Predstavniki nevladnih kmetijskih organizacij ob praznovanju 27 let SKZ in SLS o slovenskem kmetijstvu
SLS Slovenska ljudska stranka

Sreda, 13. Maj 2015 ob 14:24

Ljubljana, 13. maj 2015 – SLS je v ponedeljek zvečer obeležila 27. obletnico ustanovitve Slovenske kmečke zveze in s tem svoj 27. rojstni dan. Po slavnostnih nagovorih predsednika SLS mag. Marka Zidanška in predsednika SKZ pri SLS Roka Sedmineka so na dogodku svoj pogled na obletnico, spomine in trenutno stanje kmetijstva v Sloveniji predstavili povabljeni predstavniki slovenskih nevladnih kmetijskih organizacij, in sicer strokovni tajnik Sindikata kmetov Slovenije Jernej Redek, podpredsednik Zveze lastnikov gozdov Slovenije Janez Beja, predsednica Zveze kmetic Slovenije Irena Ule, predsednik Zadružne zveze Slovenije Peter Vrisk in predsednik Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije Cvetko Zupančič ter prvi slovenski kmetijski minister dr. Jožef Jakob Osterc. V nadaljevanju podajamo njihove glavne poudarke.

Strokovni tajnik Sindikata kmetov Slovenije (SKS) in podpredsednik SKZ pri SLS Jernej Redek je dejal, da so SKZ ustanovili kmetje z jasno vizijo, kaj želijo. »Kmetje smo bili, oz. ste bili takrat, nosilci družbeno-političnega dogajanja, ki je vodilo v demokratizacijo Slovenije. Žal lahko ugotavljamo, da so v teh trenutkih našo ljubo domovino Slovenijo nekatere strukture tako rekoč ukradle in s svojimi izprijenimi načeli pripeljale do stanja, v katerem smo v tem trenutku,« je bil kritičen Redek. Po njegovem mnenju je obletnica ustanovitve SKZ vsekakor čas, »da pogledamo prehojeno pot in si zadamo nove cilje.« Izpostavil je, da si SKS še najprej želi dobro sodelovati tako z drugimi stanovskimi organizacijami kot tudi s SKZ pri SLS, poleg tega pa želi utrjeno zakonodajo, ki bi vodila v razvoj slovenskega podeželja in slovenskemu kmetu zagotavljala stabilno delovno okolje. Le v takem okolju se lahko slovensko kmetijstvo in podeželje razvijata, ta razvoj pa je nujen za razvoj slovenske družbe, saj je prav kmetijstvo nosilec vsake družbe. »SKZ pri SLS želimo v SKS, da nadaljuje začrtano pot in ponovno uveljavi vladavino zdrave kmečke pameti v slovenski družbi … to bo vodilo, ki bo Slovenijo rešilo iz krize,« je zaključil Redek.

Podpredsednik Zveze lastnikov gozdov Slovenije (ZLGS) Janez Beja je podprl kmetijski sporazum, ki ga je predlagal predsednik SKZ pri SLS Rok Sedminek_ »Predvsem si želim, da bi ta sporazum veljal najprej med vsemi nami, še bolj pa, da bi ga upošteval minister in vlada.« S Sedminekom se je strinjal, da nevladne organizacije porabijo ogromno časa za pogajanja, sestanke itd., učinki tega sodelovanja pa so premajhni, ker »nimamo človeka ne v parlamentu ne v vladi. Z nami, s kmeti, delajo, kar hočejo«. Izpostavil je včasih pristransko poročanje medijev o kmetijski problematiki, ki kmete z velikimi traktorji prikazuje kot bogate, ne pokažejo pa propadajočih kmetij, na katerih kmetje ne morejo več živeti. V ZLGS je veliko lastnikov gozdov, ki pa niso člani zbornice. Divjad je še vedno nerešen problem, ki se mu posveča premalo pozornosti. Odgovornost lastnikov gozdov za nesreče v gozdu.

