Članek
Sedminek: Če bo Slovenija nadaljevala s takim tempom pozidave kmetijskih zemljišč, bo kmalu ostala brez njih!
Objavljeno Jan 19, 2017
Ljubljana, 19. januar 2017 – Vlada Mira Cerarja si je zadala velike cilje pridobivanja zemljišč za izgradnjo tovarn, avtocest, vodnih zadrževalnikov in  industrijskih con brez ozira na krizo samooskrbe ali hektarski minimum na prebivalca Slovenije, ki je že sedaj pod 900 m2. Predsednik Slovenske kmečke zveze pri SLS Rok Sedminek, tudi sam Savinjčan, pravi, da ne more mimo dejstva, da bo ta trasa tretje osi prerezala najlepši del Spodnje Savinjske doline kar po sredini in brez ozira na kmetije, prebivalce in naravne danosti, zaradi katerih je to področje uvrščeno tudi v omrežje Natura 2000. »Prevladujoče stališče domačinov je, da je država sprejela najslabšo od možnih variant, trasa F2-2 namreč naredi največ škode tako okolju kot tudi ljudem, je najdražja in najmanj prometno učinkovita. Zaradi gradnje avtoceste na tej trasi bo porušenih 120 zgrajenih objektov in 42 stanovanjskih hiš,« opozarja predsednik SKZ pri SLS Rok Sedminek in dodaja_ »V SKZ pri SLS ne nasprotujemo gradnji tretje osi avtoceste, ker se zavedamo, da jo Šaleška in Koroška nujno potrebujeta, menimo pa, da je trasa Arja vas–Velenje–Slovenj Gradec primernejša z okoljevarstvenega in kmetijskega vidika, ker bi bila gradnja trase F2-2 trikrat dražja, obenem pa ne bi naredila več za varstvo okolja.«

Prejšnji teden je bil kljub nestrinjanju vseh treh vpletenih občin, Braslovče, Šmartno ob Paki in Polzela, potrjen državni prostorski načrt za traso Velenje–Šentrupert. Ministrica za okolje in prostor Irena Majcen je na javni predstavitvi navedla, da je v preteklosti Občina Braslovče zaprosila za spremembo namembnosti 150 hektarjev zemljišč, kar ne drži. Začuda župan Občine Braslovče Branimir Strojanšek ni zahteval pojasnila, kaj točno je ministrica s to neresnico mislila. »Savinjčani poznamo vpletenost županov občin Velenje, Braslovče in Žalec, ki kakor po naključju vsi prihajajo iz stranke SD, ki jo vodi kmetijski minister Židan. Zato so tudi večkrat preglasovani ter podlegajo velenjskemu lobiju, ki gradi novi TEŠ 6,« je kritičen Sedminek.

Svojo vlogo je kljub temu odigrala Zveza civilnih iniciativ Spodnje Savinjske doline, ki jim ni vseeno, kakšno okolje in prihodnost bodo pustili svojim otrokom in vnukom ter se zato že deset let borijo – žal le z mlini na veter. TEŠ 6 je podoben primer nerealnega načrtovanja na osnovi ponarejenih podatkov, kjer kljub tehtnim opozorilom strokovnjakov vidimo enako ravnanje državnega aparata, ki ponavlja iste napake. Ne upošteva območij Natura 2000, vladni izračun števila hektarjev zemljišč in objektov, predvsem stanovanjskih hiš, se ne ujema z izračunom Zveze civilnih iniciativ, na koncu pa ne upoštevajo niti števila zaposlenih v Celju in okolici, ki dnevno uporabljajo obstoječo cesto Velenje–Arja vas.

V Zvezi civilnih iniciativ zato napovedujejo oster boj vse do evropskih sodišč. Z zahtevo za revizijo celotnega postopka, očitnih napak ter razmetavanja davkoplačevalskega denarja za raziskave samo ene trase, ki ni realna ali dobra rešitev, bodo začeli že ta teden pri Računskem sodišču RS. Zaradi neupoštevanja javnosti v občinah in nepravilnega vodenja postopka pa bodo vložili pobudo za ustavno presojo in sprožili ustavni spor. Vlada RS se bo morala nehati šopiriti z navidezno demokracijo in namesto tega konkretno v dialogu z vsemi vpletenimi pokazati demokratično delovanje ter upoštevanje zdravega razuma.