V medijih / Dr. Andrej Umek in Miro Germ: Od besed k dejanjem
SLS Slovenska ljudska stranka

Četrtek, 18. Avgust 2016 ob 13:39

Odpri galerijo

V medijih / Dr. Andrej Umek in Miro Germ: Od besed k dejanjem

Ljubljana, 18. avgust 2016 – V nadaljevanju prispevka izpred enega tedna dr. Andrej Umek in Miro Germ pišeta o optimizaciji in racionalizaciji javnega sektorja, ki zagotovi z razpoložljivimi sredstvi skladno porabo, o učenju od uspešnih regij in držav ter iz lastnih neuspehov, da sprejmemo realnost in končno začnemo napredovati do cilja – konkurenčne države.

Prispevek, ki je bil prvotno objavljen v Časniku, v nadaljevanju objavljamo v celoti.


***

Od besed k dejanjem

Kako porabiti skladno z razpoložljivim?

Nujna je optimizacija in racionalizacija javnega sektorja ter njegova poraba glede na zmožnost gospodarstva. Ta je mogoča le z umikom države ali točneje resornih ministrstev iz danes običajnega neposrednega vodenja družbenih podsistemov (ministrica za zdravje osebno izbira direktorje zdravstvenih ustanov brez strokovne ocene s strani kadrovikov). Država ima obveznost oblikovanja formalnega okolja, v katerem ti podsistemi delujejo ter nadzora nad njihovo kakovostjo storitev in učinkovitostjo. Osnova za preobrazbo je jasna definicija poslanstva posameznih institucij, definiranje kataloga njihovih storitev in kazalnikov uspešnosti, merjenja zadovoljstva odjemalcev in zaposlenih, njihova primerjava s sorodnimi institucijami v EU ter pravica neposrednega in takojšnjega posredovanja samo takrat, ko institucije ne izpolnjujejo zadanega poslanstva v primerjavi s sorodnimi institucijami učinkovitih držav. Neposredno upravljanje in vodenje teh institucij je potrebno zaupati, sposobnim in usposobljenim direktorjem izbranih s profesionalnimi kadrovskimi postopki ali uglednim podjetjem z mednarodnimi referencami na tem področju. Potrebno bo zmanjšati razdrobljenost in nepovezanost državnih organov, zmanjšati število uradov in agencij ter združiti nekatera ministrstva in njihove skupne službe po zgledu učinkovitih Sloveniji primerljivih držav EU (glej študijo A.T.Kearney, »EU’s Public Sector Spending Problem«).

»V 21. stoletju bodo vodilne tiste države, ki bodo prve prenesle metode zagotavljanja učinkovitosti v javni sektor.« Peter Ferdinand Drucker (1909 – 2005), utemeljitelj sodobnega upravljanja, v »Izzivi za vodstva v 21. stoletju«.

Pavšalno zniževanju plač in odpuščanje uničuje pripadnost zaposlenih (socialni kapital). Za povečanje kakovosti in učinkovitosti javnega sektorja je nujna uporaba orodij za izboljšanje, kot jih uporablja razvita industrija že več desetletij in jih uporabljajo odlične organizacije javnega sektorja širom EU (zamenjati pristop »cost cutting« s »principi vitkosti«). Potrebno je ukiniti administrativno določanje plač v državnih podjetjih (tako imenovani »Lahovnikov zakon«) in jih podredili trgu delovne sile. Za enake rezultate naj bodo nagrade v podjetjih v privatni in državni lasti enake. Odgovornost nadzornih svetov družb v državni lasti je, da imenujejo take uprave, ki bodo dosegale mednarodno primerljive rezultate, s stališča lastnika primerljivo donosnost ter njihov trajnostni razvoj (če jih ne dosegajo, jih je potrebno zamenjati z boljšimi)!

S pomočjo teh ukrepov bomo zagotovili njihovo boljše in bolj ekonomično delovanje ter večjo kakovost storitev za državljane, posledično pa tudi manjše davke.

Kako iz obstoječega do želenega stanja?

