svetovni vojni.

 

Slovenski čebelarji in tudi Slovenija je lahko ponosna na lep čebelarski dom na Brdu pri Lukovici, kjer ima ČZS tudi sedež. Čebelarski dom so čebelarji zgradili s svojimi prispevki in delom, del sredstev pa so prispevali še sponzorji in država. V prostorih Čebelarskega doma se nahaja tudi lepo urejena knjižnica strokovne literature s področja čebelarstva, poimenovana po duhovniku in čebelarju Janezu Goličniku.

 

2. Izobraževanje na področju čebelarstva

 

Na področju izobraževanja, kjer je ČZS prav tako zelo aktivna, velja izpostaviti čebelarske krožke po slovenskih šolah in prizadevno delo mentorjev, ki čebelarske krožke vodijo. Število učencev in dijakov, vključenih v te krožke, se je namreč povečalo na več kot 1400, prav tako se je povečalo tudi število delujočih krožkov. Trenutno jih je aktivnih preko 110. ČZS je v ta namen pripravila enoten učni načrt za delovanje krožkov, opremila jih je z didaktično opremo ter tudi izdala prenovljen učbenik in delovni zvezek. Za delovanje krožkov je ČZS postavila tudi šolske čebelnjake, kar se je omogočilo s sredstvi Sklada za ohranitev kranjske čebele.

 

Izpostaviti velja tudi dejstvo, da so slovenski čebelarji pod okriljem ČZS kot prvi na svetu začeli z učenjem čebelarjenja oseb z motnjami v razvoju, in sicer v Varstveno-delovnih centrih Črnomelj in Ig.

 

Za strokovno izpopolnjevanje (še posebno na področju zdravstvenega varstva čebel in zagotavljanja kakovosti čebeljih pridelkov) in pridobivanje novih članov, predvsem mladih, ČZS izvaja številne oblike izobraževanj.

 

V zadnjih nekaj letih je Upravni odbor ČZS sprejel vrsto dokumentov (med drugim strategijo izobraževanja, programe izobraževanja, e-šolo itd.), ki zvišujejo raven in izboljšujejo kakovost čebelarstva v Sloveniji. Zadnji kamenček v mozaiku izobraževanja na področju čebelarstva pa je sprejetje standarda za poklic čebelarskega mojstra. Brez dvoma gre za izjemen in zgodovinski dogodek v slovenskem čebelarstvu.

 

ČZS ima organizirano tudi »Opazovalno-napovedovalno službo«, ki spremlja napovedmedenja po Sloveniji in te podatke objavlja na medmrežju.

 

3. Promocija čebelarstva

 

ČZS posveča posebno skrb promociji čebelarstva in izdajanju strokovne literature. Med drugim so v preteklih letih izdali_

- učbenik Slovensko čebelarstvo v tretje tisočletje (1. in 2. del);

- knjižici o medu in cvetnem prahu;

- knjigo »Slovenski čebelnjak«;

- Čebelarski terminološki slovar;

- knjižici o propolisu, pridelavi in predelavi voska;

- knjižico z ustvarjalnimi idejami na temo čebele, čebelarstva in narave;

- knjigo »Varoja, čebela, čebelar«;

- zbornik »Moj panj pred 100 leti in danes«,

- knjižico »Ekološko čebelarstvo«;

- Zbornik o kranjski čebeli;

- zbornik »Slovenija, dežela odličnih čebelarjev« (v več tujih jezikih);

- knjigo »Čebela se predstavi«, namenjeno učenju čebelarjenja za osebe z motnjami v razvoju;

- brošuro »Domovina kranjske čebele«.

 

Za promocijo čebelarstva je bilo posnetih več promocijskih in animacijskih filmov.

 

ČZS je v preteklih letih izredno veliko truda vložila še v_

- zaščito in ohranjanje kranjske čebele (vzreja rodovniških matic);

- pripravo pobude za proglasitev kranjske čebele kot ogrožene vrste;

- pridobitev statusa prostovoljske organizacije tudi za prihodnje obdobje,

- pripravo Predloga resolucije o zaščiti kranjske čebele.

