V medijih / Primož Jelševar v Delu_ Ključni cilj države: manj nezaposlenih!
SLS Slovenska ljudska stranka

Ponedeljek, 31. Avgust 2015 ob 13:50

Kljub veliko nezaposlenih je težko pridobiti novega sodelavca.


Ljubljana, 31. avgust 2015 – Časnik Delo je v rubriki Gostujoče pero včeraj objavil prispevek podpredsednika SLS Primoža Jelševarja, v katerem s podjetniškega vidika premišljuje o visoki stopnji brezposelnosti, Zasavju kot padli obljubljeni deželi in prenosu znanj, ki so se v malem gospodarstvu izkazala za uspešna, na raven države. Kot ključni prednostni cilj države izpostavlja zmanjšanje nezaposlenosti.

Prispevek Primoža Jelševarja z naslovom Ključni cilj države: manj nezaposlenih!, ki je bil prvotno objavljen v Delu (31. avgusta 2015), povzet pa tudi v Financah (1. septembra 2015), v nadaljevanju z dovoljenjem avtorja objavljamo v celoti.

***

Ključni cilj države: manj nezaposlenih!


Kljub veliko nezaposlenih je težko pridobiti novega sodelavca.





Dobri in zadovoljni zaposleni so največji kapital podjetja! To ve vsak uspešen direktor, zato podjetja veliko časa in sredstev namenjajo za iskanje kakovostnega kadra. Ali nam država pri tem pomaga? So strateška državna podjetja razvila boljše metode za iskanje najboljših delavcev kot mi podjetniki? Ali država kot največji delodajalec zaposluje najboljše ljudi?

Družbena kriza v Republiki Sloveniji se je začela z globalno gospodarsko krizo in razkrila različne anomalije. Kriza človeških virov je najbolj razvidna iz števila in strukture brezposelnih. Velik del generacij, ki končujejo šolanje, je nezaposljiv – njihova izobrazba ne ustreza zahtevam trga dela ali svojih študijev ne končajo. Pri tem pa ostajajo predvsem v gospodarskih panogah, ki so kritične za zagon novega razvojnega cikla, številna delovna mesta nezasedena. Zanje preprosto ni ustrezno izobraženih človeških virov, kar kaže na sistemske napake v slovenskem izobraževalnem sistemu!

Zasavska regija ima statistično drugo najvišjo stopnjo brezposelnosti v Sloveniji. Skoraj polovica srečnežev s službo je delo našla zunaj Zasavja, zato se po dejanski zaposlenosti uvrščamo povsem na rep Slovenije. Ironično, gre za kraje, kamor so se še ne dolgo tega priseljevali številni iz nekdanje skupne države. Zasavje je bila obljubljena dežela, kjer je vsakdo dobil »šiht«. Dvesto let obratovanja rudnika je na ljudeh pustilo močan delavski pečat, zato so znanje, delavnost in iznajdljivost še vedno vrline Zasavcev. Po zaprtju rudnika so nekateri ugotovili, da je entropija državnih podjetij pravzaprav dobra stvar, predvsem za njihove denarnice, zato so kmalu potonili tudi drugi zasavski velikani_ STT, Mehanika, Peko, Iskra, TET, SVEA, Lafarge ... in z njimi večina podizvajalcev. Lokalni politični veljaki jih niso zavirali – če so igre dobre, Zasavci še kruha ne pogrešajo.

Z razpisom ali povabilom do najboljšega sodelavca?

Kot podjetnik in kadrovik v uspešnem zasavskem podjetju sem premišljeval, da bi obšel ustaljeno prakso in zaposlil delavca na podlagi razpisa. Bi v razpisu lahko določil takšna merila, da bi dobil vrhunskega sodelavca? Si sploh upam objaviti kriterije, s katerimi bi hitreje našel delavca, ki bo tudi leta pozneje dober sodelavec? Verjetno bi mediji označili za diskriminatorno, če bi v oglasu zapisal, da imajo prednost kmečki fantje, ki so navajeni trdega dela. Vprašanje za kandidate bi se, na primer, glasilo_ »Me boste prijavili na delovno inšpekcijo, če bom od vas pričakoval, da po izteku delovnega časa dokončamo delo, od katerega je odvisna usoda podjetja?« Ali pa_ »Boste po enem letu zahtevali nesorazmerno povečanje plače z grožnjo, da boste poslovne skrivnosti podjetja razkrili konkurenci?« To so predvsem za tiste iskalce zaposlitve, ki iščejo pošteno delo, ki jim bo zagotavljalo dostojno življenje, neprijetna vprašanja. Za podjetnika pa so to ključne informacije, od katerih je lahko odvisno preživetje podjetja in z njim delovnih mest.

