Pojmo na Štajersko s predsedniško kandidatko SLS Suzano Laro Krause
SLS Slovenska ljudska stranka

Petek, 29. September 2017 ob 08:11

Odpri galerijo

Poročilo o obisku Šentjurja pri Celju in Rogaške Slatine v okviru projekta SLS Povežimo Slovenijo

Pod napisom SLS Povežimo Slovenijo se nas je na osnovi vabila predsednice OO SLS Šentjur gospe Mihaele Rožej, 56 Kranjcev 20. septembra odpravilo na Štajersko, za katero smo mislili, da jo poznamo, pa ni bilo res. Zdaj je malo bolje.

Posebej smo bili počaščeni, da sta se nam tu pridružila predsednik SLS gospod mag. Marko Zidanšek in kandidatka za predsednico gospa Suzana Lara Krause, ki nas je prepričala s svojo predstavitvijo, neposrednostjo, pripravljenostjo in odločnostjo, da se poda v volilno tekmo. Izročili smo ji 13 na avtobusu zbranih podpor, ji zaželeli obilo moči in podpore njene družine v naslednji tednih, ter obljubili, da tudi mi opravimo svoj del.

V skladu z vodilom projekta Prost mora biti, prost, moj rod, na svoji zemlji svoj gospod!  je bila težišče našega obiska občina Šentjur z osrednjo mislijo Slovenec sem, jaz ljubim očetnjavo. Obisk smo postavili v okvir praznovanja občinskega praznika in godu bl. Antona Martina Slomška. Občinski praznik je 24. septembra, na dan, ko je leta 1 539   trg Šentjur dobil grb in pravice do nižjega sodstva, to pa je tudi v koledarju zapisan god blaženega Antona Martina Slomška, ki je 24. septembra 1862 umrl v  Mariboru.

Najprej smo si ob prijaznem in prizadevnem vodenju zaposlenih pod vodstvom turistične vodnice Valerije Kovač ogledali proizvodnjo in trgovino Steklarne Rogaška, kjer naši državni organi in uspešna podjetja kupujejo najbolj prestižna poslovna darila; najbolj previdni možje v spremstvu soprog so pozabili denarnice na avtobusu. Tu se nam je pridružil  podžupan in predsednik občinskega odbora SLS Rogaška Slatina gospod Martin Kidrič ter nam povedal še marsikaj o kraju in delu SLS v občinskem svetu.

Pred 160 leti, torej leta 1857 je Slovence od Dunaja do Trsta povezala Južna železnica. Leta 1846 je iz Gradca v Celje pripeljal prvi vlak. Uradna otvoritev proge Celje – Ljubljana je bila 1849, vendar je prvi vlak z vagoni v Ljubljano pripeljal že 18. avgusta 1849, na rojstni dan cesarja Franca Jožefa I. Župan Avgust Ipavec je ob prihodu prvega vlaka v Šentjur pozdravil cesarja v Slovenščini. To in še obilo zanimivosti o gradnji železnice, njenem inženirju (Vitez Carl von Ghega, avstrijski gradbeni inženir albanskega rodu, rojen 1802 v  Benetkah) cesarju in njegovih sorodnikih, Ipavcih, posebej pa o delovanju in zgodovini železnice ter njenem pomenu, nam je v Muzeju Južne železnice Šentjur, ki je nabit z zgodovino, njenimi fotografijami in predmeti, z veliko ljubeznijo povedal postajni načelnik v pokoju, sedaj duša in srce muzeja, gospod Mihael Bučar.

Pod muzejem je Vinogradnikova učna klet, po kateri nas je vodil izkušen in predan vinar gospod Jurij Malovrh, ki je bil tri mandate kot poslanec v DZ razpoznavni znak Slovenskih krščanskih demokratov in nekaj mandatov župan Šentjurja, zdaj pa naš član in ob številnih prostovoljnih funkcijah lahko več časa posveti družini ter ljubezni do trte in žlahtne kapljice, ki nam jo je ob izdatnem kadečem se in dišečem obroku lastnoročno, s spoštovanjem do vsake sorte posebej, natakal v pravem zaporedju in pravšnjih količinah.