Predsednica Zveze kmetic Slovenije (ZKS) Irena Ule je SKZ in SLS čestitala »za delo in vsa prizadevanja v vseh teh letih, saj ste v tem času odigrali pomembno vlogo za naše podeželje«. Pomembna naloga ZKS je po njenih besedah združevanje, povezovanje ter izobraževanje, ko pa je to mogoče, se vključijo tudi v razpravo o aktualnih problematikah. »Prepričane smo, da je delovanje društev na podeželju velikega pomena. Praktično sodelujemo pri zadevah, ki popestrijo in izboljšajo kakovost življenja na podeželju,« je dejala in dodala, da so v društvu že veliko naredile na iskanju primernega položaja v družbi, z delom bodo tudi nadaljevale, se pa vse pogosteje sprašujejo, kako naprej. »Dela nikoli ne zmanjka, pojavlja pa se veliko vprašanje, ali se splača,« se je ob opisovanju vsakdana sodobne kmetice vprašala Irena Ule in povedala, da si v ZKS želijo »otrokom omogočiti dostojno življenje, možnost in željo, da ostanejo na kmetijah in jih obdelujejo. Želimo več možnosti za vlaganja za razvoj tržno usmerjenih kmetij. Želimo si sodelovanja med regijami na interesnem in poslovnem področju.« Na koncu je izrazila upanje, da bosta SKZ pri SLS in SLS lahko pomagali pri uresničevanju teh želja in zaželela uspešno prihodnje delo.

Predsednik Zadružne zveze Slovenije in član Izvršilnega odbora SLS Peter Vrisk se je v svojem nagovoru ozrl v preteklost. Na kmetiji je bilo treba veliko delati, sam je zgodaj prevzel očetovo kmetijo in se leta 1986 vključil v zadrugo, kjer so se s kolegi odprto, javno in tudi z novinarji pogovarjali o tem, kaj bi bilo v družbi treba storiti, da bi izboljšali ureditev. Kar je z današnjega vidika videti enostavno, takrat ni bilo samo po sebi umevno. »Kmetje smo bili tisti, ki smo si največ upali. Vsi ostali so bili kasneje, kmet pa je po naravi svobodnjak … Vedno je bilo tako, da si je kmet upal kaj povedati,« je ponosno povedal Vrisk. Nato je bila ustanovljena SKZ, sledile pa so vse ostale aktivnosti, volitve, kandidiranje, doseganje rezultatov in velik uspeh na volitvah. Dejal je, da sicer nikoli ni vse postorjeno, vendar se je na področju kmetijstva v 27 letih vseeno veliko naredilo in zasluga gre po njegovih besedah tako SKZ in SLS kot nevladnim organizacijam, ki med seboj kljub manjšim vmesnim nesporazumom odlično sodelujejo. To je pripeljalo tudi do uspeha ob vstopu Slovenije v Evropsko unijo, ko so bile zaradi odločnosti kmetov subvencije za slovenskega kmeta dvakrat višje subvencije kot v drugih novih članicah EU. »Boj se nikoli ne konča. Ključno je, da nevladne organizacije stopimo skupaj,« je povedal Vrisk, ki verjame, da bo SLS – stranka z dolgoletno tradicijo in dobro terensko mrežo ljudi, ki dobro delajo, z dobrimi župani – kmalu spet v parlamentu.

