Velež slavio u Doboju kod Kaknja, Sarajevo sve dalje od Evrope, Željo slavio u Modriči

Velež je ostvario minimalnu, ali itekako dragocjenu pobjedu

(Patria) - Velež je ostvario minimalnu, ali itekako dragocjenu pobjedu u Doboju kod Kaknja protiv “domaćina” Sarajeva u derbiju 22. kola m:tel Premijer lige BiH.

Bordo tim bolje otvara meč. Igralo se na polovini Veleža od početka, a prva šansa viđena je nakon trinaest minuta igre. Renan Oliveira je šutirao s 12-13 metara iskosa, ali je lopta otišla pored gola.

U 17. minuti Kyeremeh sjajno pronalazi Avramovskog, no on je loše zahvatio loptu volej udarcem. Nakon toga je došlo i do ozbiljnih varnica na terenu jer je bordo tim napravio nekorektan potez.

Igrači Veleža su tada izbacili loptu van granica igrališta jer je Ziljkić ostao ležati na terenu. Kada je meč nastavljen, igrači Sarajeva nisu vratili loptu, a uslijedila je ranije opisana akcija koja je završena udarcem Avramovskog. Rođeni su bili bijesni, a Vehabović je zaradio žuti karton.

Nedugo nakon toga je dalekometnim udarcem prijetio i Mirza Mustafić, ali i on je bio neprecizan.

U finišu poluvremena je Oliveira loše šutirao iz slobodnjaka sa 20 metara.

Novu priliku Brazilac je imao u 56. minuti nakon ubačaja Tomaševića, dobro pucao, ali odlično je intervenisao Hadžikić.

Četiri minute kasnije u izvrsnoj prilici je Avramovski, ali loptu glavom šalje pored gola Mostaraca.

Igrači Sarajeva su tražili penal u 70. minuti, ali požutio je Mustafić zbog simuliranja.

Četiri minute kasnije, Velež je poveo na neobičan način. Vehabović je centrirao u kontri, utrčao Ćuković i šutirao, loše reagovao Šahinović koji je ispustio loptu, a zatim se lopta odbila od Martinovića koji je bio na gol-liniji i ušla u mrežu Sarajeva.

Nakon gola, navijači bordo tima su poslali poruku treneru i počeli skandirati: “Mirza, odlazi”.

Sve do pete minute nadoknade nije bilo uzbuđenja, da bi se nova šansa ukazala Oliveiri. No, šut Brazilca iz blizine odbranio je panterskom reakcijom Hadžikić. Ostalo je 1:0 do posljednjeg zvižduka arbitra Dragana Petrovića.

S ovim trijumfom Velež je ostao u trci za izlazak na evropsku scenu, a Sarajevo se znatno udaljilo od tog cilja… Rođeni su sada peti s 33 boda, bordo klub šesti s 29.

Fudbaleri Željezničara su danas u Modriči ostvarili veliku pobjedu u borbi za Evropu. Sa 1:0 su savladali domaću Slogu, a heroj Plavih bio je Santos Clerismario, koji je pobjedonosni gol postigao u 82. minuti.

Željo je tako zadržao priključak za Širokim i Borcem, koji su na drugoj i trećoj poziciji, a imaju samo tri boda više. Iza je Velež sa tri boda manje od Plavih.

Sloga nastavlja tešku borbu za opstanak. Trenutno ima 23 boda i devetoplasirana je.

U 8. minuti iz slobodnjaka centrira Štilić, Krpić šutira glavom, ali pravo u dobro postavljenog Brajlovića.

U 16. minuti je katastrofalno nakon prekida reagovao Jašarević, a na kraju lopta dolazi do Baranova. Rus je raspalio po njoj s 20 metara, a lopta ide desetak centimetara pored gola.ž

U sljedećem napadu na drugoj strani sjajno prolazi Santos, ali potom neprecizno šutira. Uslijedilo je dugo zatišje, a tek u 36. minuti jednim udarcem s 20 metara prijeti Santos. Lopta odlazi pored gola.

Pet minuta prije odlaska na odmor Santos sjajno skače nakon ubačaja Štilića iz kornera, ali loše šutira glavom.

Drugo poluvrijeme je otvoreno velikom šansom za Dobojlije. Milanović je šutirao nakon slobodnjaka, a sjajno brani Muftić!

U 51. minuti Drljo bježi odbrani Sloge, ali u posljednji tren ispred Krpića na kraju reaguje Nikolić.

Kolosalnu šansu je u 59. minuti imao Stevanović za Slogu. Našao se oči u oči s Muftićem, ali golman Plavih opet sjajno brani. Potom smo vidjeli opasan napad Želje, ali nakon ubačaja Amoaha po ko zna koji put odlično interveniše stoper Nikolić.

U 72. minuti Lalić sjajno blokira Amoaha. Reagovao je u posljednji čas i spasio svoj gol.

Na isteku 82. minuta Željezničar stiže do pogotka. Štilić je na lijevoj strani proigrao Santosa, on bez oklijevanja šutira, a lopta nezgodno odskače, vara Brajlovića i završava u maloj mreži za 1:0!

U posljednjoj minuti meča Zajić je imao šansu da poravna, ali je glavom s pet metara šutirao preko gola.