Lokalna pridelava kakovostne in zdrave hrane ter učinkovito gospodarjenje z gozdovi so ključni cilji naše vizije sodobne kmetijske politike
SLS Slovenska ljudska stranka

Torek, 16. Februar 2016 ob 09:34

Intervju s predsednikom SLS mag. Markom Zidanškom je bil prvotno objavljen v tiskani izdaji Kmečkega glasa 10.2.2016.

***

Predsednik SLS mag. Marko Zidanšek: V Sloveniji imamo s podjetji v pretežno državni lasti slabe izkušnje, vlada bi se morala državnih gozdov lotiti na drugačen način

 Lokalna pridelava kakovostne in zdrave hrane ter učinkovito gospodarjenje z gozdovi so ključni cilji naše vizije sodobne kmetijske politike.

Slovenska ljudska stranka je vse od svojega nastanka tesno povezana s kmetijstvom in slovenskim podeželjem. Kakšna je njena vloga danes?

V preteklosti je SLS pomagala pri razvoju kmetijstva in podeželja, saj je vrsto let vodila ministrstvo za kmetijstvo. Uspešno smo pripomogli k posodobitvi in razvoju kmetij, s trdimi pogajanji in protestom olajšali prilagoditev slovenske kmetijske politike skupni evropski kmetijski politiki, aktivno sodelovali pri sprejemanju kmetijske in zadružne zakonodaje, podprli ustanovitev Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije, ki danes pomeni evropsko primerljivo organiziranost tega področja. Zavedamo se pomena stanovske, gospodarske in strokovne povezanosti slovenskih kmetov, agroživilstva in stroke, povezane s kmetijstvom in agroživilstvom.

Danes si prizadevamo za razvoj trajnostnega modela kmetovanja, za proizvodnjo kakovostne in zdrave hrane, za ohranjanje zdravega okolja s posebnim poudarkom na čistem zraku in neoporečni podtalnici, upoštevajoč pri tem občasno pomanjkanje hrane kot posledico rasti prebivalstva in klimatskih sprememb, kakor tudi ekonomsko vlogo podeželja. Prihodnji razvoj kmetijstva vidimo v krepitvi konkurenčnosti kmetij, ki so sposobne v tretjem tisočletju postaviti jasne smernice sodobnega kmetijskega razvoja v Sloveniji.

Spomladi bodo objavljeni prvi javni razpisi v okviru Programa razvoja podeželja RS 2014–2020. S sprejetim programom kmetje niso bili najbolj zadovoljni. Kaj pričakujete od ukrepov programa razvoja podeželja in njihovega vpliva na razvoj slovenskih kmetij in podeželja?

Program razvoja podeželja je za sedemletno obdobje težak milijardo evrov in pomembno je, da se denar pametno investira. Ukrepi, ki so v okviru programa načrtovani, naj bi okrepili konkurenčnost slovenskih kmetij in prispevali k ohranjanju okolja. Žal konkurenčnost velikega števila slovenskih kmetij ni primerljiva z evropskimi. Kmetje niso bili zadovoljni s sprejetim programom in so zahtevali njegove popravke. V SLS smo pri razpravi in iskanju rešitev pomagali z organizacijo javnih tribun, na nezadovoljstvo s predlaganimi ukrepi smo opozorili tudi kmetijsko ministrstvo. Pričakujemo, da bo Evropska komisija potrdila predlagane spremembe programa, ki bodo rešile nekatere težave, moramo pa biti pozorni in program spreminjati tako dolgo, dokler ne bo prilagojen potrebam slovenskega kmetijstva. Veliko pričakujemo od investicijskih podpor, podpor za mlade kmete ter podpor za kmetije v hribovskih in drugih območjih z omejenimi dejavniki, ki doslej sredstev niso uspele pridobiti. Menim, da bi država morala še bolj spodbujati povezovanje kmetijskih gospodarstev s ciljem izboljšanja njihovega položaja na trgu in krepitve prehranske verige. Eden od temeljnih ukrepov je spodbujanje prenosa lastništva na mlajše, aktivnejše generacije, kar tudi spodbuja ustvarjanje novih delovnih mest in  ohranja tradicionalne družinske kmetije, ki so temelj slovenske družbe.

