Okrogla miza INAK o priložnostih Slovenije v industriji 4.0 ter pametnih vaseh kot priložnostih za mlade
SLS Slovenska ljudska stranka

Sobota, 30. September 2017 ob 11:30

Odpri galerijo

S. L. Krause_ Kot narod nas je preveč strah sprememb – ne bi nas smelo biti, ker nam strokovnjaki kažejo pot


Ljubljana, 30. september 2017 – V Inštitutu dr. Antona Korošca (INAK) so v okviru Socialnega tedna skupaj z Združenjem krščanskih poslovnežev Slovenije (ZKPS) sinoči v ljubljanski Galeriji Družina organizirali okroglo mizo na temo novih tehnologij in njihovega vpliva na svet dela. Pametne vasi, ki so jih kot pripravljalni ukrep pred nekaj dnevi s sredstvi v višini 3,3 milijone evrov na predlog evropskega poslanca (SLS/EPP) Franca Bogoviča podprli tudi na odboru za proračun v Evropskem parlamentu, in industrija 4.0 predstavljajo široko polje priložnosti za mlade – vendar pa je pri tem velikega pomena tudi vloga države. Gosti okrogle mize, predsednik poslovodnega odbora, Hidria, dr. Iztok Seljak, vodja Centra za Pametna mesta in skupnosti na Inštitutu Jožef Štefan Martin Pečar, dvakratni nekdanji minister za znanost in tehnologijo ter okolje in prostor dr. Andrej Umek, podjetnik in direktor Inštituta dr. Antona Korošca (INAK) Primož Jelševar, in evropski poslanec (SLS/EPP) Franc Bogovič so se strinjali, da sta digitalizacija in globalizacija dejstvo, da se je treba odločiti, kako bomo v Sloveniji učinkovito odgovarjali na ta dva izziva in tudi, da je treba digitalizacijo humanizirati in imeti pred očmi človeka in družbo.

Fotogalerija.



Med gosti sta bila tudi nekdanji minister za kmetijstvo Jožef Osterc in predsedniška kandidatka SLS Suzana Lara Krause. Slednja je v kratkem nagovoru ob koncu razprave izpostavila, da moramo Sloveniji vrniti pogum_ »Kot narod nas je preveč strah sprememb – ne bi nas smelo biti, ker nam strokovnjaki kažejo pot naprej.«

Dr. Iztok Seljak, predsednik poslovodnega odbora (Hidria) je pojasnil, da se bo svet v 15 letih bolj spremenil, kot se je prej v 300 letih, zato se moramo hitro odzvati_ »Mi smo že začeli prehod na električne vire. V Hidrii smo strateško in holistično pristopili k spremembam, smo odgovorni do širše družbe.« Kot dolgoletni rotarijec, kjer je poudarek na pomoči otrokom, je izpostavil nekatere dosedanje projekte, npr. Zelena Adriatica - Zelena Balkanika, in povedal, da je priložnost Slovenije v zeleni mobilnosti. V Hidrii se prek lesnega razvojnega centra povezujejo tudi z lesarsko zgodbo, kjer so vedno večje možnosti za inovativno uporabo celuloze. »Želimo narediti zgodbo, zaradi katere bo osupnil Silicon Valley – pokazati želimo, da se da povezati Balkan z zeleno mobilnostjo, namesto da je vse, kar čez lužo vedo o Balkanu samo o vojnah.« Humanizacija digitalizacije je področje, ki je po mnenju dr. Seljaka povsem zapostavljeno, zato moramo razmišljati in nekaj narediti tudi v tej smeri. Prepričan je tudi, da bomo morali v Sloveniji spremeniti sistem izobraževanja, čeprav je opozoril, da mnogi pridejo do dosežkov tudi mimo formalnega sistema izobraževanja.