Slovenec sem, in Bodi zdrava, domovina je zadonelo po Ipavčevi hiši, danes protokolarnem objektu občine Šentjur. To je bila dobrodošlica skupine pevcev Skladateljev Ipavcev Šentjur, pod vodstvom  Petra Krča.  V Avgustovi bivši ordinaciji (Avgust je napisal note za himno SLS Slovenec sem.) je sedaj poročna soba, v kateri nas je pozdravil župan mag. Marko Diaci in nam v zgoščeni predstavitvi opisal delo občine, ki se ne otepa z brezposelnostjo in se zelo posveča dobrobiti občanov; od najmlajših, šolarjev do upokojencev in najstarejših. Po rojstni hiši Ipavcev, skladateljev, zdravnikov, velikih domoljubov in Evropejcev, ter na njenem vrtu, s starodavno lipo in Plečnikovim vodnjakom, nas je z veliko ljubeznijo do te zgodovine vodila Polonca Jazbinšek, TIC Šentjur.

Rifnik je hrib nad Šentjurjem, ki je bil poseljen že vse od mlajše kamene dobe, in je urejen kot arheološki park. V Muzeju zakladi Rifnika, po katerem nas je vodila Barbi Ravnak,  smo videli, kaj vse so tu našli. Med drugim tudi predslovanske krščanske cerkve. O vrednosti tu razstavljenih eksponatov, ki je znana daleč po Evropi, priča na primer zgodba dva tisoč let starega kipa (bronasto doprsje) rimskega vojskovodje Germanika (bil je oče tretjega rimskega cesarja Kaligule), za katerega je dobro vedel Gestapo, zato so jo med nemško okupacijo odnesli v Nemčijo, kjer je krasila Himmlerjev kabinet. Leta 1945 so zavezniške oblasti to zasegle in po repatriacijskih prizadevanjih vrnile.

V farni cerkvi sv. Jurija, po kateri ima kraj ime, nas je prijazno sprejel in nagovori  župnik gospod Vinko Čonč.

Na Slomu ( Uniše pri Ponikvi, rojstna hiša A.M. Slomška) je župnik gospod Alojz Kačičnik,  ko je poskrbel, da so nas sprejeli s kavico, pokazal, da pozna potrebe človeške duše. Pozna pa tudi  življenjsko pot velikega kristjana in Slovenca, bl. Antona Martina Slomška, ki je bil tu doma. Zelo lepo nam je predstavil njegovo življenje in delo, smo pa imeli tudi kaj videti. Res smo to tudi pričakovali, ne pa tudi dobrodošlice skupine deklet z imenom Nežice, v narodnih nošah pod vodstvom gospe Anje Zdolšek, ki so nam zapele nekaj ponarodelih Slomškovih pesmi. (Le predi, dekle, predi! ; En hribček bom kupil, …). Posebno doživetje je bil obisk velike in bogate baročne cerkve sv. Martina na Ponikvi, kamor je Slomšek rad hodil molit. Dolga je 35 m in široka 18 m. Ima res bogato baročno opremo (monumentalna prižnica slovite rezbarske družine Mersijev,  freske Jakoba Brolla iz leta 1890, srebrn Slomškov kelih ter relikvija svetega križa vdelana v kristal, …)

V  vinorodnih Dramljah nas je blizu cerkve sv. Marjete pričakal župnik gospod  Niko Kranjc. Posebej smo bili počaščeni, da sta se nam tu pridružila predsednik SLS gospod mag. Marko Zidanšek in kandidatka za predsednico gospa Suzana Lara Krause, ki nas je prepričala s svojo predstavitvijo, neposrednostjo, pripravljenostjo in odločnostjo, da se poda v volilno tekmo. Izročili smo ji 13 na avtobusu zbranih podpor, ji zaželeli obilo moči in podpore njene družine v naslednji tednih, ter obljubili, da tudi mi opravimo svoj del.



Ko nas je Mihaela Rožej vabila v Šentjur, je zapisala_  »Kdor je že bil kdaj z nami Šentjurčani potem ve, da v Šentjurju ne boste ne žejni, ne lačni in tudi petja in dobre volje ne bo manjkalo. Poskrbeli bomo, da vam izlet ostane v nepozabnem spominu

Po celotnem programu in še izdatni in okusni večerji v vinorodnih Dramljah, kjer nam je zapela skupina pevcev iz Dramelj pod vodstvom Antona Kolarja je bila ta obljuba izdatno izpolnjena. Ob odhodu smo razumeli, da je v resnici Celje pri Šentjurju in ne Šentjur pri Celju.