Cene kmetijskih pridelkov so izjemno nizke, enako pa velja tudi za samooskrbo na nekaterih področjih. Kako bi se vi lotili te problematike?

SLS se zavzema, da bi Slovenija pridelala večino hrane doma in bila tako čim manj odvisna od globalnih trgov in pretresov na njih. Zaradi naravnih danosti Slovenije je živinoreja v prednosti, kljub temu pa smo v zadnjih letih v nekaterih segmentih priča zmanjševanju samooskrbe, ki je ključnega pomena za obstoj slovenskega naroda, zlasti pri pridelavi žit, sadja in zelenjave ter reji prašičev. V letu 2015 so tudi Slovenijo dosegle posledice ruskega embarga, ki so se odražale v povečani ponudbi tržnih viškov iz ostalih držav članic Evropske unije po nizkih cenah in posledično velikem padcu cen slovenskih proizvodov, ki kažejo na to, kako krhek je naš majhen slovenski trg. Prednostna naloga je ureditev povečanja samooskrbe Slovenije v vseh segmentih, ki je še ne dosegajo. Na področju zelenjadarstva je to moč doseči v kratkem času, na področju prašičereje bo potreben bolj tehnološko konkurenčen pristop k reji, na področju žitaric pa bomo morali za dosego samooskrbe skrbno ohranjati in izkoriščati najboljša kmetijska zemljišča v ta namen. Potrebujemo sodelovanje in uspešno promocijo slovenske hrane. To je ključnega pomena za ohranjanje slovenskega kmetijstva, pridelovalne industrije, ohranjanje delovnih mest ter zagotavljanje pridelave zares kakovostne in zdrave slovenske hrane za potrošnika. Kmetijstvo je naš nacionalni interes. Država bi lahko organiziranim pridelovalcem bolj aktivno pomagala s spodbudami, ki so posebej za namene povezovanja pridelovalcev v t. i. organizacije proizvajalcev (OP) na voljo iz evropskega proračuna. Za tak ukrep se je Evropska unija odločila leta 1996. Ukinila je dotedanje ukrepe skupne evropske politike za sektorja sadjarstva in zelenjadarstva, dotedanje izvozne stimulacije in sredstva za uničenje tržnih viškov pa je nadomestil ukrep OP. Sadjarji in zelenjadarji so na takšen način upravičeni do EU sredstev v višini 4 % bruto realizacije, pridelovalci  pa morajo dodati enako višino sredstev v operativni sklad. Višina sredstev ni omejena navzgor, narašča iz leta v leto in je v letu 2014 dosegla 900 milijonov evrov za vse države članice EU. Sredstva operativnega sklada se lahko uporabijo za področje trženja, grajenje blagovnih znamk, prenos znanja, raziskave, okoljske ukrepe ... OP mora predhodno pripraviti program operativnega sklada, dobiti na odobritev ministrstva, da je v skladu s pravili EU in nacionalnimi pravili, nato pa ga lahko koristijo. Če bi se polovica slovenskih pridelovalcev sadja in zelenjave organizirala, bi bila Slovenija ob ustreznem angažmaju pristojnega ministrstva upravičena do 3 milijonov evrov sredstev za namen večjega povezovanja kmetov in izboljševanje položaja na trgu kmetijskih proizvodov, saj je v Sloveniji v sektorju sadjarstva in zelenjadarstva letno 150 milijonov evrov tržne proizvodnje. Žal ministrstvo tej možnosti posveča premalo pozornosti.

Pogosto pridelavo hrane ovirajo ostre okoljske zahteve in nepremišljeno prostorsko načrtovanje. Je potrebno ukrepanje?

Ohranjati in obnavljati je potrebno rodovitno kmetijsko zemljo kot strateško pomembno osnovo za nacionalno oskrbo in samozadostnost, ohranjanje raznolikosti narave, trajnostno gospodarjenje z gozdovi, ohranjanje pitnih voda in stabilnost gospodarjenja z vodo. Strateškega pomena je tudi zaradi zmanjšanja toplogrednih plinov in povečevanja izkoriščanja obnovljivih virov energije, zdravega gospodarjenja z okoljem ter ohranjanja kulturne in etnološke identitete.

