Povežimo Slovenijo - poročilo z ekskurzije v Goriških brdih
SLS Slovenska ljudska stranka

Sreda, 27. April 2016 ob 07:29

Ljubljana, 25. 4. 2016


 

Kako je Bricem uspelo, da se tam narodnostna meja ni premaknila 1.400 let? Je Alojz Gradnik res največji pesnik krščansko ljudske politične usmeritve? Kako varujemo materialno in duhovno zapuščino sto let starih bojišč, na katerih se je odločalo o življenjskih vprašanjih slovenstva? Kako nas poboža avtohtona briška rebula v briški kleti, ko jo z ljubeznijo in ponosom natoči ta, ki njegov znoj je močil njene trte?

Fotografije iz izleta si lahko ogledate na našem FP profilu_ http://bit.ly/1sxKWwu

O tem so se spraševali potniki nabito polnega avtobusa, ki so se v okviru projekta Povežimo Slovenijo, v organizaciji občinskih odborov SLS Brda, Domžale, Mengeš, Moravče in Regionalnega odbora Zveze upokojencev pri SLS Ljubljana v soboto, 23. aprila 2016, podali v pomladno prebujeno Gradnikovo sončno deželo češenj in vinogradov. Pot nas je vodila od Sabotina, preko Biljane, Dobrovega v Rožac na italijanski strani meje, potem pa skozi Vipolže in Ceglo v Medano.

Na Sabotinu sta nas turistična vodnika Mitja Močnik, predsednik Območnega združenja Zveze veteranov vojne za Slovenijo (OZVVS) Brda, in Bogdan Potokar, skrbnik ostalin soške fronte in oskrbnik okrepčevalnice, ki se jima je z obraza brala ljubezen do teh krajev, ljudi in zgodovine, prepričala, da je zgodovinska dediščina v dobrih rokah, in nas v duhu prestavila sto let nazaj, v predvojno in  medvojno življenje vojakov in »civilov«, posebej pa opisala soško fronto in šesto soško ofenzivo, ko so Sabotin zavzeli Italijani. Skozi hrib smo po kavernah šli na drugo stran, kjer nas je iz oči v oči pozdravila Sveta gora, pod nami pa bistra hči planin. In po mnogih kavernah in položajih spet na izhodišče, kjer nas je ob pretresljivi in povedni muzejski zbirki čakala odlična jota z rebrci.

V Biljano smo prispeli dva dneva pred 147. obletnico briškega tabora v Biljani (25. april 1869), na katerem se je zbralo 8.000 ljudi. To je bil četrti v zaporedju 18 taborov po vsej Sloveniji. Za udeležence, ki gledajo Eno žlahtno Štorijo, je bilo zanimivo tod videti kraje in zgradbe, kjer snemajo zunanje prizore te priljubljene nadaljevanke.

V Dobrovem, nas je v grajski kleti prijazno sprejel briški župan Franc Mužič, nam nazdravil z rebulo in opisal občino Brda s 6.000 prebivalci ter njene dosežke (obnovljen grad Dobrovo z grajsko vinoteko, obnovljena vas Šmartno, obnovljen dvorec Vipolže, ...). Zelo se je razveselil Jožeta Jeraja, ki je na raznih funkcijah v preteklosti skupaj s člani SLS iz Brd pospeševal te projekte ter briško vino, češnje in vsestransko prepoznavnost Brd doma in v tujini. V gradu so bile v soboto poroke in svatje so z veseljem prisluhnili harmoniki Mira Dovča, ko je povzel naše razpoloženje s pesmijo »Oh zdaj gremo, oh zdaj gremo, nazaj še pridemo, ...«

Samostan Rožac, v katerem sicer sedaj ni redovnikov, je tako kot pri nas na primer Stična, širil kmetijsko kulturo (vinogradništvo, oljkarstvo) v teh krajih. Podenj so nekdaj spadale poleg briških tudi druge, župnije do Kanala. Poseben čar mu daje  njegova dominantna lega s pogledom na ravnino proti morju in nasadi vrtnic, po katerih ima kraj tudi ime.

