Dr. Andrej Umek na konferenci ESU_ Delovna mesta za mlade so osnova medgeneracijske solidarnosti
SLS Slovenska ljudska stranka

Sobota, 22. Oktober 2016 ob 07:53

Ljubljana, 22. oktober 2016 – Drugi dan mednarodne regijske konference ESU v Ljubljani je nekdanji minister in vodja Strokovnega sveta pri predsedniku SLS dr. Andrej Umek predstavil  prispevek z naslovom Delovna mesta za mlade – osnova medgeneracijske solidarnosti. Poudaril je, da staranje Evrope ne bi smelo postati vzrok za nestabilnost in še manj vzpodbuda za migracijske tokove. Izpostavil je, da sta nezaposlenost in nezaposljivost mladih gospodarsko in socialno nesprejemljivi, saj rušita medgeneracijsko solidarnost. Za koherentnost EU družbe in medgeneracijsko solidarnost je zaposljivost mladih ključnega pomena, nujno pa je tudi usklajevanje izobraževalnega sistema s trgom dela – v Sloveniji je ta razkorak prevelik.

Prispevek lahko v nadaljevanju preberete v celoti.

***

Delovna mesta za mlade – osnova medgeneracijske solidarnosti


Ljubljana, 22. oktober 2016


Staranje Evrope je pričakovan in naraven pojav, je posledica prizadevanj ljudi za bolj zdrav način življenja, tehnološkega napredka in z njim povezanimi spremembami na trgu dela, napredkom v medicini in drugim. Je pojav, ki bi ga morala Evropa sprejemati z zadovoljstvom in ponosom. Staranje Evrope nikakor ne bi smelo postati vzrok za nestabilnost in še manj vzpodbuda za migracijske tokove. Ti slednji so neutemeljeni in nezaželeni, dokler imamo v Evropi številne delovno sposobne, vendar brezposelne osebe. Jasno pa je, da se morajo tako članice kot EU na pojav staranja Evrope odzvati in racionalno ukrepati s ciljem, da zagotovijo koherentno in solidarno evropsko družbo. Po mojem mnenju sta v tej problematiki ključna dva problema_

1 Pospešiti tehnološki razvoj in tako zagotoviti visoko, čim višjo dodano vrednost na zaposlenega.

2 Zagotoviti mladim generacijam zvezen prehod iz dobe šolanja v dobo dela. To pa pomeni zagotoviti mladim, ki so zaključili šolanje, dovolj delovnih mest za zaposlitev. Nezaposlenost in nezaposljivost mladih je gospodarsko in socialno nesprejemljiva. Na eni strani odvzema delu mladih generacij možnost, da zaživijo normalno življenje, oblikujejo družino in začnejo graditi svojo profesionalno kariero in na drugi strani ruši medgeneracijsko solidarnost, ki je predpogoj za koherentnost evropske družbe.

Ob današnji priliki se bom omejil samo na drugo točko, ker sem prepričan, da je ta v družbeni zavesti vse premalo prisotna in v politiki vse premalo upoštevana. Sam pa jo smatram za ključni element koherentne in vključujoče družbe.

Ko govorimo o zaposlovanju mladih, ki so končali šolanje na katerikoli stopnji, se moramo zavedati, da to pomeni_

1 Nova in boljša delovna mesta v smislu Lizbonske strategije EU.

2 Uskladitev izobraževalnih programov s sedanjim in še bolj s pričakovanim trgom dela.

Vsekakor bi rad poudaril, da ko govorimo o novih delovnih mestih, mislim na ekonomsko upravičena delovna mesta v smislu osnovnega koncepta naših strank, to je socialno-tržnega gospodarstva.

