"Bogokletstvo!" se je razlegalo tistega dne po polju, in prav to se razlega še leta po tem, Asio Bibi so obsodili na smrt z obešanjem. (Lani je višje sodišče v Lahoreju potrdilo smrtno obsodbo iz leta 2010.)
Kršila naj bi pakistanski zakon, ki za bogokletje (v Pakistanu je 95 % muslimanskega prebivalstva) predvideva smrtno kazen ali dosmrtno ječo. Asia Bibi sicer obtožbe zavrača, pravi, da gre za osebno maščevanje žensk.
Asia Bibi je bila pred lokalnim imamom soočena z izbiro med prestopom v islam ali smrtjo, vendar je vztrajala v svoji krščanski veri. V ječi biva v nečloveških razmerah. Njena družina se je morala zaradi groženj ekstremistov že večkrat seliti, mož in hčerke trepetajo za njeno življenje.
Odtlej je Asia v zaporu, biva v zelo slabih razmerah, saj se oblasti zavedajo, da bodo sami tarče napadov, če Asio pomilostijo, hkrati pa je pritisk mednarodne javnosti prevelik, da bi nemoteno izvedli smrtno kazen ... Tako nekako upajo, da bo umrla pred zaključkom sodnega procesa.
Za Asio Bibi se zavzemajo po vsem svetu, a zanjo se zavzemati v Pakistanu je nevarno. Guverner Punjabija Salman Taseer, ki se je zavzemal za ukinitev zakona o blasfemiji, ki da se zlorablja za preganjanje verskih manjšin, in je pozival k Asiini izpustitvi, je bil ubit leta 2011, dva meseca kasneje pa so osebni stražarji umorili še ministra Shahbaza Bhattija, ki je prav tako podprl prizadevanja za njeno oprostitev. Po besedah pakistanskih talibanov, ki so prevzeli odgovornost za umor, je šlo za opozorilo vsem, ki bi si drznili nasprotovati zakonu o blasfemiji.
Priči, ki sta leta 2010 pričali, da je Pakistanka Asia Bibi na polju izrekla bogokletne besede zoper Mohameda, zaradi česar je bila obsojena na smrt, sta kasneje (v videu) priznali, da teh besed v živo nista nikoli slišali.
Morda je prav to upanje zanjo.
"Pričal sem, ker če se potrudimo za preroka Mohameda, nas bo Alah bolj blagoslavljal," v filmu pove imam Salim. Pove pa tudi, da teh besed ni slišal.
Toda prav Idris, lastnik polja, kjer so ženske tedaj delale, in Salim sta uradni priči v primeru Asie na pakistanskem sodišču. "Običajno taki dokazi niso sprejemljivi in tak primer tožnika se šteje v korist obtoženega," pravi Rana Tanveer, glavni poročevalec Express Tribuna (portala v skupini mednarodnega New York Timesa).
Verjamem, da tudi moj, tvoj glas more pomagati Asii!
http://citizengo.org/en/freedom-asia-bibi-new-evidence?m=5&tcid=13587033
Jun 22, 2015