Nujno je sprejetje realnosti, učenje od uspešnih regij in držav ter iz lastnih neuspehov. Znaten padec Slovenije na lestvicah konkurenčnosti v zadnjem obdobju ni samo posledica ekonomske krize in nekonkurenčnega poslovnega okolja, ampak tudi posledica neustreznega in nekonkurenčnega vodenja podjetij, predvsem tistih v pretežno državni lasti in družbenih podsistemov. Poročilo švicarske poslovne šole IMD o konkurenčnosti Slovenije ugotavlja, da smo na zadnjih mestih po uporabi sodobnih upravljavskih orodjih in učinkovitosti nadzornih svetov. Da je nekaj zelo narobe, kažejo tudi slabe uvrstitve na mednarodni lestvica o ekonomski svobodi. Pri športu se s takimi mesti ne bi zadovoljili. Zaradi prevladujoče vloge države v gospodarstvu (lastnina) in družbenih podsistemih je naloga Vlade RS, da redno analizira letna priporočila Evropske komisije in drugih mednarodnih institucij, saj kažejo objektivno razmere v Sloveniji, izbere ključne dejavnike in odpravi največja nesorazmerja in s tem vzroke slabih ocen. Ti strateškimi projekti so ključni za izhod iz krize in morali biti prednostno obravnavani v Državnem zboru.

Učili naj bi se od drugih držav in regij po velikosti primerljivih s Slovenijo in seveda tudi od svojih dosedanjih napak. Španska pokrajina Baskija je v zadnjih desetih letih s (samo)ocenjevanjem po evropskem modelu odličnosti in prenosom dobrih upravljavskih praks preko organizacije civilne družbe Euskalit in s sofinanciranjem ministrstva za gospodarstvo povečala BDP Baskije na 135 % povprečja EU (Slovenija dosega zgolj 81 % povprečja EU). Obe sta začeli z uporabo modela istočasno, Slovenija brez finančne podpore ministrstva za gospodarstvo in brez množične uporabe. Drugi tak primer so Združeni arabski emirati, ki so se po podatkih Svetovnega gospodarskega foruma na lestvici konkurenčnosti z državnimi programi osredotočenimi na kakovost in odličnost, premaknili s 37. mesta (2007-2008) na 19. mesto (2012-2013) med 148 državami, pri čemer so po raziskavi Združenih narodov, objavljeni v Svetovnem poročilu o sreči, med 156 obravnavanimi državami uvrščeni na 14 mesto. Tretji primer je program Nove Zelandije za dvig odličnosti upravljanja podjetij “Helping the Kiwi to fly – Creating world class organisations«. Tudi zgledovati se po Finski glede ekonomske svobode nam bi koristilo.

Od besed k dejanjem ob upoštevanju stroke upravljanja sprememb. Vsaka uspešna sprememba je odvisna od sodelovanja ljudi, zato bi veljalo tudi pri udejanjanju potrebnih strukturnih reform upoštevati priporočila te stroke zapisana v »Managing Transitions_ Making the Most of Change«, Williama in Susan Bridges, drugače bo ostalo le pri besedah oz. željah.

Tudi politične stranke bodo morale začele uporabljati dognanja organizacijskih strok, saj so tudi one organizacije in tudi za njih veljajo enake osnovna pravila. Stroke trženja – potrebno bo zamenjati »ponujanje želja in ideologije« s ponujanjem »rešitev z vrednostjo za ciljne volilne skupine« na osnovi ideološkega temelja stranke (platno vrednostne ponudbe). Kadrovske stroke – od »velikega vodje«, ki bo popeljal državljane Slovenije v obljubljeno deželo, do komplementarne skupine sposobnih in usposobljenih ministrov pod taktirko dirigenta – predsednika vlade. Stroke upravljanja z dejstvi (»Management by Facts«) – Sprejemanje odločitev na podlagi dejstev in ne na podlagi občutka oz. sprejemanje političnih odločitev na osnovi strokovnih alternativ. Zato so potrebni strokovnimi odbori v strankah, kot jim ima državni zbor ter ustreznimi strankarskimi kandidati za vodje in člane odborov državnega zbora ter ministri in državni sekretarji s poznavanjem področja (v odborih evropskega parlamenta najprej govori stroka o posameznih alternativah na podlagi katerih se sprejmejo politične odločitve). Stroke upravljanja življenjskega cikla organizacije – Od »instant« političnih strank do »zrelih« političnih strank. Neprestano ustanavljanje novih političnih strank ne bo dalo boljših ponudb oz. rešitev za probleme družbe, saj se novoustanovljene stranke ukvarjajo pretežno s svojim odraščanjem in težko rešujejo hkrati še ključne probleme družbe (glej prof.dr.Ichak Adizes, “Managing Corporate Life cycle” oz.www.adizes.com).

