Ljubljana, 17. februar 2015 – Ob današnji 19. nujni seji Odbora DZ RS za finance in monetarno politiko, ki bo pri tretji točki dnevnega reda obravnaval pobude in predloge, povezane s težavami v Banki Slovenije, podpredsednik SLS in član Strokovnega sveta pri predsedniku SLS Primož Jelševar opozarja, da ena ključnih težav v Sloveniji ostaja upravljanje z državnim premoženjem. Po njegovem mnenju je uspešnost organizacij mogoče objektivno oceniti, k boljšemu upravljanju podjetij v državni lasti pa bi lahko pripomoglo tudi ocenjevanje. S tem so se strinjali tudi gostje okrogle mize z naslovom Uspešna slovenska podjetja kot ključ za blaginjo Slovencev, ki jo je prejšnji teden organiziral Strokovni svet pri predsedniku SLS.
»Glede na napovedano razpravo, tudi v zvezi z Banko Slovenije, na današnji izredni seji Odbora DZ RS za finance in monetarno politiko v SLS predlagamo, da ministrstvo za finance RS, Banka Slovenije in druge državne banke ter državne zavarovalnice izvedejo samoocenjevanje po modelu EFQM, ki ga bodo vodili neodvisni in izkušeni ocenjevalci, ter tako na sistematičen način začnejo izboljševati svoje delovanje,« pravi podpredsednik SLS Primož Jelševar in dodaja_ »Poročilo o ugotovitvah ocenjevanja in načrte izboljšav naj omenjeni predložijo v obravnavo in potrditev svojim nadzornim organom. Tako obvezo nalaga tudi priporočilo Slovenskega državnega holdinga, ki sicer žal ostaja le na papirju, prav tako pa je to ena od nalog nadzornih svetov, kot so navedene v Načelih korporativnega upravljanja Organizacije za gospodarsko sodelovanje in razvoj (OECD).«
V skladu z Zakonom o priznanju Republike Slovenije za poslovno odličnost (Uradni list RS št. 22/98 in spremembe 55/03, 83/03 in 92/07) se je tudi Slovenija zavezala k spodbujanju uporabe evropskega modela ocenjevanja v zasebnem in javnem sektorju, ki vodi k večji konkurenčnosti države in uspešnosti organizacij. Model EFQM je evropski model odličnosti, katerega skrbnik je neprofitna Evropska fundacija za poslovno odličnost (EFQM), ustanovljena leta 1989 na pobudo takratnega predsednika Evropske komisije Jacquesa Delorsa in 14 najuglednejših evropskih podjetnikov. Namen uporabe modela EFQM je slovenskemu gospodarstvu pomagati doseči globalno konkurenčnost. S Slovenijo primerljiva Baskija, ena od španskih avtonomnih skupnosti, je v zadnjih desetih letih s samoocenjevanjem po evropskem modelu odličnosti in prenosom dobrih upravljavskih praks s sofinanciranjem ministrstva za gospodarstvo povečala BDP Baskije na 135 % povprečja EU (BDP Slovenije dosega zgolj 81 % povprečja EU).
»Ustanavljanje različnih komisij DZ RS in iskanje krivcev bi služilo le kot figov list enega bistvenih problemov te države – problemov upravljanja z državnim premoženjem. Danes bomo videli, ali najvišji politični odločevalci želijo rešiti problem, ali bodo ustanovili komisijo,« je kritičen Jelševar, ki poziva, naj državna podjetja in organizacije uvedejo (samo)ocenjevanje in izboljševanje delovanja s sodobnimi orodji upravljanja_ »S tem bi lahko povečali svoj ugled in konkurenčnost ter doprinesli k temu, da bi bili stresni testi za državne banke pozitivni. Tako bi se občutno zmanjšalo tveganje za njihovo ponovno dokapitalizacijo s strani davkoplačevalcev.«