 

Izpostaviti velja tudi akcijo »Ohranimo čebele«, ki še vedno poteka in se je razširila tudi zunaj meja Slovenije. Del te akcije je tudi že prej omenjena vzpostavitev Sklada za ohranitev kranjske čebele.

 

ČZS je skupaj s čebelarskimi društvi vzpostavila tudi številne čebelarsko-sadjarske učne poti, na katerih je nazorno prikazano delo čebel in čebelarjev. Čebelarsko-sadjarske učne poti predstavljajo tudi enega izmed segmentov dodatne turistične ponudbe posameznega kraja ali celotne pokrajine.

 

Prav tako je ČZS pobudnica že več let trajajoče organizirane akcije sajenja medovitih rastlin v parkih, vrtovih in poljih.

 

Omeniti velja še prizadevanje slovenskih čebelarjev po nenehnem izboljševanju kakovosti medu in ostalih pridelkov iz čebeljega panja. Rezultat teh prizadevanj je nedvomno pridobitev certifikatov EU za Slovenski med z zaščiteno geografsko označbo ter kraški in kočevski gozdni med.

 

Medijsko izjemno odmevna je bila tudi pobuda ČZS »Tradicionalni slovenski zajtrk«, v katero so vključene vse slovenske šole in vrtci. Glavni namen te pobude je, da se naši najmlajši že v ranem otroštvu seznanijo s pomenom zdrave, lokalno pridelane hrane, katere nepogrešljiv del je tudi kakovosten slovenski med in ostali čebelji pridelki. Pred kratkim je ČZS podala še pobudo za razglasitev »Evropskega medenega zajtrka«, s katero se želi dobra praksa izvajanja projekta »Tradicionalni slovenski zajtrk« prenesti še v ostale evropske države z bogato čebelarsko tradicijo.
4. Delovanje Čebelarske zveze Slovenije v mednarodnem prostoru

 

ČZS je vključena v svetovno čebelarsko organizacijo APIMONDIA in je tudi članica čebelarskih zvez slovanskih držav APISLAVIA. V obeh organizacijah člani ČZS aktivno sodelujejo, tako na strokovnem kot na organizacijskem področju. Ob tem velja omeniti pomoč članov ČZS čebelarjem in ostalim posameznikom v državah bivše Jugoslavije, ki jih je v devetdesetih letih prejšnjega stoletja zajela vojna vihra.

 

ČZS je bila leta 2003 organizatorka svetovnega čebelarskega kongresa APIMONDIA 2003 v Ljubljani, ki ga je obiskalo več tisoč čebelarjev z vsega sveta. Iz poročanja tujih medijev je bil to najbolje organiziran kongres organizacije APIMONDIA vseh časov. Posledica tega velikega dela ČZS in slovenskih čebelarjev so številni turistični obiski tako čebelarjev iz tujine kot tujih turistov. V okviru APIMONDIE je ČZS leta 2013 podala tudi pobudo za ustanovitev komisije za apiturizem v okviru te organizacije.

 

V zadnjih letih je ČZS skupaj s čebelarskimi društvi organizirala odmevna mednarodna ocenjevanja medu in medenih pridelkov, ne nazadnje tudi svetovno ocenjevanje navedenih pridelkov v okviru mednarodnega čebelarskega kongresa »Apimedica & Apiquality 2010«, ki je jeseni tega leta potekal v Ljubljani. Tudi na tem ocenjevanju so člani ČZS prejeli številna mednarodna priznanja in medalje.

Zadnje objave

Sat, 27. Oct 2018 at 18:12

1460 ogledov

V Škofji Loki z dobro voljo in delovno energijo vstopajo na lokalne volitve
Obiskal jih je tudi Robert Strah, županski kandidat SDS, in se zahvalil za podporo SLS pri kandidaturi za župana Škofje Loke. Zbrani člani in svetniški kandidati liste SLS v Škofji Loki pa so obljubili, da se bodo pri svojem delu maksimalno potrudili.