Martin Pečar, vodja Centra za Pametna mesta in skupnosti (Inštitut Jožef Štefan) je dejal, da se pri nas prihajajočim spremembam prilagajamo prepočasi. »Čas je pomemben, saj je edina ireverzibilna dobrina. Treba je sprejemati odločitve, četudi se napak odločiš, je to bolje, kot da čakaš in ne storiš nič.« V nasprotnem primeru namreč po njegovem mnenju prehitro ostaneš zadaj in zaostanka ni več tako lahko, ali sploh mogoče, nadoknaditi. Ob tem je pomembno sodelovanje_ »Nihče ne zna vsega, nihče ni popoln. V majhni državi, kot je Slovenija, se moramo povezati, biti iskreni, priznati si, kje smo dobri in tudi kje smo šibki. Če hočeš iti hitro, pojdi sam, če hočeš priti daleč, pojdi skupaj. Ta afriški pregovor je zelo dobra popotnica in bi moralo biti naše vodilo za vnaprej, kako naj gremo v razvoj.«

Evropski poslanec Franc Bogovič (SLS/EPP) je poudaril, da se je treba področja digitalizacije lotiti sistematično. »Digitalizacija in globalizacija sta že tu. To sta neizogibna procesa, ki sta lahko tudi zelo kruta, zato je na nas, da se odločimo, kako gremo v ta dva izziva. Tudi na ravni  EU je razširjena razprava o sodelovanju in povezovanju. Veseli me, da je EU prepoznala nujnost večjega povezovanja mest in podeželja ter zmanjševanja razvojnega razkoraka med njima. Zato je podprla tudi akcijo za pametne vasi. Bogovič se je strinjal z dr. Seljakom, da je humanizacija digitalizacije pomembno naslednje področje in povedal, da sodeluje s strokovnjakinjo, ki se strokovno poglablja v ta vidik_ človeka, delavca v teh novih digitalnih platformah in delitvenih ekonomijah_ »Pri pametnih vaseh želimo narediti življenje na podeželju prijaznejše, tako logistično, z digitalizacijo kot sociološko. Vidik povezovanja v skupnosti je izjemnega pomena.«

Primož Jelševar, podjetnik in direktor Inštituta dr. Antona Korošca (INAK): »Digitalno je tu. Napredka se vedno bojimo, pa se ga ne bi smeli. Želim si, da se vsa politika in vsa družba začne pogovarjati o tem problemu. Vsa tehnologija in dobrine nič ne pomenijo, če njihov cilj ni ustvarjanje blaginje ljudi. Z vsakim premikom naprej se pojavi bojazen, da bo prišlo do izgube delovnih mest, a to ne drži. Delovna mesta se le spremenijo. Avtomatizacija delovnega procesa pomeni spremembo delovnih mest – na boljše. Danes se proizvodnja kvantitativno zmanjšuje, delati moramo ceneje in bolje. Tehnologija 4.0 nam to omogoča, seveda pa je potrebno izobraževanje za delo z novimi stroji. Podjetja v Sloveniji lahko tržijo odzivnost in prilagodljivost. Vendar pa mi je žal, da v Sloveniji ni več razpisov za novo tehnološko opremo. Le malo je vzpodbud. Drzava bi morala več poudarka dati na spodbujanje razvoja. To je prihodnost našega gospodarstva.« Jelševar je poudaril, da sta dve ključni demografski skupini mladi in starejši, v težavah. Industrija 4.0 je priložnost, da zmanjšamo razlike. Delovna mesta so pisana na kožo mladim, rdeči gumb za klic v sili pa je primer, kako lahko tehnologija pomaga starejšim. »Bodoči študentje za dobro odločitev glede svoje prihodnosti potrebujejo dva podatka_ Odstotek zaposljivosti po končanem študiju in višino povprečne plače. Če bi bili ti podatki dostopni, bi bil problem pomanjkanja ustreznih kadrov v gospodarstvu kmalu rešen. In najpomembneje, delo mora znova postati vrednota!«

Prof. dr. Andrej Umek, dvakratni nekdanji minister_ »Izobraževati moramo za poklice, ne pa za zastarel projekte. Zato moramo zagovarjati reindustrializacijo in robotizacijo. Izobraževalni programi morajo biti namenjeni razvoju kadrov, torej nezaposljivim. To in povezovanje med izobraževalnim sistemom ter gospodarstvom bo pomagalo premostiti velikansko vrzel, ki je zdaj na primer pri vpisih na družboslovne oz. naravoslovne smeri. Naša družba, gospodarstvo, nista sposobna zagotoviti delovnih mest za 75 % družboslovcev od vsakokratne generacije študentov. Izobraževalni sistem potrebuje reformo.«

Galerija slik

Zadnje objave

Sat, 27. Oct 2018 at 18:12

1477 ogledov

V Škofji Loki z dobro voljo in delovno energijo vstopajo na lokalne volitve
Obiskal jih je tudi Robert Strah, županski kandidat SDS, in se zahvalil za podporo SLS pri kandidaturi za župana Škofje Loke. Zbrani člani in svetniški kandidati liste SLS v Škofji Loki pa so obljubili, da se bodo pri svojem delu maksimalno potrudili.

