Članek
Podpredsednik NG SLS Jaka Debeljak na posvetu o zdravem življenjskem slogu v mladinskih organizacijah
Objavljeno Jun 23, 2016
Ljubljana, 23. junij 2016 – Podpredsednik Nove generacije SLS Jaka Debeljak se je udeležil posveta na Ministrstvu za izobraževanje, znanost in šport RS na temo, kako izboljšati zdrav način življenja in izobraževanje za zdrav življenjski slog v mladinskih organizacijah. Na posvetu je poudaril, da mora biti zdravje prioriteta vseh političnih odločevalcev na vseh ravneh.

»Zdravje je temelj socialnega in gospodarskega razvoja ter odsev razmer v družbi. Je skupek preteklih in sedanjih dogajanj, učinkov dednosti in okolja ter človekovega odzivanja, zato je naša naloga, da skušamo najti rešitve za dosego skupnega cilja, torej ozaveščanja in izobraževanja na področju zdravja,« je povedal Debeljak.

Podpredsednik NG SLS Jaka Debeljak je predstavil tudi nekaj smernic zdravega življenjskega stila v mladinskih organizacijah, in sicer_

1) Osveščanje in razvoj osebnih veščin mladine

Promocija zdravja mora podpirati osebni razvoj s pravilnim informiranjem, izobraževanjem, ki krepi osebne veščine. S tem povečuje možnosti, ki so ljudem na voljo za večji nadzor nad lastnim zdravjem in sprejemanjem odločitev, ki podpirajo zdravje. Mladinske organizacije lahko mlade informirajo in izobražujejo z različnimi programi in aktivnostmi. Na razvoj osebnih veščin pa lahko vplivajo z razvijanjem samospoštovanja, komunikacijskih veščin itd., ki imajo posreden vpliv na zdravje.

2) Ustvarjanje pozitivnega okolja

Neposreden vpliv na zdravje imata delovno in prostočasno okolje. Promocija zdravja mora podpirati ustvarjanje življenjskih in delovnih pogojev, ki so varni, stimulativni in zadovoljujoči. Mladinske organizacije lahko tako ustvarijo priložnost za raziskovanje vprašanj, povezanih z zdravjem, in spodbujanje zdravih praks.

3) Lokalno in regionalno povezovanje organizacij

Za doseganje ciljev izboljšanja zdravja morajo organizacije biti učinkovite pri postavljanju prioritet, odločanju in načrtovanju strategij. Mladinske organizacije se morajo povezovati s preostalimi organizacijami, šolami, športnimi društvi itd. in s tem tudi sprožiti konkretne akcije za izpeljavo zastavljenih programov.

4) Pravilno ozaveščanje in zagovorništvo

Zdravje naj bi bila prioriteta vseh političnih odločevalcev na vseh ravneh. Ti se morajo zavedati, kakšne vplive na zdravje imajo njihove odločitve pri podpiranju zdravja kot družbene vrednote. Mladinske organizacije morajo razviti interne usmeritve zdravega življenjskega sloga npr. glede uporabe prepovedanih substanc. Pomembno vlogo pa morajo igrati tudi pri zagovorništvu glede teh tematik.

5) Preventiva namesto kurative

Mladinske organizacije morajo odigrati pomembno vlogo v smislu promocije športa kot preventivnega sredstva za nastanek obolenj. To velja tudi v smislu zdravstvenih storitev promocije zdravja in ne zgolj ponudbe kliničnih in kurativnih storitev.