Kmetijstvo je bilo vedno povezano z okoljem in prostorom. Je način življenja in omogoča ohranjanje kulturnih in etnoloških dobrin, kulturne in naravne dediščine, kar pomembno prispeva h kulturni identiteti Slovencev. Kot pomembna gospodarska panoga na podeželju skrbi primarno za pridelavo hrane, vključuje pa še druge, za družbo pomembne funkcije. Zato si moramo prizadevati, da se ohranjajo najboljša kmetijska zemljišča v Sloveniji, da se prepreči prodaja kmetijskih zemljišč tujcem, zlasti tujim podjetjem in delniškim družbam, da zavarujemo kmetijska zemljišča pred pozidavo. V SLS smo v podobnih primerih v gospodarstvu, baziranem na državnih zemljiščih, predlagali ureditev s sistemom koncesij, prek katerih imajo tudi npr. tuja podjetja, ki so dobri gospodarji, možnost delovati v Sloveniji, a Slovenija ostane lastnica svoje zemlje. Če hočemo, da bomo tudi v prihodnje pridelovali in jedli kakovostno in zdravo hrano, živeli v zdravem okolju, imeli čisti zrak in neoporečno podtalnico, moramo danes ukrepati še bolj učinkovito in odločneje. Tretje tisočletje ponuja priložnosti in izzive na področju kmetijstva in biotehnike v smeri proizvodnje zdrave prehrane in ohranjanja narave. Poseben izziv so gensko spremenjeni organizmi in hrana v globalnem svetu. V SLS podpiramo pridelavo zdrave domače hrane in nasprotujemo pridelavi gensko spremenjenih organizmov.

Omenili ste trajnostno gospodarjenje z gozdovi. Veliko kritik je namenjenih ustanovitvi novega državnega podjetja za gozdove. Kakšen je vaš pogled na to?

Ocenjujem, da bi se Vlada RS in kmetijsko ministrstvo reševanja gozdno-lesne problematike morala lotiti drugače, predvsem pa tako, da bi se zavzela za že omenjeno povečanje konkurenčnosti družinskih kmetij. Slovenija je zelo bogata z gozdom, ki je neprecenljiv naravni vir, vendar doslej možnosti za njegovo izkoriščanje ni znala izkoristiti. Razvoj gozdno-lesne verige ponuja številne možnosti za pridobivanje novih delovnih mest, sonaravno uporabo izdelkov iz lesa, za izboljšanje rabe slovenskih gozdov in razvoj lesno-predelovalne industrije. V Sloveniji imamo več kot 70 odstotkov zasebnih gozdov, ostali so v državni lasti. Težava je v tem, da bo novo gozdarsko podjetje upravljalo z manj kot eno tretjino slovenskih gozdov, ne pomeni pa rešitve za prodajo lesa zasebnih lastnikov gozdov. V Sloveniji imamo s podjetji v pretežno državni lasti slabe izkušnje, v povprečju je njihova donosnost zelo slaba, težava pa je tudi z upravljanjem in nadzorom. Menim tudi, da ustanovitev državnega podjetja ne bi smela biti edina sprememba. Spremeniti bi se moral tudi Energetski zakon, kjer bi moralo biti zapisano tako, kot je to urejeno npr. v Avstriji. Tam mora biti v novogradnji uporabljen določen odstotek avstrijskega lesa, ostalo pa so lahko drugi materiali, ki so do zdaj izpodrivali les. Pravi pomen državnega podjetja bi bil, da bi država prek njega z lesom ustvarjala dodano vrednost – investirati bi morala v nove žage, ustvarjanje novih delovnih mest za zaposlitev mnogih gozdarskih in lesarskih strokovnjakov, ki so trenutno brezposelni. Če bi bilo tako, bi kmetje imeli možnost v državnih gozdovih opravljati delo, bi avtomatično dobili možnost dodatnega zaslužka in tako bi zadržali mlade na kmetijah, namesto da odhajajo v mesta. Tako bi se ohranilo slovensko podeželje, hribovske in gorske kmetije, uporabil slovenski les, ohranjala delovna mesta ter pomagalo preprečiti zaraščanje in spreminjanje krajine.

