Rogaška izgubila, a prišla v polfinale; Ilirija šokirala Helios
Objavljeno May 03, 2018
 Zaključila se je Liga Nova KBM za prvaka. Olimpija je z zmago v Šenčurju potrdila prvo mesto, Krka je zanesljivo ugnala Šentjur in drugi del zaključila kot tretja. Helios je izgubil proti Iliriji in zapravil možnost za polfinale. Rogaška je kljub porazu v Kopru zasedla četrto mesto, Primorci pa so z zmago prišli do prednosti domačega igrišča v polfinalu.
LIGA NOVA KBM ZA PRVAKA, 14. KOLO: Četrtek, 3. maj: PETROL OLIMPIJA : ŠENČUR GGD 91:77 (20:21, 31:10, 15:19, 25:27) Morgan 13, Tratnik 12 (5 skokov), Špan (5 asistenc) in Kastrati po 11; Rizvić 25 (7 skokov), Pavković 17 (5 asistenc), Pavić 12 (7 skokov). Dvoboj prvouvrščene Olimpije in šestouvrščenega Šenčurja ni imel večjega rezultatskega pomena, saj so si Ljubljančani že pred tem zagotovili najboljši startni položaj za polfinale, Šenčurjani pa možnosti za uvrstitev med najboljše štiri niso imeli. Kljub temu so oboji napovedovali igro na zmago, Ljubljančanom je bil lahko motiv dejstvo, da so jih pred serijo šestih zaporednih zmag premagali prav Gorenjci. Obljube trenerja Zorana Martića, da bodo gostitelji igrali zavzeto od začetka do konca, se niso povsem uresničile. Seveda ne po krivdi trenerja, ampak zaradi igralcev, ki njegovih navodil niso upoštevali. V prvi četrtini je bila njihova obramba luknjasta, manjkalo je agresivnosti, kar so gosti izkoristili predvsem ob koncu četrtine, ko so z delnim izidom 8:0 prišli do vodstva z 21:20. Ostre besede Martića pa so vendarle zalegle po odmoru, ko so njegovi varovanci zaigrali bolj zavzeto, uveljavili kakovostno premoč in si s serijo 19:0 hitro priigrali prednost 18 točk (43:25), na glavni odmor pa odšli s +20. Na začetku tretjega dela so domači spet popustili, Šenčur je zaostanek prepolovil, to pa je bilo tudi vse, kar mu je uspelo. Olimpija je nato povsem zagospodarila na igrišču, vodila že za 26 točk, na koncu pa zmagala za 24. Pri domačih je bil s 13 točkami najboljši strelec Jordan Morgan, pri gostih pa Ramo Rizvić s 25 točkami, temu je dodal sedem skokov. V tem elementu je blestel Dino Murić, ki je ujel kar 16 žog. Izjavi trenerjev po tekmi: Zoran Martić, trener Petrola Olimpije: "Tekma se je odvijala po mojih pričakovanjih. Vedel sem, da bodo gostje sproščeni in motivirani, saj ta tekma za njih predstavlja zaključek sezone, hkrati pa so igrali proti Olimpiji v Stožicah in pred televizijskimi kamerami, kar je za njih še dodaten izziv. Imeli smo svoja dobra in slaba obdobja, dejstvo pa je, da je bilo težko biti zbran in motiviran vseh štirideset minut." Rade Mijanović, trener Šenčurja Gorenjske gradbene družbe: "Čestitam igralcem in štabu Olimpije za zmago ter jim ob tej priložnosti želim uspešno nadaljevanje sezone. Čestitam tudi mojim košarkarjem, ki so zadnja tri srečanja odigrali maksimalno, čeprav smo se ubadali s poškodbami in utrjenostjo. Posebna zahvala vodstvu kluba, ki nam je omogočil optimalne pogoje za delo in napredek. Zahvalil bi se tudi zvestim navijačem za bučno podporo skozi celotno sezono. Zahvaljujem se tudi svojim najbližjim sodelavcem, pomočniku Luki Milakoviću, koordinatorju in vodji mladinskega pogona Romanu Horvatu, vodji ekipe Bogdanu Perdanu, tehničnemu vodji Boštjanu Okornu ter trenerju za telesno pripravo Miru Majkiću."