V imenu vseh udeležencev iz devetih občin dežele Kranjske, šestih udeleženih predsednice in predsednikov OO SLS ter ZU, gostiteljem prisrčna hvala za res topel sprejem ter za podporo in okrepitev domoljubnosti ob zgledih Slomška, Ipavcev, Malgaja in naših sodobnikov.

Ostale fotografije iz izleta si lahko ogledate na tej povezavi_

https://drive.google.com/open?id=0B8po1cmLBz3UdkI1ZFRrNWtRRTQ

Zapisal dr. Drago Čepar

Galerija slik

Zadnje objave

Sat, 27. Oct 2018 at 18:12

1305 ogledov

V Škofji Loki z dobro voljo in delovno energijo vstopajo na lokalne volitve
Obiskal jih je tudi Robert Strah, županski kandidat SDS, in se zahvalil za podporo SLS pri kandidaturi za župana Škofje Loke. Zbrani člani in svetniški kandidati liste SLS v Škofji Loki pa so obljubili, da se bodo pri svojem delu maksimalno potrudili.

Sat, 27. Oct 2018 at 18:10

2250 ogledov

Pogovorni večer: Zakaj je krščanstvo tako pomembno za dobrobit družbe?
Slovenska ljudska stranka vljudno vabi na pogovorni večer ZAKAJ JE KRŠČANSTVO TAKO POMEMBNO ZA DOBROBIT DRUŽBE? Dogodek bo potekal v dvorani Slovenske matice, Kongresni trg 8, Ljubljana, in sicer v soboto, 3. novembra 2018, ob 19. uri. Skozi zgodovinski oris in kritično refleksijo sedanjosti se bomo vprašali, kako je krščanska misel, tako katoliška, kot protestantska, vplivala na pridobitve naprednih in uspešnih družb, ki jih cenimo še danes, in sicer tako verujoči, kot neverujoči. Osredotočili se bomo tudi na dobo razsvetljenstva in vzroke, ki vodijo Zahod k oddaljevanju od svoje lastne tradicije. Vprašali se bomo, kako se soočati z modernim tokom mišljenja in vsemi ostalimi izzivi, ki bodo neizogibni. Z nami bodo naslednji odlični gostje: dr. Stane Grandadr. Janez Šumradaddr. Jonatan Vinkler Pogovor bo povezoval: Matjaž Lulik Veselimo se srečanja z vami!

Thu, 25. Oct 2018 at 22:19

1692 ogledov

Predstavili kandidate skupne liste SLS in stranke Glas za otroke in družine za ljubljanski mestni svet
Na današnji novinarski konferenci v Ljubljani so se predstavili kandidati skupne liste  SLS in stranke Glas za otroke in družine za mestni svet MO Ljubljana. Nosilec skupne liste Janez Žagar, dr. Jože Osterc, Janez Podobnik, dr. Andrej Umek in Aleks Leo Vest so predstavili ključne poudarke, s katerimi SLS vstopa v kandidaturo za ljubljanske mestne svetnike. Izpostavili so prizadevanje za to, da za vožnjo po ljubljanski obvoznici ne bi več potrebovali vinjete in da se v Ljubljani za potrebe Ljubljančanov  in drugih prebivalcev vzpostavi tržnico in veletržnico z izključno slovensko lokalno pridelano hrano po sprejemljivih cenah. Prizadevali si bodo tudi za to, da bi ljubljanski mestni svet postal prostor spoštljive in odprte komunikacije. Aleš Primc in Polona Naglič pa sta v imenu stranke Glas za otroke in družine izpostavila prizadevanje, da bi Ljubljana postala družinam čim bolj prijazno mesto, da bi v prihodnje posebno pozornost namenili številnim upokojencem in drugim osamljenim ljudem in se zavzela za več rekreacijskih površin v Ljubljani tudi za domače ljubljenčke. Predsednik SLS Marjan Podobnik  pa je ob podpori kandidatom in kakovostni celotni listi izpostavil, da si bo skupaj s sodelavci prizadeval, da se SLS odpre mestu in da enako kot s podeželskim SLS zadiha tudi z mestnim pljučnim krilom. Čeprav je bilo v Ljubljani pod dosedanjim vodstvom župana Zorana Jankovića in njegove ekipe narejenega tudi veliko pozitivnega, SLS – tako kot SDS in NSi – podpira župansko kandidaturo Anžeta Logarja v prepričanju, da lahko dosedanje dobre projekte nadgradi, neoptimalne pa spremeni.