Kaj torej predlagate?

V SLS vidimo dve alternativni, po našem mnenju boljši, rešitvi: namesto da se ustanavlja novo državno podjetje, naj država temeljito modificira obstoječ sistem koncesij, ki naj bodo višje. Še vedno naj bodo prek javnega razpisa podeljene tudi gozdnim gospodarstvom, veliko večja vloga pa naj bo namenjena kmetom, ki mejijo na državne gozdove. Tisti, ki so za to usposobljeni, naj jih dobijo v upravljanje in oskrbo. Že do zdaj je bila ustaljena najemna predpravica sosedu meja z ustreznimi kvalifikacijami_ z opremo, kvalifikacijami in omejitvijo na največ 200 ha gozdov, kar pomeni vir preživetja za družino. Druga rešitev pa je, da se isti skupini upravičencev omogoči upravljanje s sedaj še državnimi gozdovi na osnovi leasing pogodbe. S tem bi se povečala velikost in konkurenčnost slovenskih kmetij. V SLS smo prepričani, da je v sedanjem trenutku, ko se na novo oblikuje upravljanje s slovenskimi gozdovi, treba preučiti in definirati tudi druga vprašanja, kot so lovna pravica in gozdni sadeži, da navedem samo nekatere. Pri tem so nam lahko za vzor rešitve v primerljivih državah, kot je npr. Avstrija.

Veliko ste  povedali o gozdarski problematiki, težavah kmetov, nizkih cenah kmetijskih proizvodov, izgubljanju kmetijskih zemljišč. Kakšno pa je vaše stališče o predlogu, da bi se iz trgovske verige Tuš oblikovala zadruga?

Kar me pri tem predlogu najbolj moti, je, da je gospodarsko ministrstvo predlagalo prestrukturiranje podjetja v potrošniško zadrugo za reševanje zasebnega podjetja iz dolgov. Ko je bil ne tako dolgo nazaj v težavah trgovec v lasti države in se je javno razpravljalo o možnih načinih za njegovo rešitev, smo na javnih tribunah govorili tudi o tem načinu, a je bilo čutiti veliko upora in je bila v Vladi RS sprejeta odločitev, da se Mercator proda. Mercator je zdaj v lasti hrvaškega Agrokorja, ki je kar hitro po prevzemu, kot smo pričakovali, predvideli in napovedali, začel police svojih prodajaln polniti z izdelki tujih pridelovalcev, zlasti hrvaškimi. Tuš je po drugi strani zasebno podjetje v težavah. Konec januarja je v postopku preventivnega prestrukturiranja z bankami upnicami naredil že tretji reprogram dolgov, ki so, kot lahko beremo in slišimo, ogromni, skoraj štiristo milijonov evrov! Ideja, da bi njega reševali z davkoplačevalskim denarjem, se mi zdi absurdna, sem odločno proti!  Vredno pa se mi zdi tovrstno idejo usmeriti v nov cilj in vložiti energijo, pa tudi denar davkoplačevalcev, če bi bila ideja sprejeta s širokim konsenzom, v razvoj nove povezave med obstoječimi trgovci in obstoječimi zadrugami. Mi že imamo zadruge, ki so z dolgoletnim odličnim delovanjem dokazale svoje prednosti in upravičile tak vložek. Menim, da bi se lahko delovanje zadružništva razširilo še na druga področja, poleg kmetijskega.

***

Zadnje objave

Sat, 27. Oct 2018 at 18:12

1306 ogledov

V Škofji Loki z dobro voljo in delovno energijo vstopajo na lokalne volitve
Obiskal jih je tudi Robert Strah, županski kandidat SDS, in se zahvalil za podporo SLS pri kandidaturi za župana Škofje Loke. Zbrani člani in svetniški kandidati liste SLS v Škofji Loki pa so obljubili, da se bodo pri svojem delu maksimalno potrudili.