Sat, 27. Oct 2018 at 18:10

2430 ogledov

Pogovorni večer: Zakaj je krščanstvo tako pomembno za dobrobit družbe?
Slovenska ljudska stranka vljudno vabi na pogovorni večer ZAKAJ JE KRŠČANSTVO TAKO POMEMBNO ZA DOBROBIT DRUŽBE? Dogodek bo potekal v dvorani Slovenske matice, Kongresni trg 8, Ljubljana, in sicer v soboto, 3. novembra 2018, ob 19. uri. Skozi zgodovinski oris in kritično refleksijo sedanjosti se bomo vprašali, kako je krščanska misel, tako katoliška, kot protestantska, vplivala na pridobitve naprednih in uspešnih družb, ki jih cenimo še danes, in sicer tako verujoči, kot neverujoči. Osredotočili se bomo tudi na dobo razsvetljenstva in vzroke, ki vodijo Zahod k oddaljevanju od svoje lastne tradicije. Vprašali se bomo, kako se soočati z modernim tokom mišljenja in vsemi ostalimi izzivi, ki bodo neizogibni. Z nami bodo naslednji odlični gostje: dr. Stane Grandadr. Janez Šumradaddr. Jonatan Vinkler Pogovor bo povezoval: Matjaž Lulik Veselimo se srečanja z vami!

Thu, 25. Oct 2018 at 22:19

1853 ogledov

Predstavili kandidate skupne liste SLS in stranke Glas za otroke in družine za ljubljanski mestni svet
Na današnji novinarski konferenci v Ljubljani so se predstavili kandidati skupne liste  SLS in stranke Glas za otroke in družine za mestni svet MO Ljubljana. Nosilec skupne liste Janez Žagar, dr. Jože Osterc, Janez Podobnik, dr. Andrej Umek in Aleks Leo Vest so predstavili ključne poudarke, s katerimi SLS vstopa v kandidaturo za ljubljanske mestne svetnike. Izpostavili so prizadevanje za to, da za vožnjo po ljubljanski obvoznici ne bi več potrebovali vinjete in da se v Ljubljani za potrebe Ljubljančanov  in drugih prebivalcev vzpostavi tržnico in veletržnico z izključno slovensko lokalno pridelano hrano po sprejemljivih cenah. Prizadevali si bodo tudi za to, da bi ljubljanski mestni svet postal prostor spoštljive in odprte komunikacije. Aleš Primc in Polona Naglič pa sta v imenu stranke Glas za otroke in družine izpostavila prizadevanje, da bi Ljubljana postala družinam čim bolj prijazno mesto, da bi v prihodnje posebno pozornost namenili številnim upokojencem in drugim osamljenim ljudem in se zavzela za več rekreacijskih površin v Ljubljani tudi za domače ljubljenčke. Predsednik SLS Marjan Podobnik  pa je ob podpori kandidatom in kakovostni celotni listi izpostavil, da si bo skupaj s sodelavci prizadeval, da se SLS odpre mestu in da enako kot s podeželskim SLS zadiha tudi z mestnim pljučnim krilom. Čeprav je bilo v Ljubljani pod dosedanjim vodstvom župana Zorana Jankovića in njegove ekipe narejenega tudi veliko pozitivnega, SLS – tako kot SDS in NSi – podpira župansko kandidaturo Anžeta Logarja v prepričanju, da lahko dosedanje dobre projekte nadgradi, neoptimalne pa spremeni.

