Članek

UPRAVLJANJE VEČSTANOVANJSKIH ZGRADB IN LASTNIŠKA STANOVANJA

TAJKUNIZACIJA LASTNIŠKIH STANOVANJ, PREDVSEM V BLOKIH ?

Številne spremembe stanovanjske zakonodaje. Nekoč so bili bloki lahko upravljani vsak vhod posebej in lastniki so se lažje dogovarjali za skupno dobro, inšpektorati ne delujejo, vse več samovoljnega ravnanja upravnikov, rast stroškov stanovanj,..

Objavljeno Nov 12, 2024

MINISTRSTVO ZA SOLIDARNO DRUŽBO IMA ČAS ZA LOBISTIČNA SREČANJA Z NEPREMIČNINSKIMI AGENCIJAMI, UPRAVNIKI VEČSTANOVANJSKIH ZGRADB IPD
nima pa časa za debato z javnostjo in lastniki stanovanj v blokih.
13.11. in 14. 11. bo namreč v Portorožu, tako kot je v navadi že več let zapored, 35. posvet Poslovanje z nepremičninami. Posvet se bo odvijal v Kongresnem centru Portus, hotel Slovenija v Portorožu. Javnost nima dostopa do posnetkov preteklih posvetov, tudi do tega kot kaže ne bo imela, saj je GZS privatna organizacija, kotizacija za dvodnevno udeležbo pa je kar 410 eur, nastopajoči vabljeni so tam brezplačno. Prvi dan bo na posvetu svoja stališča predstavilo Ministrstvo za solidarno družbo, stanovanjski inšpektorat…
Tako proračunsko plačani na oblasti v Sloveniji podpirajo privatne interese članov GZS in tistih, ki bodo poskusili lobirati s ciljem zaslužkov na nepremičninskem trgu preko upravljanja in trgovanja z nepremičninami... torej skupaj nepremičninske agencije, upravniki stavb morda kar ob namigih predstavnikov trenutne oblasti. Zakonodaja na tem področju se hitro popravlja iz slabega na slabše, in je že ustrezno nepregledna, Področje lastništva stanovanj v blokih (v večstanovanjskih zgradbah) ureja kar več zakonov in pravilnikov, s stalnimi popravljanji pa so kot rečeno vse bolj nepregledni. Stanje na področju upravljanja blokov pa je v številnih primerih v fazi sesutja sistema.
Nesramni upravniki lahko delajo samovoljno, lastniki stanovanj pa so prepuščani samim sebi, inšpektorat za stanovanja je zasut z pritožbami, vsak od 5. zaposlenih inšpektorjev ima več kot 100 zadev.. Minister, ki ima čas za Parado ponosa, in tovrstne za javnost zaprte posvete za srečevanja z pritožniki in okrogla omizja glede problematike nima časa, inšpektorati kot so tržni in za stanovanja so ustrezno onemogočani s podzaposlenostjo in smernicami…

Lastninske pravice stavb ureja Stvarnopravni zakonik (SPZ), ki se je nazadnje spremenil 14. 3. 2020). Tega v uradnem prečiščenem besedilu DZRS ne najdemo. Tako se lahko zatečemo v neuradno prečiščeno besedilo PIRSa, ki ga ureja Vlada RS. Ampak kako to da vlada ne zmore več let zapore urediti uradno različico saj ima večino v DZRS. Poleg Stanovanjskega zakona je SPZ zelo pomemben. V Sloveniji je kar cca 15.000 večstanovanjskih zgradb – blokov in cca 450.000 lastnikov teh stanovanj. To mi je namignil direktor področja v GZS.

Lastniki stanovanj v bloku niso samo lastniki stanovanja, ampak so tudi lastniki tudi infrastrukture bloka, strehe, zemljišč okoli bloka, skupnih prostorov in hodnikov ipd. Upoštevati je treba, da je že sedaj cca 60.000 lastnikov tovrstnih stanovanj revnih. Še malo se dvignejo stroški in pipica poceni nakupov njihovih nepremičnin, lahko preko hipotek ter izsiljevanj, "poslovno spretni" lahko dobro odprejo. V blokih se bo tako naredil nov red. Zakaj bi bili ljudje še lastniki stanovanj, če so lahko najemniki brez vsega.
Glejte tudi: Stanovanjski zakon, neuradno prečiščeno besedilo:
https://pisrs.si/pregledPredpisa?id=ZAKO2008

Cinično predlagam, da se glede na stanje v praksi, spremeni praviloma neupoštevani 118. člen SPZ, po katerem mora upravnik pri svojem delovanju upoštevati interese etažnih lastnikov. Tega številni upravniki tako pač ne upoštevajo, nadzorne inštitucije in pristojne vladne službe pa se na to požvižgajo ali pa ne smejo ukrepati. Naj navedem primer pri katerem sem sam udeležen. Zamislite si, da vam en od stanovalcev akvizitersko s hojo od vrat do vrat vsili najprej odpoved dolgoletnega zglednega upravnika in nato podobno izsili izbor novega pod katerim ne razpolagamo s kopijami niti ene pogodbe, ki jih je sklenil z izvajalci v obdobju od prevzema bloka v upravljanje do danes. Tudi vsi sklepi, ki so bili do sedaj sprejeti so bili sprejeti z načinom hoje od vrat do vrat do tistih, ki so podpis po pregovarjanjih obljubili, skupnih sestankov skupnosti lastnikov po prevzemu bloka v upravljanje ni več. Par mesecev nazaj je to podjetje za upravljanje kupila korporacija Sintal in tako postala novi (so)gospodar upravljanja bloka, kljub temu se pogodbo o upravljanju ni dopolnilo niti na novo naredilo... S sklepi etažnih lastnikov in z pogodbo z upravljalcem ne razpolagamo na način da bi bili del njih tudi podpisi teh listin… Po 116. členu SPZ morajo etažni lastniki skleniti pogodbo o medsebojnih razmerjih, mi je seveda nimamo, tudi investicijskega načrta ne ipd.

