Članek
Sodniki so pomembnejši kot politiki!
Objavljeno Apr 21, 2017

Sodniki so pomembnejši kot politiki!

Sodniki porotniki tudi!

 V bivših "diktaturah" mora biti na prvem mestu vladavina prava, demokracija šele na drugem. Pošteni in neodvisni sodniki so namreč bolj vplivni kot politiki, ki so bili izvoljeni z množično podporo. Srečne so tiste države, ki imajo tako ene kot druge. Naj jih gojijo in varujejo, » tako filozof Karl Popper. Pri nas nimamo te sreče, sodstvo nima zaupanja med državljani, ni učinkovito, ne daje vtisa pravičnosti in nepristranskosti ter seveda ne odgovornosti. Sodniki so pogosto bolj birokrati,kot kritični sodniki. Sodniki imajo trajen mandat. V našem sodnem sistemu so tudi sodniki porotniki, ki imajo pa petletni in obnovljivi mandat in imajo  enake pristojnosti odločanja  kot  predsednik senata.  Ta dejstva se v praksi močno zanemarja. To zanemarja politika, tudi pomladna opcija in zainteresirana javnost, celo tista, ki vztrajno javno protestira. Potencial zamenljivih sodnikov porotnikov torej obstaja, a se ga ne uporablja.

Splošno pravilo, ki pa še danes velja v zakonu, je, da se za kazniva dejanja s predpisano kaznijo 15 let zapora ali strožjo sodi v senatu petih sodnikov, torej dveh, katerima je to poklic, in treh sodnikov porotnikov. Za lažja kazniva dejanja pa v senatu treh sodnikov, torej enega poklicnega in dveh laičnih sodnikov porotnikov. Ali se to zakonsko pravilo redno uporablja? Kako je bilo pri sojenju Milku Noviću v Kranju? Predsednik okrožnega sodišča v Ljubljani, Marjan Pogačnik, pravi: »Biti sodnik porotnik je pri nas častna funkcija.« To menda ne more biti častna funkcija, temveč lahko usodno odgovorna, zlasti ko se presoja sum in sprejme sodba, ali je nekdo dokazano kriv ali nedolžen.

Predsednik okrožnega sodišča Marjan Pogačnik govori o sodnikih oz. o sodnikih porotnikih in sicer v prispevku »Vloga sodnika porotnika se zmanjšuje, ne pa tudi pomen«.

Prispevek  je bil objavljen na portalu Siol.net, dne 21. 08.2017 na povezavi: http://siol.net/novice/slovenija/vloga-sodnika-porotnika-se-zmanjsuje-ne-pa-tudi-pomen-392874

V odgovoru vlade v zvezi z odstopi  s položaja  sodnikov porotnikov, primer  odstopa porotnika Franca Mihiča, ki ga je Vlada Republike Slovenije sprejela na 124. redni seji dne 2.3.2017 pa je navedeno: «Veljavna zakonodaja sodnikom porotnikom daje velik pomen in težo, saj enakopravno s predsednikom senata odločajo tako o dejanskih kot tudi o pravnih vprašanjih.« Moje izkušnje kot sodnika porotnika so podobne, kot jih navaja predsednik sodišča Marjan Pogačnik. Zato sem odstopil, ko sem ugotovil, da nisem bil zadosti podučen o pristojnostih in načinu dela sodnikov porotnikov in ne morem več opravljati to odgovorno funkcijo sodnika porotnika na način in v pogojih, kot sem to doživel  na Okrožnem sodišču v Ljubljani na obravnavah. O tem je več napisanega v članku Porotnik protestno odstopil med odmevnim sojenjem; VEČER, petek, 27. Januar 2017: http://www.vecer.com/porotnik-protestno-odstopil-med-odmevnim-sojenjem-6305473  

Zato ni odgovorno in verodostojno od vlade ko trdi, da zakonodaja daje sodnikom porotnikom velik pomen in težo, v praksi pa se očitno dogaja tudi povsem drugo.

Sodnike porotnike na okrožnih sodiščih imenuje predsednik višjega sodišča na območju okrožnega sodišča na predlog občine ali interesne organizacije, ki so kot društva ali združenja registrirana in delujejo na območju okrožnega sodišča (45. člen Zakona o sodiščih, Ur. l. RS, št.19/94 s spremembami in dopolnitvami). Mandat sodnikov porotnikov traja 5 let. Trenutni mandat se izteče januarja 2021.

Dokler bo sodstvo delovalo s sodniki porotniki, ki imajo enake pristojnosti kot predsednik senata, je nujno potrebno zaostriti oz. natančneje opredeliti pogoje za kandidate sodnike porotnike in način imenovanja oz. način njihove izvolitve in ponovne izvolitve na volitvah.

To terja vendar njihova velika pristojnost in temu ustrezna odgovornost. Sicer bodo pogosto sodniki porotniki odveč, farsa sodstva, figov list sodnega senata.

Državljani pričakujejo dvig kvalitete sodstva.

Franc Mihič, Ribnica                                                                                                      

Dvig kvalitete sojenja Zakaj pa ne bi desni politik oz. tudi ODBOR 2014 za dvig kvalitete sojenja izrabili najprej vsaj to, kar je ponujeno na dlani, to so sodniki porotniki, ki so v resnih kazenskih zadevah v velikih senatih v večini in nimajo trajnega mandata, a imajo enake pristojnosti pri sodbi kot predsednik senata? Vsa desna politika in odbor 2014 bi se morali vsaj malo potruditi in predlagati na občinskih nivojih resne kandidate za sodnike porotnike. Že to bo dvig kvalitete sojenje. Temu pa sledijo predlogi za spremembo zakona o izbiri in imenovanju sodnikov porotnikov. Akutno problematična je tudi sedanja vloga in kvaliteta tožilstva v povezavi s policijo in njenim načinom dela. V RS namreč samo državnotožilski sveti letno ocenjujejo delo vsakega tožilca. Tožilci torej sami ocenjujejo delo tožilcev. Tožilci in sodniki pa delujejo in sodijo »v imenu in za račun ljudstva«, ki očitno nima minimalne pravice oceniti rezultate cela tožilcev in policije. V ZDA pa volijo tožilce, šerife (vodje policije), da ti delujejo v imenu ljudstva. Kdo vse to vidi in nič ne ukrene? Politiki in pravna stroka. Ne nazadnje so na vrsti tudi volivci, če nočejo biti ovce.