Sem se pa vedno spraševala, kako bi bilo, če bi takratne republike bile zmožne preoblikovati Jugoslavijo v zvezo samostojnih in neodvisnih držav, kot konfederacijo ali ekonomsko interesno skupnost; takšno, kakršna je Evropska unija danes.
In preden smo sprejeli evro, smo iz dinarjev prešli na uporabo bonov, nato na tolarje. Na SURS so izračunali, da je v letu 1991 povprečna mesečna neto plača znašala 43 EUR (neto 10.322 SIT), leta 2020 pa 1.209 EUR (2.

Čudovit baročni dvorec v Zgornji Polskavi stoji na temeljih prvotnega gradu iz 12. stoletja. Takrat še leseno stavbo so Turki v 16. stoletju zažgali. Sedanji dvorec pa je nastal v času baroka in je vkomponiran v baročni grajski park z drevoredom, ki je eden izmed starejših gabrovih drevoredov v tem delu Evrope.
Dvorec pa je zanimiv tudi zato, ker je z njim povezana zgodba o skakačih, cerkveni sekti, ki so pri shodih ob božjih poteh prikazovali poseben obredni ples, pri katerih so plesalci skakali kvišku. Zato so jih imenovali skakači. Prirejali so procesije na kraje, kjer naj bi se po njihovem zatrjevanju prikazovali Mati božja, svetniki in sam Kristus, in postavljali na njih kapele.
Celotna reportaža je podana na povezavi: DVOREC ZGORNJA POLSKAVA
⟡


Tako kot vsako leto, tudi tokrat posredujem vpogled skozi astrologijo, in sicer zahodni horoskop, vedski ali jyotish, ter kitajski koledar, ki nam pripovedujejo o energijah leta, ki je pred nami: NAPOVED ZA 2021.
⟡
Tako kot vsako leto, tudi tokrat posredujem vpogled skozi astrologijo, in sicer zahodni horoskop, vedski ali jyotish, ter kitajski koledar, ki nam pripovedujejo o energijah leta, ki je pred nami: NAPOVED ZA 2021.
⟡

Da socialna omrežja negativno vplivajo na posameznika, spodbujajo depresijo in odvisnost ni novost, prav tako ni novost, da se informacije o posamezniku uporabljajo za namene oglaševanja in trženja. Kar pa je novost, pa je izjemna manipulativnost, ki jo v dokumentarcu The Social Dilemma razkrijejo posamezniki, ki so v preteklosti neposredno bili vključeni v ključne odločevalne postopke in tako doprinesli k rasti in razvoju tehnoloških velikanov. Celoten dokumentarec je podan na povezavi: THE SOCIAL DILEMMA. ***

Danes je svetovni dan zdravja, ki je letos razglašen za mednarodno leto medicinskih sester in babic, in s tem se ne more mimo Florence Nightingale, prve medicinske sestre, ki velja za utemeljiteljico zdravstvene nege kot stroke in Angele Boškin, prve šolane medicinske sestre in začetnica zdravstvene nege na Slovenskem. Obe sta pot utrli tisočem medicinskih sester, diplomiranih babic in zdravstvenih tehnikov.
Njihovo delo pride do izraza še posebej v kriznih dogodkih, kakršna je trenutna pandemija. In medtem ko se zdravstvenim delavcem zahvaljujemo po socialnih omrežjih, so številni zaposleni v zdravstvu te dni prejeli odločbo, da se zadrži izplačilo dodatka za nevarnost in posebne obremenitve v času epidemije, zato delavci v zdravstvu pozivajo k podpisu peticije za pošteno plačilo dodatka za delo v izrednih razmerah: OB SVETOVNEM DNEVU ZDRAVJA.

Kulturni spomenik, renesančno baročni dvorec Strmol se je razvil iz srednjeveškega stolpa, ki so ga Celjski grofje leta 1436 podelili Jakobu Strmolskemu. Po teh istih vitezih Strmolskih se imenuje še en dragulj, in sicer Grad Strmol z Brda pri Kranju. Ime se je ohranilo, čeprav je dvorec v preteklosti zamenjal kar nekaj lastnikov od grofov Celjskih, Strmolskih, Reisingov, Dornbergerjev, Attemsov do grofov Windischgraetzov. Danes grad ponuja številna doživetja in okušanje preteklosti: DVOREC STRMOL.
۞

Ob vznožju Donačke gore, v avtentični štajerski krajini, je največji muzej ljudskega stavbarstva, Muzej na prostem Rogatec, ki je v sončnem sobotnem popoldnevu postal prizorišče največje tradicionalne, letos 21. etnografske prireditve Likof na taberhi. Dogodek je privabil obiskovalce iz celotne Slovenije, ki so podoživeli vas v duhu prejšnjega stoletja in obudili življenje prednikov in skoraj pozabljena kmečka in rokodelska opravila ter tradicionalne dobrote: LIKOF NA TABERHI.
۞

Predlogi

miran.car
@miran.car
hello

Matevž Golavšek
@matevz.golavsek

Ljubljana eMesto
@ljubljana
Emesto je namenjeno digitalizaciji območja občine Ljubljana. Tukaj najdete vsebine, ki jih objavljajo lokalna podjetja, kmetije, društva in prebivalci. Če želite vsebino dodati to storite iz svojega profila, tako da pri objavljanju vsebine dodate trend #Ljubljana.