Članek
Parcialno politično vmešavanje v gospodarstvo je škodljivo in bi ga morali že zdavnaj preprečiti
Objavljeno May 17, 2018
V SLS pozivamo vodstva političnih strank, naj se opredelijo glede zaščite slovenskega gospodarstva in njegove nadaljnje rasti.

Ljubljana, 17. maj 2018 – Zadnje razkritje afere »Lex Agrokor« je dodatna kaplja čez rob, saj se je znova pokazalo, da je politika zgolj orodje manipulantov v obliki različnih pravnih, finančnih in ekonomskih strokovnjakov, ki iz ozadja vodijo sumljive in netransparentne postopke prevzemov in prilastitev največjih gospodarskih stebrov oz. sistemov, in da politiki, ki nam vsa ta leta vladajo, niso imuni na te pritiske. Prav zato ob tej priložnosti v SLS javno pozivamo kandidate vseh političnih strank, da naj odgovorno, gospodarno in v širšem javnem interesu sprejemajo stališča in ukrepe z namenom jasne zaščite slovenskega gospodarstva in njegove nadaljnje rasti. Volilna kampanja, ki nima v ospredju tovrstnih gospodarskih tem, ni dober obet za prihodnji razvoj slovenskega gospodarstva in njegovo konkurenčnost.

V SLS že leta opozarjamo na slabo upravljanje in kot vzorčen primer izpostavljamo prav Mercator. Zaradi slabega upravljanja v preteklih letih je prišlo do velikih dolgov, ki so posledično pripeljali do Agrokorjevega prevzema, pred katerim smo v SLS večkrat svarili. Veliko škodo so pri tem utrpeli slovenski proizvajalci in kmetje, katerih proizvodi so na policah Mercatorja postali drugorazredni v primerjavi s hrvaškimi, ali pa jih tam sploh več ni. V SLS se tudi nismo strinjali, da morebitno priznanje tujega insolventnega postopka nima vpliva na Mercator. Zavedali smo se, da bi posredno ali neposredno v primeru priznanja tujega insolventnega postopka finančno luknjo Agrokorja solidarnostno pokrivali tako Mercator kot vsi ostali slovenski dobavitelji.

Komentar predsednika SLS mag. Marka Zidanška:

»Za tem grmom spet tiči zajec - to se je pokazalo v primeru aktualne afere Lex Agrokor na Hrvaškem. Zato je vsakršno posebno obravnavanje parcialnih gospodarskih pobud s strani politike ne le neprimerno in nesmiselno pač pa tudi škodljivo. Ni primarna naloga politikov, da sprejemamo posebne zakone in prilagojene ukrepe za konkretne investicije, kot smo bili priča že v primeru Magme in Uberja. Po drugi strani pa morajo močna in uspešna slovenska izvozna podjetja zaradi mačehovskega odnosa države svoja podjetja in obrate seliti iz Slovenije. V SLS nam je dovolj sprenevedanj, dovolj privilegiranja in dovolj slabega gospodarjenja. Čas je za novo paradigmo odgovornega in razvojnega upravljanja tako z državnimi kot zasebnimi podjetji, neodvisno od politike.«