V medijih / Prof. dr. Andrej Umek v Slovencu_ SLS se zavzema za bistvene reforme srednjega izobraževanja
SLS Slovenska ljudska stranka

Ponedeljek, 20. November 2017 ob 15:06

Odpri galerijo

Ljubljana, 20. november 2017 – Vodja Strokovnega sveta pri predsedniku SLS in nekdanji minister prof. dr. Andrej Umek je podrobno opisal preplet gospodarskega in izobraževalnega področja ter problematike zaposljivosti mladih s poudarkom na predlogih SLS za reforme srednjega izobraževanja.

Članek je bil prvotno objavljen na portalu Slovenec.

Strokovni svet pri predsedniku je pri izdelavi Programa SLS, na katerem temelji tudi nastajajoči volilni program, izhajal iz analize sedanjega stanja. Pri tem si je prizadeval identificirati, vsaj po njegovi presoji, največje pomanjkljivosti in predlagati ukrepe, ki bi te pomanjkljivosti odpravili, in tako izboljšati kakovost življenja in dvigniti življenjski standard v R. Sloveniji. Cilj je v teh dveh pogledih v dveh legislaturnih obdobjih doseči sosednjo Avstrijo.

Ena od teh pomanjkljivosti, kateri je namenjen ta prispevek, je stanje na trgu dela. V Sloveniji kljub zavidljivi gospodarski rasti opažamo na eni strani visoko, bistveno previsoko brezposelnost in na drugi strani prosta delovna mesta, za katera podjetja ne najdejo ustrezno kvalificiranih oseb. To zavira gospodarski razvoj in predvsem dvig dodane vrednosti na zaposlenega, ki je ključen predpogoj za rast plač in s tem življenjskega standarda. Z analizo strukture brezposelnih smo ugotovili, da je ta skoncentrirana na dve starostni skupini_ »mlade« in »stare«. Po nezaposlenosti »mladih«, torej tistih med 27. in 35. letom starosti, smo v vrhu držav članic EU. Za nami sta samo še Grčija in Španija. Po deležu delovno aktivnega prebivalstva, starejšega od 55 let, pa smo popolnoma na dnu držav članic EU. Kljub pomembnosti obeh problemov se bom v tem prispevku omejil na mladinsko brezposelnost in ukrepe za njeno bistveno zmanjšanje. Ti ukrepi so bili v Programu SLS označeni kot prilagoditev izobraževanja trgu dela. S tem so mišljene reforme izobraževalnega sistema, ki bodo zmanjšale število dijakov in študentov na težko ali nezaposljivih programih in povečali število šolajočih se v programih, ki so na trgu dela iskani in vodijo do možne zaposlitve. Istočasno bomo dvignili odstotek generacije, ki končuje sekundarno izobraževanje z zaposljivim poklicem s sedanjih približno 40 % na ciljnih 80 %. S temi ukrepi in ustreznimi ukrepi v terciarnem izobraževanju, ki na tem mestu ne bodo obravnavani, pričakujemo, da bomo znižali odstotek mlade generacije, ki je po končanem šolanju brez ali s težko zaposljivim poklicem s sedanjih približno 40 % na manj kot 5 %.

