Pred nekaj leti sem v semenarni opazila drobno nikakršno rastlinco, miceno in slabotno, zanimalo me je, katera je, dobila sem odgovor, da ima ime: Loviža. Tako čudno ime! Vsaj mene spominja na lahke punce! Ampak zadišala je silno lepo! In tako je postala moja!
Posadila sem jo in skrbno zalivala, skrbela zanjo kot za majhno dete.
Celo tisto poletje je komaj živela, preživela in potem je v loncu prezimila v naši ledeni hiši (vedela sem, da zunaj ne prezimi, kasneje sem prebrala, da v naših krajih ni trajnica, v svoji domovini pa da je - vendar je moja prezimila - seveda v loncu, prenešenem v hišo).
No, na pomlad je pa vzkipela, razživela se je, pognala! In tako lepo zadišala ob vsakem dotiku.
Medtem sem zvedela tudi, da ima tudi ime citronka - kar ni čudno, saj spominja na citruse. Citronki rečejo tudi lojzek.
No, ker imam na Primorskem sosedo in soseda, ki vesta veliko o zdravilnih rastlinah, sem ju en dan povprašala, če poznata lovižo. Ali citronko.
In soseda je takoj prinesla revijo Narava zdravi (april 2012), v kateri je zapisan intervju z gospo Veroniko Fabinc, ki goji zdravilne rastline. In tako sem neposredno "od te gospe" zvedela kar nekaj o citronki.
Na kratko po intervjuju:
Citronka je tropska zdravilna rastlina, izhaja iz Čila, kjer je grmičasta trajnica, ki zraste več kot dva metra visoko.
Pri nas ne prezimi zunaj (jaz jo imam v loncu).
Nabiramo liste in jih uporabljamo sveže ali posušene, saj med sušenjem in nato med kuhanjem ohranijo izrazito aromo.
Vsebuje eterično olje, mineralne snovi, čreslovino, grenčine, flavonoide ...
Blaži psihično napetost in utrujenost. Človeka pomirja in ga sprošča, dobro deluje na cirkulacijo in pritisk, odvaja vodo in čisti kri. Lajša težave, ki spremljajo revmatizem in putiko.
Pomaga tudi pri težavah z želodcem.
Pomaga tudi pri krčih dojenčkov, doječe mame lahko pijejo čaj ali uživa kapljice citronke.
Citronka pomaga tudi pri povišani telesni temperaturi, vnetju ušes, boleznih grla, dobro učinkuje na sluznico dihal. Deluje protibakterijsko, pomaga pri pljučnih boleznih, astmi. Olajša dihanje.
Močan prevretek lahko uporabljamontudi za izpiranje ran, saj odlično vpliva na celjenje.
Iz citronkinih listkov lahko kuhamo čaj (2 ali 3 večje listke ali žličko narezanih listkov prelijemo z vrelo vodo, pokrijemo in pustimo stati 3 - 7 minut, potem odcedimo) ali pa listke dodajamo solatam, napitkom, džemom, sladicam, omakam. Če človek ne sme veliko piti, bi mu pa citronka pomagala, lahko jemlje kapljice iz citronke.
S citronko lahko čudovito odišavimo prostor. Majhni otroci imajo lahko blazinice iz blaga, napolnjene z listki citronke. Tako balzinico lahko otrok mirno vtika v usta, grize. Blazinica pomirja.
Gospa Fabinčeva, katere intervju sem prebrala v reviji Narava zdravi, uporablja citronko tudi pri pripravi kreme, kjer citronko vmeša v ognjičevo kremo.
Navdušena sem, da imam to plemenito rastlino doma!
O citronki tudi tukaj:
http://zdravplanet.blogspot.com/2008/10/citronka-lippia-citriodorae.html
Tukaj tudi o kopeli s citronko.
Opozorilo: Daljša uporaba v večjih količinah lahko povzroči draženje želodca. Rastlina ni primerna za ledvične bolnike, ne priporočajo je nosečnicam in doječim materam. Med uporabo citronke omejite sončenje.
http://www.delo.si/clanek/92166
Aug 06, 2015