Predsednik Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije Cvetko Zupančič se je strinjal s sogovorniki in izzivi, ki so jih izpostavili, ter poudaril, da so bili v času ustanovitve SKZ drugačni časi. »Takrat se je bilo težje izpostaviti. Vsi smo se malo bali … Zgodovino je treba čuvati, si jo zapomniti, jo spoštovati in je nikoli pozabiti. Vendar je treba gledati naprej. Če se bomo danes pretirano ozirali nazaj, bomo pozabili, kaj moramo narediti za prihodnost, imeti moramo vizijo in cilj za naprej,« se je Zupančič strinjal s predsednikom SLS mag. Markom Zidanškom, ki je pred tem predstavil ukrepe SLS za uspešnejšo Slovenijo. Poudaril je, da SLS danes ne sme biti sram povedati, kaj je v preteklosti dosegla. Povedal je, da je KGZS zelo dobro pripravila izhodišča za Program razvoja podeželja 2014–2020, nato pa se je v postopku obravnave in sprejemanja v Sloveniji in v Bruslju, vse spremenilo na slabše. Kot predsednik KGZS Cvetko Zupančič kmetijskemu ministru, ministrstvu in državi najbolj očita pomanjkanje srednje- in dolgoročnega načrta za področje kmetijstva. »Nimamo nobene prave vizije oz. jo imamo samo do volitev, nimamo pa vizije, kaj bo kmetijstvo počelo čez 10 let in kaj je naš cilj. Če je naš cilj čez 10 let še vedno skrbeti za samooskrbo in ohranjanje ter obdelanost podeželja, potem moramo iti v tej smeri. To mora potem biti naš nacionalni program, tako bodo tudi naloge jasno določene in razdeljene,« je bil kritičen Zupančič. KGZS sicer zbira podpise za vložitev Predloga zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o dohodnini in Predlog zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o Skladu kmetijskih zemljišč in gozdov Republike Slovenije.

Prvi slovenski kmetijski minister dr. Jožef Jakob Osterc je povedal kar nekaj zanimivih zgodb iz časa ustanavljanja SKZ in svojega ministrskega dela. Pred pogajanji vstopu Slovenije v EU, je na primer znanemu ekonomistu naročil pripravo predloga načina pogajanja z EU. Kasnejši uspeh na pogajanjih danes pripisuje prav odlični pripravljenosti_ »V Bruselj se ne hodi poslušati, ampak pogajati.« Če takrat ne bi izborili določenih stvari, npr. števila krav dojilj idr., bi bilo danes slovensko kmetijstvo povsem drugačno. Izpostavil je, da kmet ne sme vedno gledati le na ekonomiko delovanja, saj samo delo obsega 50 % stvari, ki se ne splačajo, a so kljub temu bistvene za obstoj kmetije in ohranitev pomembnih vrednot. Poudaril je še, da je za suverenost države potrebna najmanj 80 % samooskrba, da bi to dosegli in imeli tudi sicer bolj uspešno kmetijstvo pa predvsem rabimo jasen kmetijski program in pogum.

Slavnostna nagovora predsednika SLS mag. Marka Zidanška in predsednika SKZ pri SLS Roka Sedmineka lahko preberete tukaj.

Fotografije z dogodka si lahko ogledate tukaj,  videoposnetke z dogodka pa si lahko ogledate spodaj.

https_//youtu.be/CxZb5Uu9v5E

https_//youtu.be/Km1srXzOhFM

https_//youtu.be/qaILH0z_0gQ

https_//youtu.be/zWuAO4ZjqrE

 

Zadnje objave

Sat, 27. Oct 2018 at 18:12

1476 ogledov

V Škofji Loki z dobro voljo in delovno energijo vstopajo na lokalne volitve
Obiskal jih je tudi Robert Strah, županski kandidat SDS, in se zahvalil za podporo SLS pri kandidaturi za župana Škofje Loke. Zbrani člani in svetniški kandidati liste SLS v Škofji Loki pa so obljubili, da se bodo pri svojem delu maksimalno potrudili.