Že bežen pogled na shemo sekundarnega izobraževanja v Republiki Sloveniji (Slika 1), zelo nazorno kaže, da je ključni cilj, to je zaposljivost mladih, ki so uspešno zaključili izobraževane, možno doseči samo, če se vpis v srednje splošno izobraževanje zmanjša na približno 20 % generacije. To pa je tudi edini del generacije, ki predvidoma konča sekundarno izobraževanje brez poklica. Ustrezni izborni postopki za vpis na srednje splošno izobraževanje morajo zagotavljati, da so ti posamezniki dovolj nadarjeni in motivirani, da bodo brez večjih problemov uspešno zaključili tudi terciarno izobraževanje in pridobili zaposljiv poklic. Zelo podobne pomanjkljivosti ima tudi srednje tehniško in strokovno izobraževanje. Vsi tisti dijaki, ki po štirih letih šolanja nadaljujejo z maturitetnim tečajem, ne pridobijo dovolj praktičnih znanj in so, mogoče ne formalno, vendar praktično brez poklica, in tako nedopustno povečujejo delež generacije, ki se vpiše na terciarno izobraževanje brez poklica. Ti, v kolikor ne končajo uspešno terciarnega izobraževanja, ostanejo brez poklica. Zato so njihove zaposlitvene možnosti izredno majhne. Vsi tisti dijaki, ki končajo pet letno srednje tehniško in strokovno izobraževanje sicer pridobijo poklic in dovolj poklicnih znanj, vendar v primeru, da želijo nadaljevati s terciarnim izobraževanjem, morajo opraviti še maturitetni tečaj, glej Sliko 1. Ta pot pa traja šest let in je predolga, da bi bila stimulativna. Zato je tudi vpis na to izobraževanje premajhen, to pa povečuje pritisk na srednje splošno izobraževanje. Oba programa srednjega in nižjega poklicnega izobraževanja sicer vodita do poklica, je pa njuna nadgradnja tako v delovodsko – mojstrski smeri kot tudi v smeri nadaljnjega izobraževanja pomanjkljiva. Zato sta oba programa manj privlačna kot bi lahko bila in bi morala biti, če želimo doseči cilj, da 80 % generacije z zaključkom srednjega izobraževanja pridobi tudi zaposljiv poklic.

[caption id="attachment_12379" align="aligncenter" width="696"] Slika 1. Shema sekundarnega izobraževanja v R. Sloveniji. Puščice z izvlečeno črto označujejo vedno možne prehode, puščice s črtkano črto pa pogojne ali prehode z omejeno izbiro. PT pomeni poklicni tečaj in MT maturitetni tečaj.[/caption]

Izboljšanje obstoječega sistema je možno doseči z vpeljavo dualnega sistema izobraževanja – vajeništvom in bistvenimi poenostavitvami obstoječega sistema. Predlog SLS, sistem treh izobraževalnih poti, je prikazan na Sliki 2. Povzet je po avstrijskem zgledu, vendar zaradi lažjega prehoda ohranja nekatere značilnosti sedaj veljavnega slovenskega modela.

[caption id="attachment_12380" align="aligncenter" width="696"] Slika 2. Shema sekundarnega izobraževanja kot jo predlaga SLS.[/caption]

V srednjem splošnem izobraževanju ni bistvenih sprememb. Program se zaključuje z maturo, ki omogoča vpis v terciarno izobraževanje. Poudariti pa želim še enkrat, da bi naj bila ta pot odprta za manj kot 20 % generacije. Drugi steber predstavlja Srednje tehniško in strokovno izobraževanje, ki za razliko od splošnega traja pet let. Vendar za to istočasno vodi do mature in diplomskega izpita. Prva omogoča direkten vstop na terciarno izobraževanje, drugi pa predstavlja zaključek tehniškega izobraževanja in s tem zaposljiv poklic. Ta študij odpira dijaku dve možnosti: nadaljevanje izobraževanja ali zaposlitev. Zato je tudi leto daljše trajanje tega programa v primerjavi s splošnim sprejemljivo. Desna dva stolpca na Sliki 2 predstavljata dva različna pristopa k poklicnemu izobraževanju, levi šolskega in desni dualnega, torej vajeniškega, pri katerem dijak čas svojega izobraževanja razdeli med šolo in praktično učenje pri izbranem mojstru. Oba ta dva programa se lahko nadaljujeta v skupni nadgradnji, ki na eni strani vodi do mojstrske ali delovodske kvalifikacije ter na drugi strani do mature, ki odpira za tiste, ki si to izberejo, pot v terciarno izobraževanje.

