Na 41. redni seji Državnega sveta so obravnavali tudi pet pobud in predlogov državnih svetnikov.
Dr. Matjaž Gams je Vladi in Državnemu zboru predlagal naj, poleg Državnega sveta, v skladu z vsemi svojimi pristojnostmi izkažeta posebno spoštovanje in si aktivno prizadevata za krepitev pozitivne javne podobe vseh žrtev, vojnih invalidov in ostalih aktivno udeleženih oseb prizaščiti domovine v vojni za Slovenijo 1991, ki so bili pripravljeni žrtvovati svoje zdravje in življenje za boljšo prihodnost vseh prebivalcev Slovenije. Obema institucijama je tudi predlagal, da obravnavata in podpreta Izjavo Slovenske akademije znanosti in umetnosti o spravi ob tridesetletnici samostojne slovenske države z namenom umiritve političnih napetosti in za bolj sprejemajoče in strpnejše medsebojnosodelovanje vseh odločevalcev in ostalih ključnih deležnikov, pri čemer naj se v postopek obravnave vključi tudi Inženirsko zbornico Slovenije in druga znanstvena društva in združenja.
Državni svetnik Davorin Terčon pa je ministrstvo za infrastrukturo pozval, naj predstavi predvideno časovnico za prenos Direktive (EU) 2019/883 o pristaniških sprejemnih zmogljivostih za oddajo odpadkov z ladij, spremembi Direktive 2010/65/EU in razveljavitvi Direktive 2000/59/ES, saj se rok za implementacijo direktive v pravni red Republike Slovenije izteče 28. junija letos.
Interesna skupina negospodarskih dejavnosti je ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport pozvala, naj začasno zaustavi vse dejavnosti, povezane z izgradnjo Centra znanosti kot demonstracijskega objekta, dokler se ne izpelje podrobna analiza utemeljenosti gradnje in pridobi soglasja poglavitnihraziskovalnih inštitucij v Republiki Sloveniji. V Ljubljani namreč že deluje Hiša eksperimentov, s katero želijo med mladimi spodbuditi strasti do učenja, ustvarjalnosti ter izkustveno učenje in »spoznavanje« znanosti. Po njeni vsebini gre za center znanosti, ki si prizadeva za promocijo inpopularizacijo znanosti, raziskovanja, lastnega razvoja in raziskovanja novih didaktičnih metod. Ker je Slovenija že zdaj na repu evropskih držav po deležu sredstev, ki jih namenja znanosti, bi gradnja odvzela pomemben delež podpore znanstvenim raziskavam. Tako se ob tem postavljata vprašanji, ali ni smotrneje sredstva, namesto v nov objekt,nameniti resničnemu razvoju znanosti ter tehnološkemu in družbenemu napredku.
Državni svetnik Tomaž Horvat pa je na ministrstvo za infrastrukturo naslovil vprašanji o tem, kakšna je razvejanost mreže polnilnih postaj za električna vozila in vozila na vodik v Sloveniji ter kakšna je strategija države glede razvoja in umeščanja polnilnih postaj za električna vozila in (predvsem tovorna) vozila na vodik. Predlagal je, naj se gradnja teh polnilnih postaj pospeši s sofinanciranjem tovrstnih investicij, uveljavitvijo spodbudnejše zakonodaje s področja električne mobilnosti in polnilne infrastrukture ter s pospešenim razvojem stabilnega omrežja električne energije.