Ljubljana, 26. december 2014 – Na današnji dan so bili pred 24 leti razglašeni rezultati plebiscita, na katerem so slovenske državljanke in državljani pokazali največjo enotnost, ko so se odločili za samostojno pot Slovenije. "Na svoji poti je Slovenija očitno pozabila, kako biti dober gospodar in kako biti svojim uporabnikom prijazna država," opozarja predsednik SLS mag. Marko Zidanšek, ki meni, da bi morala Vlada RS "premisliti o vzporednem reševanju gospodarske krize in krize človeških virov, namesto da spet začenja poskus uvedbe davka na nepremičnine, ki so ga državljani s pomočjo peticije, katere prvopodpisniki smo bili v SLS, odločno zavrnili, nato pa je njegovo uvedbo pred manj kot enim letom ustavilo tudi Ustavno sodišče RS," ob Dnevu samostojnosti in enotnosti poudarja predsednik SLS mag. Marko Zidanšek.
Zdajšnji ponovni poskus uvedbe davka na nepremičnine je nesprejemljiv poskus pokrivanja proračunske luknje s pomočjo že tako preobremenjenih državljanov. Je korak v napačno smer, ki ga je Vlada RS naredila tudi z zaposlitvenim programom ministrice Kopač Mrak. "Ta program ustvarja samo začasna delovna mesta, dokler traja subvencioniranje, in ustvarja vtis, da bodo nezaposljivi diplomanti določenih, predvsem družboslovnih, študijskih programov s tem programom postali zaposljivi. S tem pa odvrača pozornost od obstoječih nesorazmerij. Vlada bi morala začeti odpravljati nesorazmerja med trgom dela in izobrazbeno strukturo mladih pri temeljnih vzrokih za tako stanje, ne pa se samo zatekati k neučinkovitim lepotnim popravkom," je jasen mag. Zidanšek, ki dodaja, da sta prva logična in nujna ukrepa "slovenski izobraževalni sistem preoblikovati v servis, ki bo kvantitativno in kvalitativno pokrival potrebe slovenskega trga dela, ter zagotavljal ustrezno količino primerno izobraženih kadrov zanj."
Zidanšek pojasnjuje_ "V SLS ugotavljamo, da je izobrazbena struktura, ki izhaja iz trenutnega izobraževalnega sistema, neskladna s potrebami slovenskega trga dela. Država tako že v osnovi zapečati usodo mnogih mladih, ki se zaradi napačne informiranosti odločijo za izobraževanje, ki jim ne bo omogočilo zaposlitve. Vse več je visoko izobraženih mladih, ki po sili razmer iščejo tudi manj zahtevna in posledično manj plačana dela. To pa ima še en negativen učinek, in sicer da prekvalifikacija novozaposlenih pade na ramena podjetij, ki lahko le na tak način dobijo ustrezen kader. S tem gospodarstvo prevzema vlogo izobraževalnega sistema, to pa še dodatno zmanjšuje konkurenčnost slovenskega gospodarstva. Pred vpisom v izobraževalni program bi moral biti vsak dijak in študent seznanjen s povpraševanjem po delovnih mestih z izobrazbo, ki jo želi pridobiti. To bi morala biti pravica vsakega dijaka in študenta. Verjamem, da bi se ob takšnih podatkih le malokdo odločil za poklice, ki niso zaposljivi."
"Današnji Dan samostojnosti in enotnosti, pa tudi konec leta, ki se bliža, je primeren trenutek za premislek za nazaj ‒ s pogledom, uprtim naprej. Pričakujemo, da nam bo Vlada RS prisluhnila ter rešitve za področje izobraževalnega sistema in ukrepe, ki jih bomo predstavili januarja 2015, vključila v svoj program dela, da bo Slovenija čimprej spet našla svojo pot – tokrat iz krize," še poziva predsednik SLS mag. Marko Zidanšek.