Članek
RAJSKO OTROŠTVO-PEKLENSKO MLADOSTNIŠTVO
Objavljeno Apr 24, 2014

V okviru Kluba staršev, ki ga omogočata OŠ Idrija in korporacija Hidria, je včeraj v večnamenskem prostoru idrijske osnovne šole potekalo predavanje za starše in pedagoške delavce, na katerem je priznani slovenski zdravnik in psihoterapevt dr. Vili Ščuka spregovoril o pasteh in posledicah permisivne vzgoje.

Dr. Ščuka je zdravnik, ki je svojo strokovno dejavnost usmeril v raziskovanje in razvoj zdravega načina življenja otrok in mladostnikov, se specializiral v šolski medicini, dispanzerski metodi dela in psihoterapiji. Raziskuje socialne bolezni, ki so posledica neustrezno naravnih družbenih odnosov nasploh in izbranega življenjskega sloga posameznikov. Kritično je naravnan do permisivne (popustljive) vzgoje, ki je podlaga potrošniškega vedenja, in do neoliberalnega odnosa politike do zdravstva in šolstva, kar je vzrok za odklone v čustvovanju in vedenju otrok in mladostnikov ter za čedalje pogostejše psihosomatske težave odraslih.

„Rajsko otroštvo-peklensko mladostništvo“ je dr. Ščuka nekoliko provokativno poimenoval včerajšnje predavanje, na katerem je na konkretnih primerih iz življenja pojasnil, kako današnja potrošniška kultura ljudi, tudi otroke, nagovarja k lagodnosti in takojšnjemu doseganju instant ugodja. To pa je povsem v nasprotju z biološkimi in psihološkimi principi človekovega delovanja, ko šele s trudom in vloženim delom na koncu dosežemo občutek ugodja in s tem sproščanje hormonov sreče. Otroke smo oropali hrepenenja po nečem, saj to dobi, še preden si zares zaželi. S tem pa smo ga oropali tudi pravega veselja nad dobljenim. Permisivna vzgoja vzgaja generacije otrok, pomehkužene in brez sleherne trdnosti, vztrajnosti, brez delavnih navad in povsem neopremljene za soočenje z življenjskimi izzivi. Taki otroci zrastejo v mladostnike tirane, ki terjajo od drugih takojšnjo zadovoljitev svojih želja, v odvisnike, ki po ugodje bežijo v opoj prepovedanih drog, v „večne otroke“, ki še pri štiridesetih ostajajo pritjeni na finančno popkovino svojih stsaršev, v odrasle, ki jih je strah odgovornosti in življenja ter se vedejo kot noj, ki ob nevarnosti potisne glavo v pesek, poudarja dr. Ščuka. In dodaja, da je rešitev v vzgoji, ki temelji na pravi starševski ljubezni, ki zna postaviti meje, zmore naučiti otroka, da se do pravega ugodja pride preko vloženega truda in dela in da je za svoja dejanja potrebno sprejemati odgovornost. Otrok tako zraste v ozaveščeno osebnost, ki bo v stiku s sabo in svojimi dejanskimi potrebami in se ne bo bala soočenja z resničnim življenjem, pa kakršno že bo.