Sat, 27. Oct 2018 at 18:10

2411 ogledov

Pogovorni večer: Zakaj je krščanstvo tako pomembno za dobrobit družbe?
Slovenska ljudska stranka vljudno vabi na pogovorni večer ZAKAJ JE KRŠČANSTVO TAKO POMEMBNO ZA DOBROBIT DRUŽBE? Dogodek bo potekal v dvorani Slovenske matice, Kongresni trg 8, Ljubljana, in sicer v soboto, 3. novembra 2018, ob 19. uri. Skozi zgodovinski oris in kritično refleksijo sedanjosti se bomo vprašali, kako je krščanska misel, tako katoliška, kot protestantska, vplivala na pridobitve naprednih in uspešnih družb, ki jih cenimo še danes, in sicer tako verujoči, kot neverujoči. Osredotočili se bomo tudi na dobo razsvetljenstva in vzroke, ki vodijo Zahod k oddaljevanju od svoje lastne tradicije. Vprašali se bomo, kako se soočati z modernim tokom mišljenja in vsemi ostalimi izzivi, ki bodo neizogibni. Z nami bodo naslednji odlični gostje: dr. Stane Grandadr. Janez Šumradaddr. Jonatan Vinkler Pogovor bo povezoval: Matjaž Lulik Veselimo se srečanja z vami!

Thu, 25. Oct 2018 at 22:19

1837 ogledov

Predstavili kandidate skupne liste SLS in stranke Glas za otroke in družine za ljubljanski mestni svet
Na današnji novinarski konferenci v Ljubljani so se predstavili kandidati skupne liste  SLS in stranke Glas za otroke in družine za mestni svet MO Ljubljana. Nosilec skupne liste Janez Žagar, dr. Jože Osterc, Janez Podobnik, dr. Andrej Umek in Aleks Leo Vest so predstavili ključne poudarke, s katerimi SLS vstopa v kandidaturo za ljubljanske mestne svetnike. Izpostavili so prizadevanje za to, da za vožnjo po ljubljanski obvoznici ne bi več potrebovali vinjete in da se v Ljubljani za potrebe Ljubljančanov  in drugih prebivalcev vzpostavi tržnico in veletržnico z izključno slovensko lokalno pridelano hrano po sprejemljivih cenah. Prizadevali si bodo tudi za to, da bi ljubljanski mestni svet postal prostor spoštljive in odprte komunikacije. Aleš Primc in Polona Naglič pa sta v imenu stranke Glas za otroke in družine izpostavila prizadevanje, da bi Ljubljana postala družinam čim bolj prijazno mesto, da bi v prihodnje posebno pozornost namenili številnim upokojencem in drugim osamljenim ljudem in se zavzela za več rekreacijskih površin v Ljubljani tudi za domače ljubljenčke. Predsednik SLS Marjan Podobnik  pa je ob podpori kandidatom in kakovostni celotni listi izpostavil, da si bo skupaj s sodelavci prizadeval, da se SLS odpre mestu in da enako kot s podeželskim SLS zadiha tudi z mestnim pljučnim krilom. Čeprav je bilo v Ljubljani pod dosedanjim vodstvom župana Zorana Jankovića in njegove ekipe narejenega tudi veliko pozitivnega, SLS – tako kot SDS in NSi – podpira župansko kandidaturo Anžeta Logarja v prepričanju, da lahko dosedanje dobre projekte nadgradi, neoptimalne pa spremeni.