Sat, 27. Oct 2018 at 18:10

2428 ogledov

Pogovorni večer: Zakaj je krščanstvo tako pomembno za dobrobit družbe?
Slovenska ljudska stranka vljudno vabi na pogovorni večer ZAKAJ JE KRŠČANSTVO TAKO POMEMBNO ZA DOBROBIT DRUŽBE? Dogodek bo potekal v dvorani Slovenske matice, Kongresni trg 8, Ljubljana, in sicer v soboto, 3. novembra 2018, ob 19. uri. Skozi zgodovinski oris in kritično refleksijo sedanjosti se bomo vprašali, kako je krščanska misel, tako katoliška, kot protestantska, vplivala na pridobitve naprednih in uspešnih družb, ki jih cenimo še danes, in sicer tako verujoči, kot neverujoči. Osredotočili se bomo tudi na dobo razsvetljenstva in vzroke, ki vodijo Zahod k oddaljevanju od svoje lastne tradicije. Vprašali se bomo, kako se soočati z modernim tokom mišljenja in vsemi ostalimi izzivi, ki bodo neizogibni. Z nami bodo naslednji odlični gostje: dr. Stane Grandadr. Janez Šumradaddr. Jonatan Vinkler Pogovor bo povezoval: Matjaž Lulik Veselimo se srečanja z vami!

Thu, 25. Oct 2018 at 22:19

1851 ogledov

Predstavili kandidate skupne liste SLS in stranke Glas za otroke in družine za ljubljanski mestni svet
Na današnji novinarski konferenci v Ljubljani so se predstavili kandidati skupne liste  SLS in stranke Glas za otroke in družine za mestni svet MO Ljubljana. Nosilec skupne liste Janez Žagar, dr. Jože Osterc, Janez Podobnik, dr. Andrej Umek in Aleks Leo Vest so predstavili ključne poudarke, s katerimi SLS vstopa v kandidaturo za ljubljanske mestne svetnike. Izpostavili so prizadevanje za to, da za vožnjo po ljubljanski obvoznici ne bi več potrebovali vinjete in da se v Ljubljani za potrebe Ljubljančanov  in drugih prebivalcev vzpostavi tržnico in veletržnico z izključno slovensko lokalno pridelano hrano po sprejemljivih cenah. Prizadevali si bodo tudi za to, da bi ljubljanski mestni svet postal prostor spoštljive in odprte komunikacije. Aleš Primc in Polona Naglič pa sta v imenu stranke Glas za otroke in družine izpostavila prizadevanje, da bi Ljubljana postala družinam čim bolj prijazno mesto, da bi v prihodnje posebno pozornost namenili številnim upokojencem in drugim osamljenim ljudem in se zavzela za več rekreacijskih površin v Ljubljani tudi za domače ljubljenčke. Predsednik SLS Marjan Podobnik  pa je ob podpori kandidatom in kakovostni celotni listi izpostavil, da si bo skupaj s sodelavci prizadeval, da se SLS odpre mestu in da enako kot s podeželskim SLS zadiha tudi z mestnim pljučnim krilom. Čeprav je bilo v Ljubljani pod dosedanjim vodstvom župana Zorana Jankovića in njegove ekipe narejenega tudi veliko pozitivnega, SLS – tako kot SDS in NSi – podpira župansko kandidaturo Anžeta Logarja v prepričanju, da lahko dosedanje dobre projekte nadgradi, neoptimalne pa spremeni.

