V medijih / Član MO SLS Ljubljana Janez Remškar o neredu pri nabavah v javnih bolnišnicah
SLS Slovenska ljudska stranka

Četrtek, 24. November 2016 ob 13:53

Ljubljana, 24. november 2016 – Član Mestnega odbora SLS Janez Remškar, ki je tudi direktor Onkološka inštituta v Ljubljani, je za spletni portal Siol spregovoril o neredi pri nabavah v javnih bolnišnicah. »Za spremembo sistema  potrebni sta centralizacija naročanja in preglednost cen v posameznih bolnišnicah  pa je potrebna politična volja, a je za korenite spremembe vedno zmanjka,« je poudaril. Celoten članek lahko preberete v nadaljevanju.

 

Kaj vse je narobe v nabavnih sistemih naših bolnišnic

Nered pri nabavah v javnih bolnišnicah omogoča sam sistem, meni nekdanji direktor Onkološkega inštituta Janez Remškar. Za spremembo sistema  potrebni sta centralizacija naročanja in preglednost cen v posameznih bolnišnicah  pa je potrebna politična volja, a je za korenite spremembe vedno zmanjka. 

Ključni poudarki_

  • Cene, ki jih bolnišnice plačujejo za materiale in pripomočke enega proizvajalca, se močno razlikujejo.

  • Vodstva bolnišnic nimajo ustreznih znanj, da bi ovrednotila pomen zahtev stroke (torej zdravnikov in drugega osebja), ki so pogosto pisane na kožo le enemu ponudniku, zato bi šef bolnišnice moral biti zdravnik, meni nekdanji direktor Onkološkega inštituta Janez Remškar.

  • Rešitev so skupna javna naročila, jasno določeni standardi pri nabavi materialov in pregledna objava cen, meni Remškar. O tem bodo v prihodnji dneh vodilni v bolnišnicah razpravljali z ministrico Milojko Kolar Celarc.


O vprašanjih, kaj vse je narobe v nabavnih verigah bolnišnic – temo so prejšnji teden načeli novinarji oddaje Tarča na RTV Slovenija – in kaj bi bilo treba narediti, da bi se čim bolj izognili negospodarnim nabavam in korupcijskim tveganjem pri nabavah materialov ter pripomočkov, smo se pogovarjali z več sogovorniki v javnih bolnišnicah, a se pri tej temi ne želijo izpostavljati z imenom in priimkom.

Njihova mnenja pa so precej podobna, potrebne so sistemske spremembe.

 

Zdravnika za direktorja

Tako meni tudi Janez Remškar, nekdanji direktor Splošne bolnišnice Jesenice in Onkološkega inštituta ter tudi direktor direktorata za zdravstvo in zdravstveno varstvo na ministrstvu za zdravje, na zadnjem položaju je imel nad seboj kar štiri ministre (Andreja BručanaZofijo Mazej Kukovič, Boruta Miklavčiča in Dorijana Marušiča).

Sam meni, da je potrebnih nekaj sprememb v samem vodstvu. Prvič, direktor bi moral zdravnik, ob čemer bi seveda moral imeti tudi ustrezna menedžerska in ekonomska znanja. Le tako bi lahko krmaril v, po njegovih besedah, neurejenih razmerah v našem zdravstvu, pri čemer omenja nenadne spremembe financiranja bolnišnic sredi obračunskega obdobja ter pritiske stroke za nabavo najboljše in tudi najdražje opreme ob stalnem pomanjkanju denarja.

Po njegovih izkušnjah se strojni inženir ali pravnik težko spopade s stroko ter kaj odkloni ali zahteva spremembo pri določeni nabavi. Vodstva in nabavne službe javnih bolnišnic namreč nimajo potrebnih znanj. "Pri nabavah potrošnih materialov in drage medicinskotehnične opreme specifikacije javnega naročila praviloma določajo zdravniki, medicinske sestre in inženirji. Nekdo mora odločiti, ali so vse zahteve upravičene, in to lahko naredi le zdravnik, ki se lahko na isti ravni pogovarja s predlagatelji iz stroke," meni.

