Kikanović dvakrat rešitelj Bosne, Belgijci ob zvoku sirene premagali Litvo
Objavljeno Sep 07, 2015
Ponedeljek, tretji tekmovalni dan na EuroBasketu 2015, je že na prvih štirih tekmah dneva pokazal, zakaj je košarka tako razburljiv šport. Kar dve tekmi sta bili odločeni ob zvoku sirene, ki označuje konec tekme, ena pa je bila odločena le nekaj sekund pred iztekom igralnega časa. Dan pa si bo po novem izjemnem dosežku zapomnil tudi najkoristnejši igralec EuroBasketa 2013, Tony Parker. V skupini D je na prvi tekmi dneva, Belgija prišla do neverjetne zmage ob zvoku sirene. Litva je še dve minuti pred koncem srečanja vodila s 74:68, nato pa so Belgijci dvoboj zaključili s šestimi zaporednimi točkami. Preobrat je s trojko najprej sprožil Jonathan Tabu, še en zadet met za tri točke je dodal Axel Hervelle, nato pa je po nizu zgrešenih metov na obeh straneh, Matt Lojeski, s svojima edinima točkama na tekmi, odločil dvoboj v korist Belgije. Lojeski je popravil met Sama Van Rossoma in Belgijcem priigral drugo zmago na prvenstvu.

Zanimivo je bilo tudi med Izraelom in Bosno in Hercegovino. Izraelci so tako vodili že s 16 točkami razlike, a so se Bosanci vrnili v igro, ob zvoku sirene pa je z noro trojko podaljšek izsilil Elmedin Kičanović. V dodatnih petih minutah so znova prvi udarili Izraelci in se oddaljili na pet točk prednosti, varovanci Dušana Ivkovića pa so dokazali, da te tekme ne nameravajo izpustiti iz rok. V zadnjem napadu na tekmi se je izkazal Alex Renfroe, ki je s prodorom nase potegnil obrambne igralce, žogo pa nato preprosto podal Kikanoviću, ki je Bosni prinesel prvo zmago na prvenstvu.

Met Kikanovića za zmago: [embed]https://vine.co/v/etOOmvzJgrP[/embed] Tekmo med Francijo in Poljsko je zaznamoval Tony Parker, ki je s košem v četrti minuti tekme, s katerim je poravnal izid na 2:2, postal vodilni strelec v zgodovini EuroBasketov. Na vrhu lestvice je prehitel legendarnega Grka Nikosa Galisa.

Prvo zmago na prvenstvu pa so zabeležili Finci, ki so v končnici tekme strli odpor Rusije. Dvoboj je odločil Petteri Koponen, ki je pred tem zgrešil štiri zaporedne mete iz igre. Kljub temu je zadel, ko je bilo najbolj pomembno, in Fincem prinesel zmago z 81:79. Svojo prvo zmago na prvenstvu, hkrati pa tudi prvo zmago na EuroBasketu po letu 1993, je zabeležila tudi Estonija, ki je z 78:71 ugnala Ukrajino. EuroBasket 2015, 3. kolo 1. dela, ponedeljek, 7. septembra: Skupina A: FINSKA – Rusija 81:79 (16:20, 20:18, 27:26, 18:15) (Murphy 19 (7 skokov), Salin 16; Fridzon 22, Vorontsevich 13 (11 skokov, 5 podaj))

Izrael – BOSNA IN HERCEGOVINA 84:86* (29:16, 16:19, 15:25, 15:15, 9:11) (Casspi 29 (6 skokov, 5 podaj), Mekel (7 podaj) in Eliyahu (6 podaj, 5 skokov) po 14; Gordić 22, Kikanović 17) *Po podaljšku. FRANCIJA – Poljska 69:66 (14:14, 16:12, 22:21, 17:19) (Parker 16, De Colo (8 skokov) in Gelabale po 12; Waczynski 18, Ponitka in Gortat (11 skokov) po 10)

Skupina D: Litva – BELGIJA 74:76 (20:12, 15:23, 19:22, 20:19) (Valanciunas 25 (12 skokov), Jankunas 13; Lojeski 20 (5 podaj), Tabu 16)

Češka – LATVIJA 65:72 (22:17, 11:23, 9:11, 23:21) (Satoransky 22 (9 podaj, 5 skokov), Vesely 17 (11 skokov); Blums 14, Strelnieks (7 podaj) in Berzins (6 skokov) po 11)

Ukrajina – ESTONIJA 71:78 (15:14, 23:14, 6:22, 27:28) (Randle 22, Mishula 11; Arbet 26, Veideman 15 (6 podaj, 6 skokov))