V Vipolžah smo videli lepo obnovljen najlepši renesančni dvorec v Sloveniji, vendar je bila za nas bolj pomembna sveta zemlja odločitve Slovencev za demokracijo in samostojnost, to je bližnje prizorišče prvega tabora Slovenske kmečke zveze 14. maja 1989 (120 let po briškem taboru v Biljani), na katerem so udeleženci v SFRJ pred padcem berlinskega zidu med drugim »odločno zahtevali enake politične pravice za vsakogar in za vse, svobodne volitve in suvereno slovensko državo«. Aktivni udeleženec tabora Vitomir Bric, ki nam je pripravil zapis o njem, nas je spremljal iz bolnišnice, kar je v nas še bolj utrdilo voljo, da se ta program uresniči, in prepričanje, da je to mogoče le, če sledimo Gradnikovi misli_ »Pravica ne –  dolžnost je višja vera!«

V Medani smo se v  Gradnikovi rojstni hiši seznanili z življenjem in delom tega ne dovolj znanega in še manj priznanega velikana slovenskega pesništva ter z drugimi velikimi možmi Brd. Zaradi Gradnikove globoke ljubezni do slovenske besede, slovenske zemlje, temeljev družine, zaradi njegovega vrednotenja zvestobe narodu in etičnih razmislekov (tudi o odnosu med pravico in dolžnostjo) ga lahko imamo za največjega pesnika sedanje krščansko ljudske politične usmeritve.

»Berite Gradnika, to je naš drugi največji pesnik, berite njegove Padajoče zvezde,« nam je ob slovesu položil na srce njegov zvesti bralec in premišljevalec, žlahtni duhovnik, tukajšnji župnik gospod Gašper Rudolf, ki nas je prišel vzpodbudit in pozdravit pred pesnikovo rojstno hišo.

Tu se nam je pridružil predsednik SLS mag. Marko Zidanšek s soprogo. V zgoščenem nagovoru nas je pozdravil in nam podal osnove političnega stanja in vloge SLS v njem, potem pa smo skupaj odšli k znanemu vinogradniku Dušanu Kristančiču, ki nas je gostoljubno sprejel pred svojo domačijo ter nas povedel skozi obsežno, bogato in vzorno urejeno klet. Na kratko nas je popeljal tudi skozi postopek pridelovanja žlahtne kapljice, skladiščenja, trženja in kulturnega uživanja, ter nam v pravem zaporedju ob prigrizku dal pokusiti najbolj žlahtne bele in rdeče sorte tega vinorodnega okoliša. Gospa Dorica Gašperšič je predsedniku SLS poklonila svežo potico. Njegova soproga jo je zelo pohvalila, on pa razdelil med prisotne. Miro Dovč je raztegnil meh, pevsko nadarjeni udeleženci so ga obkrožili in Medana je doživela SLS, ki živi in poje. Za trdoživost narodnostne meje smo slišali več razlag, od briške trme in radoživosti do iskrene volje do sodelovanja s sosedi. Najbolj me je prepričal Dušan Kristančič, ki pravi, da je to globoka povezanost z zemljo in v njej zasajeno žlahtno trto.

Od Moravč do Ljubljane je avtobus vodil predsednik OO Moravče Ivan Vidic, v Ljubljani sem to vlogo prevzel podpisani, po prihodu v Brda pa briški gostitelji Oton Zamar, občinski svetnik Edbin Erzetič in Joško Radikon. V Brda nas je 4. marca v Ljubljani povabil predsednik tamkajšnjega odbora Vitomir Bric. On je s sodelavci pripravil program tako dobro, da je brezhibno tekel, čeprav nas je Vitomir lahko spremljal le po telefonu iz bolnišnice. V Brdih so se nam pridružili tudi predsedniki in drugi iz Brd, Bovca, Kobarida, Tolmina, Kanala, Šempetra in Nove Gorice. Ko nas je Vitomir povabil v Brda, ga je skrbelo, češ da smo v Ljubljani postavili visoke standarde takih dogodkov, vendar moram z veseljem priznati, da so nas Brici prekosili. Bog daj, da bi bil Vitomir kmalu spet zdrav med nami.

Pa še to. Ko so mediji izvedeli, da gre SLS v Brda, so kakih 10 dni pred izletom začeli širiti in potem stopnjevati govorice, grozeče slike in napovedi, da bo, posebej na zahodu, v soboto dež. Tem dezinformacijam seveda nismo nasedli. Imeli smo čudovit dan, kar je spet en dokaz, da SLS lahko marsikaj naredi tudi pri taki medijski sceni.