Predvsem pri zahtevnejših napravah so pogosto specifikacije preveč omejujoče, pisane na kožo le enemu ponudniku, pozneje pa morda tistih posebnih priključkov, navedenih v specifikacijah, niti ne uporabljajo oziroma jih uporabljajo tako redko, da višja cena naprave tega ne opravičuje.

 

Odgovornost menedžmenta

In drugič: sistem bi morali spremeniti tudi tako, da bi bil direktor bolnišnice v primeru izgube razrešen, meni Remškar. Zdajšnji sistem, v katerem odgovornosti za izgube ni, menedžmentu po njegovih besedah jemlje vpliv na obvladovanje stroškov.

Stroka ima ob zahtevah po najdražjih materialih in opremi kljub slabim finančnim pogojem izgovor, da izguba tako ali tako ni pomembna. "Spomnim se primera iz časov, ko sem vodil jeseniško bolnišnico. K meni so prišli predstavniki veledrogerista in mi ponujali posojilo za plačilo zdravil, ki jih bolnišnica ni mogla več plačati. Prišli so po tem, ko so se s stroko že vse dogovorili. Zahtevo sem zavrnil," pravi Remškar. "Moj odziv ni bil dobro sprejet pri stroki in tudi ne pri veledrogeristu, kajti zahteval sem, da pridejo k meni in da se pogovorimo o naših finančnih možnostih za take nabave, v tistem trenutku pa naj stroki sporočijo, da takih zdravil ne bodo več dobavljali. Tega niso naredili."

"V naših javnih bolnišnicah velja sistem, v katerem finančno, vsaj za stroko, meja ni, saj za izgubo, ki jo ustvarijo, ni nihče kaznovan," meni Remškar.

 

Kaj je v nadzoru nabavnih procesov ugotovil KPK

Protikorupcijska komisija, ki jo vodi Boris Štefanec (na sliki desno), je v nadzoru postopkov nakupov medicinsko-tehničnih pripomočkov ugotovila:

  1. slovenske bolnišnice plačujejo neupravičeno visoke cene za nabavo pripomočkov v primerih, ko se vzpostavi veriga med prodajalcem in kupcem z enim ali več posredniki (pogosto je en posrednik v tujini, ta nato proda slovenskemu posredniku, ki proda bolnišnici).

  2. Problematična je zahteva bolnišnic v javnih razpisih, da mora izbrani ponudnik financirati izobraževanja zdravnikov, kar pogosto ni natančno opredeljeno (koliko ur, v katerih primerih bo izobraževanje in drugo). S tem po mnenju komisije tvegajo višjo ceno.

  3. V Sloveniji se uporabljajo dražji pripomočki kot v tujini (kje, KPK ne pojasnjuje), pri čemer komisija pravi, da je v tujini zavarovalnica lastnik bolnišnic in je kot plačnik zdravstvenih storitev zavarovanca zainteresirana za čim nižje stroške zdravljenja.

  4. Bolnišnice objavljajo razpise v sklopih, na vsakem izberejo po enega (najugodnejšega) ponudnika – tako imajo enake pripomočke različnih proizvajalcev, a zdravniki ponavadi kupujejo le enega. V tem primeru imajo vsi drugi prijavitelji le stroške z bančnim jamstvom, trženjem in skladiščenjem, menijo na KPK.

  5. Potreben je register medicinskotehničnih pripomočkov (danes ta obstaja le za slovenske proizvajalce), saj nimamo preglednih in primerljivih podatkov o cenah, tako pa ni pregleda nad tem, kateri pripomočki se vgrajujejo.


 

Koliko je volje?

Pri reševanju problematike je po mnenju Remškarja težava predvsem v pomanjkanju volje pri odločevalcih. Tu so, kot pravi, težava lobiji, ki jih je mogoče najti, tako pravi, "od rotary klubov navzdol". Sam meni, da ga je z Onkološkega inštituta pred letom dni odneslo prav to – da je delal proti volji nekaterih močnih igralcev.