Thu, 25. Oct 2018 at 22:15

1590 ogledov

SLS v Zagorju ob Savi z doslej najmočnejšo listo
SLS Zagorje ob Savi je danes na novinarski konferenci v Gostišču Ribnik predstavila županskega kandidata SLS, kandidatno listo za občinske svetnike ter Razvojni program SLS za občino Zagorje ob Savi. Primož Jelševar, direktor Inštituta dr. Antona Korošca je povedal, da gre za doslej najmočnejšo listo, na kateri je sedem direktorjev oz. lastnikov uspešnih zagorskih podjetij, trije sedanji in več nekdanjih predsednikov KS, guverner Rotary Slovenija, predsednica Zveze kmetic Slovenije, predsedniki športnih društev in ugledni gospodarji kmetijskih gospodarstev ter drugi uspešni Zagorjani. Ker nas poznate, pa je njihov slogan. Županski kandidat Alojz Slavko Jelševar je oče štirih otrok, glasbenik in dolgoletni direktor visokotehnološkega podjetja JE&GR. Kot je dejal, je čas, da Občina Zagorje dobi drzen razvojni program in ambiciozno ekipo, ki ga bo uresničila. Zagorje mora imeti po njegovih besedah posluh za ustvarjanje delovnih mest prihodnosti – to pa so okoljsko ozaveščena podjetja, ki ustvarjajo visoko dodano vrednost. Iztok Živko, direktor družbe Tevel iz Kisovca je predstavil projekt energetsko samozadostne Občine Zagorje ob Savi, ki bi bila lahko največja takšna občina in tako zgled v Evropi. Ker je v občini ponovno povišana raven PM10 delcev, je nujno potrebna sprememba miselnosti. Tako kot je bil eden od znanilcev drugačnega načina razmišljanja projekt Manj svečk za manj grobov, ki so ga začeli člani zagorske SLS in so ga povzeli tudi drugi kraji po Sloveniji, bi bili lahko v Zagorju zgled drugim občinam, kjer bi s serijo manjših vetrnih in plinskih elektrarn ter hidroelektrarn na zasebnih površinah ustvarili dovolj električne energije za potrebe vseh zagorskih gospodinjstev. Janez Lipec, guverner Rotary district 1912, ki pokriva Slovenijo in Makedonijo, si želi, da se Zagorje odpre navzven in izkoristi tržno nišo razvoja turizma. Aktivno je treba podpreti lokalne šole, da bodo zagotavljale potrebe trga dela prihodnosti. Izkoristiti  je treba naravne potenciale in ljudi, ki imajo znanje, voljo in delovne navade, takšnih pa je v Zagorju dovolj. Delo mora znova postati vrednota. Neda Starman Ržišnik, predsednica Konjeniškega kluba Vajkard Valvasor je predstavila projekt razvoja termalnega in eko turizma v Zagorski dolini s postavitvijo informacijskih tabel in zemljevidov ter odprtjem turistično informativne pisarne in info točke v Zagorje. Predstavila je idejni projekt obnove Medijskih toplic kot ekskluzivnih term v stilu časa Vajkarda Valvasorja, ki bi bile povezane z obnovljenim Medijskim Gradom, kjer bi se izvajale grajske poroke. Boštjan Ocepek, predsednik krajevne skupnosti Šentlambert, je povedal, da mu je program SLS zelo blizu, saj temelji na enakomernem razvoju vseh krajev v občini. Tudi za Občino Zagorje bi bilo dobro, da bi namenila več sredstev za obnovo cest in družbenega življenja na okoliških vaseh. Te so sicer lepo urejene tudi zaradi veliko prostovoljnega dela, ki ga naredijo krajani.

