Portugal se pridružio Francuskoj i Brazilu u osmini finala SP

Portugal je inače treća reprezentacija koja je izborila osminu finala Mundijala nakon Francuske i Brazila.

(Patria) - U drugoj utakmici drugog kola grupe H Portugal je pobijedio Urugvaj s 2:0 i prošao u osminu finala Svjetskog prvenstva u Kataru.

U reprizi osmine finala sa prošlog Svjetskog prvenstva Portugal se osvetio Urugvaju, stigao do pobjede i kolo prije kraja grupne faze završio posao, budući da je u 1. kolu s 3:2 pobijedio Ganu. Gana je na tri boda, a Urugvaj s Južnom Korejom ima po bod. U posljednjem kolu Urugvaj mora da dobije Ganu, ali i da očekuje da Portugalci 'srede' Južnu Koreju.

Iako u svojim redovima imaju dosta velikih zvijezda i igrača, poput Suareza, Cavanija, Nuneza, Valverdea ili bentancura, Urugvajci nisu uspjeli da ostvare još nijednu pobjedu i nalaze se u doista nezavidnoj situaciji pred mečeve odluke.

Interesantan meč večeras na Luisailu, od početka dobar tempo, pokušaji na obje strane, ali nije bilo nekih velikih šansi do 32. minute, kada je Bentancur sve dobro napravio, izašao sam pred golmana, ali nije uspio da završi napad na najbolji način.

Do kraja prvog dijela ništa značajno, izuzev povrede Bruna Mendesa kod Portugalaca, pa ga je Guerreiro zamijenio.

U 51. minuti mali incident jer je jedan navijač ušao na teren sa zastavom duginih boja i sa porukama za iranske žene i Ukrajince na prednjoj, odnosno zadnjoj strani majice sa znakom Supermena.

Nedugo nakon toga, u 55. minuti, viđen je prvi i jedini gol na meču. Bruno Fernandes je ubacivao loptu za svog sada već bivšeg saigrača Cristiana Ronalda, koji ju ne uspijeva zahvatiti glavom, ali ona svejedno odlazi u mrežu. Gol je prvo pripisan Ronaldu, a onda je ispravljeno i pripisan Fernandesu.

Urugvaj je onda shvatio da više nema šta da čeka, pa je krenuo naprijed i dodatno oživio utakmicu. Umalo da Urugvaj u 75. minuti izjednači, ali je odličan udarac Gomeza iz prve s 20-ak metara završio na stativi.

Ubrzo i nova velika prilika za Urugvaj. De Arrascaeta je ubacio iz slobodnjaka, lopta je pala do Suareza na par metara od gola, a on je pucao izvan okvira.

Portugal ne samo da je zadržao prednost, već je u nadoknadi došao i do drugo gola. Strijelac s bijele tačke bio je Bruno Fernandes. Veznjak Uniteda je nakon toga dva puta pogađao stativu. U timu Portugala će protiv Južne Koreje sigurno biti određenih izmjena kako bi se neki ključni igrači odmorili za meč osmine finala.