In tako so se ljudje odločili za "selekcijo".
Take stvari vodijo v demografsko neravnovesje.
V Indiji tako že sedaj živi sedem milijonov več dečkov kot deklic. V celotni Aziji je kar 117 milijonov žensk premalo, po vsem svetu pa 160 milijonov (Če lahko tako govorimo - ob tem, da ponavadi govorimo bolj s stališča prenaseljenosti sveta, ne pa s stališča razmerij med spoloma. Lahko bi pa seveda rekli, koliko moških je preveč na svetu - in ne koliko žensk je premalo!)
Demografi opažajo podobno stanje kot v prej omenjenih državah tudi v Črni gori, Makedoniji in na Kosovu.
Mnogokje še danes pomeni moški potomec več kot deklica. (Spominjam se celo iz porodnišnice, ko nek oče ni dovolil ženi, ki je rodila hčerko, da jo vzame s seboj domov.) Dečki ob poroki obdržijo priimek, deklice ga ponavadi izgubijo. Tradicionalno so sinovi tisti, ki skrbijo za svoje starše (v praksi se mi zdi pa precej drugače ...).
Posledice porušenega demografskega ravnovesja glede na spol so dramatične. Deklice so diskriminirane že pred rojstvom. Moški ne najdejo več žensk, naraščajo nasilje, prostitucija in trgovina z belim blagom. Naraščajo tudi prisilne zakonske zveze v otroških letih, prav tako se poveča število samomorov žensk, ki ne zdržijo pritiska, da morajo roditi sina, je razkrila raziskava Sklada Združenih narodov za dejavnosti o prebivalstvu (UNFPA). Po oceni Guilmota se kritičnega položaja v teh državah ne zavedajo. A tudi če bodo uspešni v boju proti splavljanju deklic (tudi to je bila tema kongresa v Tirani), se bodo posledice sedanjega stanja čutile še več desetletij.
Sama seveda razumem, da ima mnogo staršev kakšne želje glede spola otroka, ki se jim bo rodil. Pa vendar se mi zdi, da je prav, da je to prepuščeno "naravi". V vse se vendar človek ne bi smel vtikati.
Otrok je vedno dar, velik dar. Pa četudi je "samo" deklica.
Jan 21, 2016