Thu, 25. Oct 2018 at 22:14

2553 ogledov

SLS samozavestno na lokalnih volitvah: »Ker nas poznate«
Na predstavitvi v Kobilju je županske kandidate podprl predsednik SLS Marjan Podobnik in predstavil glavne vsebinske poudarke delovanja SLS. Povedal je, da je SLS stranka, ki spoštuje sočloveka, družino, delo, lastnino in domovino in je odprta za vse, razen za podpornike skrajnih stališč. Izpostavil je uspešnost dela županov in občinskih svetnikov SLS, kar je tudi razlog za optimizem pred prihajajočimi volitvami. SLS je imela doslej 32 županov izvoljenih na svoji listi, skupaj z neodvisnimi in skupnimi kandidati s podporo SLS pa je v Klubu županov SLS sodelovalo 42 županj in županov. Podobnik je izrazil pričakovanje, da bo Klub županov SLS tudi v prihodnje ostal številčno najmočnejši. Sledila je predstavitev Roberta Ščapa, župana Občine Kobilje, Cvetke Ficko, županje Občine Grad, Ludvika Novaka, župana Občine Puconci, Franca Horvata, župana Občine Tišina in Antona Törnarja,  župana Občine Črenšovci. Župani so bili enotni, da je treba povečati sredstva za takoimenovano povprečnino, s čimer bi zagotovili intenzivnejši razvoj tudi manjših podeželskih in obmejnih občin. Zavzeli so se tudi za čimprejšnjo ustanovitev pokrajin ter prenos dela državnih pristojnosti in sredstev z državne ravni na prihodnje pokrajine. Marjan Podobnik je predstavljena prizadevanja županje in županov v celoti podprl. Kasneje se je predsednik SLS v občini Kidričevo srečal s kandidatom SLS za župana Damjanom Medvedom in kandidati SLS za občinski svet ter podprl njihovo kandidaturo.

Thu, 25. Oct 2018 at 22:12

2041 ogledov

Dr. Darinka Fakin že petič za županjo Občine Majšperk
Dr. Darinka Fakin živi z možem Brankom in sinom Tomažem v Majšperku. Funkcijo županje opravlja nepoklicno, saj je kot redna profesorica zaposlena na Univerzi v Mariboru, Fakulteti za strojništvo, na Oddelku za Oblikovanje in tekstilne materiale. Osnovno šolo je obiskovala v Majšperku in nadaljevala šolanje na Gimnaziji Dušana Kvedra Ptuj. Dodiplomski študij je končala na takratni Tehniški fakulteti Maribor in se leta 1985 zaposlila v Tovarni volnenih izdelkov v Majšperku. Med delom je kot mlada raziskovalka končala tudi magistrski študij. Po več kot 15-letnem delu v industriji se je leta 2000 zaposlila na Fakulteti za strojništvo, kjer je leta 2004 tudi doktorirala. Med delom je vseskozi aktivna tudi na raziskovalnem področju, je avtorica ali soavtorica številnih izvirnih znanstvenih člankov, patentov, raziskovalnih nalog, elaboratov, študij, strokovnih člankov, avtorica in soavtorica učbenikov in navodil za vaje. V lokalno politiko se je vključila že leta 1994, ko je nastala naša Občina Majšperk. V prvem mandatu je bila predsednica Občinskega sveta, v drugem podžupanja in sedaj opravlja že četrti mandat funkcijo županje. Ta funkcija ji predstavlja velik izziv, saj vemo, da je uvedba lokalne samouprave prinesla tudi lokalnemu okolju velike priložnosti. To se opazi skoraj na vsakem koraku. V teh letih so izvedli številne pomembne investicije na področju infrastrukture, izobraževanja, športa, kulture, turizma, gospodarstva, varovanja in urejanja okolja ter na področju delovanja društev. Vse to jim je uspelo, ker so bili sposobni delati skupaj.
Teme
ljudska stranka Marko Zidanšek Obvestila Povežimo Slovenijo sls Suzana Lara Krause

Prijatelji

SLS Sv. Trojica v Slovenskih GoricahSLS Sv. Jurij v Slovenskih goricahSLS Sveta AnaSLS ŠentiljSLS PesnicaSLS LenartSLS KungotaSLS CerkvenjakSLS BenediktSLS PivkaSLS PostojnaSLS SežanaAnton  ŠkofSLS KoperSLS KomenSLS IzolaSLS DivačaSLS Hrpelje-KozinaSLS Ilirska BistricaSLS Gornji GradSLS LjubnoSLS LučeSLS MozirjeSLS NazarjeSLS Rečica ob SavinjiSLS Šmartno ob PakiSLS ŠoštanjSLS VelenjeSLS Središče ob DraviSLS CirkulaneSLS DestrnikSLS Dornava

NAJBOLJ OBISKANO

Pojmo na Štajersko s predsedniško kandidatko SLS Suzano Laro Krause