Thu, 25. Oct 2018 at 22:15

1755 ogledov

SLS v Zagorju ob Savi z doslej najmočnejšo listo
SLS Zagorje ob Savi je danes na novinarski konferenci v Gostišču Ribnik predstavila županskega kandidata SLS, kandidatno listo za občinske svetnike ter Razvojni program SLS za občino Zagorje ob Savi. Primož Jelševar, direktor Inštituta dr. Antona Korošca je povedal, da gre za doslej najmočnejšo listo, na kateri je sedem direktorjev oz. lastnikov uspešnih zagorskih podjetij, trije sedanji in več nekdanjih predsednikov KS, guverner Rotary Slovenija, predsednica Zveze kmetic Slovenije, predsedniki športnih društev in ugledni gospodarji kmetijskih gospodarstev ter drugi uspešni Zagorjani. Ker nas poznate, pa je njihov slogan. Županski kandidat Alojz Slavko Jelševar je oče štirih otrok, glasbenik in dolgoletni direktor visokotehnološkega podjetja JE&GR. Kot je dejal, je čas, da Občina Zagorje dobi drzen razvojni program in ambiciozno ekipo, ki ga bo uresničila. Zagorje mora imeti po njegovih besedah posluh za ustvarjanje delovnih mest prihodnosti – to pa so okoljsko ozaveščena podjetja, ki ustvarjajo visoko dodano vrednost. Iztok Živko, direktor družbe Tevel iz Kisovca je predstavil projekt energetsko samozadostne Občine Zagorje ob Savi, ki bi bila lahko največja takšna občina in tako zgled v Evropi. Ker je v občini ponovno povišana raven PM10 delcev, je nujno potrebna sprememba miselnosti. Tako kot je bil eden od znanilcev drugačnega načina razmišljanja projekt Manj svečk za manj grobov, ki so ga začeli člani zagorske SLS in so ga povzeli tudi drugi kraji po Sloveniji, bi bili lahko v Zagorju zgled drugim občinam, kjer bi s serijo manjših vetrnih in plinskih elektrarn ter hidroelektrarn na zasebnih površinah ustvarili dovolj električne energije za potrebe vseh zagorskih gospodinjstev. Janez Lipec, guverner Rotary district 1912, ki pokriva Slovenijo in Makedonijo, si želi, da se Zagorje odpre navzven in izkoristi tržno nišo razvoja turizma. Aktivno je treba podpreti lokalne šole, da bodo zagotavljale potrebe trga dela prihodnosti. Izkoristiti  je treba naravne potenciale in ljudi, ki imajo znanje, voljo in delovne navade, takšnih pa je v Zagorju dovolj. Delo mora znova postati vrednota. Neda Starman Ržišnik, predsednica Konjeniškega kluba Vajkard Valvasor je predstavila projekt razvoja termalnega in eko turizma v Zagorski dolini s postavitvijo informacijskih tabel in zemljevidov ter odprtjem turistično informativne pisarne in info točke v Zagorje. Predstavila je idejni projekt obnove Medijskih toplic kot ekskluzivnih term v stilu časa Vajkarda Valvasorja, ki bi bile povezane z obnovljenim Medijskim Gradom, kjer bi se izvajale grajske poroke. Boštjan Ocepek, predsednik krajevne skupnosti Šentlambert, je povedal, da mu je program SLS zelo blizu, saj temelji na enakomernem razvoju vseh krajev v občini. Tudi za Občino Zagorje bi bilo dobro, da bi namenila več sredstev za obnovo cest in družbenega življenja na okoliških vaseh. Te so sicer lepo urejene tudi zaradi veliko prostovoljnega dela, ki ga naredijo krajani.

Thu, 25. Oct 2018 at 22:14

2702 ogledov

SLS samozavestno na lokalnih volitvah: »Ker nas poznate«
Na predstavitvi v Kobilju je županske kandidate podprl predsednik SLS Marjan Podobnik in predstavil glavne vsebinske poudarke delovanja SLS. Povedal je, da je SLS stranka, ki spoštuje sočloveka, družino, delo, lastnino in domovino in je odprta za vse, razen za podpornike skrajnih stališč. Izpostavil je uspešnost dela županov in občinskih svetnikov SLS, kar je tudi razlog za optimizem pred prihajajočimi volitvami. SLS je imela doslej 32 županov izvoljenih na svoji listi, skupaj z neodvisnimi in skupnimi kandidati s podporo SLS pa je v Klubu županov SLS sodelovalo 42 županj in županov. Podobnik je izrazil pričakovanje, da bo Klub županov SLS tudi v prihodnje ostal številčno najmočnejši. Sledila je predstavitev Roberta Ščapa, župana Občine Kobilje, Cvetke Ficko, županje Občine Grad, Ludvika Novaka, župana Občine Puconci, Franca Horvata, župana Občine Tišina in Antona Törnarja,  župana Občine Črenšovci. Župani so bili enotni, da je treba povečati sredstva za takoimenovano povprečnino, s čimer bi zagotovili intenzivnejši razvoj tudi manjših podeželskih in obmejnih občin. Zavzeli so se tudi za čimprejšnjo ustanovitev pokrajin ter prenos dela državnih pristojnosti in sredstev z državne ravni na prihodnje pokrajine. Marjan Podobnik je predstavljena prizadevanja županje in županov v celoti podprl. Kasneje se je predsednik SLS v občini Kidričevo srečal s kandidatom SLS za župana Damjanom Medvedom in kandidati SLS za občinski svet ter podprl njihovo kandidaturo.

