Članek
Predsednik SLS mag. Marko Zidanšek: Priznanje oz. prenos postopka zaradi insolventnosti Agrokorja v slovenski pravni red je izrazito škodljivo za slovensko gospodarstvo in kmetijstvo
Objavljeno Jul 18, 2017

Slovenski Agrokorjevi upniki bi se lahko konzorcijsko povezali in za svoje terjatve pridobili delnice Mercatorja


Ljubljana, 18. julij 2017 – Sklep nacionalnega sodišča RS o priznanju tujega postopka zaradi insolventnosti (Agrokor) je za slovenske upnike izrazito škodljiv, če ga pogledamo skozi prizmo nacionalnega Zakona o izvršbi in zavarovanju. Vlada RS je dolžna zavarovati in izboljšati položaj slovenskih upnikov v primeru Agrokor! Vsekakor pa ni smiselno, da bi slovensko gospodarstvo ali slovenski kmetje, organizirani v kmetijske zadruge, solidarnostno pokrivali finančno luknjo hrvaškega Agrokorja. Slovenski upniki Agrokorja bi se lahko konzorcijsko povezali in skozi določila nacionalnega Zakona o izvršbi in zavarovanju sprejeli ukrepe za poplačilo obveznosti Agrokorja, tako da bi skozi združen izvršni postopek za svoje terjatve pridobili delnice Mercatorja, ki jih ima v Sloveniji v lasti Agrokor. Vsekakor bi bilo za slovensko živilsko industrijo dobro, da bi spet postala lastnik svoje živilske verige trgovin. Poleg tega je zagotovo v nacionalnem interesu pospešitev postopka poplačila slovenskih upnikov, ne pa odlašanje, zavlačevanje oz. zmanjševanje obveznosti do slovenskih dobaviteljev. Morebitno pravno priznanje insolventnega postopka pomeni tudi neposredno oškodovanje slovenskih upnikov, saj na ta način postane premoženje Agrokorja v Sloveniji takorekoč nedotakljivo. Tako ne bodo imeli možnosti uveljavljanja pravic, kot so opredeljene v Zakonu o izvršbi in zavarovanju.

V interesu naše države je, da nacionalno sodišče Agrokorjeva sredstva na območju Slovenije blokira do višine terjatev, ki jih konzorcij slovenskih upnikov izkazuje do Agrokorja. V nasprotnem primeru bo Slovenija  solidarnostno pokrivala finančno luknjo Agrokorja. Neposredna solidarnost se bo izkazovala skozi programe poslovne sanacije (prisilna poravnava, prestrukturiranje dolgov in odpisi dolgov ...), posredno pa skozi zlom katerega od upnikov, ki bo naknadno postal breme slovenskega proračuna (ukrepi, vezani na izvajanje socialnih politik na račun povečanja  brezposelnih zaradi posledic reševanja Agrokorja). Zato je priznanje oz. prenos insolventnega postopka, ki poteka na Hrvaškem, v slovenski pravni red za slovenske upnike Agrokorja nesprejemljiv.

Predsednik SLS mag. Marko Zidanšek: »V programu dobrega gospodarja dajemo v SLS prenovi stečajne zakonodaje velik pomen. Žalostno je, da naša zakonodaja še vedno izhaja in naša sodišča še vedno uveljavljajo princip solidarnostne namesto individualne odgovornosti. Tako lahko podjetje ali posameznik, ki ni sposoben poravnavati svojih obveznosti, izčrpava povezana podjetja in dobavitelje, torej tiste, ki bi jih stečaj moral zaščititi. Tako izčrpavanje zakonodaje v državah s tržnim gospodarstvom ocenjujejo kot veliko goljufijo, za katero morajo odgovorni sodno odgovarjati. To je politični problem najvišjega ranga in je v bistvu element tranzicije. Zato tudi v programu ugotavljamo, da tranzicija ni bila izpeljana dosledno.«