Padavine v obdobju med 14. in 16. majem so omogočile hiter razvoj plodičev. Sorte jablan so na večini lokacij SV Slovenije dosegle že fenološko fazo 72 (plodiči večji od 20 mm).
V času med 14. majem in 16. majem je v SV Sloveniji je bilo listje mokro od 35 do 56 ur, kar je omogočilo močno okužbo z jablanovim škrlupom. Ob tej okužbi smo na lovilcu spor ujeli veliko število (preko 6000) askospor jablanovega škrlupa. Ob zadnji kontroli izbruha (za padavine med 20. in 21. majem do 14 ure) se je še vedno ujelo do 1000 askospor. Zaradi napovedi dolgotrajnih - obilnih padavin, ki so napovedane še do 23. maja oz. z občasnimi plohami do 24. maja, lahko pričakujemo še nadaljnje izbruhe askospor. Zaradi izpiranja škropilne brozge in dolgotrajnega obdobja vlažnosti listja, priporočamo, da se po padavinah opravi škropljenje. Mogoče je uporabiti enega od pripravkov iz skupine IBE fungicidov: Score 250 EC (0,3 L/ha) ali Difo 25% EC (0,2 L/ha) ali Indar 5 EW (0,9 L/ha), ki mu dodamo enega od zgoraj naštetih kontaktnih pripravkov.
K zgoraj omenjenim pripravkom je potrebno dodati enega od spodaj naštetih kontaktnih fungicidov: aktivna snov (a.s.) kaptan (Merpan 80 WDG, Orthocide 80 WG, Scab 80 WG), mankozeb (Dithane Dg neotec, Dithane M-45, Manfil 75 WG, Manfil 80 WP, Mankoz 75 WG, Penncozeb 75 DG, Pinozeb M 45), metiram (Polyram DF), propineb (Antracol, Antracol WG 70), tiram (Thiram 80 WG) ali pripravkov na osnovi ditianona (Delan 700 WG).
Ulovi metuljčkov jabolčnega zavijača na feromonske vabe so konstantni v zadnjih tednih minimalni (do 5 /teden). Glede na večerne temperature na večini opazovanih lokacij jabolčni zavijač še ni pričel množično odlagati jajčec, ker so bili v tem obdobju samo do trije dnevi z večernimi temperaturami nad 15°C. Zato predvidevamo, da bo optimalni termin za uporabo insekticidov šele v prihodnjem tednu, na kar vas bomo pravočasno obvestili.
Zaradi nizkih nočnih temperatur se še ni pričelo izleganje ličink rdeče sadne pršice. Trenutno na listih še vedno najdemo predvsem odrasle samice in poletna jajčeca rdeče sadne pršice. Ob otoplitvi vremena lahko pričakujemo pričetek množičnega izleganja ličink, zato vas bomo o terminu zatiranja pravočasno obvestili.
Opozarjamo na redno spremljanje populacije listnih uši ter ob preseženem pragu škodljivosti njihovo zatiranje z enim od dovoljenih insekticidov. V nasadih, kjer se je prerazmnožila krvava uš, se naj uporabi pripravek Pirimor 50 WG (0,75 kg/ha) ob porabi vode najmanj 800 L/ha.
Pred uporabo posameznih pripravkov je potrebno prebrati in upoštevati navodila za uporabo, zaradi nevarnosti posameznih pripravkov za čebele in predpisanih razdalj od voda I. in II. reda. V primeru uporabe sredstev, nevarnih za čebele, je potrebno cvetočo podrast pokositi in škropljenje opraviti v večernem ali nočnem času, ko so čebele v panjih.
JAVNA SLUŽBA ZA VARSTVO RASTLIN