Ad 1)

Ko govorim o novih boljših delovnih mestih, imam v mislih dvoje. Enkrat gre pri tem za prenovo starih delovnih mest in njihovo preoblikovanje v boljša delovna mesta z višjo dodano vrednostjo na zaposlenega in drugič za popolnoma nova delovna mesta. Investicija v ena in druga je precej draga in lahko doseže tudi milijon evrov. Zavedati pa se moramo še nečesa, da zaradi tehnološkega napredka produktivnost narašča. Zato je v večini držav članic samo za ohranjanje delovnih potrebna gospodarska rast približno 2,5 %. Da bi zagotovili zadostno število delovnih mest za mlade generacije, ki vstopajo na trg dela, je to minimalna, še zadostna in sprejemljiva gospodarska rast, kljub staranju Evrope. Davčne sisteme v članicah je treba prilagoditi tako, da bodo spodbujali to rast. Države članice, ki bodo dopuščale migracijske tokove, pa morajo ciljno mejo gospodarske rasti dvigniti še bistveno više. Odvisno pač od tega, kako propustne bodo njihove meje.

Ad 2)

V moderni družbi znanja sta ustrezna izobrazba in praktične izkušnje nadvse pomembni za pridobitev delovnega mesta. Zato je nujno stalno usklajevanje izobraževalnega sistema s trgom dela. Nekatere države članice so to nalogo opravile dokaj dobro, v drugih pa temu problemu ni bila dana potrebna pozornost. To vodi do velikih razkorakov med izobrazbeno strukturo mladih, ki vstopajo na trg dela in potrebami trga. Slovenija je nedvomno ena od članic, kjer je ta razkorak prevelik, ni pa edina. V ilustracijo navajam samo nekaj, po mojem mnenju najpomembnejših kazalnikov. V terciarno izobraževanje se je letos vpisalo 72 % generacije, osip je pri nas približno 31 % generacije, 42 % generacije bo izbrani študij zaključilo. Med tistimi, ki bodo svoj študij zaključili, je izbira študijskih smeri neustrezna. Razmerje med diplomanti naravoslovno-inženirskih usmeritev in družboslovno-umetniških je 1_2. Potrebovali bi uravnotežen vpis. Posledica tega je, da je približno 40 % mlade generacije, ki vstopa na trg dela, težko zaposljive ali nezaposljive, istočasno pa ostajajo delovna mesta odprta, ker za njih ne najdejo ustrezno izobraženih ljudi. V Sloveniji nas na tem področju čaka še veliko dela in usklajevanja.

Za zaključek naj izrazim svoje prepričanje, da sta za koherentnost evropske družbe in pričakovano medgeneracijsko solidarnost zaposlenost in zaposljivost mladih ključnega pomena. Mladi, ki po zaključku izobraževanja ne najdejo dela, se počutijo izključeni in imajo občutek, da so jih starejše generacije pustile na cedilu. Zato je od njih težko pričakovati občutek za medgeneracijsko solidarnost. Le redki gredo še korak dlje in začenjajo dvomiti v demokracijo in tržno ekonomijo in s tem v Evropo, kot jo mi poznamo in si jo želimo. Nekateri od njih gredo celo korak dlje in se radikalizirajo. Zagotavljanje zaposljivosti mladih je ključni element koherentne družbe, zgrajene na tradicionalnih vrednotah zahodne civilizacije. V preteklikih letih je prišlo na tem področju do napak in odstopanj. V času, ko evropska družba prehaja v družbo znanja in istočasno poskuša odpravljati pretekle napake, so migracije moteč in nezaželen dejavnik.

 

prof. dr. Andrej Umek

Zadnje objave

Sat, 27. Oct 2018 at 18:12

1457 ogledov

V Škofji Loki z dobro voljo in delovno energijo vstopajo na lokalne volitve
Obiskal jih je tudi Robert Strah, županski kandidat SDS, in se zahvalil za podporo SLS pri kandidaturi za župana Škofje Loke. Zbrani člani in svetniški kandidati liste SLS v Škofji Loki pa so obljubili, da se bodo pri svojem delu maksimalno potrudili.