Potreben pogoj za uveljavitev zgornjega je manjše število političnih strank in s tem več človeških virov za izboljšanje ponudbe na političnem trgu (kot je običajno v zrelih demokracijah, tudi v evropskem parlamentu), zato se bo moral tudi v Sloveniji začeti proces združevanja okoli enake ideološke osnove (socialno-demokratska stranka, krščansko demokratska stranka, liberalna stranka, okoljevarstvena stranka). Slovenija je majhna država in za tolikšno število strank nima ustreznih človeških virov za izdelavo celovitih rešitev za nakopičene probleme za boljše življenje državljank in državljanov!

Za vsako uspešno spremembo ocenjujejo, da je potrebno minimalno šest odstotkov zavzetih v organizaciji. Pri njenem vodenju nas Edward de Bono v »Priročniku pozitivne revolucije« opozarja_ »Ljudje, ki imajo oblast, svojo inteligenco uporabljajo za zaščito svoje pozicije. Gledajo samo na svoje kratkoročne interese, ki so potrebni za preživetje. Inteligentne osebe v glavnem uporabljajo svojo inteligenco za napade, kritiko in grajanje drugih oseb pod krinko »kritičnega iskanje resnice«. Vsi drugi dovolj inteligentni so nezavzeti, imajo svoje lastno življenje in verjamejo, da je njihovo občasno sodelovanje na volitvah da velik prispevek lokalnim in svetovnim zadevam«.

Le internacionalizacija gospodarstva in družbe v celoti bo omogočila konkurenco na vseh področjih in s tem pospešila razvoj države na višjo raven v dobrobit povprečnega državljana. Omogočila bo prehod v družbeno odgovorno tržno gospodarstvo, prehod iz stanja, v katerem vsi mislijo, da vse vedo, v stanje, ko se spoštuje strokovnost, ko je jasna odgovornost in tudi pristojnost, ko bo zaposlitev pretežno odvisna od sposobnosti in usposobljenosti posameznika in ne od njegovih poznanstev, ko bodo politične stranke ponujale rešitve problemov z načrtom in izvedbeno ekipo in ne le svoje predsednike itd. Za vodenje te spremembe je potrebna ugledna ministrska ekipa z načrtom udejanjanja potrebnih reform in ne zgolj predvolilne obljube strank!

Da je to mogoče in da je to prava pot, govorijo rezultati na drugih področjih, v športu, kjer je uvoz selektorjev in trenerjev ter sponzorjev doprinesel k mednarodno vrhunskim rezultatom športnikov in posledično k velikemu zadovoljstvu državljanov!

Svojo usodo moramo vzeti v lastne roke in ukrepati v skladu z nacionalnim interesom!

»Vsak naj zorje svojo brazdo in njiva bo zorana,« pravi rek.

***

Galerija slik

Zadnje objave

Sat, 27. Oct 2018 at 18:12

1305 ogledov

V Škofji Loki z dobro voljo in delovno energijo vstopajo na lokalne volitve
Obiskal jih je tudi Robert Strah, županski kandidat SDS, in se zahvalil za podporo SLS pri kandidaturi za župana Škofje Loke. Zbrani člani in svetniški kandidati liste SLS v Škofji Loki pa so obljubili, da se bodo pri svojem delu maksimalno potrudili.

