Članek
Milan Kučan - Dan zmage
Objavljeno Jun 10, 2015


Spodobno in odraz demokratičnosti je, da se bivši predsednik Milan Kučan v pismu »Dan zmage«, (DNEVNIK, 4. junij 2015), odzove na moje pismo, to je na mnenje državljana.

 

G. Kučan zapiše: »Dogovor, da se vprašanja, ki presegajo okvir osvoboditve, rešujejo po svetovni vojni, je bila programska točka koalicije političnih skupin Osvobodilne fronte. O njej in veličini njenega uporniškega dejanja sem govoril na proslavi, ne o KP, kot mi pripiše g. Mihič.«

 

Ponovno preberem članek v Slovenskih Novicah, »VIDEO: Kučan citiral Pavčka, borci navdušeni«, objavljen 09.05.2015, kjer piše: »Programska točka, da se vprašanja, ki presegajo okvir osvoboditve, rešujejo po vojni, ko bo vpeljana demokracija pa ni bila uresničena. To je ena od usodnih napak takratne slovenske politike, ki so vodila do mnogih nesrečnih dejanj med vojno in po njej.«

 

Lahko da je bila to tudi programska točka koalicije političnih skupin Osvobodilne fronte, nikakor pa ni bila to resnično programska točka KP v OF, ki je OF dejansko vodila, saj je obče znano, da so komunistične partije tedaj povsod uvedle enopartijsko diktaturo, ne pa demokracijo. Obče je vendar znano, da je takratna slovenska politika, to je politika KP, povsem uresničevala cilje »internacionale«, to je Stalina oz. SZ.

 

G. Kučan dalje piše: »Spraviti se moramo s svojo preteklostjo v njeni celoti. Taka kot je, je danes del naše nacionalne identitete, zato imejmo do nje premišljen, pošten in spoštljiv odnos. To naj se odraža tudi v preudarnih in odgovornih besedah in dejanjih, je bila moja misel. Enostransko pripisovanje krivde za dogodke v preteklosti pa prepuščam znanemu avtorju pisem bralcev.«

 

Res je, spraviti se moramo s svojo preteklostjo v njeni celoti. Tudi z revolucijo začeto med okupacijo in nastalim enoumjem, vse do osamosvojitve Slovenije. Demokratično je, da imamo lahko vsak svoja mnenja, čeravno za nekatere enostranska, saj so to mnenja o zamolčani oz. res pristranski in enostranski zgodovini enopartijskega režima.  

 

Seveda je bil partizanski upor proti okupatorju, a ni bil le edini upor. KP pa  je sprožila revolucijo in izsilila monopol in omejila upor vezan z revolucijo. Slovenski parlament je zato z aplavzom pritrdil prvemu predsedniku demokratično izvoljenega slovenskega parlamenta dr. Francetu Bučarju, ki je razglasil: »Državljanska vojna je končana!«

 

Upoštevajmo le dejstva in sprava bo!  V državi, ki je demokratična, je to povsem razumljivo in dovolj za spravo!

 

Poskrbimo za skupno perspektivo, opredelimo v čem smo dobri, zaradi nas, čeprav na to, to je, na našo strategijo pametne specializacije čaka tudi EU da jo podpre, sicer lahko zapravimo dane in prisotne potenciale in našo boljšo perspektivo!

 

Franc Mihič

Le kakšna sprava Mihič? Čisto lepo lahko shajam brez sprave s tabo in s tvojimi stališči.