Sat, 27. Oct 2018 at 18:10

2408 ogledov

Pogovorni večer: Zakaj je krščanstvo tako pomembno za dobrobit družbe?
Slovenska ljudska stranka vljudno vabi na pogovorni večer ZAKAJ JE KRŠČANSTVO TAKO POMEMBNO ZA DOBROBIT DRUŽBE? Dogodek bo potekal v dvorani Slovenske matice, Kongresni trg 8, Ljubljana, in sicer v soboto, 3. novembra 2018, ob 19. uri. Skozi zgodovinski oris in kritično refleksijo sedanjosti se bomo vprašali, kako je krščanska misel, tako katoliška, kot protestantska, vplivala na pridobitve naprednih in uspešnih družb, ki jih cenimo še danes, in sicer tako verujoči, kot neverujoči. Osredotočili se bomo tudi na dobo razsvetljenstva in vzroke, ki vodijo Zahod k oddaljevanju od svoje lastne tradicije. Vprašali se bomo, kako se soočati z modernim tokom mišljenja in vsemi ostalimi izzivi, ki bodo neizogibni. Z nami bodo naslednji odlični gostje: dr. Stane Grandadr. Janez Šumradaddr. Jonatan Vinkler Pogovor bo povezoval: Matjaž Lulik Veselimo se srečanja z vami!

Thu, 25. Oct 2018 at 22:19

1831 ogledov

Predstavili kandidate skupne liste SLS in stranke Glas za otroke in družine za ljubljanski mestni svet
Na današnji novinarski konferenci v Ljubljani so se predstavili kandidati skupne liste  SLS in stranke Glas za otroke in družine za mestni svet MO Ljubljana. Nosilec skupne liste Janez Žagar, dr. Jože Osterc, Janez Podobnik, dr. Andrej Umek in Aleks Leo Vest so predstavili ključne poudarke, s katerimi SLS vstopa v kandidaturo za ljubljanske mestne svetnike. Izpostavili so prizadevanje za to, da za vožnjo po ljubljanski obvoznici ne bi več potrebovali vinjete in da se v Ljubljani za potrebe Ljubljančanov  in drugih prebivalcev vzpostavi tržnico in veletržnico z izključno slovensko lokalno pridelano hrano po sprejemljivih cenah. Prizadevali si bodo tudi za to, da bi ljubljanski mestni svet postal prostor spoštljive in odprte komunikacije. Aleš Primc in Polona Naglič pa sta v imenu stranke Glas za otroke in družine izpostavila prizadevanje, da bi Ljubljana postala družinam čim bolj prijazno mesto, da bi v prihodnje posebno pozornost namenili številnim upokojencem in drugim osamljenim ljudem in se zavzela za več rekreacijskih površin v Ljubljani tudi za domače ljubljenčke. Predsednik SLS Marjan Podobnik  pa je ob podpori kandidatom in kakovostni celotni listi izpostavil, da si bo skupaj s sodelavci prizadeval, da se SLS odpre mestu in da enako kot s podeželskim SLS zadiha tudi z mestnim pljučnim krilom. Čeprav je bilo v Ljubljani pod dosedanjim vodstvom župana Zorana Jankovića in njegove ekipe narejenega tudi veliko pozitivnega, SLS – tako kot SDS in NSi – podpira župansko kandidaturo Anžeta Logarja v prepričanju, da lahko dosedanje dobre projekte nadgradi, neoptimalne pa spremeni.