"Opozoril sem na to, da ima skoraj 240 ljudi neupravičene ugodnosti zaradi sevanja, ki ga na večini delovnih mest ni oziroma je nepomembno in veliko manjše, kot če sedemo na letalo in se peljemo do Dunaja in nazaj. Takrat sem se jim zameril in pristal na seznamu za odstrel, čeprav ima inštitut zaradi teh dodatkov skoraj za 1,5 milijona nepotrebnih stroškov na letu," je dejal Remškar.

Dodaja, da je v osje gnezdo dregnil tudi, ker je naročil revizijo že končanih naročil (od desetih revizij se je v devetih primerih izkazalo, da so bile specifikacije pisane na kožo enemu proizvajalcu), ko je v zadevi sanacije vodovoda na Onkološkem inštitutu zaradi suma, da je bil razpis prilagojen za enega izvajalca, podal ovadbo, in ko se je vtikal v strokovno delo posameznikov. Spomnimo, da je moral Remškar lani z inštituta oditi po tem, ko je kirurgu Eriku Breclju vročil opomin pred odpovedjo.

 

Enotno naročanje, standardi, primerjava cen

Problem je tudi v samem sistemu javnega naročanja. Poleg omejujočih specifikacij, ki pogosto vodijo v nesorazmerno visoke cene, so naročila pogosto netransparentna. Dnevnik je danes poročal, da je samo UKC Ljubljana lani objavil 43 tisoč evidenčnih naročil, za katera ni treba izvesti postopka javnega naročanja, v skupni vrednosti 60 milijonov evrov.

Remškar meni, da bi morali za ves sistem javnih bolnišnic uvesti skupno naročanje, predvsem za potrošni material, medtem ko so nekatera naročila specifična in jih morajo naročati strokovnjaki, ki jih nato tudi uporabljajo. Centralizacija sistema javnih naročil pa bi bila, kot pravi Remškar, smiselna le, če bi tudi tam uvedli natančen sistem varovalk in nadzora.

Hkrati je mnenja, da je potreben pregled nad gibanjem cen v tujini. Trenutno stanje namreč ustreza predvsem dobaviteljem oziroma proizvajalcem materialov. "Ko sem bil direktor na Jesenicah, od leta 1994 do 2002, sem dobil podatke iz tujine o nižjih cenah določenih proizvajalcev, na primer Siemensa. Takrat sem prosil za sestanek, a so me odslovili s prijaznim priporočilom, naj se obrnem na njihovega predstavnika v Sloveniji," pravi.

Prav o teh dveh rešitvah (enotnem naročanju in evidenci cen) se bodo v prihodnjih dneh na sestanku pri ministrici pogovarjali direktorji bolnišnic.

Opozarja tudi na to, da potrebujemo standarde za nabave materialov. "Kot direktor na Jesenicah sem ugotovil, da ima tako rekoč vsak profesor in primarij svojega dobavitelja za osteosinteski material in kolčne in kolenske proteze. Ni bilo standardov, kaj potrebuje 90-letnik in kaj mlajši, še vedno aktiven bolnik," pravi.

 

Od kod premoženje nekaterih zdravnikov?

Ob očitkih o korupciji v zdravstvu pa meni, da bi moral za zdravnike, tako kot za vse druge, obstajati nadzor premoženjskega stanja. "Z ženo sva bila v drugi polovici delovno aktivnega obdobja na vodilnih položajih. A zame je BMW predrag, hišo sem gradil 11 let, apartmaja v Kranjski Gori nimam. Sprašujem se, kako so nekateri drugi zdravniki, s katerimi smo imeli enako osnovno finančno izhodišče, prišli do tega. A v to kislo jabolko nihče noče ugrizniti," meni.

Poudarja, da to velja za vse, ne le za zdravnike. "Kako lahko nekdo, ki je ves svoj delovni vek preživel v javnih službah, živi na veliki nogi in odgovarja, da ni nikomur dolžan dajati odgovorov o svojem premoženju?"

Vir prispevka_ Planet Siol

Vir fotografije_ STA

 

Zadnje objave

Sat, 27. Oct 2018 at 18:12

1301 ogledov

V Škofji Loki z dobro voljo in delovno energijo vstopajo na lokalne volitve
Obiskal jih je tudi Robert Strah, županski kandidat SDS, in se zahvalil za podporo SLS pri kandidaturi za župana Škofje Loke. Zbrani člani in svetniški kandidati liste SLS v Škofji Loki pa so obljubili, da se bodo pri svojem delu maksimalno potrudili.