Thu, 25. Oct 2018 at 22:15

1738 ogledov

SLS v Zagorju ob Savi z doslej najmočnejšo listo
SLS Zagorje ob Savi je danes na novinarski konferenci v Gostišču Ribnik predstavila županskega kandidata SLS, kandidatno listo za občinske svetnike ter Razvojni program SLS za občino Zagorje ob Savi. Primož Jelševar, direktor Inštituta dr. Antona Korošca je povedal, da gre za doslej najmočnejšo listo, na kateri je sedem direktorjev oz. lastnikov uspešnih zagorskih podjetij, trije sedanji in več nekdanjih predsednikov KS, guverner Rotary Slovenija, predsednica Zveze kmetic Slovenije, predsedniki športnih društev in ugledni gospodarji kmetijskih gospodarstev ter drugi uspešni Zagorjani. Ker nas poznate, pa je njihov slogan. Županski kandidat Alojz Slavko Jelševar je oče štirih otrok, glasbenik in dolgoletni direktor visokotehnološkega podjetja JE&GR. Kot je dejal, je čas, da Občina Zagorje dobi drzen razvojni program in ambiciozno ekipo, ki ga bo uresničila. Zagorje mora imeti po njegovih besedah posluh za ustvarjanje delovnih mest prihodnosti – to pa so okoljsko ozaveščena podjetja, ki ustvarjajo visoko dodano vrednost. Iztok Živko, direktor družbe Tevel iz Kisovca je predstavil projekt energetsko samozadostne Občine Zagorje ob Savi, ki bi bila lahko največja takšna občina in tako zgled v Evropi. Ker je v občini ponovno povišana raven PM10 delcev, je nujno potrebna sprememba miselnosti. Tako kot je bil eden od znanilcev drugačnega načina razmišljanja projekt Manj svečk za manj grobov, ki so ga začeli člani zagorske SLS in so ga povzeli tudi drugi kraji po Sloveniji, bi bili lahko v Zagorju zgled drugim občinam, kjer bi s serijo manjših vetrnih in plinskih elektrarn ter hidroelektrarn na zasebnih površinah ustvarili dovolj električne energije za potrebe vseh zagorskih gospodinjstev. Janez Lipec, guverner Rotary district 1912, ki pokriva Slovenijo in Makedonijo, si želi, da se Zagorje odpre navzven in izkoristi tržno nišo razvoja turizma. Aktivno je treba podpreti lokalne šole, da bodo zagotavljale potrebe trga dela prihodnosti. Izkoristiti  je treba naravne potenciale in ljudi, ki imajo znanje, voljo in delovne navade, takšnih pa je v Zagorju dovolj. Delo mora znova postati vrednota. Neda Starman Ržišnik, predsednica Konjeniškega kluba Vajkard Valvasor je predstavila projekt razvoja termalnega in eko turizma v Zagorski dolini s postavitvijo informacijskih tabel in zemljevidov ter odprtjem turistično informativne pisarne in info točke v Zagorje. Predstavila je idejni projekt obnove Medijskih toplic kot ekskluzivnih term v stilu časa Vajkarda Valvasorja, ki bi bile povezane z obnovljenim Medijskim Gradom, kjer bi se izvajale grajske poroke. Boštjan Ocepek, predsednik krajevne skupnosti Šentlambert, je povedal, da mu je program SLS zelo blizu, saj temelji na enakomernem razvoju vseh krajev v občini. Tudi za Občino Zagorje bi bilo dobro, da bi namenila več sredstev za obnovo cest in družbenega življenja na okoliških vaseh. Te so sicer lepo urejene tudi zaradi veliko prostovoljnega dela, ki ga naredijo krajani.

Thu, 25. Oct 2018 at 22:14

2690 ogledov

SLS samozavestno na lokalnih volitvah: »Ker nas poznate«
Na predstavitvi v Kobilju je županske kandidate podprl predsednik SLS Marjan Podobnik in predstavil glavne vsebinske poudarke delovanja SLS. Povedal je, da je SLS stranka, ki spoštuje sočloveka, družino, delo, lastnino in domovino in je odprta za vse, razen za podpornike skrajnih stališč. Izpostavil je uspešnost dela županov in občinskih svetnikov SLS, kar je tudi razlog za optimizem pred prihajajočimi volitvami. SLS je imela doslej 32 županov izvoljenih na svoji listi, skupaj z neodvisnimi in skupnimi kandidati s podporo SLS pa je v Klubu županov SLS sodelovalo 42 županj in županov. Podobnik je izrazil pričakovanje, da bo Klub županov SLS tudi v prihodnje ostal številčno najmočnejši. Sledila je predstavitev Roberta Ščapa, župana Občine Kobilje, Cvetke Ficko, županje Občine Grad, Ludvika Novaka, župana Občine Puconci, Franca Horvata, župana Občine Tišina in Antona Törnarja,  župana Občine Črenšovci. Župani so bili enotni, da je treba povečati sredstva za takoimenovano povprečnino, s čimer bi zagotovili intenzivnejši razvoj tudi manjših podeželskih in obmejnih občin. Zavzeli so se tudi za čimprejšnjo ustanovitev pokrajin ter prenos dela državnih pristojnosti in sredstev z državne ravni na prihodnje pokrajine. Marjan Podobnik je predstavljena prizadevanja županje in županov v celoti podprl. Kasneje se je predsednik SLS v občini Kidričevo srečal s kandidatom SLS za župana Damjanom Medvedom in kandidati SLS za občinski svet ter podprl njihovo kandidaturo.