Verjetno so prav zato mali podjetniki in obrtniki tisti, ki imajo med svojimi zaposlenimi najbolj predane delavce. V majhnih ekipah je pomemben vsakdo in ni prostora za lenarjenje. Poleg tega so zaposleni vedno na očeh svojega šefa. Naša zaposlitvena zakonodaja je naravnana tako, da ko enkrat zaposliš človeka, se z njim skoraj poročiš. Marsikateri podjetnik se zato dobro pozanima, koga bo zaposlil_ s pogovori s prejšnjimi delodajalci, skupnimi prijatelji in v zadnjem času tudi s pregledom profilov spletnih družbenih omrežij. Vse to so ključni viri podatkov pred sklenitvijo nove zaposlitve. Nič ni prepuščeno naključju. Lahko bi rekli, da so mali podjetniki razvili optimalno tehniko za iskanje kadrov.

Zavod Republike Slovenije za zaposlovanje (ZRSZ) ima zelo podrobno bazo podatkov o delavcih in potrebah delodajalcev. Na tej podlagi naj bi država uravnavala strukturna neskladja med izobraževalnim sistemom in potrebami trga dela. V državah z razvitim gospodarstvom je razmerje med družboslovnimi in naravoslovnimi vpisnimi mesti na fakultete približno 1 : 1. V Sloveniji je to razmerje okoli 2,7 : 1 v korist družboslovja.

Sedanji ministrici za izobraževanje dr. Maji Makovec Brenčič sem na zadnjem forumu Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije pojasnil, da slovenski izobraževalni sistem ustvarja »izdelke«, ki jih nihče ne bo kupil. Zakaj alarmi ne zvonijo tistim, ki so odgovorni za to, da v Sloveniji že dvajset let izobražujemo za brezposelnost? Poleg tega v Sloveniji ni nikakršne možnosti za prekvalifikacijo. Zaradi slabega izobraževalnega sistema, ki ne sledi realnim potrebam trga dela, smo številnim mladim vzeli možnost zaposlitve in uspešne kariere, s tem pa kakovostno življenje in pripomogli družbi. ZRSZ bi morali bolje organizirati, preoblikovati v organizacijo, ki bi v zameno za izplačilo nadomestila za brezposelnost delavce posojala podjetjem za njihove trenutne potrebe. S tem bi se zmanjšala potreba po svetovalcih in spet bi lahko oživeli sezonske panoge, ki zaradi toge zaposlitvene zakonodaje v Sloveniji sploh niso konkurenčne. A o tem več drugič.

Moj oglas na ZRSZ se je glasil_ »CNC operater programer, srednje strojne ali elektrosmeri, delovne izkušnje zaželene, vendar niso potrebne. Prednost bodo imeli mlajši kandidati.« Poklicala je prijazna svetovalka zavoda, ki sem ji še enkrat pojasnil, da hočem mlajše kandidate, celo brez delovnih izkušenj, z območja Zasavja. Ker sem se bal prevelikega navala, sem jo prosil, naj na razgovor napotijo največ deset delavcev na teden. Na razgovor sta bila v enem mesecu napotena le dva kandidata_ starejši gospod, ki je bil nekaj mesecev pred upokojitvijo, in nekdo, ki se sploh ni zglasil. Tristo svetovalcev in vrhunski računalniški sistem, ki sam zbira podatke za regijo z eno najvišjih stopenj brezposelnosti, ne najde delavca za delovno mesto, ki že leta spada med deficitarne poklice. Prejel pa sem tudi obvestilo ZRSZ in prošnjo za oceno napotenih oseb_ »Napotili smo vam brezposelne osebe, ki po naši oceni izpolnjujejo pogoje iz prijave.« Ocenil sem jih z negativno 1, zgodilo pa se ni nič. Adi Smolar je imel prav, to je kraj, kjer se končajo sanje. Komu ustreza ta entropija?

Kako država sama išče »dobre gospodarje«?

Prejšnji mesec je Slovenija z javnim razpisom našla in postavila nove nadzornike SDH, ki upravljajo enajst milijard evrov slovenskega premoženja. Veliko razburjanja znanih razburjencev po funkciji, znan rezultat in nato diverzija – tokrat arbitražna afera, ki je vse skupaj hitro potisnila v ozadje. Pa vseeno gre za imenovanje ljudi, ki upravljajo dvestotisočkrat večje premoženje, kot ga ima povprečni Slovenec. Imenovani so bili »super Slovenci«, ki bodo povedali, ali prodati gredico za hišo, na kateri raste samo plevel, ali jo opleti, da bomo drugo leto lahko nabrali solato.

