Članek
Povolilni mrk

Povolilni mrk

Objavljeno May 02, 2022

 

Strah ima velike oči. Pri oceni, kolikšen delež rojakov podpira SDS, se radi sklicujemo na njen volilni izplen (23 %) ali zastopanost v skupščini (31 %) (izidi DVK 1. 5. 2022). V grobem torej sklepamo, da jo podpira vsak 4. ali celo vsak 3. Slovenec. Kar seveda niti malo ne drži. Če upoštevamo vse volilne upravičence (1.699.433), jih je SDS nagovorila 16 % (278.114) – za eno švoh Ljubljano. Podpira jo le vsak 6. Slovenec, kar je podatek, ob katerem je nekoliko lažje spati …


Je pa težje spati ob spoznanju, koga smo volili namesto SDS. Na voljo smo imeli 21 strank oz. list. A 21 strank ne pomeni tudi 21 predstav o vodenju države, o družbenih, okoljskih in gospodarskih težavah in rešitvah …

V večini primerov gre za odtenke neoliberalizma. Neoliberalne stranke si prizadevajo, da imajo posli njihovih članov in podpornikov dobičke. Pri tem so v nekaterih bolj in v drugih manj strokovni ter bolj ali manj pristranski. Vse ostalo, od življenja nepodpornikov do stanja narave, je zanje drugotnega pomena. Tako smo imeli na voljo 9 strank navadnega neoliberalizma (Svobodo, NSi, SD, LMŠ, Konkretno, SAB, Aleksandrino pivsko deželo, DeSUS in Borisovo digitalno deželo), 5 strank fašističnega neoliberalizma (ob SDS še SNS, DOM, ZOS in ZSi) in 3 stranke proticepilskega neoliberalizma (Resni.ca, Zdrava družba in ZLS).

Če koga zanima tabela izračunov, jo najde tukaj.

Stranke navadnega neoliberalizma so skupaj dobile 713.707 glasov. To je 42 % volilnega telesa in kar 60 % volečega telesa. Če bi bile volitve enako poštene do majhnih in velikih strank, bi jim pripadalo 53 poslancev. Ker niso, jih bodo dobile 56.

Tudi fašisti so se prešteli: 298.546 jih je – toliko kot prebivalcev najlepšega mesta na svetu. Lahko pa jih velikodušno zaokrožimo na 300.000, saj vsi prav gotovo niso našli volišča in oddali veljavne glasovnice … Skoraj vsak 5. polnoletni Slovenec oz. vsak 4. volilec je podpornik fašizma. To bi zadoščalo za 22 poslancev, a jih bodo zaradi volilne matematike dobili 27.

Proticepilci – samosvoja pasma fašistov in neoliberalcev – so skupaj nabrali 62.859 glasov. Napolnili bi Celje in Žalec s fontano piva (sodeč po njihovih blodnjah imajo doma vsak svojo fontano). Na znanost in logiko je imunih 4 % odraslih Slovencev oz. nekaj čez 5 % volilcev. Morali bi imeti 5 poslancev, a so ostali brez njih. Zarota kuščarjev, brez dvoma …

Skupaj je neoliberalizem prejel 1.075.112 glasov. Zanj sta glasovala 2 od 3 Slovencev (63 %) oz. 90 % tistih, ki smo zadnjo nedeljo v aprilu risali krogce. Pripadalo bi mu 80 poslancev, a kar on postavlja pravila, jih bo dobil 83.

Neoliberalizem je kriv za večino težav, ki jih imamo zadnjih 30 let kot družba in posamezniki. Ne bo rešil naših težav s prihodki, delovnimi razmerami in stanovanji, ker živi od tega, da jih ustvarja. Hrani se z vojnami in begunci, v podnebnih grožnjah išče priložnosti, prav tako mu gredo na roko motnje v preskrbi s hrano, energijo in drugimi življenjsko pomembnimi dobrinami. To vemo.

… In kljub temu vseh 30 let dosledno odrekamo podporo strankam, ki resno nakazujejo, da bi ga obrzdale, izboljšale ali nadomestile s čim obče koristnim. Bi res tako vladale? Bi bili zanje dobički drugotnega pomena? Bi se res potrudile zmanjšati revščino in povečati skupno dobro? Bi državo pripravile na podnebno, gospodarsko in varnostno nepredvidljivo prihodnost? … Morda bi, morda ne. Ne vemo. Raje dajemo vedno znova prednost novim in starim obrazom neoliberalizma; anarhisti, socialisti, ekologi, žvižgači in sanjači pa ostajajo na obrobju političnega prostora, brez možnosti, da svoja načela udejanijo in obljube uresničijo. 4 stranke, ki se izrekajo za protikapitalistične (Levica, Dobra država, Pirati in Vesna) – in se jih kapitalisti bojijo kot vampirji sonca – so skupaj prejele za en Maribor glasov (107.405). Zaupa jim le dobrih 6 % volilnega telesa, glas pa jim je dalo 10 % volilcev. To bi zadoščalo za 8 poslancev, a se jih je skozi kapitalsko zlobirane volilne izračune prebilo 5.

Istočasno je vse, kar se je dogajalo zadnji dve leti, pustilo 505.988 oz 30 % (na papirju) odraslih Slovencev volilno povsem hladnih. Skoraj vsak 3. rojak ni volil. In če ni volil zdaj, je politično mrtev. Tretjina Slovencev živi svoja zasebna življenja v prepričanju, da ne morejo vplivati na nič drugega kot na odnose z znanci ter stanje lastnih nepremičnin in avtov. To so ljudje, ki jim javno dobro in širša skupnost ne pomenita nič. Vseeno jim je, kdo vpliva na njihove življenjske razmere in kako. Vseeno jim je, v kakšnem svetu bodo preživeli zadnja leta življenja in v kakšnega se bodo postarali njihovi vnuki. Ti ljudje ne živijo v mehurčku, ampak v drobcu pene. Če bi volili, bi izbrali 37 poslancev …

Dejansko je množica teh volilnih trupel letos vendarle šla na volišče. In koga so volili? Nekateri so obkrožili številko pred imenom človeka, ki ga poznajo. Drugi so volili po priporočilu nekoga, ki ga cenijo. Tretji so glasovali za lep logotip ali prijetno zveneče ime stranke. Koliko glasov je Svoboda dobila izključno zaradi imena? …

Le vsak 16. Slovenec bi res rad spremembo. Volilno telo se kot klop drži tega, kar je, četudi je po njegovih lastnih ocenah zanič … V naslednjih 4 letih se bo Svoboda izkazala za še eno različico istega. In kaj bo najpogostejši stavek v pogovorih pred volitvami? »Pa saj so vsi isti.«

Seveda so isti, butelj, če pa voliš vedno iste! Voli drugačne, pa bodo vladali drugače!

Ne moreš od strupa pričakovati, da je zdravilo. Če hočeš ozdraveti, je karkoli, kar ni strup, boljše od strupa …

#Kolumne #Gregor-hrovatin