Sat, 27. Oct 2018 at 18:10

2252 ogledov

Pogovorni večer: Zakaj je krščanstvo tako pomembno za dobrobit družbe?
Slovenska ljudska stranka vljudno vabi na pogovorni večer ZAKAJ JE KRŠČANSTVO TAKO POMEMBNO ZA DOBROBIT DRUŽBE? Dogodek bo potekal v dvorani Slovenske matice, Kongresni trg 8, Ljubljana, in sicer v soboto, 3. novembra 2018, ob 19. uri. Skozi zgodovinski oris in kritično refleksijo sedanjosti se bomo vprašali, kako je krščanska misel, tako katoliška, kot protestantska, vplivala na pridobitve naprednih in uspešnih družb, ki jih cenimo še danes, in sicer tako verujoči, kot neverujoči. Osredotočili se bomo tudi na dobo razsvetljenstva in vzroke, ki vodijo Zahod k oddaljevanju od svoje lastne tradicije. Vprašali se bomo, kako se soočati z modernim tokom mišljenja in vsemi ostalimi izzivi, ki bodo neizogibni. Z nami bodo naslednji odlični gostje: dr. Stane Grandadr. Janez Šumradaddr. Jonatan Vinkler Pogovor bo povezoval: Matjaž Lulik Veselimo se srečanja z vami!

Thu, 25. Oct 2018 at 22:19

1693 ogledov

Predstavili kandidate skupne liste SLS in stranke Glas za otroke in družine za ljubljanski mestni svet
Na današnji novinarski konferenci v Ljubljani so se predstavili kandidati skupne liste  SLS in stranke Glas za otroke in družine za mestni svet MO Ljubljana. Nosilec skupne liste Janez Žagar, dr. Jože Osterc, Janez Podobnik, dr. Andrej Umek in Aleks Leo Vest so predstavili ključne poudarke, s katerimi SLS vstopa v kandidaturo za ljubljanske mestne svetnike. Izpostavili so prizadevanje za to, da za vožnjo po ljubljanski obvoznici ne bi več potrebovali vinjete in da se v Ljubljani za potrebe Ljubljančanov  in drugih prebivalcev vzpostavi tržnico in veletržnico z izključno slovensko lokalno pridelano hrano po sprejemljivih cenah. Prizadevali si bodo tudi za to, da bi ljubljanski mestni svet postal prostor spoštljive in odprte komunikacije. Aleš Primc in Polona Naglič pa sta v imenu stranke Glas za otroke in družine izpostavila prizadevanje, da bi Ljubljana postala družinam čim bolj prijazno mesto, da bi v prihodnje posebno pozornost namenili številnim upokojencem in drugim osamljenim ljudem in se zavzela za več rekreacijskih površin v Ljubljani tudi za domače ljubljenčke. Predsednik SLS Marjan Podobnik  pa je ob podpori kandidatom in kakovostni celotni listi izpostavil, da si bo skupaj s sodelavci prizadeval, da se SLS odpre mestu in da enako kot s podeželskim SLS zadiha tudi z mestnim pljučnim krilom. Čeprav je bilo v Ljubljani pod dosedanjim vodstvom župana Zorana Jankovića in njegove ekipe narejenega tudi veliko pozitivnega, SLS – tako kot SDS in NSi – podpira župansko kandidaturo Anžeta Logarja v prepričanju, da lahko dosedanje dobre projekte nadgradi, neoptimalne pa spremeni.