 

zapisal dr. Drago Čepar

 

Preberite tudi_

Vitomir Bric o 1. taboru Slovenske kmečke zveze, ki je bil v Vipolžah, 14. maja 1989.

Vitomir Bric o Alojzu Gradniku (1882 - 1967).

 

 

Zadnje objave

Sat, 27. Oct 2018 at 18:12

1301 ogledov

V Škofji Loki z dobro voljo in delovno energijo vstopajo na lokalne volitve
Obiskal jih je tudi Robert Strah, županski kandidat SDS, in se zahvalil za podporo SLS pri kandidaturi za župana Škofje Loke. Zbrani člani in svetniški kandidati liste SLS v Škofji Loki pa so obljubili, da se bodo pri svojem delu maksimalno potrudili.

Sat, 27. Oct 2018 at 18:10

2245 ogledov

Pogovorni večer: Zakaj je krščanstvo tako pomembno za dobrobit družbe?
Slovenska ljudska stranka vljudno vabi na pogovorni večer ZAKAJ JE KRŠČANSTVO TAKO POMEMBNO ZA DOBROBIT DRUŽBE? Dogodek bo potekal v dvorani Slovenske matice, Kongresni trg 8, Ljubljana, in sicer v soboto, 3. novembra 2018, ob 19. uri. Skozi zgodovinski oris in kritično refleksijo sedanjosti se bomo vprašali, kako je krščanska misel, tako katoliška, kot protestantska, vplivala na pridobitve naprednih in uspešnih družb, ki jih cenimo še danes, in sicer tako verujoči, kot neverujoči. Osredotočili se bomo tudi na dobo razsvetljenstva in vzroke, ki vodijo Zahod k oddaljevanju od svoje lastne tradicije. Vprašali se bomo, kako se soočati z modernim tokom mišljenja in vsemi ostalimi izzivi, ki bodo neizogibni. Z nami bodo naslednji odlični gostje: dr. Stane Grandadr. Janez Šumradaddr. Jonatan Vinkler Pogovor bo povezoval: Matjaž Lulik Veselimo se srečanja z vami!

Thu, 25. Oct 2018 at 22:19

1689 ogledov

Predstavili kandidate skupne liste SLS in stranke Glas za otroke in družine za ljubljanski mestni svet
Na današnji novinarski konferenci v Ljubljani so se predstavili kandidati skupne liste  SLS in stranke Glas za otroke in družine za mestni svet MO Ljubljana. Nosilec skupne liste Janez Žagar, dr. Jože Osterc, Janez Podobnik, dr. Andrej Umek in Aleks Leo Vest so predstavili ključne poudarke, s katerimi SLS vstopa v kandidaturo za ljubljanske mestne svetnike. Izpostavili so prizadevanje za to, da za vožnjo po ljubljanski obvoznici ne bi več potrebovali vinjete in da se v Ljubljani za potrebe Ljubljančanov  in drugih prebivalcev vzpostavi tržnico in veletržnico z izključno slovensko lokalno pridelano hrano po sprejemljivih cenah. Prizadevali si bodo tudi za to, da bi ljubljanski mestni svet postal prostor spoštljive in odprte komunikacije. Aleš Primc in Polona Naglič pa sta v imenu stranke Glas za otroke in družine izpostavila prizadevanje, da bi Ljubljana postala družinam čim bolj prijazno mesto, da bi v prihodnje posebno pozornost namenili številnim upokojencem in drugim osamljenim ljudem in se zavzela za več rekreacijskih površin v Ljubljani tudi za domače ljubljenčke. Predsednik SLS Marjan Podobnik  pa je ob podpori kandidatom in kakovostni celotni listi izpostavil, da si bo skupaj s sodelavci prizadeval, da se SLS odpre mestu in da enako kot s podeželskim SLS zadiha tudi z mestnim pljučnim krilom. Čeprav je bilo v Ljubljani pod dosedanjim vodstvom župana Zorana Jankovića in njegove ekipe narejenega tudi veliko pozitivnega, SLS – tako kot SDS in NSi – podpira župansko kandidaturo Anžeta Logarja v prepričanju, da lahko dosedanje dobre projekte nadgradi, neoptimalne pa spremeni.