Zaradi toge zaposlitvene zakonodaje premier ne more imenovati vrhunskega »vrtnarja«, o katerem je prepričan, da bo svoje delo opravil dobro. Treba je pripraviti javni razpis, na katerega se lahko prijavijo vsi. V primeru slabe izbire krivda zato pade na razpis, ne na tistega, ki ga je napisal. Le kako se tega trika nismo spomnili pri izbiri slovenskega arbitra?

Torej, ali smo Slovenci za vrhunsko odgovorna delovna mesta dobili vrhunski kader? To lahko presodi vsakdo sam. Sam sem po zgoraj omenjeni metodi zaposlil študenta, s katerim sem zelo zadovoljen.

Kako iz krize?

Zaradi zapletenosti razmer je treba protikrizne ukrepe omejiti na obvladljivo število, predvsem na tiste ukrepe, ki bodo najbolj izboljšali kakovost življenja državljanov. Ti morajo biti namenjeni odpravljanju najočitnejših anomalij v našem gospodarskem in drugih družbenih podsistemih.

Absolutno prednost je treba dati ukrepom, ki bodo precej izboljšali kakovost življenja vsakega posameznika!


Primož Jelševar, podjetnik iz Zagorja

***

Zadnje objave

Sat, 27. Oct 2018 at 18:12

1308 ogledov

V Škofji Loki z dobro voljo in delovno energijo vstopajo na lokalne volitve
Obiskal jih je tudi Robert Strah, županski kandidat SDS, in se zahvalil za podporo SLS pri kandidaturi za župana Škofje Loke. Zbrani člani in svetniški kandidati liste SLS v Škofji Loki pa so obljubili, da se bodo pri svojem delu maksimalno potrudili.

Sat, 27. Oct 2018 at 18:10

2252 ogledov

Pogovorni večer: Zakaj je krščanstvo tako pomembno za dobrobit družbe?
Slovenska ljudska stranka vljudno vabi na pogovorni večer ZAKAJ JE KRŠČANSTVO TAKO POMEMBNO ZA DOBROBIT DRUŽBE? Dogodek bo potekal v dvorani Slovenske matice, Kongresni trg 8, Ljubljana, in sicer v soboto, 3. novembra 2018, ob 19. uri. Skozi zgodovinski oris in kritično refleksijo sedanjosti se bomo vprašali, kako je krščanska misel, tako katoliška, kot protestantska, vplivala na pridobitve naprednih in uspešnih družb, ki jih cenimo še danes, in sicer tako verujoči, kot neverujoči. Osredotočili se bomo tudi na dobo razsvetljenstva in vzroke, ki vodijo Zahod k oddaljevanju od svoje lastne tradicije. Vprašali se bomo, kako se soočati z modernim tokom mišljenja in vsemi ostalimi izzivi, ki bodo neizogibni. Z nami bodo naslednji odlični gostje: dr. Stane Grandadr. Janez Šumradaddr. Jonatan Vinkler Pogovor bo povezoval: Matjaž Lulik Veselimo se srečanja z vami!

Thu, 25. Oct 2018 at 22:19

1694 ogledov

Predstavili kandidate skupne liste SLS in stranke Glas za otroke in družine za ljubljanski mestni svet
Na današnji novinarski konferenci v Ljubljani so se predstavili kandidati skupne liste  SLS in stranke Glas za otroke in družine za mestni svet MO Ljubljana. Nosilec skupne liste Janez Žagar, dr. Jože Osterc, Janez Podobnik, dr. Andrej Umek in Aleks Leo Vest so predstavili ključne poudarke, s katerimi SLS vstopa v kandidaturo za ljubljanske mestne svetnike. Izpostavili so prizadevanje za to, da za vožnjo po ljubljanski obvoznici ne bi več potrebovali vinjete in da se v Ljubljani za potrebe Ljubljančanov  in drugih prebivalcev vzpostavi tržnico in veletržnico z izključno slovensko lokalno pridelano hrano po sprejemljivih cenah. Prizadevali si bodo tudi za to, da bi ljubljanski mestni svet postal prostor spoštljive in odprte komunikacije. Aleš Primc in Polona Naglič pa sta v imenu stranke Glas za otroke in družine izpostavila prizadevanje, da bi Ljubljana postala družinam čim bolj prijazno mesto, da bi v prihodnje posebno pozornost namenili številnim upokojencem in drugim osamljenim ljudem in se zavzela za več rekreacijskih površin v Ljubljani tudi za domače ljubljenčke. Predsednik SLS Marjan Podobnik  pa je ob podpori kandidatom in kakovostni celotni listi izpostavil, da si bo skupaj s sodelavci prizadeval, da se SLS odpre mestu in da enako kot s podeželskim SLS zadiha tudi z mestnim pljučnim krilom. Čeprav je bilo v Ljubljani pod dosedanjim vodstvom župana Zorana Jankovića in njegove ekipe narejenega tudi veliko pozitivnega, SLS – tako kot SDS in NSi – podpira župansko kandidaturo Anžeta Logarja v prepričanju, da lahko dosedanje dobre projekte nadgradi, neoptimalne pa spremeni.