Thu, 25. Oct 2018 at 22:15

1732 ogledov

SLS v Zagorju ob Savi z doslej najmočnejšo listo
SLS Zagorje ob Savi je danes na novinarski konferenci v Gostišču Ribnik predstavila županskega kandidata SLS, kandidatno listo za občinske svetnike ter Razvojni program SLS za občino Zagorje ob Savi. Primož Jelševar, direktor Inštituta dr. Antona Korošca je povedal, da gre za doslej najmočnejšo listo, na kateri je sedem direktorjev oz. lastnikov uspešnih zagorskih podjetij, trije sedanji in več nekdanjih predsednikov KS, guverner Rotary Slovenija, predsednica Zveze kmetic Slovenije, predsedniki športnih društev in ugledni gospodarji kmetijskih gospodarstev ter drugi uspešni Zagorjani. Ker nas poznate, pa je njihov slogan. Županski kandidat Alojz Slavko Jelševar je oče štirih otrok, glasbenik in dolgoletni direktor visokotehnološkega podjetja JE&GR. Kot je dejal, je čas, da Občina Zagorje dobi drzen razvojni program in ambiciozno ekipo, ki ga bo uresničila. Zagorje mora imeti po njegovih besedah posluh za ustvarjanje delovnih mest prihodnosti – to pa so okoljsko ozaveščena podjetja, ki ustvarjajo visoko dodano vrednost. Iztok Živko, direktor družbe Tevel iz Kisovca je predstavil projekt energetsko samozadostne Občine Zagorje ob Savi, ki bi bila lahko največja takšna občina in tako zgled v Evropi. Ker je v občini ponovno povišana raven PM10 delcev, je nujno potrebna sprememba miselnosti. Tako kot je bil eden od znanilcev drugačnega načina razmišljanja projekt Manj svečk za manj grobov, ki so ga začeli člani zagorske SLS in so ga povzeli tudi drugi kraji po Sloveniji, bi bili lahko v Zagorju zgled drugim občinam, kjer bi s serijo manjših vetrnih in plinskih elektrarn ter hidroelektrarn na zasebnih površinah ustvarili dovolj električne energije za potrebe vseh zagorskih gospodinjstev. Janez Lipec, guverner Rotary district 1912, ki pokriva Slovenijo in Makedonijo, si želi, da se Zagorje odpre navzven in izkoristi tržno nišo razvoja turizma. Aktivno je treba podpreti lokalne šole, da bodo zagotavljale potrebe trga dela prihodnosti. Izkoristiti  je treba naravne potenciale in ljudi, ki imajo znanje, voljo in delovne navade, takšnih pa je v Zagorju dovolj. Delo mora znova postati vrednota. Neda Starman Ržišnik, predsednica Konjeniškega kluba Vajkard Valvasor je predstavila projekt razvoja termalnega in eko turizma v Zagorski dolini s postavitvijo informacijskih tabel in zemljevidov ter odprtjem turistično informativne pisarne in info točke v Zagorje. Predstavila je idejni projekt obnove Medijskih toplic kot ekskluzivnih term v stilu časa Vajkarda Valvasorja, ki bi bile povezane z obnovljenim Medijskim Gradom, kjer bi se izvajale grajske poroke. Boštjan Ocepek, predsednik krajevne skupnosti Šentlambert, je povedal, da mu je program SLS zelo blizu, saj temelji na enakomernem razvoju vseh krajev v občini. Tudi za Občino Zagorje bi bilo dobro, da bi namenila več sredstev za obnovo cest in družbenega življenja na okoliških vaseh. Te so sicer lepo urejene tudi zaradi veliko prostovoljnega dela, ki ga naredijo krajani.

Thu, 25. Oct 2018 at 22:14

2685 ogledov

SLS samozavestno na lokalnih volitvah: »Ker nas poznate«
Na predstavitvi v Kobilju je županske kandidate podprl predsednik SLS Marjan Podobnik in predstavil glavne vsebinske poudarke delovanja SLS. Povedal je, da je SLS stranka, ki spoštuje sočloveka, družino, delo, lastnino in domovino in je odprta za vse, razen za podpornike skrajnih stališč. Izpostavil je uspešnost dela županov in občinskih svetnikov SLS, kar je tudi razlog za optimizem pred prihajajočimi volitvami. SLS je imela doslej 32 županov izvoljenih na svoji listi, skupaj z neodvisnimi in skupnimi kandidati s podporo SLS pa je v Klubu županov SLS sodelovalo 42 županj in županov. Podobnik je izrazil pričakovanje, da bo Klub županov SLS tudi v prihodnje ostal številčno najmočnejši. Sledila je predstavitev Roberta Ščapa, župana Občine Kobilje, Cvetke Ficko, županje Občine Grad, Ludvika Novaka, župana Občine Puconci, Franca Horvata, župana Občine Tišina in Antona Törnarja,  župana Občine Črenšovci. Župani so bili enotni, da je treba povečati sredstva za takoimenovano povprečnino, s čimer bi zagotovili intenzivnejši razvoj tudi manjših podeželskih in obmejnih občin. Zavzeli so se tudi za čimprejšnjo ustanovitev pokrajin ter prenos dela državnih pristojnosti in sredstev z državne ravni na prihodnje pokrajine. Marjan Podobnik je predstavljena prizadevanja županje in županov v celoti podprl. Kasneje se je predsednik SLS v občini Kidričevo srečal s kandidatom SLS za župana Damjanom Medvedom in kandidati SLS za občinski svet ter podprl njihovo kandidaturo.