Thu, 25. Oct 2018 at 22:15

1588 ogledov

SLS v Zagorju ob Savi z doslej najmočnejšo listo
SLS Zagorje ob Savi je danes na novinarski konferenci v Gostišču Ribnik predstavila županskega kandidata SLS, kandidatno listo za občinske svetnike ter Razvojni program SLS za občino Zagorje ob Savi. Primož Jelševar, direktor Inštituta dr. Antona Korošca je povedal, da gre za doslej najmočnejšo listo, na kateri je sedem direktorjev oz. lastnikov uspešnih zagorskih podjetij, trije sedanji in več nekdanjih predsednikov KS, guverner Rotary Slovenija, predsednica Zveze kmetic Slovenije, predsedniki športnih društev in ugledni gospodarji kmetijskih gospodarstev ter drugi uspešni Zagorjani. Ker nas poznate, pa je njihov slogan. Županski kandidat Alojz Slavko Jelševar je oče štirih otrok, glasbenik in dolgoletni direktor visokotehnološkega podjetja JE&GR. Kot je dejal, je čas, da Občina Zagorje dobi drzen razvojni program in ambiciozno ekipo, ki ga bo uresničila. Zagorje mora imeti po njegovih besedah posluh za ustvarjanje delovnih mest prihodnosti – to pa so okoljsko ozaveščena podjetja, ki ustvarjajo visoko dodano vrednost. Iztok Živko, direktor družbe Tevel iz Kisovca je predstavil projekt energetsko samozadostne Občine Zagorje ob Savi, ki bi bila lahko največja takšna občina in tako zgled v Evropi. Ker je v občini ponovno povišana raven PM10 delcev, je nujno potrebna sprememba miselnosti. Tako kot je bil eden od znanilcev drugačnega načina razmišljanja projekt Manj svečk za manj grobov, ki so ga začeli člani zagorske SLS in so ga povzeli tudi drugi kraji po Sloveniji, bi bili lahko v Zagorju zgled drugim občinam, kjer bi s serijo manjših vetrnih in plinskih elektrarn ter hidroelektrarn na zasebnih površinah ustvarili dovolj električne energije za potrebe vseh zagorskih gospodinjstev. Janez Lipec, guverner Rotary district 1912, ki pokriva Slovenijo in Makedonijo, si želi, da se Zagorje odpre navzven in izkoristi tržno nišo razvoja turizma. Aktivno je treba podpreti lokalne šole, da bodo zagotavljale potrebe trga dela prihodnosti. Izkoristiti  je treba naravne potenciale in ljudi, ki imajo znanje, voljo in delovne navade, takšnih pa je v Zagorju dovolj. Delo mora znova postati vrednota. Neda Starman Ržišnik, predsednica Konjeniškega kluba Vajkard Valvasor je predstavila projekt razvoja termalnega in eko turizma v Zagorski dolini s postavitvijo informacijskih tabel in zemljevidov ter odprtjem turistično informativne pisarne in info točke v Zagorje. Predstavila je idejni projekt obnove Medijskih toplic kot ekskluzivnih term v stilu časa Vajkarda Valvasorja, ki bi bile povezane z obnovljenim Medijskim Gradom, kjer bi se izvajale grajske poroke. Boštjan Ocepek, predsednik krajevne skupnosti Šentlambert, je povedal, da mu je program SLS zelo blizu, saj temelji na enakomernem razvoju vseh krajev v občini. Tudi za Občino Zagorje bi bilo dobro, da bi namenila več sredstev za obnovo cest in družbenega življenja na okoliških vaseh. Te so sicer lepo urejene tudi zaradi veliko prostovoljnega dela, ki ga naredijo krajani.