Sat, 27. Oct 2018 at 18:10

2250 ogledov

Pogovorni večer: Zakaj je krščanstvo tako pomembno za dobrobit družbe?
Slovenska ljudska stranka vljudno vabi na pogovorni večer ZAKAJ JE KRŠČANSTVO TAKO POMEMBNO ZA DOBROBIT DRUŽBE? Dogodek bo potekal v dvorani Slovenske matice, Kongresni trg 8, Ljubljana, in sicer v soboto, 3. novembra 2018, ob 19. uri. Skozi zgodovinski oris in kritično refleksijo sedanjosti se bomo vprašali, kako je krščanska misel, tako katoliška, kot protestantska, vplivala na pridobitve naprednih in uspešnih družb, ki jih cenimo še danes, in sicer tako verujoči, kot neverujoči. Osredotočili se bomo tudi na dobo razsvetljenstva in vzroke, ki vodijo Zahod k oddaljevanju od svoje lastne tradicije. Vprašali se bomo, kako se soočati z modernim tokom mišljenja in vsemi ostalimi izzivi, ki bodo neizogibni. Z nami bodo naslednji odlični gostje: dr. Stane Grandadr. Janez Šumradaddr. Jonatan Vinkler Pogovor bo povezoval: Matjaž Lulik Veselimo se srečanja z vami!

Thu, 25. Oct 2018 at 22:19

1692 ogledov

Predstavili kandidate skupne liste SLS in stranke Glas za otroke in družine za ljubljanski mestni svet
Na današnji novinarski konferenci v Ljubljani so se predstavili kandidati skupne liste  SLS in stranke Glas za otroke in družine za mestni svet MO Ljubljana. Nosilec skupne liste Janez Žagar, dr. Jože Osterc, Janez Podobnik, dr. Andrej Umek in Aleks Leo Vest so predstavili ključne poudarke, s katerimi SLS vstopa v kandidaturo za ljubljanske mestne svetnike. Izpostavili so prizadevanje za to, da za vožnjo po ljubljanski obvoznici ne bi več potrebovali vinjete in da se v Ljubljani za potrebe Ljubljančanov  in drugih prebivalcev vzpostavi tržnico in veletržnico z izključno slovensko lokalno pridelano hrano po sprejemljivih cenah. Prizadevali si bodo tudi za to, da bi ljubljanski mestni svet postal prostor spoštljive in odprte komunikacije. Aleš Primc in Polona Naglič pa sta v imenu stranke Glas za otroke in družine izpostavila prizadevanje, da bi Ljubljana postala družinam čim bolj prijazno mesto, da bi v prihodnje posebno pozornost namenili številnim upokojencem in drugim osamljenim ljudem in se zavzela za več rekreacijskih površin v Ljubljani tudi za domače ljubljenčke. Predsednik SLS Marjan Podobnik  pa je ob podpori kandidatom in kakovostni celotni listi izpostavil, da si bo skupaj s sodelavci prizadeval, da se SLS odpre mestu in da enako kot s podeželskim SLS zadiha tudi z mestnim pljučnim krilom. Čeprav je bilo v Ljubljani pod dosedanjim vodstvom župana Zorana Jankovića in njegove ekipe narejenega tudi veliko pozitivnega, SLS – tako kot SDS in NSi – podpira župansko kandidaturo Anžeta Logarja v prepričanju, da lahko dosedanje dobre projekte nadgradi, neoptimalne pa spremeni.

