V medijih/ Dr. Andrej Umek v Časniku o jasnem razvojnem konceptu Luke Koper
SLS Slovenska ljudska stranka

Četrtek, 21. Julij 2016 ob 12:14

Ljubljana, 21. julij 2016 – Vodja Strokovnega sveta pri predsedniku SLS in nekdanji minister dr. Andrej Umek danes v Časniku na primeru Luke Koper premišljuje o pomanjkanju koncepta in nesposobnosti. Za zagotavljanje njene srednje- in dolgoročne konkurenčnosti izpostavlja dva cilja, sposobno po mednarodnih normativih izbrano upravo in jasen razvojni koncept za celotno logistično verigo, ter slednjemu posveti temeljitejši premislek.

Prispevek dr. Andreja Umeka, ki je bil prvotno objavljen na spletnem portalu Časnik, v nadaljevanju objavljamo v celoti.

***

Pomanjkanje koncepta in nesposobnost – primer Luka Koper

Zadnje dogajanje v in okoli Luke Koper jasno kažejo, da sedanja vlada kot tudi nekatere pred njo nimajo in niso imele jasnega koncepta, kako z Luko upravljati in zagotoviti, da bo upravljanje potekalo v nacionalnem interesu. To trditev dokazuje več očitnih dejstev. V osnovni organizacijski shemi ni prišlo do nujne delitve na infrastrukturo in dejavnost, zato je infrastruktura ostala razumljena veliko preozko. Luška infrastruktura samo po sebi, v njo se lahko vključi tudi tako imenovani »drugi tir«, ne more dajati pričakovanih rezultatov. Pozornost je potrebno posvetiti celotni logistični verigi med luko in končnim ali začetnim mestom tovora. Koncepta celotne logistične verige ni ne v vladnih ne v načrtih SDH-ja. Na slabo upravljanje kaže prav tako več dejstev. Sedanja donosnost Luke bi lahko bila boljša, so pa jasni znaki, da se bo ta v ne tako daljni perspektivi bistveno poslabšala, ker se v naši neposredni bližini odpirajo novi ali prenovljeni logistični koridorji. Uprava Luke, ki vidi samo ta trenutek in dopušča, če ne celo spodbuja, divjo stavko pristaniških delavcev z zahtevami, ki so izven norm socialnega dialoga, ni uprava, ki spoštuje osnovne principe pravne države in deluje v interesu lastnika – torej nas vseh. Za imenovanje take uprave je neposredno odgovoren SDH posredno pa Vlada. Sledenja bi morala imenovati kompetentno vodstvo SDH, torej osebnosti, ki so se s svojim preteklim delom na tem področju preverjeno dokazali ne pa posameznikov, ki so samo preverjeno »naši«. Kompetentno vodstvo SDH bi, tako sem prepričan, imenovalo tudi kompetentne nadzornike in upravo Luke.

Iz povedanega sledi, da je zagotavljanje srednje in dolgoročne konkurenčnosti Luke Koper zahtevna naloga, ki zahteva sposobno po mednarodnih normativih izbrano upravo in jasen razvojni koncept za celotno logistično verigo. Prvi cilj je možno, če zato obstaja politična volja, doseči v sorazmerno kratkem času, za zagotavljanje drugega pa je potrebno veliko več časa in denarja. Zato bo slednjemu namenjeno nadaljevanje tega članka.

Za utemeljitev potrebe po novem, jasnem konceptu za logistično verigo, ki se začenja ali končuje v Luki Koper moramo poseči nekoliko nazaj. Začetki Luke Koper vključno z izgradnjo »prvega tira« Koper – Kozina segajo daleč nazaj v čas totalitarne komunistične Jugoslavije. Razlogi za izgradnjo luke so bili tako politični kot ekonomski. Ker smo Slovenci po Drugi svetovni vojni ponovno izgubili Gorico in Trst, so nam takratne oblasti želele iluzijo uspeha prikazati z izgradnjo Nove Gorice in luke Koper. Namembne-začetne destinacije blaga pretovorjenega v Kopru so bile pretežno v Slovenskem in širšem Jugoslovanskem prostoru. Koper je konkuriral z Reko, Splitom in Barom. V tem konceptu je bil zamišljen tudi »drugi tir«, torej povezava Koper – Divača. Zaradi svoje izjemne geostrateškelege se je začel Koper uveljavljati tudi kot pristanišče za naše sosednje države. V tem gospodarsko-političnem konceptu je bil »drugi tir« nedvomno ustrezna rešitev.