Thu, 25. Oct 2018 at 22:15

1757 ogledov

SLS v Zagorju ob Savi z doslej najmočnejšo listo
SLS Zagorje ob Savi je danes na novinarski konferenci v Gostišču Ribnik predstavila županskega kandidata SLS, kandidatno listo za občinske svetnike ter Razvojni program SLS za občino Zagorje ob Savi. Primož Jelševar, direktor Inštituta dr. Antona Korošca je povedal, da gre za doslej najmočnejšo listo, na kateri je sedem direktorjev oz. lastnikov uspešnih zagorskih podjetij, trije sedanji in več nekdanjih predsednikov KS, guverner Rotary Slovenija, predsednica Zveze kmetic Slovenije, predsedniki športnih društev in ugledni gospodarji kmetijskih gospodarstev ter drugi uspešni Zagorjani. Ker nas poznate, pa je njihov slogan. Županski kandidat Alojz Slavko Jelševar je oče štirih otrok, glasbenik in dolgoletni direktor visokotehnološkega podjetja JE&GR. Kot je dejal, je čas, da Občina Zagorje dobi drzen razvojni program in ambiciozno ekipo, ki ga bo uresničila. Zagorje mora imeti po njegovih besedah posluh za ustvarjanje delovnih mest prihodnosti – to pa so okoljsko ozaveščena podjetja, ki ustvarjajo visoko dodano vrednost. Iztok Živko, direktor družbe Tevel iz Kisovca je predstavil projekt energetsko samozadostne Občine Zagorje ob Savi, ki bi bila lahko največja takšna občina in tako zgled v Evropi. Ker je v občini ponovno povišana raven PM10 delcev, je nujno potrebna sprememba miselnosti. Tako kot je bil eden od znanilcev drugačnega načina razmišljanja projekt Manj svečk za manj grobov, ki so ga začeli člani zagorske SLS in so ga povzeli tudi drugi kraji po Sloveniji, bi bili lahko v Zagorju zgled drugim občinam, kjer bi s serijo manjših vetrnih in plinskih elektrarn ter hidroelektrarn na zasebnih površinah ustvarili dovolj električne energije za potrebe vseh zagorskih gospodinjstev. Janez Lipec, guverner Rotary district 1912, ki pokriva Slovenijo in Makedonijo, si želi, da se Zagorje odpre navzven in izkoristi tržno nišo razvoja turizma. Aktivno je treba podpreti lokalne šole, da bodo zagotavljale potrebe trga dela prihodnosti. Izkoristiti  je treba naravne potenciale in ljudi, ki imajo znanje, voljo in delovne navade, takšnih pa je v Zagorju dovolj. Delo mora znova postati vrednota. Neda Starman Ržišnik, predsednica Konjeniškega kluba Vajkard Valvasor je predstavila projekt razvoja termalnega in eko turizma v Zagorski dolini s postavitvijo informacijskih tabel in zemljevidov ter odprtjem turistično informativne pisarne in info točke v Zagorje. Predstavila je idejni projekt obnove Medijskih toplic kot ekskluzivnih term v stilu časa Vajkarda Valvasorja, ki bi bile povezane z obnovljenim Medijskim Gradom, kjer bi se izvajale grajske poroke. Boštjan Ocepek, predsednik krajevne skupnosti Šentlambert, je povedal, da mu je program SLS zelo blizu, saj temelji na enakomernem razvoju vseh krajev v občini. Tudi za Občino Zagorje bi bilo dobro, da bi namenila več sredstev za obnovo cest in družbenega življenja na okoliških vaseh. Te so sicer lepo urejene tudi zaradi veliko prostovoljnega dela, ki ga naredijo krajani.

