Videmski sporazum.
Na današnji dan pred šestdesetimi leti (1955) je bil podpisan Videmski sporazum, ki je močno olajšal življenje obmejnih prebivalcev med tedanjo Jugoslavijo in Italijo.
Videmski sporazum o osebnem prometu v obmejnem pasu je zajemal obmejno območje od Trbiža oz. Rateč na severu do Novigrada v Istri na jugu. Obmejno prebivalstvo je s pomočjo prepustnic lažje prehajalo preko državne meje, hkrati je sporazum uvedel kopenske in pomorske prometne povezave.
Videmski sporazum je bil podpisan v Vidmu (ital. Udine) po pogajanjih, ki so trajala osem mesecev. Izhodišče za dogovor je predstavljal Londonski memorandum iz leta 1954 in njegov 7. člen, ki je narekoval začetek pogajanj o urejanju obmejnega prometa. Dokument sta podpisala voditelja jugoslovanske in italijanske pogajalske delegacije, Miloš Bučar in Mario Capon. Urejal je prehod državne meje in je veljal za stalne prebivalce v obmejnem pasu med Italijo in Jugoslavijo. V skladu s sporazumom so se imetniki prepustnic v kraju na drugi strani meje, kamor so prehajali, lahko zadržali do naslednjega dne po prihodu.
Aug 20, 2015