Thu, 25. Oct 2018 at 22:15

1595 ogledov

SLS v Zagorju ob Savi z doslej najmočnejšo listo
SLS Zagorje ob Savi je danes na novinarski konferenci v Gostišču Ribnik predstavila županskega kandidata SLS, kandidatno listo za občinske svetnike ter Razvojni program SLS za občino Zagorje ob Savi. Primož Jelševar, direktor Inštituta dr. Antona Korošca je povedal, da gre za doslej najmočnejšo listo, na kateri je sedem direktorjev oz. lastnikov uspešnih zagorskih podjetij, trije sedanji in več nekdanjih predsednikov KS, guverner Rotary Slovenija, predsednica Zveze kmetic Slovenije, predsedniki športnih društev in ugledni gospodarji kmetijskih gospodarstev ter drugi uspešni Zagorjani. Ker nas poznate, pa je njihov slogan. Županski kandidat Alojz Slavko Jelševar je oče štirih otrok, glasbenik in dolgoletni direktor visokotehnološkega podjetja JE&GR. Kot je dejal, je čas, da Občina Zagorje dobi drzen razvojni program in ambiciozno ekipo, ki ga bo uresničila. Zagorje mora imeti po njegovih besedah posluh za ustvarjanje delovnih mest prihodnosti – to pa so okoljsko ozaveščena podjetja, ki ustvarjajo visoko dodano vrednost. Iztok Živko, direktor družbe Tevel iz Kisovca je predstavil projekt energetsko samozadostne Občine Zagorje ob Savi, ki bi bila lahko največja takšna občina in tako zgled v Evropi. Ker je v občini ponovno povišana raven PM10 delcev, je nujno potrebna sprememba miselnosti. Tako kot je bil eden od znanilcev drugačnega načina razmišljanja projekt Manj svečk za manj grobov, ki so ga začeli člani zagorske SLS in so ga povzeli tudi drugi kraji po Sloveniji, bi bili lahko v Zagorju zgled drugim občinam, kjer bi s serijo manjših vetrnih in plinskih elektrarn ter hidroelektrarn na zasebnih površinah ustvarili dovolj električne energije za potrebe vseh zagorskih gospodinjstev. Janez Lipec, guverner Rotary district 1912, ki pokriva Slovenijo in Makedonijo, si želi, da se Zagorje odpre navzven in izkoristi tržno nišo razvoja turizma. Aktivno je treba podpreti lokalne šole, da bodo zagotavljale potrebe trga dela prihodnosti. Izkoristiti  je treba naravne potenciale in ljudi, ki imajo znanje, voljo in delovne navade, takšnih pa je v Zagorju dovolj. Delo mora znova postati vrednota. Neda Starman Ržišnik, predsednica Konjeniškega kluba Vajkard Valvasor je predstavila projekt razvoja termalnega in eko turizma v Zagorski dolini s postavitvijo informacijskih tabel in zemljevidov ter odprtjem turistično informativne pisarne in info točke v Zagorje. Predstavila je idejni projekt obnove Medijskih toplic kot ekskluzivnih term v stilu časa Vajkarda Valvasorja, ki bi bile povezane z obnovljenim Medijskim Gradom, kjer bi se izvajale grajske poroke. Boštjan Ocepek, predsednik krajevne skupnosti Šentlambert, je povedal, da mu je program SLS zelo blizu, saj temelji na enakomernem razvoju vseh krajev v občini. Tudi za Občino Zagorje bi bilo dobro, da bi namenila več sredstev za obnovo cest in družbenega življenja na okoliških vaseh. Te so sicer lepo urejene tudi zaradi veliko prostovoljnega dela, ki ga naredijo krajani.