Sat, 27. Oct 2018 at 18:10

2247 ogledov

Pogovorni večer: Zakaj je krščanstvo tako pomembno za dobrobit družbe?
Slovenska ljudska stranka vljudno vabi na pogovorni večer ZAKAJ JE KRŠČANSTVO TAKO POMEMBNO ZA DOBROBIT DRUŽBE? Dogodek bo potekal v dvorani Slovenske matice, Kongresni trg 8, Ljubljana, in sicer v soboto, 3. novembra 2018, ob 19. uri. Skozi zgodovinski oris in kritično refleksijo sedanjosti se bomo vprašali, kako je krščanska misel, tako katoliška, kot protestantska, vplivala na pridobitve naprednih in uspešnih družb, ki jih cenimo še danes, in sicer tako verujoči, kot neverujoči. Osredotočili se bomo tudi na dobo razsvetljenstva in vzroke, ki vodijo Zahod k oddaljevanju od svoje lastne tradicije. Vprašali se bomo, kako se soočati z modernim tokom mišljenja in vsemi ostalimi izzivi, ki bodo neizogibni. Z nami bodo naslednji odlični gostje: dr. Stane Grandadr. Janez Šumradaddr. Jonatan Vinkler Pogovor bo povezoval: Matjaž Lulik Veselimo se srečanja z vami!

Thu, 25. Oct 2018 at 22:19

1689 ogledov

Predstavili kandidate skupne liste SLS in stranke Glas za otroke in družine za ljubljanski mestni svet
Na današnji novinarski konferenci v Ljubljani so se predstavili kandidati skupne liste  SLS in stranke Glas za otroke in družine za mestni svet MO Ljubljana. Nosilec skupne liste Janez Žagar, dr. Jože Osterc, Janez Podobnik, dr. Andrej Umek in Aleks Leo Vest so predstavili ključne poudarke, s katerimi SLS vstopa v kandidaturo za ljubljanske mestne svetnike. Izpostavili so prizadevanje za to, da za vožnjo po ljubljanski obvoznici ne bi več potrebovali vinjete in da se v Ljubljani za potrebe Ljubljančanov  in drugih prebivalcev vzpostavi tržnico in veletržnico z izključno slovensko lokalno pridelano hrano po sprejemljivih cenah. Prizadevali si bodo tudi za to, da bi ljubljanski mestni svet postal prostor spoštljive in odprte komunikacije. Aleš Primc in Polona Naglič pa sta v imenu stranke Glas za otroke in družine izpostavila prizadevanje, da bi Ljubljana postala družinam čim bolj prijazno mesto, da bi v prihodnje posebno pozornost namenili številnim upokojencem in drugim osamljenim ljudem in se zavzela za več rekreacijskih površin v Ljubljani tudi za domače ljubljenčke. Predsednik SLS Marjan Podobnik  pa je ob podpori kandidatom in kakovostni celotni listi izpostavil, da si bo skupaj s sodelavci prizadeval, da se SLS odpre mestu in da enako kot s podeželskim SLS zadiha tudi z mestnim pljučnim krilom. Čeprav je bilo v Ljubljani pod dosedanjim vodstvom župana Zorana Jankovića in njegove ekipe narejenega tudi veliko pozitivnega, SLS – tako kot SDS in NSi – podpira župansko kandidaturo Anžeta Logarja v prepričanju, da lahko dosedanje dobre projekte nadgradi, neoptimalne pa spremeni.