V realnosti je nastala situacija, ki je v nasprotju z deli še ne »prečiščene« zakonodaje. Ker par členov še ni dovolj trhlih naj jih ministrstvo za SOLIDARNO družbo preko lobiranja v DZRS pač spremeni tako da bo samovolja in posledično tajkunizacija lažje dobila krila. Interes tistih, ki vohajo KRI, pardon DENAR je velik in nekateri med njimi so pripravljeni svje "poslovne cilje" tudi podmazati. Ker se ministru mandat izteka mora na posvetu, kjer se bo tudi LOBIRALO, kar pohiteti. Posledično se bodo stkale tudi poslovne vezi tako kot do sedaj verjetno daleč od oči javnosti. Vabljeni novinarji o teh dogodkih praviloma poročajo pičlo, par slikic poziranj in posplošenih izjav, ki napovedujejo svetlo prihodnost načrtovanja zopet novih ukrepov nove zakonodaje kot pesek v oči ?. Življenje na visoki nogi stane, nepremičnine pa so osnova najbogatejših državljanov sveta. Kost je obilna in še ne dobro oglodana.

Resno rečeno: Vsak nastop proračunsko plačanega funkcionarja in uradnika v za javnost pomembnih temah mora biti v celoti na razpolago javnosti kot javno dobro.
Vir:
https://pisrs.si/pregledPredpisa?id=ZAKO3242

Kdo od proračunsko plačanih vse pride na (zasebni) posvet:
Simon Maljevac, minister, Ministrstvo za solidarno prihodnost
Nataša Lužar, Kabinet predsednika vlade
Mag. Matija Polajnar, Podsekretar, Direktorat za stanovanja, Ministrstvo za solidarno prihodnost
mag. Željko Uhlir, Ministrstvo za gradbeništvo in fizično planiranje
mag. Miran Gajšek, Ministrstvo za naravne vire in prostor
Olga Vrankar, Skupnost občin Slovenije
Tanja Rabič, Ministrstvo za finance
Tina Humar, Generalna direktorica, Direktorat za sistem davčnih, carinskih in drugih javnih prihodkov, Ministrstvo za finance
Marko Suhadolc, Melita Ulbl, Geodetska uprava Republike Slovenije
Peter Jan, Stanovanjski sklad Mestne občine Nova Gorica j.s.
Alenka Jerše, Saša Zlatkovski, Informacijski pooblaščenec RS
mag. Črtomir Remec, mag., Stanovanjski sklad Republike Slovenije j.s
mag. Roman Rener, Geodetski inštitut Slovenije
mag. Tina Rozman, Ministrstvo za pravosodje
mag. Boštjan Rus, Nevenka Kosec, Inšpektorat RS za stanovanja
Sanja Burnazović, Stanovanjski sklad Republike Slovenije j.s.
Sašo Rink, Javni stanovanjski sklad MOL
Irena Španinger, Javni medobčinski stanovanjski sklad Maribor
Lucija Frlec, Urad za preprečevanje pranja denarja
Saša Galonja, Ministrstvo za naravne vire in prostor
Gregor Rome, Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo
mag. Tatjana Mizori Zupan, Bernarda Kozelj in Nina Perinčič, Ministrstvo za digitalno preobrazbo
Borut Kermolj, vodja sektorja, Ministrstvo za notranje zadeve
Anja Lazar, Maša Hawlina Inštitut za študije stanovanj in prostora ter Inštitut Republike Slovenije za socialno varstvo


ZABAVA
Svečana večerja z zabavnim programom
Restavracija TreeTop (hotel Slovenija)
Cabare show s Tjašo Fajdiga
After party: DJ Davor Kukovič

Vir:
https://posvetnepremicnine.si/program/

v. d. glavnega inšpektorja za stanovanja Boštjan Rus. “Odsotnost stanovanjske politike od osamosvojitve naprej se odraža v zelo zahtevnih razmerah na nepremičninskem trgu... Smo na točki, kjer so notranje rezerve izčrpane... " že leta 2021 smo ob spremembi zakonodaje potrebovali vsaj pet dodatnih inšpektorjev. Od takrat se je število prejetih prijav na inšpektoratu še povečalo, povečuje pa se tudi število večstanovanjskih etažiranih stavb, ki so v pristojnosti inšpektorata. Število prijav na inšpektorat se je v zadnjem desetletju podvojilo. “Težava niso področja našega dela, temveč splošni obseg,”
Vir:
https://n1info.si/gospodarstvo/nepremicnine/najemniki-v-vse-slabsem-polozaju-inspektorjev-pa-imamo-le-pet/

#blokiinlastniškastanovanja #GZS #Inšpektorat #Lobiranje #Minister #poslovanjeznepremičninami #Slovenija #Tajkunizacija #UPRAVLJANJEVEČSTANOVANJSKIHZGRADB #upravljanjeznepremičninami