Thu, 25. Oct 2018 at 22:14

2704 ogledov

SLS samozavestno na lokalnih volitvah: »Ker nas poznate«
Na predstavitvi v Kobilju je županske kandidate podprl predsednik SLS Marjan Podobnik in predstavil glavne vsebinske poudarke delovanja SLS. Povedal je, da je SLS stranka, ki spoštuje sočloveka, družino, delo, lastnino in domovino in je odprta za vse, razen za podpornike skrajnih stališč. Izpostavil je uspešnost dela županov in občinskih svetnikov SLS, kar je tudi razlog za optimizem pred prihajajočimi volitvami. SLS je imela doslej 32 županov izvoljenih na svoji listi, skupaj z neodvisnimi in skupnimi kandidati s podporo SLS pa je v Klubu županov SLS sodelovalo 42 županj in županov. Podobnik je izrazil pričakovanje, da bo Klub županov SLS tudi v prihodnje ostal številčno najmočnejši. Sledila je predstavitev Roberta Ščapa, župana Občine Kobilje, Cvetke Ficko, županje Občine Grad, Ludvika Novaka, župana Občine Puconci, Franca Horvata, župana Občine Tišina in Antona Törnarja,  župana Občine Črenšovci. Župani so bili enotni, da je treba povečati sredstva za takoimenovano povprečnino, s čimer bi zagotovili intenzivnejši razvoj tudi manjših podeželskih in obmejnih občin. Zavzeli so se tudi za čimprejšnjo ustanovitev pokrajin ter prenos dela državnih pristojnosti in sredstev z državne ravni na prihodnje pokrajine. Marjan Podobnik je predstavljena prizadevanja županje in županov v celoti podprl. Kasneje se je predsednik SLS v občini Kidričevo srečal s kandidatom SLS za župana Damjanom Medvedom in kandidati SLS za občinski svet ter podprl njihovo kandidaturo.

Thu, 25. Oct 2018 at 22:12

2217 ogledov

Dr. Darinka Fakin že petič za županjo Občine Majšperk
Dr. Darinka Fakin živi z možem Brankom in sinom Tomažem v Majšperku. Funkcijo županje opravlja nepoklicno, saj je kot redna profesorica zaposlena na Univerzi v Mariboru, Fakulteti za strojništvo, na Oddelku za Oblikovanje in tekstilne materiale. Osnovno šolo je obiskovala v Majšperku in nadaljevala šolanje na Gimnaziji Dušana Kvedra Ptuj. Dodiplomski študij je končala na takratni Tehniški fakulteti Maribor in se leta 1985 zaposlila v Tovarni volnenih izdelkov v Majšperku. Med delom je kot mlada raziskovalka končala tudi magistrski študij. Po več kot 15-letnem delu v industriji se je leta 2000 zaposlila na Fakulteti za strojništvo, kjer je leta 2004 tudi doktorirala. Med delom je vseskozi aktivna tudi na raziskovalnem področju, je avtorica ali soavtorica številnih izvirnih znanstvenih člankov, patentov, raziskovalnih nalog, elaboratov, študij, strokovnih člankov, avtorica in soavtorica učbenikov in navodil za vaje. V lokalno politiko se je vključila že leta 1994, ko je nastala naša Občina Majšperk. V prvem mandatu je bila predsednica Občinskega sveta, v drugem podžupanja in sedaj opravlja že četrti mandat funkcijo županje. Ta funkcija ji predstavlja velik izziv, saj vemo, da je uvedba lokalne samouprave prinesla tudi lokalnemu okolju velike priložnosti. To se opazi skoraj na vsakem koraku. V teh letih so izvedli številne pomembne investicije na področju infrastrukture, izobraževanja, športa, kulture, turizma, gospodarstva, varovanja in urejanja okolja ter na področju delovanja društev. Vse to jim je uspelo, ker so bili sposobni delati skupaj.
Teme
dr. Andrej Umek franc bogovič IJS INAK iztok seljak Martin Pečar Novice predsedniške kandidatke Obvestila okrogla miza pametne vasi Primož Jelševar SLK socialni teden Suzana Lara Krause zkps

Prijatelji

SLS Sv. Trojica v Slovenskih GoricahSLS Sv. Jurij v Slovenskih goricahSLS Sveta AnaSLS ŠentiljSLS PesnicaSLS LenartSLS KungotaSLS CerkvenjakSLS BenediktSLS PivkaSLS PostojnaSLS SežanaAnton  ŠkofSLS KoperSLS KomenSLS IzolaSLS DivačaSLS Hrpelje-KozinaSLS Ilirska BistricaSLS Gornji GradSLS LjubnoSLS LučeSLS MozirjeSLS NazarjeSLS Rečica ob SavinjiSLS Šmartno ob PakiSLS ŠoštanjSLS VelenjeSLS Središče ob DraviSLS CirkulaneSLS DestrnikSLS Dornava

NAJBOLJ OBISKANO

Okrogla miza INAK o priložnostih Slovenije v industriji 4.0 ter pametnih vaseh kot priložnostih za mlade