Thu, 25. Oct 2018 at 22:15

1589 ogledov

SLS v Zagorju ob Savi z doslej najmočnejšo listo
SLS Zagorje ob Savi je danes na novinarski konferenci v Gostišču Ribnik predstavila županskega kandidata SLS, kandidatno listo za občinske svetnike ter Razvojni program SLS za občino Zagorje ob Savi. Primož Jelševar, direktor Inštituta dr. Antona Korošca je povedal, da gre za doslej najmočnejšo listo, na kateri je sedem direktorjev oz. lastnikov uspešnih zagorskih podjetij, trije sedanji in več nekdanjih predsednikov KS, guverner Rotary Slovenija, predsednica Zveze kmetic Slovenije, predsedniki športnih društev in ugledni gospodarji kmetijskih gospodarstev ter drugi uspešni Zagorjani. Ker nas poznate, pa je njihov slogan. Županski kandidat Alojz Slavko Jelševar je oče štirih otrok, glasbenik in dolgoletni direktor visokotehnološkega podjetja JE&GR. Kot je dejal, je čas, da Občina Zagorje dobi drzen razvojni program in ambiciozno ekipo, ki ga bo uresničila. Zagorje mora imeti po njegovih besedah posluh za ustvarjanje delovnih mest prihodnosti – to pa so okoljsko ozaveščena podjetja, ki ustvarjajo visoko dodano vrednost. Iztok Živko, direktor družbe Tevel iz Kisovca je predstavil projekt energetsko samozadostne Občine Zagorje ob Savi, ki bi bila lahko največja takšna občina in tako zgled v Evropi. Ker je v občini ponovno povišana raven PM10 delcev, je nujno potrebna sprememba miselnosti. Tako kot je bil eden od znanilcev drugačnega načina razmišljanja projekt Manj svečk za manj grobov, ki so ga začeli člani zagorske SLS in so ga povzeli tudi drugi kraji po Sloveniji, bi bili lahko v Zagorju zgled drugim občinam, kjer bi s serijo manjših vetrnih in plinskih elektrarn ter hidroelektrarn na zasebnih površinah ustvarili dovolj električne energije za potrebe vseh zagorskih gospodinjstev. Janez Lipec, guverner Rotary district 1912, ki pokriva Slovenijo in Makedonijo, si želi, da se Zagorje odpre navzven in izkoristi tržno nišo razvoja turizma. Aktivno je treba podpreti lokalne šole, da bodo zagotavljale potrebe trga dela prihodnosti. Izkoristiti  je treba naravne potenciale in ljudi, ki imajo znanje, voljo in delovne navade, takšnih pa je v Zagorju dovolj. Delo mora znova postati vrednota. Neda Starman Ržišnik, predsednica Konjeniškega kluba Vajkard Valvasor je predstavila projekt razvoja termalnega in eko turizma v Zagorski dolini s postavitvijo informacijskih tabel in zemljevidov ter odprtjem turistično informativne pisarne in info točke v Zagorje. Predstavila je idejni projekt obnove Medijskih toplic kot ekskluzivnih term v stilu časa Vajkarda Valvasorja, ki bi bile povezane z obnovljenim Medijskim Gradom, kjer bi se izvajale grajske poroke. Boštjan Ocepek, predsednik krajevne skupnosti Šentlambert, je povedal, da mu je program SLS zelo blizu, saj temelji na enakomernem razvoju vseh krajev v občini. Tudi za Občino Zagorje bi bilo dobro, da bi namenila več sredstev za obnovo cest in družbenega življenja na okoliških vaseh. Te so sicer lepo urejene tudi zaradi veliko prostovoljnega dela, ki ga naredijo krajani.

