FANTASTIČNA UTAKMICA

Zrinjski srušio Breidablik i došao na korak od historije bh. nogometa

(Patria) - HŠK Zrinjski pobijedio je večeras u Mostaru islandski Breidablik u susretu kvalifikacija za plasman u Evropsku ligu. Bilo je 6:2 za Plemiće koji su tako vjerovatno ispisali historiju bh. fudbala jer će izvjesno postati prvi tim u grupnoj fazi jednog evropskog takmičenja.

Već u drugoj minuti Plemići dolaze do vodstva. Izuzetno lijepu akciju završava Tomislav Kiš za prednost od 1:0.

Nisu se Plemići zaustavili već su svim silama napali rivala. U 18. minuti je Ćuže u dobroj šansi, slabo je šutirao iz srca kaznenog prostora.

Dvije minute kasnije Nemanja Bilbija neprecizno gađa sa šest-sedam metara, a zatim u narednoj akciji raspoloženi Ćuže pogađa prečku.

A onda u 22. minuti nova eksplozija u Mostaru. Nakon šuta Bilbije golman odbija loptu, a Malekinušić postiže pogodak za 2:0.

Na treći gol se čekalo još osam minuta. Kiš koristi grešku gostiju i postiže gol za 3:0.

Gosti u 31. minuti ostaju bez Einarssona koji je dobio drugi žuti karton, a odmah u narednom napadu Nemanja Bilbija glavom na ubačaj Malekinušića pogađa za 4:0.

Nesretni gostujući čuvar mreže po peti put po loptu u mrežu ide u 39. minuti. Zabio je ponovo Malekinušić za nevjerovatnih 5:0.

Imao je Zrinjski još jednu veliku šansu preko Ćužea, no na odmor se otišlo rezultatom 5:0.

Na šesti gol u mreži protivnika čekalo se do 56. minute. Antonio Ivančić odličnim šutem pogađa za 6:0.

Gosti u 64. minuti dolaze do gola. Ludvikson koristi uspavanost odbrane domaćeg tima i matira Marića za 6:1.

Islandski šampion je imao potom još nekoliko opasnih situacija i bilo je vidljivo da su se fudbaleri mostarskog kluba poprilično opustili u tim trenucima.

Dokaz tome je gol iz 74. minute. Eyjolfsson koristi prostor u odbrani domaćeg tima i postiže pogodak za 6:2.

Zrinjski u 82. minuti u nekoliko sekundi pogađa dva puta prečku. Čanađija i Ćuže nisu imali sreće i propale su dvije velike šanse za mostarski klub.

Nije do kraja ovog meča bilo promjene rezultata. Šampion Bosne i Hercegovine u revanš nosi četiri gola prednosti i na korak je od najvećeg uspjeha u historiji bh. fudbala - plasmana u grupnu fazu jednog evropskog takmičenja. Hoće li to biti Evropska liga ili Konferencijska liga, znat ćemo u narednom periodu.