Thu, 25. Oct 2018 at 22:12

2188 ogledov

Dr. Darinka Fakin že petič za županjo Občine Majšperk
Dr. Darinka Fakin živi z možem Brankom in sinom Tomažem v Majšperku. Funkcijo županje opravlja nepoklicno, saj je kot redna profesorica zaposlena na Univerzi v Mariboru, Fakulteti za strojništvo, na Oddelku za Oblikovanje in tekstilne materiale. Osnovno šolo je obiskovala v Majšperku in nadaljevala šolanje na Gimnaziji Dušana Kvedra Ptuj. Dodiplomski študij je končala na takratni Tehniški fakulteti Maribor in se leta 1985 zaposlila v Tovarni volnenih izdelkov v Majšperku. Med delom je kot mlada raziskovalka končala tudi magistrski študij. Po več kot 15-letnem delu v industriji se je leta 2000 zaposlila na Fakulteti za strojništvo, kjer je leta 2004 tudi doktorirala. Med delom je vseskozi aktivna tudi na raziskovalnem področju, je avtorica ali soavtorica številnih izvirnih znanstvenih člankov, patentov, raziskovalnih nalog, elaboratov, študij, strokovnih člankov, avtorica in soavtorica učbenikov in navodil za vaje. V lokalno politiko se je vključila že leta 1994, ko je nastala naša Občina Majšperk. V prvem mandatu je bila predsednica Občinskega sveta, v drugem podžupanja in sedaj opravlja že četrti mandat funkcijo županje. Ta funkcija ji predstavlja velik izziv, saj vemo, da je uvedba lokalne samouprave prinesla tudi lokalnemu okolju velike priložnosti. To se opazi skoraj na vsakem koraku. V teh letih so izvedli številne pomembne investicije na področju infrastrukture, izobraževanja, športa, kulture, turizma, gospodarstva, varovanja in urejanja okolja ter na področju delovanja društev. Vse to jim je uspelo, ker so bili sposobni delati skupaj.
Teme
delovna mesta dr. Andrej Umek gospodarstvo konferenca ESU medgeneracijska solidarnost medgeneracijsko sodelovanje mladi Obvestila

Prijatelji

SLS Sv. Trojica v Slovenskih GoricahSLS Sv. Jurij v Slovenskih goricahSLS Sveta AnaSLS ŠentiljSLS PesnicaSLS LenartSLS KungotaSLS CerkvenjakSLS BenediktSLS PivkaSLS PostojnaSLS SežanaAnton  ŠkofSLS KoperSLS KomenSLS IzolaSLS DivačaSLS Hrpelje-KozinaSLS Ilirska BistricaSLS Gornji GradSLS LjubnoSLS LučeSLS MozirjeSLS NazarjeSLS Rečica ob SavinjiSLS Šmartno ob PakiSLS ŠoštanjSLS VelenjeSLS Središče ob DraviSLS CirkulaneSLS DestrnikSLS Dornava

NAJBOLJ OBISKANO

Dr. Andrej Umek na konferenci ESU_ Delovna mesta za mlade so osnova medgeneracijske solidarnosti