Ljubljana, 29. junij 2015 – »V SLS od predsednika Vlade RS dr. Mira Cerarja in finančnega ministra dr. Dušana Mramorja pričakujemo, da se bosta na sestankih finančnih ministrov in predsednikov vlad držav članic Evropske unije uprla nadaljnjemu izsiljevanju grških voditeljev. Njuno popuščanje bi zgolj podaljševalo agonijo in vodilo v nov paket pomoči – tudi na račun morebitnega Grexit-a. Pri tem naj dr. Cerar in dr. Mramor v največji možni meri zavarujeta dosedanji slovenski finančni vložek. Pustimo Grkom sirtaki, ampak na njihov račun, ne naš,« ob trenutnem dogajanju poziva predsednik SLS mag. Marko Zidanšek.
Na letošnjih volitvah je v Grčiji zmagala skrajno levičarska koalicija Siriza s populistično-demagoškim voditeljem Aleksisom Ciprasom na čelu. Siriza že več kot pet mesecev s »sirtaki pogajanji« izsiljuje kreditodajalce, naj Grčiji zagotovijo finančna sredstva za ohranjanje umetno ustvarjenega življenjskega standarda nad grškimi realnimi zmožnostmi, ne da bi predložili, kaj šele implementirali, dogovorjene in potrebne fiskalne in strukturne reforme, ki bi vsaj dolgoročno omogočale povrnitev izposojenih sredstev. V času, ko Državni zbor RS končno sprejema izvedbeni zakon za zlato fiskalno pravilo, ki se nanaša na proračun naše države in določa, da lahko zapravimo le toliko denarja, kot ga dobimo v državno blagajno, ter na ta način preprečimo nadaljnje prekomerno zadolževanje, je po mnenju SLS nesprejemljivo kakršnokoli sprejemanje spodnjega praga kompromisa, ki je v nasprotju z dogovorjenimi pravili in podpisanimi akti.
Slovenija je v preteklih letih reševanja Grčije pred bankrotom že izkazala pripadnost Evropski uniji, povezavi in solidarnosti, ker se zaveda, da je vsaka družba močnejša, če drug drugemu damo zaobljube in se medsebojno podpiramo. Vendar je zaobljuba obvezujoča in terja odgovornost obeh strani. Solidarnostni finančni in jamstveni delež pomoči Slovenije Grčiji po deležu BDP celo presega deleže jedrnih držav EU in to v času, ko se moramo zaradi krize tudi sami odpovedovati mnogim t. i. »pridobljenim pravicam« iz drugih in drugačnih, preteklih časov.