Gospodarsko-politične spremembe po letu 1990 pri nas in v Evropi, kot so propad totalitarnih komunističnih režimov v Vzhodni Evropi, razpad Jugoslavije in širitev Evropske unije na Vzhodno Evropo, so ustvarile popolnoma novo realnost – tržno gospodarstvo in enotni Evropski gospodarski prostor. Bistveni posledici teh sprememb sta, da se je področje, ki gravitira na Luko Koper bistveno povečalo in iz jugoslovanskega prostora premaknilo proti severovzhodu. Sedaj to obsega poleg Slovenije tudi države vzhodne Srednje in zahodne Vzhodne Evrope, torej vzhodni del Avstrije, Madžarsko, Slovaško in del Češke, torej regije, ki so vsaj do prve svetovne vojne predstavljale gravitacijsko področje Južne železnice Dunaj – Trst. Pomen ponovne vzpostavitve prometnega toka med Severnim Jadranom in zgoraj omenjeno regijo je bil na vladni ravni v celoti spregledan, to velja v polni meri tudi za sedanjo vlado. Nekoliko bolje se je na te spremembe odzvala Luka, vendar tudi samo na lastnem dvorišču. Iz preteklosti pa vemo, da se je Slovenija industrializirala in gospodarsko najhitreje napredovala in rasla od izgradnje Južne železnice do Prve svetovne vojne. Številčno se ti podatki zaradi takratne delitve slovenskega nacionalnega ozemlja sicer nanašajo na Kranjsko, vendar jih je možno ob upoštevanju gospodarske rasti Maribora v tem obdobju posplošiti na celo Slovenijo. Ker je bil pomen tega prometnega koridorja na vladni spregledan in ostaja spregledan še danes, niso bile niti načrtovane kaj šele realizirana sodobna logistična infrastruktura, ki povezuje Luko Koper s komitenti.

Novih priložnosti pa tudi zaostritve konkurence na skupnem evropskem tržišču sta se naši sosedi neprimerno jasneje zavedali in se na izzive tudi odzvali. Italija je posodobila železniško povezavo Udine – Trbiž – avstrijska meja. Avstrija letos končuje gradnjo hitre železnice italijanska meja – Beljak – Celovec – Graz in nadaljuje z gradnjo bazičnega predora pod Brennerjem. To je torej konkurenca, s katero se srečuje Luka Koper na svojem vitalnem logističnem koridorju Koper – Ljubljana – Gradec.

V smislu dobrega gospodarja bi upravičeno pričakovali, da bi Vlada ali bolje Vlade Republike Slovenije skrbele za konkurenčnost našega vitalnega logističnega koridorja. To seveda pomeni kontinuirano prilagajanje načrtov spremenjeni politični situaciji in konkurenci. Nič od tega se ni napravilo, ohranjal se je več kot 30 let star koncept »drugega tira« Koper – Divača, torej koncepta, ki je bil načrtovan še preden je prišlo do pomembnih politično – gospodarskih sprememb in posodabljanja konkurenčnih prometnih koridorjev. Takrat je bil privzet kot najboljša možna rešitev vseh logističnih zagat Luke in zagotovilo njene tedanje konkurenčnosti.

Odgovorni v Sloveniji bi se morali zavedati, da je potrebno zagotoviti mednarodno konkurenčnost logističnega koridorja od Luke Koper do porabnikov njenih storitev v širšem prostoru vzhodne Srednje in zahodne Vzhodne Evrope. Osnova za to je priprava ustreznih projektov posodobitev in eventualno novogradenj. Te projekte je potrebno stalno posodabljati in jih prilagajati konkurenci in spreminjajoči se gospodarsko-politični situaciji. V teh projektih predvideno traso je potrebno porazdeliti na posamezne smiselne pododseke. V našem konkretnem primeru je potrebno odsek Ljubljana – Koper obravnavati kot enoto. V strokovni literaturi je ta odsek dobil oznako prehod preko kraškega roba. To je npr. tudi naslov doktorske disertacije prof. Nagodeta, katerega delo je prekinil komunistični sodni umor.

Jasno je, da je možno in smiselno ta odsek s ciljem racionalizacije porazdeliti na gradbene faze. Vendar to lahko odgovorno storimo šele na osnovi celovitega projekta. Ali je sedaj načrtovani »drugi tir«, ki je v središču pozornosti slovenske javnosti, res del celovite rešitve je izjemno vprašljivo. Obravnavati zastarel, 30 let star projekt brez dodatnega preverjanja in analiz, kot da se v zadnjih 30 letih ni zgodilo nič pomembnega, kot edino možno in skoraj idealno rešitev je neodgovorno in skregano s principom dobrega gospodarja.