Thu, 25. Oct 2018 at 22:14

2551 ogledov

SLS samozavestno na lokalnih volitvah: »Ker nas poznate«
Na predstavitvi v Kobilju je županske kandidate podprl predsednik SLS Marjan Podobnik in predstavil glavne vsebinske poudarke delovanja SLS. Povedal je, da je SLS stranka, ki spoštuje sočloveka, družino, delo, lastnino in domovino in je odprta za vse, razen za podpornike skrajnih stališč. Izpostavil je uspešnost dela županov in občinskih svetnikov SLS, kar je tudi razlog za optimizem pred prihajajočimi volitvami. SLS je imela doslej 32 županov izvoljenih na svoji listi, skupaj z neodvisnimi in skupnimi kandidati s podporo SLS pa je v Klubu županov SLS sodelovalo 42 županj in županov. Podobnik je izrazil pričakovanje, da bo Klub županov SLS tudi v prihodnje ostal številčno najmočnejši. Sledila je predstavitev Roberta Ščapa, župana Občine Kobilje, Cvetke Ficko, županje Občine Grad, Ludvika Novaka, župana Občine Puconci, Franca Horvata, župana Občine Tišina in Antona Törnarja,  župana Občine Črenšovci. Župani so bili enotni, da je treba povečati sredstva za takoimenovano povprečnino, s čimer bi zagotovili intenzivnejši razvoj tudi manjših podeželskih in obmejnih občin. Zavzeli so se tudi za čimprejšnjo ustanovitev pokrajin ter prenos dela državnih pristojnosti in sredstev z državne ravni na prihodnje pokrajine. Marjan Podobnik je predstavljena prizadevanja županje in županov v celoti podprl. Kasneje se je predsednik SLS v občini Kidričevo srečal s kandidatom SLS za župana Damjanom Medvedom in kandidati SLS za občinski svet ter podprl njihovo kandidaturo.

Thu, 25. Oct 2018 at 22:12

2039 ogledov

Dr. Darinka Fakin že petič za županjo Občine Majšperk
Dr. Darinka Fakin živi z možem Brankom in sinom Tomažem v Majšperku. Funkcijo županje opravlja nepoklicno, saj je kot redna profesorica zaposlena na Univerzi v Mariboru, Fakulteti za strojništvo, na Oddelku za Oblikovanje in tekstilne materiale. Osnovno šolo je obiskovala v Majšperku in nadaljevala šolanje na Gimnaziji Dušana Kvedra Ptuj. Dodiplomski študij je končala na takratni Tehniški fakulteti Maribor in se leta 1985 zaposlila v Tovarni volnenih izdelkov v Majšperku. Med delom je kot mlada raziskovalka končala tudi magistrski študij. Po več kot 15-letnem delu v industriji se je leta 2000 zaposlila na Fakulteti za strojništvo, kjer je leta 2004 tudi doktorirala. Med delom je vseskozi aktivna tudi na raziskovalnem področju, je avtorica ali soavtorica številnih izvirnih znanstvenih člankov, patentov, raziskovalnih nalog, elaboratov, študij, strokovnih člankov, avtorica in soavtorica učbenikov in navodil za vaje. V lokalno politiko se je vključila že leta 1994, ko je nastala naša Občina Majšperk. V prvem mandatu je bila predsednica Občinskega sveta, v drugem podžupanja in sedaj opravlja že četrti mandat funkcijo županje. Ta funkcija ji predstavlja velik izziv, saj vemo, da je uvedba lokalne samouprave prinesla tudi lokalnemu okolju velike priložnosti. To se opazi skoraj na vsakem koraku. V teh letih so izvedli številne pomembne investicije na področju infrastrukture, izobraževanja, športa, kulture, turizma, gospodarstva, varovanja in urejanja okolja ter na področju delovanja društev. Vse to jim je uspelo, ker so bili sposobni delati skupaj.
Teme
bolnišnice janez remškar MO Ljubljana nabavni sistem Obvestila onkološki inštitut zdravstvo

Prijatelji

SLS Sv. Trojica v Slovenskih GoricahSLS Sv. Jurij v Slovenskih goricahSLS Sveta AnaSLS ŠentiljSLS PesnicaSLS LenartSLS KungotaSLS CerkvenjakSLS BenediktSLS PivkaSLS PostojnaSLS SežanaAnton  ŠkofSLS KoperSLS KomenSLS IzolaSLS DivačaSLS Hrpelje-KozinaSLS Ilirska BistricaSLS Gornji GradSLS LjubnoSLS LučeSLS MozirjeSLS NazarjeSLS Rečica ob SavinjiSLS Šmartno ob PakiSLS ŠoštanjSLS VelenjeSLS Središče ob DraviSLS CirkulaneSLS DestrnikSLS Dornava

NAJBOLJ OBISKANO

V medijih / Član MO SLS Ljubljana Janez Remškar o neredu pri nabavah v javnih bolnišnicah