Thu, 25. Oct 2018 at 22:15

1592 ogledov

SLS v Zagorju ob Savi z doslej najmočnejšo listo
SLS Zagorje ob Savi je danes na novinarski konferenci v Gostišču Ribnik predstavila županskega kandidata SLS, kandidatno listo za občinske svetnike ter Razvojni program SLS za občino Zagorje ob Savi. Primož Jelševar, direktor Inštituta dr. Antona Korošca je povedal, da gre za doslej najmočnejšo listo, na kateri je sedem direktorjev oz. lastnikov uspešnih zagorskih podjetij, trije sedanji in več nekdanjih predsednikov KS, guverner Rotary Slovenija, predsednica Zveze kmetic Slovenije, predsedniki športnih društev in ugledni gospodarji kmetijskih gospodarstev ter drugi uspešni Zagorjani. Ker nas poznate, pa je njihov slogan. Županski kandidat Alojz Slavko Jelševar je oče štirih otrok, glasbenik in dolgoletni direktor visokotehnološkega podjetja JE&GR. Kot je dejal, je čas, da Občina Zagorje dobi drzen razvojni program in ambiciozno ekipo, ki ga bo uresničila. Zagorje mora imeti po njegovih besedah posluh za ustvarjanje delovnih mest prihodnosti – to pa so okoljsko ozaveščena podjetja, ki ustvarjajo visoko dodano vrednost. Iztok Živko, direktor družbe Tevel iz Kisovca je predstavil projekt energetsko samozadostne Občine Zagorje ob Savi, ki bi bila lahko največja takšna občina in tako zgled v Evropi. Ker je v občini ponovno povišana raven PM10 delcev, je nujno potrebna sprememba miselnosti. Tako kot je bil eden od znanilcev drugačnega načina razmišljanja projekt Manj svečk za manj grobov, ki so ga začeli člani zagorske SLS in so ga povzeli tudi drugi kraji po Sloveniji, bi bili lahko v Zagorju zgled drugim občinam, kjer bi s serijo manjših vetrnih in plinskih elektrarn ter hidroelektrarn na zasebnih površinah ustvarili dovolj električne energije za potrebe vseh zagorskih gospodinjstev. Janez Lipec, guverner Rotary district 1912, ki pokriva Slovenijo in Makedonijo, si želi, da se Zagorje odpre navzven in izkoristi tržno nišo razvoja turizma. Aktivno je treba podpreti lokalne šole, da bodo zagotavljale potrebe trga dela prihodnosti. Izkoristiti  je treba naravne potenciale in ljudi, ki imajo znanje, voljo in delovne navade, takšnih pa je v Zagorju dovolj. Delo mora znova postati vrednota. Neda Starman Ržišnik, predsednica Konjeniškega kluba Vajkard Valvasor je predstavila projekt razvoja termalnega in eko turizma v Zagorski dolini s postavitvijo informacijskih tabel in zemljevidov ter odprtjem turistično informativne pisarne in info točke v Zagorje. Predstavila je idejni projekt obnove Medijskih toplic kot ekskluzivnih term v stilu časa Vajkarda Valvasorja, ki bi bile povezane z obnovljenim Medijskim Gradom, kjer bi se izvajale grajske poroke. Boštjan Ocepek, predsednik krajevne skupnosti Šentlambert, je povedal, da mu je program SLS zelo blizu, saj temelji na enakomernem razvoju vseh krajev v občini. Tudi za Občino Zagorje bi bilo dobro, da bi namenila več sredstev za obnovo cest in družbenega življenja na okoliških vaseh. Te so sicer lepo urejene tudi zaradi veliko prostovoljnega dela, ki ga naredijo krajani.