Za zaključek naj poudarim, da bodočnost in mednarodno konkurenčnost Luke Koper zagotavljata samo na osnovi mednarodnih referenc imenovana uprava in nadzorniki ter hitra in ustrezna posodobitev glavnih, vitalnih logističnih poti. Z delom na njih bi bilo bolje pričeti včeraj kot danes. Divje stavke pristaniških delavce gnane z bolestno samoupravno nostalgijo pa vodijo Luko v mednarodno izolacijo, nekonkurenčnost in postopni propad. To pa nikakor ni v našem nacionalnem interesu. Torej, Slovenija, premisli še enkrat.

 

dr. Andrej Umek

***

Zadnje objave

Sat, 27. Oct 2018 at 18:12

1313 ogledov

V Škofji Loki z dobro voljo in delovno energijo vstopajo na lokalne volitve
Obiskal jih je tudi Robert Strah, županski kandidat SDS, in se zahvalil za podporo SLS pri kandidaturi za župana Škofje Loke. Zbrani člani in svetniški kandidati liste SLS v Škofji Loki pa so obljubili, da se bodo pri svojem delu maksimalno potrudili.

Sat, 27. Oct 2018 at 18:10

2255 ogledov

Pogovorni večer: Zakaj je krščanstvo tako pomembno za dobrobit družbe?
Slovenska ljudska stranka vljudno vabi na pogovorni večer ZAKAJ JE KRŠČANSTVO TAKO POMEMBNO ZA DOBROBIT DRUŽBE? Dogodek bo potekal v dvorani Slovenske matice, Kongresni trg 8, Ljubljana, in sicer v soboto, 3. novembra 2018, ob 19. uri. Skozi zgodovinski oris in kritično refleksijo sedanjosti se bomo vprašali, kako je krščanska misel, tako katoliška, kot protestantska, vplivala na pridobitve naprednih in uspešnih družb, ki jih cenimo še danes, in sicer tako verujoči, kot neverujoči. Osredotočili se bomo tudi na dobo razsvetljenstva in vzroke, ki vodijo Zahod k oddaljevanju od svoje lastne tradicije. Vprašali se bomo, kako se soočati z modernim tokom mišljenja in vsemi ostalimi izzivi, ki bodo neizogibni. Z nami bodo naslednji odlični gostje: dr. Stane Grandadr. Janez Šumradaddr. Jonatan Vinkler Pogovor bo povezoval: Matjaž Lulik Veselimo se srečanja z vami!

Thu, 25. Oct 2018 at 22:19

1698 ogledov

Predstavili kandidate skupne liste SLS in stranke Glas za otroke in družine za ljubljanski mestni svet
Na današnji novinarski konferenci v Ljubljani so se predstavili kandidati skupne liste  SLS in stranke Glas za otroke in družine za mestni svet MO Ljubljana. Nosilec skupne liste Janez Žagar, dr. Jože Osterc, Janez Podobnik, dr. Andrej Umek in Aleks Leo Vest so predstavili ključne poudarke, s katerimi SLS vstopa v kandidaturo za ljubljanske mestne svetnike. Izpostavili so prizadevanje za to, da za vožnjo po ljubljanski obvoznici ne bi več potrebovali vinjete in da se v Ljubljani za potrebe Ljubljančanov  in drugih prebivalcev vzpostavi tržnico in veletržnico z izključno slovensko lokalno pridelano hrano po sprejemljivih cenah. Prizadevali si bodo tudi za to, da bi ljubljanski mestni svet postal prostor spoštljive in odprte komunikacije. Aleš Primc in Polona Naglič pa sta v imenu stranke Glas za otroke in družine izpostavila prizadevanje, da bi Ljubljana postala družinam čim bolj prijazno mesto, da bi v prihodnje posebno pozornost namenili številnim upokojencem in drugim osamljenim ljudem in se zavzela za več rekreacijskih površin v Ljubljani tudi za domače ljubljenčke. Predsednik SLS Marjan Podobnik  pa je ob podpori kandidatom in kakovostni celotni listi izpostavil, da si bo skupaj s sodelavci prizadeval, da se SLS odpre mestu in da enako kot s podeželskim SLS zadiha tudi z mestnim pljučnim krilom. Čeprav je bilo v Ljubljani pod dosedanjim vodstvom župana Zorana Jankovića in njegove ekipe narejenega tudi veliko pozitivnega, SLS – tako kot SDS in NSi – podpira župansko kandidaturo Anžeta Logarja v prepričanju, da lahko dosedanje dobre projekte nadgradi, neoptimalne pa spremeni.