Očitne prednosti sistema, ki ga predlaga SLS, so predvsem bistveno večja zaposljivost mladih. Na absoluten minimum se zmanjša število onih, ki ob zaključku izobraževanja ostanejo brez poklica ali pa pridobijo le težko- ali celo nezaposljivo kvalifikacijo. S tem je odpravljena največja pomanjkljivost današnjega sistema in glavni vzrok za nezaposlenost med mladimi. Predlagani sistem tudi vsem, ki so zaključili osnovno izobraževanje, nudi tri različne izobraževane poti. Vsak si lahko izbere tisto, ki je najbliže njegovim željam, sposobnostim in interesom. In samo od njega samega je odvisno, kako daleč bo šel po izbrani poti. Tako je v največji možni meri upoštevano dejstvo, da nimajo vsi istih interesov, nagnjen in ambicij. Odločitev za nobeno od teh treh poti ne vodi v slepo ulico. Zato lahko vsak posameznik svojo izobraževalno pot prilagodi svojim interesom in nagnjenjem.

Bistvena novost v sistemu izobraževanja je dualno izobraževanje, torej vajeništvo. To smo včasih v Sloveniji že poznali, vendar takrat je imel vajeniški program to pomanjkljivost, da mu je manjkala nadgradnja in je v neki meri predstavljal slepo ulico. Ta je vodila največ do mojstrskega izpita, pot v terciarno izobraževanje pa praktično ni bila mogoča. Da se je danes smiselno vrniti k dualnemu izobraževanju, je nadvse nazorno pokazal evropski poslanec Franc Bogovič SLS/EPP, ki je za svoj program »Zavezništvo za mlade« pridobil številne občine in evropsko financiranje za konkreten projekt uvajanja mojstrske šole v Krškem. Prav njemu se moramo zahvaliti, da je nazorno pokazal, da slovensko gospodarstvo in predvsem njene mlajše generacije potrebujejo dualno izobraževanje.

Na koncu bi rad poudaril, da smo snovalci Programa SLS prepričani, da smo naredili dober program. Vendar noben program ni tako dober, da se ga ne bi dalo še izboljšati. Zato so pripombe in predlogi zaželeni. Še enkrat bi se rad zahvalil g. Francu Bogoviču, ki je s svojim neutrudnim delom dokazal, da so bistvene točke tega programa realne in korektne. Svojo pozornost sem v tem članku posvetil samo srednjemu izobraževanju mladih. Tako so bila na tem mestu izpuščena tri vprašanja: ali je ob podaljšanju večine srednješolskih programov na pet let devetletno osnovnošolsko izobraževanje še smiselno, ali se mogoče ne bi bilo bolje vrniti k osemletnemu; nadalje kako zagotoviti poklicno kvalifikacijo mladim, ki so svoje šolanje zaključili brez kvalifikacije ali z kvalifikacijo, ki je težko- ali nezaposljiva; in končno kako prilagoditi terciarno izobraževanje zahtevam trga dela in zagotoviti konkurenčnost Slovenije v četrti industrijski revoluciji. O teh temah pa kdaj drugič.

prof. dr. Andrej Umek

Galerija slik

Zadnje objave

Sat, 27. Oct 2018 at 18:12

1511 ogledov

V Škofji Loki z dobro voljo in delovno energijo vstopajo na lokalne volitve
Obiskal jih je tudi Robert Strah, županski kandidat SDS, in se zahvalil za podporo SLS pri kandidaturi za župana Škofje Loke. Zbrani člani in svetniški kandidati liste SLS v Škofji Loki pa so obljubili, da se bodo pri svojem delu maksimalno potrudili.

