Predsednik DeSUS-a, Karel Erjavec, ki je na volitvah dobil le 394 glasov, kar je poraz in nezaupnica, pa je kljub temu bil in je zopet naprej predsednik stranke DeSUS, večkrat minister, sedaj pa naj bi postal celo premier, rešitelj Slovenije, po merilih svoje stranke, levice oz. opozicije.
To je pravi moralni kaos, brez občutka za spodobnost in odgovornost. Sramota Slovencev v EU in svetu. To je možno samo zato, ker pristajamo na moralni kaos, čeprav se prevzetno ponašamo, da v merilih demokracije prekašamo EU, a v praksi hinavsko pristajamo, da ima lahko vsak svoj prav, za kar pa se nujno ne rabi država, kaj šele EU.
To se lahko zgodi samo tam, kjer je državljanom malo mar, kdo ima oblast, samo da je naš, naše stranke in je po izvolitvi hvaležen in odgovoren le stranki in njenemu predsedniku, volivcem pa skoraj nič.
To potrjujejo prazne plačane poslanske pisarne, kjer se srečavajo le prijatelji in znanci... pa imamo nepotizem, ne pa demokracijo, ki je le tedaj učinkovita, če je prisotna odgovornost z merili za uspeh in tudi možen nadzor, kar očitno ni pri nas praksa. Samo da je oblast naša in smo mirni, lahko gremo na dopust, saj nadzor ni potreben, ker je na oblasti naš.
Prevladuje, torej vsi smo in so »fajn«, samo da znaš kaj »zrihtat» mimo vrste, ni važno kako, na čigav račun, pa si že sposoben in pošten. Vsi pa godrnjamo in ne cenimo politike in oblasti, a smo prepričani, da za to nismo mi nič odgovorni, » so le marsovci, ne mi«.
Volilni sistem je tak, da na koncu samo stranka odloča, kdo je njen favorit za oblast, glas volivca pa čisto nič.
To dokazuje, ko lahko poraženec na zadnjih volitvah kandidira celo za premiera. Enako je poraženec na zadnjih lokalnih volitvah, Jože Tanko, brez zadržkov postal po volji predsednika SDS, kar podpredsednik Državnega zbora.
Tako naše stranke oz. predvsem njihovi predsedniki lahko mimo načel in mimo dejanske volje volivcev, vladajo po svoji volji, saj zaradi takšnega volilnega sistema, ne čutijo dovolj nadzora in ne odgovornosti do volivcev, kar hromi razvoj države.
V stranki SDS so še pred leti bili na stališču, da predlagajo takojšnji začetek pogovorov o reformi političnega sistema, kar je prvi pogoj za reševanje krize. »Reforma mora predvsem omogočiti volivcem, da bodo imeli odločilen glas pri izbiri svojega predstavnika«, so bili prepričani. Potem pa so to stališče opustili in volivce, aktivne državljane, pustili na cedilu.
Žal pa se sedaj zopet dogaja, da ravno Janez Janša, kot predsednik SDS in premier, ki je prelomil dano obljubo volivcem, sedaj zopet vztraja in volivcem odreka pravico, da bi imeli odločilen glas pri izbiri svojega predstavnika za oblast.
SDS je trdila, da so spremembe volilnega sistema prvi pogoj za reševanje krize. Mnogi volivci smo razočarani, a pričakujemo spremembe volitev, potrebnih za reševanje krize.
Kdaj bo to?
Dec 18, 2020