Thu, 25. Oct 2018 at 22:15

1590 ogledov

SLS v Zagorju ob Savi z doslej najmočnejšo listo
SLS Zagorje ob Savi je danes na novinarski konferenci v Gostišču Ribnik predstavila županskega kandidata SLS, kandidatno listo za občinske svetnike ter Razvojni program SLS za občino Zagorje ob Savi. Primož Jelševar, direktor Inštituta dr. Antona Korošca je povedal, da gre za doslej najmočnejšo listo, na kateri je sedem direktorjev oz. lastnikov uspešnih zagorskih podjetij, trije sedanji in več nekdanjih predsednikov KS, guverner Rotary Slovenija, predsednica Zveze kmetic Slovenije, predsedniki športnih društev in ugledni gospodarji kmetijskih gospodarstev ter drugi uspešni Zagorjani. Ker nas poznate, pa je njihov slogan. Županski kandidat Alojz Slavko Jelševar je oče štirih otrok, glasbenik in dolgoletni direktor visokotehnološkega podjetja JE&GR. Kot je dejal, je čas, da Občina Zagorje dobi drzen razvojni program in ambiciozno ekipo, ki ga bo uresničila. Zagorje mora imeti po njegovih besedah posluh za ustvarjanje delovnih mest prihodnosti – to pa so okoljsko ozaveščena podjetja, ki ustvarjajo visoko dodano vrednost. Iztok Živko, direktor družbe Tevel iz Kisovca je predstavil projekt energetsko samozadostne Občine Zagorje ob Savi, ki bi bila lahko največja takšna občina in tako zgled v Evropi. Ker je v občini ponovno povišana raven PM10 delcev, je nujno potrebna sprememba miselnosti. Tako kot je bil eden od znanilcev drugačnega načina razmišljanja projekt Manj svečk za manj grobov, ki so ga začeli člani zagorske SLS in so ga povzeli tudi drugi kraji po Sloveniji, bi bili lahko v Zagorju zgled drugim občinam, kjer bi s serijo manjših vetrnih in plinskih elektrarn ter hidroelektrarn na zasebnih površinah ustvarili dovolj električne energije za potrebe vseh zagorskih gospodinjstev. Janez Lipec, guverner Rotary district 1912, ki pokriva Slovenijo in Makedonijo, si želi, da se Zagorje odpre navzven in izkoristi tržno nišo razvoja turizma. Aktivno je treba podpreti lokalne šole, da bodo zagotavljale potrebe trga dela prihodnosti. Izkoristiti  je treba naravne potenciale in ljudi, ki imajo znanje, voljo in delovne navade, takšnih pa je v Zagorju dovolj. Delo mora znova postati vrednota. Neda Starman Ržišnik, predsednica Konjeniškega kluba Vajkard Valvasor je predstavila projekt razvoja termalnega in eko turizma v Zagorski dolini s postavitvijo informacijskih tabel in zemljevidov ter odprtjem turistično informativne pisarne in info točke v Zagorje. Predstavila je idejni projekt obnove Medijskih toplic kot ekskluzivnih term v stilu časa Vajkarda Valvasorja, ki bi bile povezane z obnovljenim Medijskim Gradom, kjer bi se izvajale grajske poroke. Boštjan Ocepek, predsednik krajevne skupnosti Šentlambert, je povedal, da mu je program SLS zelo blizu, saj temelji na enakomernem razvoju vseh krajev v občini. Tudi za Občino Zagorje bi bilo dobro, da bi namenila več sredstev za obnovo cest in družbenega življenja na okoliških vaseh. Te so sicer lepo urejene tudi zaradi veliko prostovoljnega dela, ki ga naredijo krajani.

