Članek
Cerkev uničevala otroke staroselcev - papež pa se noče opravičiti
Objavljeno Jul 04, 2021

Na plano prihajajo novi cerkveni zločini. Po razkritju množice spolnih zlorab otrok in tudi odraslih so sedaj prišla na vrsto razkritja o cerkvenem uničevanju staroselskih otrok v Kanadi. V zadnjem času so namreč odkrili nekaj množičnih grobišč otrok pri šolah oz. internatih v Kanadi, v katerih so bivali otroci staroselcev. Nazadnje so v bližini stavbe (nedaleč od kanadskega mesta Cranbrook v provinci Britanska Kolumbija), ki je bila v letih 1912-1970 katoliški internat, odkrili 182 grobov otrok staroselcev. Nekaj dni prej so v provinci Saskatchewan odkrili kar 751 grobov, maja 2021 pa prav tako v Britanski Kolumbiji 215 grobov otrok. Tudi ti dve grobišči sta poleg dveh nekdanjih katoliških internatov. Več tisoč otrok naj bi umrlo zaradi nasilja v internatih, teh je bilo 139, ki so bili del kanadskega programa asimilacije staroselcev. V okviru tega programa so med letoma 1836 in 1996 več kot 150.000 otrocih staroselcev nasilno ločili od staršev in jih v šolah začeli asimilirati. Otroke so nasilno spreobrnili v katoliško, protestantsko ali drugo biblijsko vero, odvisno od tega, katera verska skupnost je vodila program asimilacije, odreči pa so se morali tudi svojemu jeziku in kulturi. Otroci so bili žrtve trpinčenja, stradanja, posilstev in drugih spolnih zlorab, nekatere otroke so celo ubili, zelo veliko otrok pa je umrlo zaradi tuberkuloze ali drugih bolezni. Program asimilacije je bil sicer državni projekt, vendar pa so ga vodile verske skupnosti, večinoma je bila to katoliška cerkev (skoraj tri četrtine). Državna komisija za iskanje resnice in spravo, ki je preiskovala omenjeni program, je dejala, da je Kanada nad staroselci izvajala kulturni genocid. Kanadska vlada se je staroselcem uradno upravičila in jih prosila odpuščanja, s preživelimi staroselci pa sklenila dogovor o plačilu skoraj dveh milijard dolarjev odškodnine. Devet strokovnjakov ZN za človekove pravice je od kanadske vlade zahtevalo, da opravi preiskave v vseh nekdanjih internatih v državi, ki so v preteklosti služili za prisilno asimilacijo otrok staroselcev.

Kot že navedeno, je skoraj tri četrtine šol oz. internatov v imenu države vodila katoliška cerkev. Ta se za dogajanje ni opravičila, papež Frančišek je ob najdbi enega izmed grobišč dejal, da je »užaloščen«. Čeprav je bil pozvan, da se v imenu cerkve opraviči, pa papež tega ni storil. Papež Frančišek je po neki molitvi na Trgu svetega Petra v Vatikanu v zvezi s tem dejal: »Z bolečino spremljam novice, ki prihajajo iz Kanade o šokantnem odkritju ostankov 215 otrok«. Dejal je še, da se pridružuje kanadskim škofom in celotni tamkajšnji katoliški cerkvi v izrazu solidarnosti s Kanadčani ter poziva kanadske politične in verske voditelje, naj skupaj »osvetlijo to žalostno zadevo« in začnejo proces »sprave in celjenja ran«. Opravičil se tudi ni papež Benedikt, ki je tudi poznal zadevo. Opravičilo v imenu katoliške cerkve je sicer ponudil vancouvrski nadškof J. Michael Miller, vendar tudi člani kanadske vlade pravijo, da to ni dovolj in da se mora opravičiti sam papež. Predsednik kanadske vlade pravi, da mora cerkev prevzeti svojo odgovornost pri smrti otrok staroselcev. »Še preden bomo morali začeti vlagati tožbe proti katoliški cerkvi, resnično upam, da bodo verski voditelji razumeli, da je to nekaj, pri čemer preprosto morajo sodelovati,« je dodal. Katoliška cerkev namreč sprva ni hotela predati raznih dokumentov v zvezi s svojo vlogo pri prisilni asimilacijo otrok staroselcev.

Ni čudno, da je katoliška cerkev sodelovala pri prisilni asimilaciji otrok staroselcev, saj je v tem videla priložnost za pokatoličevanje drugovercev in povečevanje števila vernikov ter seveda za širitev svojega vpliva v Kanadi. Za mnoge katolike, ki so sodelovali v nasilni asimilaciji je bila to priložnost, da so se nad nedolžnimi otroki izživljali, jih kaznovali, maltretirali, spolno ali drugače zlorabljali, celo ubijali. V čigavem imenu je cerkev vse to počela? V imenu Jezusa, Kristusa ali v imenu njegovega nasprotnika? Torej boga podzemlja, imenovanega tudi satan! V čigavem imenu so vse ta grozodejstva počenjali katoliki, ki so tako ali drugače zlorabljali otroke? V imenu Boga ali satana? Ali je Bog rekel, naj se zlorablja otroke ali se jih nasilno spreobrne v katolicizem? Jasno je, da tega ni rekel. Mogoče je to rekel bog podzemlja? Ali je Božja volja, da se otroke staroselcev asimilira?

Katoliška cerkev v svojem nauku govori o zadoščevanju. Krivico je potrebno popraviti, pravi cerkev, saj to zahteva že preprosta pravičnost. Potrebno je povrniti ukradene reči, popraviti dobro ime obrekovanega, dati odškodnino za poškodbe ... Ali bo cerkev dala odškodnino vsem žrtvam, ki še živijo in staršem umrlih otrok, ki jih je cerkev zlorabljala? Kot je to storila v primeru pedofilije. Ali bo to naredila prostovoljno? Ali bodo potrebne tožbe? In o teh je že govoril kanadski predsednik vlade.

Papež se noče opravičiti za cerkvene grozote nad otroki staroselcev, ki so jih storili katoliki v imenu delov katoliške cerkve, kot so to storile druge verske skupnosti, ki so v imenu kanadske države vodile šole oz. internate za asimilacijo otrok. S tem dokazuje, kdo je in koga zastopa! 

Cerkveni zločin nad otroki staroselcev v Kanadi je eden izmed številnih zločinov, ki jih je storila katoliška cerkev v svoji zgodovini. Spomniti se je potrebno inkvizicije, križarskih vojn, pomora judov in poganov, osvajanja Amerike, trgovine s sužnji, preganjanja čarovnic, sodelovanja s fašisti, nacisti in raznimi diktatorskimi režimi, množično morjenje pravoslavcev na Hrvaškem, genocid v Ruandi, uničevanje živali in narave … Zato ni čudno, da je znani nemški zgodovinar, Karlheinz Deschner dejal, da na svetu ni organizacije, ki bi bila v antiki, vključno s srednjim in novim vekom ter posebno v 20-tem stoletju tako obremenjena z zločini kot katoliška cerkev. Zato bi se lahko vprašali, ali ni celotna zgodovina cerkve bolj ali manj en sam zločin in s tem cerkev kot zločinska organizacija. Kar seješ, to žanješ! Seveda velja to tudi za katoliško cerkev. Zato je njen konec vedno bližje.