Sat, 27. Oct 2018 at 18:10

2454 ogledov

Pogovorni večer: Zakaj je krščanstvo tako pomembno za dobrobit družbe?
Slovenska ljudska stranka vljudno vabi na pogovorni večer ZAKAJ JE KRŠČANSTVO TAKO POMEMBNO ZA DOBROBIT DRUŽBE? Dogodek bo potekal v dvorani Slovenske matice, Kongresni trg 8, Ljubljana, in sicer v soboto, 3. novembra 2018, ob 19. uri. Skozi zgodovinski oris in kritično refleksijo sedanjosti se bomo vprašali, kako je krščanska misel, tako katoliška, kot protestantska, vplivala na pridobitve naprednih in uspešnih družb, ki jih cenimo še danes, in sicer tako verujoči, kot neverujoči. Osredotočili se bomo tudi na dobo razsvetljenstva in vzroke, ki vodijo Zahod k oddaljevanju od svoje lastne tradicije. Vprašali se bomo, kako se soočati z modernim tokom mišljenja in vsemi ostalimi izzivi, ki bodo neizogibni. Z nami bodo naslednji odlični gostje: dr. Stane Grandadr. Janez Šumradaddr. Jonatan Vinkler Pogovor bo povezoval: Matjaž Lulik Veselimo se srečanja z vami!

Thu, 25. Oct 2018 at 22:19

1878 ogledov

Predstavili kandidate skupne liste SLS in stranke Glas za otroke in družine za ljubljanski mestni svet
Na današnji novinarski konferenci v Ljubljani so se predstavili kandidati skupne liste  SLS in stranke Glas za otroke in družine za mestni svet MO Ljubljana. Nosilec skupne liste Janez Žagar, dr. Jože Osterc, Janez Podobnik, dr. Andrej Umek in Aleks Leo Vest so predstavili ključne poudarke, s katerimi SLS vstopa v kandidaturo za ljubljanske mestne svetnike. Izpostavili so prizadevanje za to, da za vožnjo po ljubljanski obvoznici ne bi več potrebovali vinjete in da se v Ljubljani za potrebe Ljubljančanov  in drugih prebivalcev vzpostavi tržnico in veletržnico z izključno slovensko lokalno pridelano hrano po sprejemljivih cenah. Prizadevali si bodo tudi za to, da bi ljubljanski mestni svet postal prostor spoštljive in odprte komunikacije. Aleš Primc in Polona Naglič pa sta v imenu stranke Glas za otroke in družine izpostavila prizadevanje, da bi Ljubljana postala družinam čim bolj prijazno mesto, da bi v prihodnje posebno pozornost namenili številnim upokojencem in drugim osamljenim ljudem in se zavzela za več rekreacijskih površin v Ljubljani tudi za domače ljubljenčke. Predsednik SLS Marjan Podobnik  pa je ob podpori kandidatom in kakovostni celotni listi izpostavil, da si bo skupaj s sodelavci prizadeval, da se SLS odpre mestu in da enako kot s podeželskim SLS zadiha tudi z mestnim pljučnim krilom. Čeprav je bilo v Ljubljani pod dosedanjim vodstvom župana Zorana Jankovića in njegove ekipe narejenega tudi veliko pozitivnega, SLS – tako kot SDS in NSi – podpira župansko kandidaturo Anžeta Logarja v prepričanju, da lahko dosedanje dobre projekte nadgradi, neoptimalne pa spremeni.