Thu, 25. Oct 2018 at 22:14

2553 ogledov

SLS samozavestno na lokalnih volitvah: »Ker nas poznate«
Na predstavitvi v Kobilju je županske kandidate podprl predsednik SLS Marjan Podobnik in predstavil glavne vsebinske poudarke delovanja SLS. Povedal je, da je SLS stranka, ki spoštuje sočloveka, družino, delo, lastnino in domovino in je odprta za vse, razen za podpornike skrajnih stališč. Izpostavil je uspešnost dela županov in občinskih svetnikov SLS, kar je tudi razlog za optimizem pred prihajajočimi volitvami. SLS je imela doslej 32 županov izvoljenih na svoji listi, skupaj z neodvisnimi in skupnimi kandidati s podporo SLS pa je v Klubu županov SLS sodelovalo 42 županj in županov. Podobnik je izrazil pričakovanje, da bo Klub županov SLS tudi v prihodnje ostal številčno najmočnejši. Sledila je predstavitev Roberta Ščapa, župana Občine Kobilje, Cvetke Ficko, županje Občine Grad, Ludvika Novaka, župana Občine Puconci, Franca Horvata, župana Občine Tišina in Antona Törnarja,  župana Občine Črenšovci. Župani so bili enotni, da je treba povečati sredstva za takoimenovano povprečnino, s čimer bi zagotovili intenzivnejši razvoj tudi manjših podeželskih in obmejnih občin. Zavzeli so se tudi za čimprejšnjo ustanovitev pokrajin ter prenos dela državnih pristojnosti in sredstev z državne ravni na prihodnje pokrajine. Marjan Podobnik je predstavljena prizadevanja županje in županov v celoti podprl. Kasneje se je predsednik SLS v občini Kidričevo srečal s kandidatom SLS za župana Damjanom Medvedom in kandidati SLS za občinski svet ter podprl njihovo kandidaturo.

Thu, 25. Oct 2018 at 22:12

2041 ogledov

Dr. Darinka Fakin že petič za županjo Občine Majšperk
Dr. Darinka Fakin živi z možem Brankom in sinom Tomažem v Majšperku. Funkcijo županje opravlja nepoklicno, saj je kot redna profesorica zaposlena na Univerzi v Mariboru, Fakulteti za strojništvo, na Oddelku za Oblikovanje in tekstilne materiale. Osnovno šolo je obiskovala v Majšperku in nadaljevala šolanje na Gimnaziji Dušana Kvedra Ptuj. Dodiplomski študij je končala na takratni Tehniški fakulteti Maribor in se leta 1985 zaposlila v Tovarni volnenih izdelkov v Majšperku. Med delom je kot mlada raziskovalka končala tudi magistrski študij. Po več kot 15-letnem delu v industriji se je leta 2000 zaposlila na Fakulteti za strojništvo, kjer je leta 2004 tudi doktorirala. Med delom je vseskozi aktivna tudi na raziskovalnem področju, je avtorica ali soavtorica številnih izvirnih znanstvenih člankov, patentov, raziskovalnih nalog, elaboratov, študij, strokovnih člankov, avtorica in soavtorica učbenikov in navodil za vaje. V lokalno politiko se je vključila že leta 1994, ko je nastala naša Občina Majšperk. V prvem mandatu je bila predsednica Občinskega sveta, v drugem podžupanja in sedaj opravlja že četrti mandat funkcijo županje. Ta funkcija ji predstavlja velik izziv, saj vemo, da je uvedba lokalne samouprave prinesla tudi lokalnemu okolju velike priložnosti. To se opazi skoraj na vsakem koraku. V teh letih so izvedli številne pomembne investicije na področju infrastrukture, izobraževanja, športa, kulture, turizma, gospodarstva, varovanja in urejanja okolja ter na področju delovanja društev. Vse to jim je uspelo, ker so bili sposobni delati skupaj.

Prijatelji

SLS Sv. Trojica v Slovenskih GoricahSLS Sv. Jurij v Slovenskih goricahSLS Sveta AnaSLS ŠentiljSLS PesnicaSLS LenartSLS KungotaSLS CerkvenjakSLS BenediktSLS PivkaSLS PostojnaSLS SežanaAnton  ŠkofSLS KoperSLS KomenSLS IzolaSLS DivačaSLS Hrpelje-KozinaSLS Ilirska BistricaSLS Gornji GradSLS LjubnoSLS LučeSLS MozirjeSLS NazarjeSLS Rečica ob SavinjiSLS Šmartno ob PakiSLS ŠoštanjSLS VelenjeSLS Središče ob DraviSLS CirkulaneSLS DestrnikSLS Dornava

NAJBOLJ OBISKANO

V medijih / Dr. Andrej Umek in Miro Germ: Od besed k dejanjem