Pogostejše je pri ženskah in najstnicah. Približno polovica žensk vsaj enkrat v življenju zboli za vnetjem mehurja, pri moških pa je vnetje mehurja redko in največkrat povezano z boleznijo sečil.
Če vnetje ni dobro ozdravljeno ali pa je posledica drugih bolezni sečnega mehurja in spodnjih sečnih poti (ledvični kamni, tumorji, zožitev sečevodov), akutni cistitis lahko preide v kronično obliko, ki je težje ozdravljiva in je potrebno dolgotrajnejše zdravljenje.
Najpogostejša oblika vnetja je bakterijsko vnetje, ki ga povzroči bakterija Escherichia coli. Bakterija, ki se sicer nahaja v črevesu človeka, iz zadnjika ali nožnice po sečnici prodre v mehur. Zaradi anatomije telesa (ženska sečnica je krajša od moške, prav tako pa je njeno ustje bližje zadnjiku), je tovrsten prenos bakterije je pri ženskah precej pogostejši, kot pri moških.
Kaj lahko naredite sami?
- Pogosto in popolno praznjenje mehurja. Če mehurja ne moremo izprazniti do konca, se seč zadržuje v mehurju, kar pa predstavlja odlično gojišče za razmnoževanje bakterij. Zelo občutljive za to vrsto cistitisa so ženske v menopavzi, ker imajo v tem obdobju manj hormona estrogena, zato je sluznica sečnice občutljivejša. Prav tako so za vnetje tega tipa dovzetni sladkorni bolniki, ker se v urinu nahaja glukoza, ki spodbuja rast bakterij.
- Pazite na higieno. Po veliki potrebi se obrišite od spredaj nazaj, saj s tem preprečite, da bi bakterije iz okolice zadnjika prišle v sečnico.
- Pred spolnim odnosom se umijte okoli spolovil, prav tako naj to naredi tudi vaš partner.
- Spolni odnos lahko pri nekaterih ženskah sproži zagon vnetja mehurja, zato je pomembno, da po spolnem odnosu čim prej urinirate.
- Uporabljajte neodišavljene toaletne stvari in se izogibajte vaginalnim dezodorantom.
V čepečem položaju se mehur izprazni bolj temeljito, kot v sedečem položaju. Ker je nepopolno izpraznjen mehur lahko vzrok za vnetja, se priporoča uporabo WC pručke.
Simptomi
- Pekoča bolečina med uriniranjem,
- pogosta in nujna potreba po uriniranju,
- občutek, da mehurja ne moremo izprazniti do konca,
- vročina in mrazenje,
- bolečina v spodnjem delu trebuha,
- bolečina v ledvenem predelu.
D-MANOZA, kot zdravilo za zdravljenje vnetja mehurja, je enostaven sladkor, ki se nahaja v nekaterih živilih, kot so brusnice, borovnice, breskve, pomaranče in jabolka. Molekule D-manoze nase vežejo bakterije E-coli, ki se nato izločijo z urinom.
Zdravljenje
V primeru vnetja čim prej obiščite zdravnika, ki vam bo po potrebi predpisal antibiotike.
Simptome lajšate tako, da pijete veliko tekočine, še posebej je priporočljivo pitje ursi čaja. Brusnični sok ali čaj pa vam bo pomagal pri lajšanju pekočega občutka med uriniranjem.
Priporočena dieta:
- perutninsko meso brez kože,
- plave morske ribe, losos,
- kuhana zelenjava,
- kokošja juha z zelenjavo,
- ječmenove jedi,
- česen, čebula, por,
- kuhan krompir,
- ajdova kaša,
- kruh iz polnozrnate moke,
- grozdje, jabolka, borovnice in brusnice.
Odsvetuje se uživanje
- alkohola in mineralne vode,
- močnih, kislih, slanih, dimljenih jedi,
- začimb oziroma začinjenih omak,
- hrane iz pločevink, ocvrte hrane.
Uspešno je tudi zdravljenje s fitoterapevtskimi sredstvi, kot so zimzeleni gornik, preslica, listje brusnice, dresen, in mešanica ledvičnega čaja.
Jun 18, 2015