Ljubljana, 13. avgust 2015 – Včeraj je na Kongresnem trgu v Ljubljani potekala novinarska konferenca Mladinskega sveta Slovenije ob mednarodnem dnevu mladih, na kateri je sodeloval tudi podpredsednik Nove generacije SLS in podpredsednik MSS za informiranje in participacijo, Daniel Valentine. Predstavil je temo letošnjega dneva mladih, participacijo in aktivno državljanstvo mladih. Poudaril je, da se mladi v Sloveniji premalo konvencionalno politično udejstvujejo, sodelujejo pa predvsem pri podpisovanju peticij in pošiljanju apelov.
Raziskave kažejo, da se mladi najbolj udeležujejo lokalnih volitev, manj pa evropskih in državnozborskih. Mladi so v raziskavi najslabše ocenili zaupanje v politični sistem in sicer s povprečno samooceno 2,0. Po rezultatih raziskave o kakovosti življenja je Slovenija celo na tretjem mestu po najnižjem zaupanju mladih v državne institucije. Daniel Valentine je dodal, da se polovica slovenske mladine »sploh ne počuti zastopane« preko mladih, ki so sodelujejo v politiki. Po raziskavah sodeč je četrtina mladih dejavnih v gasilskih društvih, slabih 17 % pa pri tabornikih in skavtih. Mladi so aktivni v športnih klubih (29 %), mladinskih organizacijah (9 %), kulturnih organizacijah (9 %), lokalnih organizacijah oz. iniciativah za izboljšanje lokalnih skupnosti (7 %), človekoljubnih organizacijah (5 %), le 3 % mladih pa je aktivnih v političnih organizacijah in strankah, kar je po njegovi oceni zaskrbljujoč podatek.
Daniel Valentine je omenil še dejstvo, da le četrtina aktivnih mladih prejme certifikat, diplomo ali formalno potrdilo. Spodbujanje participacije je eden pomembnejših ciljev organizacij v mladinskem sektorju. Zato je Valentine pozval k povečanju sodelovanja organizacij v mladinskem sektorju oz. sodelovanja v mladinskem delu, ki pripomore k večji družbeni angažiranosti in participaciji mladih. Po njegovem mnenju je zelo pomembno, da se mladi vključujejo v družbo in soodločajo o njej. Pri tem ne gre prevzeti vloge Sveta Vlade Republike Slovenije za mladino, ki ga kljub prizadevanjem predstavnikov mladih Vlada RS ne uporablja za pridobivanje mnenja mladih o posameznih politikah, ki so povezane z njimi. Mladinski sektor je vedno bolj finančno in posledično tudi kadrovsko podhranjen.