Thu, 25. Oct 2018 at 22:14

2549 ogledov

SLS samozavestno na lokalnih volitvah: »Ker nas poznate«
Na predstavitvi v Kobilju je županske kandidate podprl predsednik SLS Marjan Podobnik in predstavil glavne vsebinske poudarke delovanja SLS. Povedal je, da je SLS stranka, ki spoštuje sočloveka, družino, delo, lastnino in domovino in je odprta za vse, razen za podpornike skrajnih stališč. Izpostavil je uspešnost dela županov in občinskih svetnikov SLS, kar je tudi razlog za optimizem pred prihajajočimi volitvami. SLS je imela doslej 32 županov izvoljenih na svoji listi, skupaj z neodvisnimi in skupnimi kandidati s podporo SLS pa je v Klubu županov SLS sodelovalo 42 županj in županov. Podobnik je izrazil pričakovanje, da bo Klub županov SLS tudi v prihodnje ostal številčno najmočnejši. Sledila je predstavitev Roberta Ščapa, župana Občine Kobilje, Cvetke Ficko, županje Občine Grad, Ludvika Novaka, župana Občine Puconci, Franca Horvata, župana Občine Tišina in Antona Törnarja,  župana Občine Črenšovci. Župani so bili enotni, da je treba povečati sredstva za takoimenovano povprečnino, s čimer bi zagotovili intenzivnejši razvoj tudi manjših podeželskih in obmejnih občin. Zavzeli so se tudi za čimprejšnjo ustanovitev pokrajin ter prenos dela državnih pristojnosti in sredstev z državne ravni na prihodnje pokrajine. Marjan Podobnik je predstavljena prizadevanja županje in županov v celoti podprl. Kasneje se je predsednik SLS v občini Kidričevo srečal s kandidatom SLS za župana Damjanom Medvedom in kandidati SLS za občinski svet ter podprl njihovo kandidaturo.

Thu, 25. Oct 2018 at 22:12

2037 ogledov

Dr. Darinka Fakin že petič za županjo Občine Majšperk
Dr. Darinka Fakin živi z možem Brankom in sinom Tomažem v Majšperku. Funkcijo županje opravlja nepoklicno, saj je kot redna profesorica zaposlena na Univerzi v Mariboru, Fakulteti za strojništvo, na Oddelku za Oblikovanje in tekstilne materiale. Osnovno šolo je obiskovala v Majšperku in nadaljevala šolanje na Gimnaziji Dušana Kvedra Ptuj. Dodiplomski študij je končala na takratni Tehniški fakulteti Maribor in se leta 1985 zaposlila v Tovarni volnenih izdelkov v Majšperku. Med delom je kot mlada raziskovalka končala tudi magistrski študij. Po več kot 15-letnem delu v industriji se je leta 2000 zaposlila na Fakulteti za strojništvo, kjer je leta 2004 tudi doktorirala. Med delom je vseskozi aktivna tudi na raziskovalnem področju, je avtorica ali soavtorica številnih izvirnih znanstvenih člankov, patentov, raziskovalnih nalog, elaboratov, študij, strokovnih člankov, avtorica in soavtorica učbenikov in navodil za vaje. V lokalno politiko se je vključila že leta 1994, ko je nastala naša Občina Majšperk. V prvem mandatu je bila predsednica Občinskega sveta, v drugem podžupanja in sedaj opravlja že četrti mandat funkcijo županje. Ta funkcija ji predstavlja velik izziv, saj vemo, da je uvedba lokalne samouprave prinesla tudi lokalnemu okolju velike priložnosti. To se opazi skoraj na vsakem koraku. V teh letih so izvedli številne pomembne investicije na področju infrastrukture, izobraževanja, športa, kulture, turizma, gospodarstva, varovanja in urejanja okolja ter na področju delovanja društev. Vse to jim je uspelo, ker so bili sposobni delati skupaj.
Teme
1. tabor SKZ Alojz Gradnik Drago Čepar Goriška Brda Marko Zidanšek Obvestila Povežimo Slovenijo predsednik SLS Sabotin SKZ slovenska kmečka zveza Vipolže Vitomir Bric

Prijatelji

SLS Sv. Trojica v Slovenskih GoricahSLS Sv. Jurij v Slovenskih goricahSLS Sveta AnaSLS ŠentiljSLS PesnicaSLS LenartSLS KungotaSLS CerkvenjakSLS BenediktSLS PivkaSLS PostojnaSLS SežanaAnton  ŠkofSLS KoperSLS KomenSLS IzolaSLS DivačaSLS Hrpelje-KozinaSLS Ilirska BistricaSLS Gornji GradSLS LjubnoSLS LučeSLS MozirjeSLS NazarjeSLS Rečica ob SavinjiSLS Šmartno ob PakiSLS ŠoštanjSLS VelenjeSLS Središče ob DraviSLS CirkulaneSLS DestrnikSLS Dornava

NAJBOLJ OBISKANO

Povežimo Slovenijo - poročilo z ekskurzije v Goriških brdih