SLS se zavzema za čimprejšnjo razbremenitev organizacij in posameznikov, ki na leto ustvarijo nizek obdavčljiv promet in jih uvedba davčnih blagajn najbolj prizadene
Ljubljana, 22. marec 2016 – V zadnjem času si različne organizacije, združenja in posamezniki prizadevajo, da se čimprej spremenijo nekatere določbe lani sprejetega Zakona o davčnem potrjevanju računov (ZDavPR), pri čemer se obračajo tudi na SLS. Da je projekt napačno zastavljen in bo v veliki meri zavezancem povzročil več škode, kot bo za državni proračun koristi, smo sicer v SLS opozarjali že ves čas.
Glavni cilj, za katerega si prizadevajo vsi, ki skušajo na različne načine doseči spremembo zakonodaje, je predvsem razbremenitev posameznikov in organizacij, ki na leto ustvarijo malo obdavčljivih prihodkov in za katere so finančni in administrativni stroški nabave davčnih blagajn in davčnega potrjevanja računov nesorazmerno visoki.
V SLS ta prizadevanja podpiramo, vendar zagovarjamo stališče, da morajo biti prizadevanja usklajena, predlagane rešitve pa celovite in čim bolj enostavne, take, ki bi bile ustrezne za čim širši krog sektorjev gospodarstva in negospodarstva. Zato kot glavno rešitev predlagamo, da se v ZDavPR predvidi izjema od uporabe davčne blagajne za vse, ki na leto ne ustvarijo več kot 10.000 evrov obdavčljivega prometa. Na ta način bi bila razbremenjena številna društva, manjši kmetje in pridelovalci ter manjši obrtniki, ki jih je uvedba obveznega davčnega potrjevanja računov najbolj prizadela, zaradi česar številni razmišljajo o ukinitvi svojih dejavnosti.
To je prvi in nujni korak za preprečitev nastajanja škode za številne posameznike in organizacije, prav tako pa za ohranitev zelo razširjenih in aktivnih društvenih dejavnosti ter dejavnosti ljudi, ki se trudijo ustvarjati dodaten ali pa edini zaslužek, pri čemer se srečujejo z včasih že absurdnimi ovirami. V naslednjih, a ravno tako nujnih korakih, pa je treba odpraviti še ostale nemogoče administrativne in druge ovire, med katerimi je tudi preveč kompleksna davčna zakonodaja.