Thu, 25. Oct 2018 at 22:15

1787 ogledov

SLS v Zagorju ob Savi z doslej najmočnejšo listo
SLS Zagorje ob Savi je danes na novinarski konferenci v Gostišču Ribnik predstavila županskega kandidata SLS, kandidatno listo za občinske svetnike ter Razvojni program SLS za občino Zagorje ob Savi. Primož Jelševar, direktor Inštituta dr. Antona Korošca je povedal, da gre za doslej najmočnejšo listo, na kateri je sedem direktorjev oz. lastnikov uspešnih zagorskih podjetij, trije sedanji in več nekdanjih predsednikov KS, guverner Rotary Slovenija, predsednica Zveze kmetic Slovenije, predsedniki športnih društev in ugledni gospodarji kmetijskih gospodarstev ter drugi uspešni Zagorjani. Ker nas poznate, pa je njihov slogan. Županski kandidat Alojz Slavko Jelševar je oče štirih otrok, glasbenik in dolgoletni direktor visokotehnološkega podjetja JE&GR. Kot je dejal, je čas, da Občina Zagorje dobi drzen razvojni program in ambiciozno ekipo, ki ga bo uresničila. Zagorje mora imeti po njegovih besedah posluh za ustvarjanje delovnih mest prihodnosti – to pa so okoljsko ozaveščena podjetja, ki ustvarjajo visoko dodano vrednost. Iztok Živko, direktor družbe Tevel iz Kisovca je predstavil projekt energetsko samozadostne Občine Zagorje ob Savi, ki bi bila lahko največja takšna občina in tako zgled v Evropi. Ker je v občini ponovno povišana raven PM10 delcev, je nujno potrebna sprememba miselnosti. Tako kot je bil eden od znanilcev drugačnega načina razmišljanja projekt Manj svečk za manj grobov, ki so ga začeli člani zagorske SLS in so ga povzeli tudi drugi kraji po Sloveniji, bi bili lahko v Zagorju zgled drugim občinam, kjer bi s serijo manjših vetrnih in plinskih elektrarn ter hidroelektrarn na zasebnih površinah ustvarili dovolj električne energije za potrebe vseh zagorskih gospodinjstev. Janez Lipec, guverner Rotary district 1912, ki pokriva Slovenijo in Makedonijo, si želi, da se Zagorje odpre navzven in izkoristi tržno nišo razvoja turizma. Aktivno je treba podpreti lokalne šole, da bodo zagotavljale potrebe trga dela prihodnosti. Izkoristiti  je treba naravne potenciale in ljudi, ki imajo znanje, voljo in delovne navade, takšnih pa je v Zagorju dovolj. Delo mora znova postati vrednota. Neda Starman Ržišnik, predsednica Konjeniškega kluba Vajkard Valvasor je predstavila projekt razvoja termalnega in eko turizma v Zagorski dolini s postavitvijo informacijskih tabel in zemljevidov ter odprtjem turistično informativne pisarne in info točke v Zagorje. Predstavila je idejni projekt obnove Medijskih toplic kot ekskluzivnih term v stilu časa Vajkarda Valvasorja, ki bi bile povezane z obnovljenim Medijskim Gradom, kjer bi se izvajale grajske poroke. Boštjan Ocepek, predsednik krajevne skupnosti Šentlambert, je povedal, da mu je program SLS zelo blizu, saj temelji na enakomernem razvoju vseh krajev v občini. Tudi za Občino Zagorje bi bilo dobro, da bi namenila več sredstev za obnovo cest in družbenega življenja na okoliških vaseh. Te so sicer lepo urejene tudi zaradi veliko prostovoljnega dela, ki ga naredijo krajani.

Thu, 25. Oct 2018 at 22:14

2730 ogledov

SLS samozavestno na lokalnih volitvah: »Ker nas poznate«
Na predstavitvi v Kobilju je županske kandidate podprl predsednik SLS Marjan Podobnik in predstavil glavne vsebinske poudarke delovanja SLS. Povedal je, da je SLS stranka, ki spoštuje sočloveka, družino, delo, lastnino in domovino in je odprta za vse, razen za podpornike skrajnih stališč. Izpostavil je uspešnost dela županov in občinskih svetnikov SLS, kar je tudi razlog za optimizem pred prihajajočimi volitvami. SLS je imela doslej 32 županov izvoljenih na svoji listi, skupaj z neodvisnimi in skupnimi kandidati s podporo SLS pa je v Klubu županov SLS sodelovalo 42 županj in županov. Podobnik je izrazil pričakovanje, da bo Klub županov SLS tudi v prihodnje ostal številčno najmočnejši. Sledila je predstavitev Roberta Ščapa, župana Občine Kobilje, Cvetke Ficko, županje Občine Grad, Ludvika Novaka, župana Občine Puconci, Franca Horvata, župana Občine Tišina in Antona Törnarja,  župana Občine Črenšovci. Župani so bili enotni, da je treba povečati sredstva za takoimenovano povprečnino, s čimer bi zagotovili intenzivnejši razvoj tudi manjših podeželskih in obmejnih občin. Zavzeli so se tudi za čimprejšnjo ustanovitev pokrajin ter prenos dela državnih pristojnosti in sredstev z državne ravni na prihodnje pokrajine. Marjan Podobnik je predstavljena prizadevanja županje in županov v celoti podprl. Kasneje se je predsednik SLS v občini Kidričevo srečal s kandidatom SLS za župana Damjanom Medvedom in kandidati SLS za občinski svet ter podprl njihovo kandidaturo.

