8. december 2021
Pobude in vprašanja državnih svetnic in svetnikov, ki so jih podali na 46. redni seji, so se ponovno nanašala na različna področja.
Dr. Matjaž Gams je predlagal spremembe ureditve plačnega sistema tako, da se bodo ustrezno dvignile plače mladih zdravnikov, raziskovalcev in asistentov. Zaradi sprememb plačnega sistema v zadnjih letih, ki so spremenile normalna razmerja v prvotni plačni tabeli, so v slabšem položaju intelektualno zahtevnejši poklici, ki se s finančnega vidika izenačujejo s tistimi, ki zahtevajo nižjo stopnjo izobrazbe in intelektualnih sposobnosti. Zato poziva Ministrstvo za javno upravo, Ministrstvo za zdravje in Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport, da oblikujejo delovne skupine, ki bodo poiskale rešitve za opisano problematiko in pripravile spremembe ureditve plačnega sistema tako, da bodo ustrezno dvignile plače mladih zdravnikov, raziskovalcev in asistentov. Dr. Matjaž Gams je vsem tem trem ministrstvom predlagal tudi, naj pripravijo spremembe pravne ureditve, ki bodo uvedle denarno kazen ob dokazani subjektivni odgovornosti prenašalca nalezljive bolezni za negativne zdravstvene posledice ali celo smrt druge osebe ter denarno kazen za razširjanje neresničnih informacij, škodljivih življenju.
Državna svetnika Bojan Režun in Tomaž Horvat pa sta na Vlado RS in Ministrstvo za zdravje naslovila sedem vprašanj v zvezi načrtom zagotavljanja zadostnega števila zdravstvenih delavcev v mreži zdravstvenega varstva na primarni ravni s poudarkom na razvojni regiji Severne Primorske in posledično zagotovitev izboljšanega dostopa in kakovosti zdravstvene oskrbe za paciente. Zdravstveni domovi razvojne regije Severne Primorske (Ajdovščina, Idrija, Nova Gorica in Tolmin) in drugod po Sloveniji, ki so temelj slovenskega zdravstvenega sistema, se namreč že več kot 20 let spopadajo z velikimi težavami zaradi pomanjkanja družinskih zdravnikov, pediatrov in ginekologov.
Državni svetnik Danijel Kastelic je na Ministrstvu za pravosodje ter Ministrstvu za okolje in prostor naslovil vprašanji glede dostopnosti sodišč gibalno in senzorno oviranim invalidom. Slovenska sodišča trenutno invalidom ne omogočajo povsod ustreznega dostopa do prostorov, v katerih sodišča izvajajo svoje pristojnosti, kar predstavlja kršitev človekovih in pravic invalidov.
Državna svetnica Bojana Potočan pa sprašuje Vlado RS, zakaj še ni sprejela Resolucije o nacionalnem programu preprečevanja nasilja v družini in nasilja nad ženskami, saj je zadnji veljavnost potekla leta 2014, zato je dala pobudo, naj to čim prej pripravi in predloži Državnemu zboru.
Na Ministrstvo za infrastrukturo je vprašanja glede porabljene in plačane električne energije, ki jo za svoje delovanje porabi Skupina Talum, naslovil državni svetnik Marjan Maučec. Medtem ko je državni svetnik Franci Rokavec ministrstvu predlagal, naj pripravi projektno dokumentacijo za nadgradnjo trase železniške proge med Ljubljano in Zidanim mostom tako, da bo ta omogočala hitrosti vlakov najmanj 120 km/h in za katero je že bila izdelana idejna zasnova. S tem bi skrajšali potovalni čas in povečali konkurenčnost tako javnega potniškega prometa na območju železniške proge med Ljubljano in Zidanim mostom kot tudi mednarodnih železniških povezav na TNT omrežjih.
Državni svetnik Branko Tomažič je Vladi RS predlagal, naj znatno omeji uporabo oziroma vsebnost konzervansa natrijevega nitrita (E250) v mesnopredelovalni industriji s tem, da se določi njegove najvišje dopustne vrednosti. Uživanje živil, obdelanih z natrijevem nitritom (E 250), ima dokazano negativne posledice za zdravje, saj lahko med drugim povzroča raka na debelem črevesu. S tem bi posredno vplivali tudi na uvoz mesa in mesnih izdelkov vprašljive kakovosti, hkrati pa bi se ozavestilo potrošnika o zdravi prehrani in ga spodbudilo tudi k nakupu lokalno pridelanih mesnin.
Državni svetnik Ladislav Rožič pa je na Ministrstvo za obrambo ter Ministrstvo za infrastrukturo naslovil vprašanja glede pogojev za postavitev električnih polnilnic, skrbi za požarno varnost in zaščito objektov v primeru požarov, sproženih zaradi kratkega stika v električnih vozilih, in ustrezne opremljenosti gasilskih enot za gašenje tovrstnih požarov. Električna vozila v nasprotju z vozili z notranjim izgorevanjem pri polnjenju predstavljajo tveganje za pojav požara, ki lahko izvira iz električne inštalacije ali baterije. Zahtevnejše je tudi posredovanje pri gašenju gorečih električnih avtomobilov.
Video in foto: Milan Skledar/S-tv