Thu, 25. Oct 2018 at 22:14

2553 ogledov

SLS samozavestno na lokalnih volitvah: »Ker nas poznate«
Na predstavitvi v Kobilju je županske kandidate podprl predsednik SLS Marjan Podobnik in predstavil glavne vsebinske poudarke delovanja SLS. Povedal je, da je SLS stranka, ki spoštuje sočloveka, družino, delo, lastnino in domovino in je odprta za vse, razen za podpornike skrajnih stališč. Izpostavil je uspešnost dela županov in občinskih svetnikov SLS, kar je tudi razlog za optimizem pred prihajajočimi volitvami. SLS je imela doslej 32 županov izvoljenih na svoji listi, skupaj z neodvisnimi in skupnimi kandidati s podporo SLS pa je v Klubu županov SLS sodelovalo 42 županj in županov. Podobnik je izrazil pričakovanje, da bo Klub županov SLS tudi v prihodnje ostal številčno najmočnejši. Sledila je predstavitev Roberta Ščapa, župana Občine Kobilje, Cvetke Ficko, županje Občine Grad, Ludvika Novaka, župana Občine Puconci, Franca Horvata, župana Občine Tišina in Antona Törnarja,  župana Občine Črenšovci. Župani so bili enotni, da je treba povečati sredstva za takoimenovano povprečnino, s čimer bi zagotovili intenzivnejši razvoj tudi manjših podeželskih in obmejnih občin. Zavzeli so se tudi za čimprejšnjo ustanovitev pokrajin ter prenos dela državnih pristojnosti in sredstev z državne ravni na prihodnje pokrajine. Marjan Podobnik je predstavljena prizadevanja županje in županov v celoti podprl. Kasneje se je predsednik SLS v občini Kidričevo srečal s kandidatom SLS za župana Damjanom Medvedom in kandidati SLS za občinski svet ter podprl njihovo kandidaturo.

Thu, 25. Oct 2018 at 22:12

2044 ogledov

Dr. Darinka Fakin že petič za županjo Občine Majšperk
Dr. Darinka Fakin živi z možem Brankom in sinom Tomažem v Majšperku. Funkcijo županje opravlja nepoklicno, saj je kot redna profesorica zaposlena na Univerzi v Mariboru, Fakulteti za strojništvo, na Oddelku za Oblikovanje in tekstilne materiale. Osnovno šolo je obiskovala v Majšperku in nadaljevala šolanje na Gimnaziji Dušana Kvedra Ptuj. Dodiplomski študij je končala na takratni Tehniški fakulteti Maribor in se leta 1985 zaposlila v Tovarni volnenih izdelkov v Majšperku. Med delom je kot mlada raziskovalka končala tudi magistrski študij. Po več kot 15-letnem delu v industriji se je leta 2000 zaposlila na Fakulteti za strojništvo, kjer je leta 2004 tudi doktorirala. Med delom je vseskozi aktivna tudi na raziskovalnem področju, je avtorica ali soavtorica številnih izvirnih znanstvenih člankov, patentov, raziskovalnih nalog, elaboratov, študij, strokovnih člankov, avtorica in soavtorica učbenikov in navodil za vaje. V lokalno politiko se je vključila že leta 1994, ko je nastala naša Občina Majšperk. V prvem mandatu je bila predsednica Občinskega sveta, v drugem podžupanja in sedaj opravlja že četrti mandat funkcijo županje. Ta funkcija ji predstavlja velik izziv, saj vemo, da je uvedba lokalne samouprave prinesla tudi lokalnemu okolju velike priložnosti. To se opazi skoraj na vsakem koraku. V teh letih so izvedli številne pomembne investicije na področju infrastrukture, izobraževanja, športa, kulture, turizma, gospodarstva, varovanja in urejanja okolja ter na področju delovanja društev. Vse to jim je uspelo, ker so bili sposobni delati skupaj.
Teme
Intervju kmečki glas kmetijstvo lokalna pridelava Obvestila predsednik sls Vlada

Prijatelji

SLS Sv. Trojica v Slovenskih GoricahSLS Sv. Jurij v Slovenskih goricahSLS Sveta AnaSLS ŠentiljSLS PesnicaSLS LenartSLS KungotaSLS CerkvenjakSLS BenediktSLS PivkaSLS PostojnaSLS SežanaAnton  ŠkofSLS KoperSLS KomenSLS IzolaSLS DivačaSLS Hrpelje-KozinaSLS Ilirska BistricaSLS Gornji GradSLS LjubnoSLS LučeSLS MozirjeSLS NazarjeSLS Rečica ob SavinjiSLS Šmartno ob PakiSLS ŠoštanjSLS VelenjeSLS Središče ob DraviSLS CirkulaneSLS DestrnikSLS Dornava

NAJBOLJ OBISKANO

Lokalna pridelava kakovostne in zdrave hrane ter učinkovito gospodarjenje z gozdovi so ključni cilji naše vizije sodobne kmetijske politike