Četrtek, 3. maj: HELIOS SUNS : ILIRIJA 71:74 (23:22, 23:9, 12:20, 13:23) Besedič (9 skokov) in Mahkovic po 12, Pelko (7 skokov, 6 asistenc) in Močnik (5 skokov) po 11; Vončina 19 (6 asistenc), Šiško 17 (11 skokov, 9 asistenc), Čučović 14 (10 skokov). Helios je proti Iliriji, za katero tekma ni bila pomembna, saj ni imela možnosti za polfinale, lovil zmago za preboj med štiri. Te mu kljub temu, da je imel že zajetno prednost, ni uspelo doseči, tako da se je poslovil od polfinala. V njem bodo igrali Petrol Olimpija, Krka, Sixt Primorska in Rogaška. Domžalčani so že v prvi četrtini prišli do osmih točk prednosti, toda gosti iz Ljubljane so jim do konca prvih desetih minut nudili dober odpor. V drugi četrtini se je vse spremenilo. Helios je hitro prišel do zajetne razlike, drugi del igre dobil s 23:9 in tako drugi polčas začel s 15 točkami naskoka. Toda na začetku tretje četrtine so gosti uprizorili serijo točk, naredili delni izid 11:0 in se približali na vsega štiri točke, malce pozneje celo samo na tri (50:47). V nadaljevanju so domači Ilirijane držali na petih, šestih točkah zaostanka, zadnjo četrtino pa so začeli s sedmimi točkami prednosti. Toda gosti tudi v zadnji četrtini niso popustili, v 37. minuti so prišli do vodstva s 65:63, 33 sekund pred koncem pa je Haris Čučović povedel Ilirijo v vodstvo s 70:66. Blaž Mahkovic je 29 sekund pred koncem s prostima metoma domače približal na 68:70, zatem je Čučović spet zadel za 72:68, Jure Besedič je Domžalčane nato s trojko približal na točko, šest sekund pred koncem pa je Žan Mark Šiško s prostima metoma poskrbel za vodstvo Ilirije s 74:71, kar je bil tudi končni izid. Pri domačih sta bila s po 12 točkami najboljša Mahkovic in Besedič, ta je dodal še devet skokov, pri gostih pa je 19 točk dosegel Luka Vončina, Šiško pa je 17 točkam dodal 11 skokov in devet podaj. Izjavi trenerjev po tekmi: Jovan Beader, trener Helios Suns: "Čestitke Iliriji za zmago in predvsem za dejstvo, da so v Domžale prišli tekmovat in da so se borili do konca. Očitno je bil pritisk rezultata oziroma tekme za nas prevelik. Med polčasom, ob vodstvu za 15, je bilo v garderobi vzdušje kot da zaostajamo za 20. Vedeli smo, da bodo zožili obrambo, pa kar nismo našli igralca, ki bi si upal prevzeti odgovornost v napadu. Če v enem polčasu zapraviš takšno vodstvo, si ne zaslužiš poti v polfinale. Sezono zaključujemo na mestu, ki si ga zaslužimo." Saša Dončić, trener Ilirije: "Mislim, da smo zasluženo prišli do zmage, čeprav smo na včerajšnjem treningu ostali še brez Čigoje. Tekmo smo tako odigrali brez kar šestih igralcev. Moji košarkarji so pokazali, da imajo srce in karakter. Celotno sezono smo odigrali pošteno in tudi danes smo v tekmo šli brez kalkulacij. Vesel sem in ponosen na svoje fante, hkrati pa mi je bilo v čast delati z njimi." Četrtek, 3. maj: KRKA : ŠENTJUR 86:51 (14:14, 28:10, 25:10, 19:17) Fifolt 14 (5 skokov), Bratož 11, Dimec 10 (5 skokov); Pešić 17 (5 skokov), Bolčina 11, Allen 8. Košarkarji Krke so z gladko zmago nad Šentjurjem potrdili uvrstitev v polfinale. Novomeščani so imeli nekaj težav le v prvi četrtini, ki se je končala z izidom 14:14, a na začetku drugega dela se jim je odprlo v napadu, z delnim izidom 16:0 so ušli, visoko prednost pa so do konca zanesljivo držali oziroma so jo le še povečali. Serijo zaporednih točk sta z zadetima metoma za tri točke odprla razpoloženi Domen Bratož in Saša Zagorac, sledili so jima tudi drugi, ob polčasu je Krka vodila že za 18 točk. A tudi v nadaljevanju ni popuščala, drugi polčas je začela z nizom 11:0 oziroma 19:4, tako da je imela v 27. minuti že 