Kaj je Humanizem in njegove definicije?!
Zakaj je Humanizem ena od osnovnih sestavin Bio-humanizma?
Humanizem je filozofska usmeritev in svetovni nazor, ki priznava kot najvišjo vrednoto pravico človeka do razvoja svojih pozitivnih vrednot v kakovosti bivanja ter iskanju osebne in skupne sreče!
Na primer Prosvetni humanizem obsega pojmovanja o etiki, človeškem razumu in pravičnosti; izrecno pa zavrača dogme, nadnaravno, psevdoznanost in praznoverje, kot osnovo za moralo ali praktično odločanje.
Eno izmed opredelitev načel posvetnega humanizma je proglasil leta 1980 Svet za demokratski in posvetni humanizem!
Nabor desetih načel je:
1) svoboda raziskovanja, 2) ločitev cerkve od države, 3) ideal svobode, 4) etika temelječa na kritičnem umu, 5) moralna vzgoja, 6) verski skepticizem, 7) razum, 8) znanost in tehnologija, 9) evolucija, 10) vzgoja.
Mednarodna humanistična in etična zveza je sprejela minimalno izjavo, ki jo mora izrecno sprejeti vsaka organizacija, ki se včlani v zvezo, ki velja za definicijo "posvetnega humanizma":
»Posvetni - humanizem je demokratičen in etičen pogled na svet, ki temelji na prepričanju, da imajo ljudje pravico in odgovornost, da sami izberejo smisel in cilj svojega življenja!«
»Prizadeva si za gradnjo bolj humane družbe z etiko, ki temelji na človeških in drugih naravnih vrednotah v duhu razuma in svobodnega iskanja na osnovi lastnih, človeških zmožnosti. Ni teističen, in ne sprejema nadnaravnega tolmačenja realnosti.«
Posvetni humanizem označuje celovit in poglobljen nereligiozni življenjski nazor, ki vključuje naturalistično filozofijo, vesoljno širok miselni okvir, utemeljen na znanosti, in dosledno zgrajen etični sistem. Posvetni humanizem se dotika vseh vidikov življenja (vključno z vrednotami, smislom in identiteto), zato je širši od ateizma, ki se nanaša le na neobstoj boga ali nadnaravnega bivanja.
Posvetnost svetovnega nazora pomeni, da ne priznava sil, ki bi bile nad naravnimi zakoni in človekom!
Posvetni humanizem izraža prepričanje, da je možno sprejeti ustrezno etiko in ravnati etično ne da bi se zatekli k hipotezi o obstoju boga, ki o vsemu odloča, kajti človek lahko ustvarja nebesa na zemlji le, če ljubezen v vsebini boga na zemlji nosi v svojem srcu. To stališče razločuje posvetni humanizem od religioznega humanizma. Posvetni humanizem zavrača misel, da človek lahko najde pravo pot zgolj s pomočjo vere.
Prosvetni humanizem obsega pojmovanja o etiki, človeškem razumu in pravičnosti; izrecno pa zavrača dogme , nadnaravno, psevdo-znanost ali ego-znanost in praznoverje, kot osnovo za moralo ali praktično odločanje.
Kaj je torej bistvo novega družbenega sistema Bio-humanizma pri upravljanju skupnih zadev v določeni svobodni družbeni skupnosti!?
Nesprejemljive so kakršne-koli sile, ki se postavljajo nad naravne zakone in človeka!!!
To so temelji za svobodo človeka in svobodno skupnost!
"OPTIMIZEM + REALIZEM + MODROST = BIO-HUMANIZEM !!!"
Jun 15, 2019