Thu, 25. Oct 2018 at 22:15

1597 ogledov

SLS v Zagorju ob Savi z doslej najmočnejšo listo
SLS Zagorje ob Savi je danes na novinarski konferenci v Gostišču Ribnik predstavila županskega kandidata SLS, kandidatno listo za občinske svetnike ter Razvojni program SLS za občino Zagorje ob Savi. Primož Jelševar, direktor Inštituta dr. Antona Korošca je povedal, da gre za doslej najmočnejšo listo, na kateri je sedem direktorjev oz. lastnikov uspešnih zagorskih podjetij, trije sedanji in več nekdanjih predsednikov KS, guverner Rotary Slovenija, predsednica Zveze kmetic Slovenije, predsedniki športnih društev in ugledni gospodarji kmetijskih gospodarstev ter drugi uspešni Zagorjani. Ker nas poznate, pa je njihov slogan. Županski kandidat Alojz Slavko Jelševar je oče štirih otrok, glasbenik in dolgoletni direktor visokotehnološkega podjetja JE&GR. Kot je dejal, je čas, da Občina Zagorje dobi drzen razvojni program in ambiciozno ekipo, ki ga bo uresničila. Zagorje mora imeti po njegovih besedah posluh za ustvarjanje delovnih mest prihodnosti – to pa so okoljsko ozaveščena podjetja, ki ustvarjajo visoko dodano vrednost. Iztok Živko, direktor družbe Tevel iz Kisovca je predstavil projekt energetsko samozadostne Občine Zagorje ob Savi, ki bi bila lahko največja takšna občina in tako zgled v Evropi. Ker je v občini ponovno povišana raven PM10 delcev, je nujno potrebna sprememba miselnosti. Tako kot je bil eden od znanilcev drugačnega načina razmišljanja projekt Manj svečk za manj grobov, ki so ga začeli člani zagorske SLS in so ga povzeli tudi drugi kraji po Sloveniji, bi bili lahko v Zagorju zgled drugim občinam, kjer bi s serijo manjših vetrnih in plinskih elektrarn ter hidroelektrarn na zasebnih površinah ustvarili dovolj električne energije za potrebe vseh zagorskih gospodinjstev. Janez Lipec, guverner Rotary district 1912, ki pokriva Slovenijo in Makedonijo, si želi, da se Zagorje odpre navzven in izkoristi tržno nišo razvoja turizma. Aktivno je treba podpreti lokalne šole, da bodo zagotavljale potrebe trga dela prihodnosti. Izkoristiti  je treba naravne potenciale in ljudi, ki imajo znanje, voljo in delovne navade, takšnih pa je v Zagorju dovolj. Delo mora znova postati vrednota. Neda Starman Ržišnik, predsednica Konjeniškega kluba Vajkard Valvasor je predstavila projekt razvoja termalnega in eko turizma v Zagorski dolini s postavitvijo informacijskih tabel in zemljevidov ter odprtjem turistično informativne pisarne in info točke v Zagorje. Predstavila je idejni projekt obnove Medijskih toplic kot ekskluzivnih term v stilu časa Vajkarda Valvasorja, ki bi bile povezane z obnovljenim Medijskim Gradom, kjer bi se izvajale grajske poroke. Boštjan Ocepek, predsednik krajevne skupnosti Šentlambert, je povedal, da mu je program SLS zelo blizu, saj temelji na enakomernem razvoju vseh krajev v občini. Tudi za Občino Zagorje bi bilo dobro, da bi namenila več sredstev za obnovo cest in družbenega življenja na okoliških vaseh. Te so sicer lepo urejene tudi zaradi veliko prostovoljnega dela, ki ga naredijo krajani.