Thu, 25. Oct 2018 at 22:12

2248 ogledov

Dr. Darinka Fakin že petič za županjo Občine Majšperk
Dr. Darinka Fakin živi z možem Brankom in sinom Tomažem v Majšperku. Funkcijo županje opravlja nepoklicno, saj je kot redna profesorica zaposlena na Univerzi v Mariboru, Fakulteti za strojništvo, na Oddelku za Oblikovanje in tekstilne materiale. Osnovno šolo je obiskovala v Majšperku in nadaljevala šolanje na Gimnaziji Dušana Kvedra Ptuj. Dodiplomski študij je končala na takratni Tehniški fakulteti Maribor in se leta 1985 zaposlila v Tovarni volnenih izdelkov v Majšperku. Med delom je kot mlada raziskovalka končala tudi magistrski študij. Po več kot 15-letnem delu v industriji se je leta 2000 zaposlila na Fakulteti za strojništvo, kjer je leta 2004 tudi doktorirala. Med delom je vseskozi aktivna tudi na raziskovalnem področju, je avtorica ali soavtorica številnih izvirnih znanstvenih člankov, patentov, raziskovalnih nalog, elaboratov, študij, strokovnih člankov, avtorica in soavtorica učbenikov in navodil za vaje. V lokalno politiko se je vključila že leta 1994, ko je nastala naša Občina Majšperk. V prvem mandatu je bila predsednica Občinskega sveta, v drugem podžupanja in sedaj opravlja že četrti mandat funkcijo županje. Ta funkcija ji predstavlja velik izziv, saj vemo, da je uvedba lokalne samouprave prinesla tudi lokalnemu okolju velike priložnosti. To se opazi skoraj na vsakem koraku. V teh letih so izvedli številne pomembne investicije na področju infrastrukture, izobraževanja, športa, kulture, turizma, gospodarstva, varovanja in urejanja okolja ter na področju delovanja društev. Vse to jim je uspelo, ker so bili sposobni delati skupaj.
Teme
dr. Andrej Umek gospodarstvo izobraževalni sistem Izobraževanje Obvestila reforma slovenec srednje izobraževanje Strokovni svet pri predsedniku SLS vodja Strokovnega sveta pri predsedniku SLS zaposljivost mladih

Prijatelji

SLS Sv. Trojica v Slovenskih GoricahSLS Sv. Jurij v Slovenskih goricahSLS Sveta AnaSLS ŠentiljSLS PesnicaSLS LenartSLS KungotaSLS CerkvenjakSLS BenediktSLS PivkaSLS PostojnaSLS SežanaAnton  ŠkofSLS KoperSLS KomenSLS IzolaSLS DivačaSLS Hrpelje-KozinaSLS Ilirska BistricaSLS Gornji GradSLS LjubnoSLS LučeSLS MozirjeSLS NazarjeSLS Rečica ob SavinjiSLS Šmartno ob PakiSLS ŠoštanjSLS VelenjeSLS Središče ob DraviSLS CirkulaneSLS DestrnikSLS Dornava

NAJBOLJ OBISKANO

V medijih / Prof. dr. Andrej Umek v Slovencu_ SLS se zavzema za bistvene reforme srednjega izobraževanja