Članek

Ali čebele res kakajo?

O kakanju in lulanju

Ključna dejstva o čebeljih kakcih.

Objavljeno Apr 14, 2024

Večina tem, povezanih s čebelarstvom, omogoča zanimive razprave ob skodelici vroče kave ali hladnem pivu. Obstaja pa ena izjema: čebelji iztrebki oziroma čebelji kakci. Verjetno smo tudi mi kot večina ljudi, in čebelarjev tudi, ki s prijatelji še nikoli nismo razpravljali o čebeljih kakcih. Ampak čebele res kakajo!

Da, čebele kakajo. Čebele so živi organizmi, ki proizvajajo odpadke iz hrane, ki jo zaužijejo. Ti odpadki morajo nekam iti. Tako kot skoraj vsa druga živa bitja na planetu, tudi čebele vseh vrst izločajo blato, kakajo.

Podobno kot mnoge druge živali – in človek – imajo tudi čebele prebavni sistem in izločajo odpadke. Njihovi iztrebki se običajno izločajo zunaj panja, tako čebele ohranjajo čistočo v svojih bivalnih prostorih. Čebelji kakci so običajno rumenkasti ali rjavkasti in opaziti majhne pike iztrebkov zunaj panja je normalen in zdrav znak čebelje dejavnosti. Prav zato se le v sili pasejo na rožicah tik pred panji, ker tam čez pač kakajo.

Kako pogosto se čebele pokakajo?

Čebele morajo, tako kot večina živih bitij, odstraniti odpadke iz svojih teles. Vendar za razliko od ljudi nimajo posebnega organa ali odprtine za ta namen. Namesto tega izločajo odpadke skozi isto odprtino, ki jo uporabljajo za parjenje in odlaganje jajčec. Ta odprtina se imenuje proktodeum ali rektum in se nahaja na koncu čebeljega trebuha. Tam rečemo, da imajo čebele ritko.

Kako pogosto čebele kakajo, je odvisno od več dejavnikov, vključno s starostjo čebele, prehrano, letnim časom in okoljem. Odrasle čebele delavke na primer običajno opravljajo kakanje zunaj panja vsakih 20 do 40 minut preko dneva. Ta pogostost se lahko poveča ali zmanjša glede na letni čas ter razpoložljivost hrane in vode. Čebele pogosteje opravljajo iztrebljanje tudi takrat, ko se pripravljajo na iskanje paše oziroma hrane, da si olajšajo breme in povečajo učinkovitost letenja.

Zanimivo je, da čebele izkazujejo izjemno raven higiene in čistoče, ko gre za njihovo iztrebljanje. Poskušajo se čim bolj izogniti umazaniji v notranjosti panja in zato odletijo iz panja za tisti kratek čas, da izločijo svoje odpadke. To vedenje je bistveno za vzdrževanje čistoče v gnezdu in preprečevanja širjenja bolezni. Čebele imajo vgrajeno čistilno vedenje. Kadar odkrijemo čebelje kakce znotraj panja, je nekaj hudo narobe. Čebele blata ne morejo zadržati, ker so bolne.

V zimskih mesecih se čebele soočajo z edinstvenim izzivom zaradi mraza zunaj panja. Ker pri nizkih temperaturah ne morejo leteti, morajo ostati v panju dlje časa zdržema brez kakanja. Ta zaprtost lahko čebelam oteži redno odvajanje blata, kar bi sicer povzročilo kopičenje odpadkov znotraj panja. Da bi se temu izognile, bodo čebele poskušale svoje odpadke zadržati čim dlje, včasih tudi več mesecev. Ko se vreme dovolj otopli, da se bodo čebele lahko odpravile ven, se bodo takoj masovno olajšale. Temu rečemo čistilni izlet. In takrat ni dobro parkirati avta ali obešati perila pred panje.

Ali se čebele pokakajo med letenjem?

Kratek odgovor na to vprašanje je pritrdilen, čebele med letenjem kakajo. V nasprotju z nekaterimi drugimi žuželkami, ki lahko blato odvajajo samo v mirovanju, so čebele sposobne izpustiti kakec med letom. Razlog za to je ta, da so čebele neverjetno učinkovita bitja, ki vedno svojim nalogam dajejo prednost in zmanjšujejo izgubo časa in energije. Zato bi bila prekinitev opravila velika izguba časa in energije, ki si je ne morejo privoščiti.

Vzpostavljanje letalne poti čebel

Čebele niso učinkovite le pri svojih nalogah, ampak tudi neverjetno organizirana bitja, ki sledijo ustaljenim potem letenja, pa kakanja tudi. Te poti so kot čebelje avtoceste na nebu. Ko skupina čebel delavk vzpostavi pot do in od vira hrane, bo to pot uporabljala, dokler vir hrane ne bo izčrpan. Posledično je na teh poteh letenja mogoče opaziti sledi iztrebkov.

Prepoznavanje sledi čebeljih iztrebkov

Prepoznavanje sledi čebeljih iztrebkov ni težko, ko enkrat veste, kaj iskati. Kakci so običajno rumenkasto rjave barve in jih lahko najdemo na listih, vejah in drugih površinah okrog čebelnjaka. Pogosto se pojavijo kot majhne kapljice; kakec lahko najdemo v črti, ki kaže smer poti leta. Morda boste zaznali tudi izrazit vonj, ki spominja na vonj po medu ali fermentiranem sadju.

Kako izgledajo čebelji kakci?

Kakci so običajno lepljiva rumenkasto rjava snov, ki se lahko razlikuje glede na prehrano čebel. Barva čebeljih kakcev je lahko rumene do temno rjave in je lahko videti neprozorna ali prosojna, odvisno od količine prisotnega cvetnega prahu. Kakci so lahko tudi zrnate ali grudaste teksture, kar je posledica prisotnosti zrnc cvetnega prahu.

Ključna dejstva o kakanju so torej:

Čebele iztrebljajo in njihovim odpadkom običajno rečemo kakci.
Čebele izločajo kakce zunaj panjev oziroma zunaj svojih gnezd, da bi se izognile higienskim težavam.
Čebele imajo 'ritko', odprtino, s pomočjo katere kakajo. Odpadke izločajo skozi isto telesno odprtino, ki jo sicer uporabljajo pri parjenju in odlaganju jajčec.
Kako pogosto čebele kakajo, je odvisno od njihove starosti, prehrane in okolja ter letnega časa.
Res pa je, da čebele ne lulajo, lulajo pa ne. Njihov prebavni sistem deluje drugače kot pri ljudeh ali drugih živalih. Čebele lahko ohranjajo vodo v svojih odpadnih materialih, ki tvorijo blato, kar jim pomaga ohranjati raven hidracije.
Čebele praviloma na kakanje izletajo ven iz panja, zato je mogoče njihove iztrebke opaziti blizu vhoda v panj.

#čebelekakajo #čebelenelulajo #ljubljana