Sarajevo prvenstvo otvorilo porazom od Zrinjskog

Ovaj poraz novo je razočaranje za navijača Sarajeva nakon ispadanja u Evropskoj ligi protiv Zarije.

U derbiju prvog kola Premijer lige BiH Zrinjski je na stadionu Asim Ferhatović Hase pobijedio Sarajevo rezultatom 1:2.

Gosti iz Mostara su se trenutno pokazali kao bolja ekipa i sasvim zasluženo nose puni plijen iz bh. prijestolnice. Međutim da je utakmica okončana neriješenim rezultatom ne bi bilo nezasluženo.

Susret je počeo hladnim tušem za domaće igrače. Jović je oduzeo loptu Mihojeviću, iskosa sa lijeve strane šutirao, Pavlović je boksovao loptu, koja se odbija pravo na nogu Bilbiji. Napadač gostiju je pogodio bez problema sa desetak metara za radost stotinjak Ultrasa.

Gol je poremetio momke u bordo dresovima koji su prenijeli igru na polovicu aktuelnog prvaka BiH, ali prilike su stvarali rijetko.

Odbrana Sarajeva je u 20. minuti bila totalno pogubljena. Prvo je Bekić loptu skinuo loptu s noge Bilbiji nakon prodora Jovića, da bi u narednom napadu centaršut Todorovića u korner izbacio Pavlović. Uslijedili su zvižduci i
negodovanje sa istočne tribine.

U 23. minuti Pirić je poslije kornera sa glave loptu skinuo Novakoviću, da bi na drugoj strani Jović krenuo sam na Pavlovića, ali mu je lopta pobjegla pa je ostalo 0:1.

Domaći su u 33. minuti lijepo kombinovali. Sarić je ubacio sa lijeve strane, a Hebibović je poluvisoku loptu poslao pored gola. Nastavilo je Sarajevo napadati. U 35. minuti Velkolski pronalazi Hebibovića koji oštro ubacuje, ali je Pirić siguran.

Minut poslije opasna situacija pred domaćim golom. Bilbija je nadskočio Kadušića, ali je lopta poslije njegovog gola
otišla tik pored stative.

U posljednjim minutama prvog poluvremena Sarajevo je stiglo do nezasluženog izjednačenja, barem igrom na terenu. Bekić je dubinskom loptom pronašao Rahmanovića koji je oboren sa leđa, a sudija Petrović je bez razmišljanja pokazao na bijelu tačku. Siguran izvođač penala bio je Velkoski koji je tako povratak na Koševo obilježio pogotkom.

Janjoš je na početku drugog poluvremenu umjesto Radovca u igru ubacio Ivetića. To se odmah osjetilo u igri domaćih koji su zaigrali energičnije te su ubacivanjem iz drugog plana natjerali Pirića da nekoliko puta napušta svoj gol i
interveniše.

Zrinjski je do novog vodstva stigao u 56. minuti, poslije odličnog dijagonalnog prizemnog dodavanja mladog Ćavara Filipović je izašao sam pred Pavlovića i bez problema loptu pospremio u mrežu.

Nakon vodećeg gola Mostaraca tempo igre je opao, domaći su preuzeli incijativu, ali baš kao i u prvom dijelu prilike pred Pirićevim golom su bile rijetkost. Pokušao je Janjoš uvođenjem mladog Hadžića u posljednjih 25 minuta, međutim osjetljivog pomaka na terenu nije bilo.

U 74. minuti Hadžić je izborio prekršaj na ivici kaznenog prostora iskosa sa desne strane, Sarić je ubacio, a Pirić boksovao loptu u aut. Tri minute kasnije fortuna na strani gostiju. Velkoski je šutirao, a lopta je pogodila prečku.

Šansu da sve riješi Zrinjski je propustio u 84. minuti. Jović je izašao sam pred Pavlovića, ali je njegov udarac odbranio domaći golman. No, do kraja susreta gosti su ipak rutinski odbranili svoj gol.

Ovaj poraz novo je razočaranje za navijača Sarajeva nakon ispadanja u Evropskoj ligi protiv Zarije. Na drugoj strani Zrinjski je prvenstvo počeo na najbolji mogući način, pobjedom na gostovanju kod jednog od konkurenata za šampionsku titulu.

FK Sarajevo: Pavlović, Novaković, Kuzmanović(od 76. Anđušić), Sarić, Rahmanović, Velkoski, Hebibović(od 65. Hadžić), Radovac(od 46. minute Ivetić), Mihojević, Bekić, Kadušić. Trener: M. Janjoš.

HŠK Zrinjski: Pirić, Barić, Jović (Čirjak 90’), Pezer (od 76. Perišić), Lučić, Todorović, Jakovljević, Katanec, Ćavar, Filipović(od 58. Galić), Bilbija.