Thu, 25. Oct 2018 at 22:14

2557 ogledov

SLS samozavestno na lokalnih volitvah: »Ker nas poznate«
Na predstavitvi v Kobilju je županske kandidate podprl predsednik SLS Marjan Podobnik in predstavil glavne vsebinske poudarke delovanja SLS. Povedal je, da je SLS stranka, ki spoštuje sočloveka, družino, delo, lastnino in domovino in je odprta za vse, razen za podpornike skrajnih stališč. Izpostavil je uspešnost dela županov in občinskih svetnikov SLS, kar je tudi razlog za optimizem pred prihajajočimi volitvami. SLS je imela doslej 32 županov izvoljenih na svoji listi, skupaj z neodvisnimi in skupnimi kandidati s podporo SLS pa je v Klubu županov SLS sodelovalo 42 županj in županov. Podobnik je izrazil pričakovanje, da bo Klub županov SLS tudi v prihodnje ostal številčno najmočnejši. Sledila je predstavitev Roberta Ščapa, župana Občine Kobilje, Cvetke Ficko, županje Občine Grad, Ludvika Novaka, župana Občine Puconci, Franca Horvata, župana Občine Tišina in Antona Törnarja,  župana Občine Črenšovci. Župani so bili enotni, da je treba povečati sredstva za takoimenovano povprečnino, s čimer bi zagotovili intenzivnejši razvoj tudi manjših podeželskih in obmejnih občin. Zavzeli so se tudi za čimprejšnjo ustanovitev pokrajin ter prenos dela državnih pristojnosti in sredstev z državne ravni na prihodnje pokrajine. Marjan Podobnik je predstavljena prizadevanja županje in županov v celoti podprl. Kasneje se je predsednik SLS v občini Kidričevo srečal s kandidatom SLS za župana Damjanom Medvedom in kandidati SLS za občinski svet ter podprl njihovo kandidaturo.

Thu, 25. Oct 2018 at 22:12

2049 ogledov

Dr. Darinka Fakin že petič za županjo Občine Majšperk
Dr. Darinka Fakin živi z možem Brankom in sinom Tomažem v Majšperku. Funkcijo županje opravlja nepoklicno, saj je kot redna profesorica zaposlena na Univerzi v Mariboru, Fakulteti za strojništvo, na Oddelku za Oblikovanje in tekstilne materiale. Osnovno šolo je obiskovala v Majšperku in nadaljevala šolanje na Gimnaziji Dušana Kvedra Ptuj. Dodiplomski študij je končala na takratni Tehniški fakulteti Maribor in se leta 1985 zaposlila v Tovarni volnenih izdelkov v Majšperku. Med delom je kot mlada raziskovalka končala tudi magistrski študij. Po več kot 15-letnem delu v industriji se je leta 2000 zaposlila na Fakulteti za strojništvo, kjer je leta 2004 tudi doktorirala. Med delom je vseskozi aktivna tudi na raziskovalnem področju, je avtorica ali soavtorica številnih izvirnih znanstvenih člankov, patentov, raziskovalnih nalog, elaboratov, študij, strokovnih člankov, avtorica in soavtorica učbenikov in navodil za vaje. V lokalno politiko se je vključila že leta 1994, ko je nastala naša Občina Majšperk. V prvem mandatu je bila predsednica Občinskega sveta, v drugem podžupanja in sedaj opravlja že četrti mandat funkcijo županje. Ta funkcija ji predstavlja velik izziv, saj vemo, da je uvedba lokalne samouprave prinesla tudi lokalnemu okolju velike priložnosti. To se opazi skoraj na vsakem koraku. V teh letih so izvedli številne pomembne investicije na področju infrastrukture, izobraževanja, športa, kulture, turizma, gospodarstva, varovanja in urejanja okolja ter na področju delovanja društev. Vse to jim je uspelo, ker so bili sposobni delati skupaj.
Teme
dr. Andrej Umek gospodarstvo infrastruktura konkurenčnost luka koper Obvestila upravljanje vodenje vodja Strokovnega sveta pri predsedniku SLS

Prijatelji

SLS Sv. Trojica v Slovenskih GoricahSLS Sv. Jurij v Slovenskih goricahSLS Sveta AnaSLS ŠentiljSLS PesnicaSLS LenartSLS KungotaSLS CerkvenjakSLS BenediktSLS PivkaSLS PostojnaSLS SežanaAnton  ŠkofSLS KoperSLS KomenSLS IzolaSLS DivačaSLS Hrpelje-KozinaSLS Ilirska BistricaSLS Gornji GradSLS LjubnoSLS LučeSLS MozirjeSLS NazarjeSLS Rečica ob SavinjiSLS Šmartno ob PakiSLS ŠoštanjSLS VelenjeSLS Središče ob DraviSLS CirkulaneSLS DestrnikSLS Dornava

NAJBOLJ OBISKANO

V medijih/ Dr. Andrej Umek v Časniku o jasnem razvojnem konceptu Luke Koper