Thu, 25. Oct 2018 at 22:12

2195 ogledov

Dr. Darinka Fakin že petič za županjo Občine Majšperk
Dr. Darinka Fakin živi z možem Brankom in sinom Tomažem v Majšperku. Funkcijo županje opravlja nepoklicno, saj je kot redna profesorica zaposlena na Univerzi v Mariboru, Fakulteti za strojništvo, na Oddelku za Oblikovanje in tekstilne materiale. Osnovno šolo je obiskovala v Majšperku in nadaljevala šolanje na Gimnaziji Dušana Kvedra Ptuj. Dodiplomski študij je končala na takratni Tehniški fakulteti Maribor in se leta 1985 zaposlila v Tovarni volnenih izdelkov v Majšperku. Med delom je kot mlada raziskovalka končala tudi magistrski študij. Po več kot 15-letnem delu v industriji se je leta 2000 zaposlila na Fakulteti za strojništvo, kjer je leta 2004 tudi doktorirala. Med delom je vseskozi aktivna tudi na raziskovalnem področju, je avtorica ali soavtorica številnih izvirnih znanstvenih člankov, patentov, raziskovalnih nalog, elaboratov, študij, strokovnih člankov, avtorica in soavtorica učbenikov in navodil za vaje. V lokalno politiko se je vključila že leta 1994, ko je nastala naša Občina Majšperk. V prvem mandatu je bila predsednica Občinskega sveta, v drugem podžupanja in sedaj opravlja že četrti mandat funkcijo županje. Ta funkcija ji predstavlja velik izziv, saj vemo, da je uvedba lokalne samouprave prinesla tudi lokalnemu okolju velike priložnosti. To se opazi skoraj na vsakem koraku. V teh letih so izvedli številne pomembne investicije na področju infrastrukture, izobraževanja, športa, kulture, turizma, gospodarstva, varovanja in urejanja okolja ter na področju delovanja društev. Vse to jim je uspelo, ker so bili sposobni delati skupaj.
Teme
Borut Pahor čebelarska zveza slovenije čebelarstvo DZ RS fisko lah Obvestila odlikovanje predlog Presečnik presečnik jakob Ps sds

Prijatelji

SLS Sv. Trojica v Slovenskih GoricahSLS Sv. Jurij v Slovenskih goricahSLS Sveta AnaSLS ŠentiljSLS PesnicaSLS LenartSLS KungotaSLS CerkvenjakSLS BenediktSLS PivkaSLS PostojnaSLS SežanaAnton  ŠkofSLS KoperSLS KomenSLS IzolaSLS DivačaSLS Hrpelje-KozinaSLS Ilirska BistricaSLS Gornji GradSLS LjubnoSLS LučeSLS MozirjeSLS NazarjeSLS Rečica ob SavinjiSLS Šmartno ob PakiSLS ŠoštanjSLS VelenjeSLS Središče ob DraviSLS CirkulaneSLS DestrnikSLS Dornava

NAJBOLJ OBISKANO

Presečnik, Ficko in Lah predsedniku RS Pahorju poslali predlog za podelitev Odlikovanja RS Čebelarski zvezi Slovenije