33 točk prednosti, toliko je znašala njihova prednost tudi ob koncu tretje četrtine. Vprašanja, kdo bo tekmo dobil, že takrat ni bilo več, priložnost so tako lahko dobili igralci, ki sicer igrajo manj. Pri Novomeščanih so točke dosegli prav vsi košarkarji. Krkaši so si dobro porazdelili delo, saj nihče ni posebej izstopal, tako da je bil najboljši strelec tekme igralec Šentjurja Miloš Pešič, dosegel je 17 točk. Gostje so imeli zelo slab met iz igre, zadeli pa so eno samo trojko. Izjavi trenerjev po tekmi: Simon Petrov, trener Krke: "Odigrali smo tako, kot smo se dogovorili, zavzeto in čvrsto. Prikazali smo dobro igro in ta tekma je dobra popotnica za polfinale." Jakša Vulić, trener Šentjurja: "S tekmo v Novem mestu smo zaključili sezono. Čestitam Krki za zmago in jim želim veliko sreče v končnici državnega prvenstva. Glavni cilj sezone, obstanek v Ligi Nova KBM, smo dosegli že z uvrstitvijo v Ligo za prvaka. Upam, da bomo iz tekem v drugem delu odnesli čim več in bili v prihodnji sezoni še boljši. Zahvalil bi se navijačem, ki so nas podpirali skozi celotno sezono." Četrtek, 3. maj: SIXT PRIMORSKA : ROGAŠKA 75:70 (22:15, 11:17, 16:18, 26:20) Čakarun 17 (7 skokov), Mulalić 15, Hodžić 11; Nikolić 13 (7 skokov), Fon (5 asistenc) in Kosič po 11. Košarkarji Sixt Primorske so si z zmago zagotovili drugo mesto in s tem proti Krki tekmo več na domačem igrišču, medtem ko poraz za Rogaško ni bil usoden, saj so že med polčasom izvedeli, da je Helios izgubil proti Iliriji, tako da so imeli četrto mesto zagotovljeno. Kljub temu so si želeli še več, kar kaže tudi potek tekme. Gostitelji so večji del sicer vodili, toda borbeni Štajerci so jih lovili, jih nekajkrat prehiteli, a to jim ni zadostovalo za uspeh. Že pred končnico so si Primorci zagotovili dovolj veliko prednost, tako da drame v njej ni bilo, kljub temu da nobena od ekip na tekmi ni vodila več kot z osmimi točkami razlike. Slatinčani so na začetku povedli s 7:0, toda domači so jim odgovorili s še večjo mero, dosegli so deset zaporednih točk. Po prvi četrtini so imeli tudi lepo prednost sedmih točk, to so si zagotovili z delnim izidom 6:0 v zaključku. A prednost je v nadaljevanju hitro skopnela, v zadnjo četrtino so z minimalno prednostjo celo vstopili gosti. Toda Sixt Primorska je na začetku zadnjega dela spet delovala zbrano, s trojko Nejca Zupana je dobrih pet minut pred koncem prišla do osem točk prednosti (64:56). Rogaška se je z uspešnimi meti nekajkrat še približala, največ na štiri točke, toda Koprčani so vedno našli odgovor in tekmo mirno pripeljali do konca. Najboljši strelec je bil s 17 točkami Marjan Čakarun, Mirko Mulalić jih je dosegel 15, pri gostih je bil s 13 točkami najučinkovitejši Mitja Nikolić. Izjavi trenerjev po tekmi: Jurica Golemac, trener Sixt Primorske: "Čestitam fantom za zmago, ki je za nas pomembna, saj bomo končnico začeli z drugega mesta. Dosegli smo zastavljeni cilj. Čestitke tudi Rogaški za uvrstitev v polfinale. Hvala publiki za spodbudo." Damjan Novaković, trener Rogaške: "Tekma v Kopru je imela dva različna polčasa. Prvi je bil napet in nervozen, drugi pa bolj sproščen, saj smo med glavnim odmorom izvedeli, da smo že uvrščeni v polfinale. Čeprav sta oboleli Đuranović in Davis, ki si je včeraj zvil gleženj, igrala manj, smo bili do konca tekme v igri za zmago. Srečanje je s tremi trojkami prelomil Hodžić in Primorski priigral zasluženo zmago. Čestitam mojim fantom za uvrstitev v polfinale. Zahvalil bi se številnim Slatničanom, ki so nas prišli spodbujat v Koper. Na koncu bi čestital še Iliriji in Saši Dončiću, ki so prišli do zmage v Domžalah."