Ljubljana, 22. september 2016 – V SLS menimo, da je prodaja NLB, seveda po ustrezni ceni, potrebna in nasprotujemo ponovni dokapitalizaciji katerekoli slovenske banke. Sanacija z davkoplačevalskim denarjem je glede na pretekle izkušnje nedopusten način reševanja težav bank. Čeprav ima Slovenski državni holding prodajo NLB v programu, se je po našem mnenju na tem področju zgodilo premalo in prepočasi, da bi lahko verjeli, da bo ta programska točka sploh kdaj izpolnjena. »V SLS smo trdno prepričani, da država še vedno ne zna biti dober gospodar. Zgodovina upravljanja NLB je izrazit pokazatelj, da ne zna upravljati z državnim premoženjem. Odlaganje prodaje največje slovenske banke je zato le nov trik, kako Slovence ponovno opehariti,« sporoča predsednik SLS mag. Marko Zidanšek.
Zato v SLS Vlado RS sprašujemo:
- Ali Banka Slovenije sploh nadzira vse slovenske državne banke?
- Ali so se v tem vladnem mandatu pokazale kakšne nepravilnosti pri upravljanju bank v pretežno državni lasti?
- Če so se nepravilnosti pokazale, je za to že kdo odgovarjal?
V Sloveniji se problem upravljanja državnega premoženja vztrajno pojavlja, saj država ne zna nadzirati uprav državnih podjetij. Milijoni evrov tako še vedno nenadzorovano odtekajo v iste žepe kot pred leti. Na drugi strani pa država z davki stiska tiste državljane, ki se vsakodnevno borijo za preživetje, še vedno nima dovolj denarja za obnovo državne infrastrukture, dodatno zmanjšuje sredstva za nemoteno delovanje občin ter kakovostno zdravstveno oskrbo ljudi. Vse te pereče probleme bi lahko omejili že z zvišanjem donosnosti državnih podjetij le za en odstotek, vendar to ne spodbudi tistih, ki držijo vajeti v rokah.
V SLS se zavzemamo za odgovorno upravljanje in nadzor, še zlasti tam, kjer je lastnik država. Spomnimo le, da imamo v največji slovenski banki spet iste nadzornike, ki so povzročili že prvo bančno luknjo, kar je v upravljavskem pogledu neumnost brez primere. Medtem se v Sloveniji znova odvija improvizirana predstava prelaganja odgovornosti med Vlado RS in Slovenskim državnim holdingom, ki ga je imenovala prav ta Vlada. Cilj je seveda ohranjanje kontinuitete stekanja slovenskih milijonov v vedno iste žepe. Vse prepogosto pa se pozablja, da gre za trdo prigaran denar, ki ga državljani prispevamo v izčrpano, obubožano državno blagajno, in ne za pravljični »lonček, kuhaj«.