Thu, 25. Oct 2018 at 22:14

2556 ogledov

SLS samozavestno na lokalnih volitvah: »Ker nas poznate«
Na predstavitvi v Kobilju je županske kandidate podprl predsednik SLS Marjan Podobnik in predstavil glavne vsebinske poudarke delovanja SLS. Povedal je, da je SLS stranka, ki spoštuje sočloveka, družino, delo, lastnino in domovino in je odprta za vse, razen za podpornike skrajnih stališč. Izpostavil je uspešnost dela županov in občinskih svetnikov SLS, kar je tudi razlog za optimizem pred prihajajočimi volitvami. SLS je imela doslej 32 županov izvoljenih na svoji listi, skupaj z neodvisnimi in skupnimi kandidati s podporo SLS pa je v Klubu županov SLS sodelovalo 42 županj in županov. Podobnik je izrazil pričakovanje, da bo Klub županov SLS tudi v prihodnje ostal številčno najmočnejši. Sledila je predstavitev Roberta Ščapa, župana Občine Kobilje, Cvetke Ficko, županje Občine Grad, Ludvika Novaka, župana Občine Puconci, Franca Horvata, župana Občine Tišina in Antona Törnarja,  župana Občine Črenšovci. Župani so bili enotni, da je treba povečati sredstva za takoimenovano povprečnino, s čimer bi zagotovili intenzivnejši razvoj tudi manjših podeželskih in obmejnih občin. Zavzeli so se tudi za čimprejšnjo ustanovitev pokrajin ter prenos dela državnih pristojnosti in sredstev z državne ravni na prihodnje pokrajine. Marjan Podobnik je predstavljena prizadevanja županje in županov v celoti podprl. Kasneje se je predsednik SLS v občini Kidričevo srečal s kandidatom SLS za župana Damjanom Medvedom in kandidati SLS za občinski svet ter podprl njihovo kandidaturo.

Thu, 25. Oct 2018 at 22:12

2045 ogledov

Dr. Darinka Fakin že petič za županjo Občine Majšperk
Dr. Darinka Fakin živi z možem Brankom in sinom Tomažem v Majšperku. Funkcijo županje opravlja nepoklicno, saj je kot redna profesorica zaposlena na Univerzi v Mariboru, Fakulteti za strojništvo, na Oddelku za Oblikovanje in tekstilne materiale. Osnovno šolo je obiskovala v Majšperku in nadaljevala šolanje na Gimnaziji Dušana Kvedra Ptuj. Dodiplomski študij je končala na takratni Tehniški fakulteti Maribor in se leta 1985 zaposlila v Tovarni volnenih izdelkov v Majšperku. Med delom je kot mlada raziskovalka končala tudi magistrski študij. Po več kot 15-letnem delu v industriji se je leta 2000 zaposlila na Fakulteti za strojništvo, kjer je leta 2004 tudi doktorirala. Med delom je vseskozi aktivna tudi na raziskovalnem področju, je avtorica ali soavtorica številnih izvirnih znanstvenih člankov, patentov, raziskovalnih nalog, elaboratov, študij, strokovnih člankov, avtorica in soavtorica učbenikov in navodil za vaje. V lokalno politiko se je vključila že leta 1994, ko je nastala naša Občina Majšperk. V prvem mandatu je bila predsednica Občinskega sveta, v drugem podžupanja in sedaj opravlja že četrti mandat funkcijo županje. Ta funkcija ji predstavlja velik izziv, saj vemo, da je uvedba lokalne samouprave prinesla tudi lokalnemu okolju velike priložnosti. To se opazi skoraj na vsakem koraku. V teh letih so izvedli številne pomembne investicije na področju infrastrukture, izobraževanja, športa, kulture, turizma, gospodarstva, varovanja in urejanja okolja ter na področju delovanja društev. Vse to jim je uspelo, ker so bili sposobni delati skupaj.
Teme
delo gospodarstvo Gostujoče pero Izobraževanje Obvestila Podjetništvo Primož Jelševar prispevek

Prijatelji

SLS Sv. Trojica v Slovenskih GoricahSLS Sv. Jurij v Slovenskih goricahSLS Sveta AnaSLS ŠentiljSLS PesnicaSLS LenartSLS KungotaSLS CerkvenjakSLS BenediktSLS PivkaSLS PostojnaSLS SežanaAnton  ŠkofSLS KoperSLS KomenSLS IzolaSLS DivačaSLS Hrpelje-KozinaSLS Ilirska BistricaSLS Gornji GradSLS LjubnoSLS LučeSLS MozirjeSLS NazarjeSLS Rečica ob SavinjiSLS Šmartno ob PakiSLS ŠoštanjSLS VelenjeSLS Središče ob DraviSLS CirkulaneSLS DestrnikSLS Dornava

NAJBOLJ OBISKANO

V medijih / Primož Jelševar v Delu_ Ključni cilj države: manj nezaposlenih!