Thu, 25. Oct 2018 at 22:12

2216 ogledov

Dr. Darinka Fakin že petič za županjo Občine Majšperk
Dr. Darinka Fakin živi z možem Brankom in sinom Tomažem v Majšperku. Funkcijo županje opravlja nepoklicno, saj je kot redna profesorica zaposlena na Univerzi v Mariboru, Fakulteti za strojništvo, na Oddelku za Oblikovanje in tekstilne materiale. Osnovno šolo je obiskovala v Majšperku in nadaljevala šolanje na Gimnaziji Dušana Kvedra Ptuj. Dodiplomski študij je končala na takratni Tehniški fakulteti Maribor in se leta 1985 zaposlila v Tovarni volnenih izdelkov v Majšperku. Med delom je kot mlada raziskovalka končala tudi magistrski študij. Po več kot 15-letnem delu v industriji se je leta 2000 zaposlila na Fakulteti za strojništvo, kjer je leta 2004 tudi doktorirala. Med delom je vseskozi aktivna tudi na raziskovalnem področju, je avtorica ali soavtorica številnih izvirnih znanstvenih člankov, patentov, raziskovalnih nalog, elaboratov, študij, strokovnih člankov, avtorica in soavtorica učbenikov in navodil za vaje. V lokalno politiko se je vključila že leta 1994, ko je nastala naša Občina Majšperk. V prvem mandatu je bila predsednica Občinskega sveta, v drugem podžupanja in sedaj opravlja že četrti mandat funkcijo županje. Ta funkcija ji predstavlja velik izziv, saj vemo, da je uvedba lokalne samouprave prinesla tudi lokalnemu okolju velike priložnosti. To se opazi skoraj na vsakem koraku. V teh letih so izvedli številne pomembne investicije na področju infrastrukture, izobraževanja, športa, kulture, turizma, gospodarstva, varovanja in urejanja okolja ter na področju delovanja društev. Vse to jim je uspelo, ker so bili sposobni delati skupaj.
Teme
27 let SKZ 27 let SLS cvetko zupančič dr. Jakon Jožef Osterc govor Irena Ule Janez Beja Jernej Redek KGZS kmetijski sporazum kmetijstvo Ljubljana Marko Zidanšek obletnica Obvestila Peter Vrisk praznovanje predsednik SKZ pri SLS predsednik SLS prvi kmetijski minister Rok Sedminek SKS ukrepi SLS za uspešnejšo Slovenijo ZKS ZLGS ZZS

Prijatelji

SLS Sv. Trojica v Slovenskih GoricahSLS Sv. Jurij v Slovenskih goricahSLS Sveta AnaSLS ŠentiljSLS PesnicaSLS LenartSLS KungotaSLS CerkvenjakSLS BenediktSLS PivkaSLS PostojnaSLS SežanaAnton  ŠkofSLS KoperSLS KomenSLS IzolaSLS DivačaSLS Hrpelje-KozinaSLS Ilirska BistricaSLS Gornji GradSLS LjubnoSLS LučeSLS MozirjeSLS NazarjeSLS Rečica ob SavinjiSLS Šmartno ob PakiSLS ŠoštanjSLS VelenjeSLS Središče ob DraviSLS CirkulaneSLS DestrnikSLS Dornava

NAJBOLJ OBISKANO

Predstavniki nevladnih kmetijskih organizacij ob praznovanju 27 let SKZ in SLS o slovenskem kmetijstvu